
Oświetlenie do salonu w domu jest niezwykle ważne. To pomieszczenie pełni nie tylko funkcje reprezentacyjne, ale jest też przeznaczone do codziennej pracy, nauki i relaksu. Projektując oświetlenie do salonu, warto więc zadbać o odpowiedni podział stref oświetlenia w danym pomieszczeniu. Najlepiej jest zrobić to już na etapie prac wykończeniowych. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z możliwą koniecznością zmiany położenia punktów świetlnych, co łączy się z ponownym rozprowadzeniem kabli w ścianach i suficie. To z kolei oznacza dość poważny remont. O czym warto pamiętać, oświetlając swój salon? O co zadbać, by cieszyć się z pięknego i dobrze doświetlonego pomieszczenia? Na jakie oświetlenie warto się zdecydować i jaką lampę gdzie postawić?
Jak dobrać oświetlenie małego i dużego salonu?

Nie każdy o tym wie, ale oświetlenie w salonie powinno być dopasowane do wielkości pomieszczenia. Nie istnieje jedna złota zasada, której należy trzymać się przy urządzaniu wnętrza. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że projekt musi być dopasowany do konkretnych potrzeb – nie tylko możliwości adaptacyjnych pomieszczenia, ale też tego czego oczekują ich mieszkańcy. Bardzo ważnym aspektem jest kubatura salonu. Przy dużym metrażu może być ciężko zadbać o prawidłowe oświetlenie każdego kąta. To naturalne. W takim wypadku koniecznie trzeba się zastanowić nad tym, jaki efekt chcemy osiągnąć, bo nie zawsze konieczne jest silne i równomierne oświetlenie. Jeśli pokój ma być przede wszystkim miejscem relaksu, to zbyt mocne oświetlenie będzie stanowiło problem. Będzie ono utrudniało odpoczynek.
W takim wypadku najlepiej jest postawić na żyrandol sufitowy umiejscowiony centralnie oraz kinkiety rozmieszczone w wybranych miejscach. Najlepiej zawiesić je tam, gdzie mogą pomóc wyeksponować dzieło sztuki np. obraz lub rzeźbę oraz w pobliżu kanapy, lub fotela. To miejsca, w których najczęściej można usiąść i poczytać. Co ważne, w kinkietach przeznaczonych do powieszenia nad takim miejscem powinna być umieszczona żarówka o chłodnej barwie i dość dużej mocy. Musi świecić jasno, by czytanie nie męczyło oczu. Jego chłodna barwa ma za zadanie także pobudzić mózg do pracy.
W lampie sufitowej lepiej jednak umieścić żarówkę o ciepłej barwie, która ułatwia relaks i odpoczynek. Światło o takiej temperaturze jest także zalecane do sypialni.
Tutaj trzeba jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku dużych salonów, w których możliwy jest podział pomieszczenia na strefy przeznaczone do różnych celów. W przypadku małych salonów oczywiście takie rozwiązanie po prostu nie wchodzi w grę. W pokojach o mniejszym metrażu doskonale spiszą się lampy sufitowe o neutralnej barwie i rozproszonym świetle. Zwykle nie ma możliwości, by montować w małych pomieszczeniach kinkiety – a nawet jeśli, aż nadto wystarczy jeden lub dwa w bezpośrednim sąsiedztwie strefy z kanapą lub fotelami. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale rodzaj kompromisu pomiędzy pomieszczeniem dostosowanym do relaksu oraz wygodnym miejscem do pracy.
Jeśli już mówimy o wielkości pomieszczenia, to nie możemy też zapominać o rozmiarze lamp. Powinny one zawsze być dopasowywane do metrażu pomieszczenia. Ogromna lampa wisząca, czy kryształowy żyrandol będą wyglądały śmiesznie w malutkim salonie w dwupokojowym mieszkaniu. Tak samo nieodpowiednia będzie malutka lampa sufitowa zawieszona w salonie przypominającej metrażem salę balową. Projektując oświetlenie w salonie, warto zachować zdrowy rozsądek i kierować się nim, zawsze patrząc na szerszą perspektywę.
Jak stworzyć odpowiedni klimat za pomocą oświetlenia?

Wiele osób, które urządza swoje mieszkania, pomija w swoich planach oświetlenie w salonie. Uważają je za rzecz oczywistą i niewartą większej uwagi. Dopiero użytkowanie urządzonego już pomieszczenia weryfikuje to, czy we właściwy sposób rozmieszczono w nim punkty świetlne oraz, czy na pewno umieszczono w nich odpowiednie lampy. Zdarza się przecież, że lampa prezentuje się doskonale, ale nie oświetla pomieszczenia w sposób pożądany np. świeci zbyt punktowo. Dlatego przed zakupem warto wypróbować lampę. Włączyć ją kilkukrotnie i sprawdzić, jak rozprasza światło – ku górze, ku dołowi czy też na wszystkie strony równomiernie. To bardzo ważna różnica, która wpływa też na klimat, jaki panuje w pomieszczeniu.
Lampy, które rozpraszają światło ku górze, dają efekt przyciemnionego pomieszczenia. Światło jest skierowane do sufitu, natomiast poniżej klosza lampy jest zdecydowanie ciemniej. Dzięki temu w salonie panuje miękkie i delikatne światło idealne do relaksu. Podobny efekt można osiągnąć, decydując się na montaż żarówki o ciepłej barwie światła, czyli takiej, której temperatura barwowa mieści się w zakresie od 2700 do 3200 [K]. Informację na ten temat można znaleźć na opakowaniu każdej żarówki. Ciepłe światło wpada w odcień pomarańczowy. Ułatwia on rozluźnienie i odpoczynek.
Jeśli jednak zależy nam na skupieniu się i pracy umysłowej, to koniecznie trzeba zainstalować żarówkę o zimnej barwie, czyli w zakresie temperatury barwowej od 5400 do 7000 [K]. Takie światło wpada w odcień błękitu lub złamanej bieli. Przy takim świetle ciężko jest zasnąć i zrelaksować się. W związku z tym nie jest ono raczej polecane do salonu przeznaczonego do odpoczynku, choć w strefach dedykowanych czytaniu w salonie zdecydowanie lampa wykorzystująca żarówki czy to tradycyjne, czy LED o takiej barwie może się przydać.
Polecane lampy do salonu

Lampy do salonu powinny być dobierane do wystroju wnętrza. W końcu są ważnym jego elementem. Funkcjonowanie bez światła jest przecież bardzo trudne. Z tego też powodu zakup lamp powinien być dobrze przemyślany i poprzedzony rozeznaniem. Jakie oświetlenie do salonu jest szczególnie polecane ?
Warto sprawdzić, czy dana lampa jest elementem serii, czy też pojedynczym modelem. To istotne, gdy planujemy zamontować oprócz lampy sufitowej także inne warianty, lub lampę stojącą.
To kluczowy aspekt, ale oczywiście nie jest najważniejszy. Zdecydowanie bardziej istotne jest to, czy dana lampa wisząca, czy stojąca dobrze spełnia swoją funkcje i daje takie światło, jakiego oczekują od niej domownicy.
Oświetlenie do salonu w domu jest ważne i nic tego nie zmieni. Dlatego też jego wybór jest taki istotny, że nie powinno się go przyspieszać.
Jeśli chodzi o polecane typy lamp to na szczególną uwagę zasługuje nowoczesne oświetlenie, które odświeża wnętrza. Są to lampy do salonu w stylu industrialnym. Króluje w nich metal oraz drewno. Świetnie pasują do loftów, ale sprawdzą się także w mieszkaniach z wielkiej płyty, które z pewnością ożywią wystrój i sprawią, że będzie odważnie gonił przyszłą epokę.
Takie lampy najczęściej są pozbawione szklanych kloszy, które mogą w bezpośredni sposób tłumić światło. Dzięki temu w pomieszczeniach, w których są montowane jest dość jasno.
Miłośnikom klasyki możemy polecić tradycyjne żyrandole trzy- i czteropunktowe. Pozwalają one na skuteczne oświetlenie całego pomieszczenia (o ile nie jest ono zbyt duże). Klasyczne żyrandole są wciąż do kupienia w wielu sklepach meblowych oraz z artykułami wyposażania wnętrz. Wciąż są chętnie wybierane przez klientów, więc ich dostępność i wybór pośród nich jest duży. Warto jednak stawiać na te z kloszami w odcieniach bieli lub bezbarwnymi. To właśnie one w najmniejszym stopniu ograniczają rozpraszanie się światła, a co za tym idzie – są jasne.
Żyrandole do salonu

W tradycyjnych salonach królują żyrandole. Najczęściej te lampy wiszące są dość imponujące. Nawet jeśli z założenia żyrandol wykonany jest w stylu minimalistycznym, to i tak lampa wisząca przyciąga spojrzenia.
Żyrandole najczęściej mają trzy punkty świetlne, choć można też znaleźć modele o większej lub mniejszej ilości żarówek. Im jest ich więcej, tym większa jest cała lampa wisząca i daje więcej światła.
Klasyczne żyrandole kojarzą się z wielkimi salami i kościołami. Obecnie stylistyka tych lamp wiszących została zdecydowanie unowocześniona. Wciąż można jednak kupić żyrandole, które przypominają bogato złocone tradycyjne lampy wiszące. Jednak to nie jest jedyna możliwość.
Dużą popularnością cieszą się żyrandole (lampy wiszące) podobne do tych tradycyjnych, ale w wersji bardziej nowoczesnej – ozdobione kryształkami i szklanymi elementami, które skutecznie rozpraszają światło.
Są też w ofercie producentów lampy sufitowe bardzo nowoczesne – lampy wiszące w stylu industrialnym, minimalistycznym, a nawet futurystycznym wyposażone w żarówki led. Nowoczesna lampa wisząca jest pewnego rodzaju mariażem wydajnego oświetlenia i nowoczesnego wzornictwa.
Nowoczesne lampy sufitowe to często lampy bez kloszy, ale z metalowymi lub drewnianymi elementami. Niektóre z nich przypominają na pierwszy rzut oka gołe żarówki wiszące na kablach. To bardzo nowatorskie podejście do tematu żyrandoli. Nikt przecież nie powiedział, że salon musi być poważny i konserwatywny. To ma być pomieszczenie, w którym mieszkańcy będą czuli się dobrze i będą chętnie w nim przebywali.
Z tego też powodu wiele osób odrzuca konwenanse i stawia na nowoczesne i wyjątkowo interesujące żyrandole, które ożywiają wnętrze. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele różnych modeli żyrandoli, że każdy znajdzie odpowiedni dla siebie.
Kinkiety do salonu

Kinkiety to punktowe źródła światła. Lampy ścienne, które z założenia nie dają zbyt wiele światła, bo jest ono skierowane wyłącznie w bezpośrednie sąsiedztwo samej lampy.
Najczęściej montuje się te lampy ścienne po to, by zapewnić sobie dodatkowe oświetlenie i na przykład komfortowe warunki do pracy.
Zdarza się również, że te źródła światła są montowane po to, by podkreślić piękno niektórych elementów wystroju. Kinkiet zamontowany za rzeźbą lub u jej stóp może pomóc lepiej wydobyć jej kształty. Rzecz ma się podobnie, jeśli chcemy podkreślić ozdobne bukiety przy ścianie, ramki ze zdjęciami, obrazy, czy styl wnętrza. W każdym wypadku światło odgrywa ważną rolę i można wykorzystać je do tego, by stworzyć odpowiednią atmosferę i w pewnym sensie wpłynąć na ich odbiór.
Wybierając kinkiety, warto szukać lamp z tej samej kolekcji, co lampę sufitową. Będzie to duże ułatwienie przy dopasowaniu elementów aranżacji i co jeszcze ważniejsze – pozwoli to osiągnąć spójny i harmonijny wystrój całego salonu.
Dobierając kinkiet, warto też zwrócić na sposób włączania i wyłączania lampki. Na tym etapie można jeszcze zadbać o własną wygodę i zainstalować lampkę obsługiwaną przy pomocy przycisku na ścianie. Dzięki temu można oszczędzić sobie sporo nerwów przy szukaniu odpowiedniego guzika na kablu.
Montaż kinkietu w wyremontowanym już pomieszczeniu może być utrudniony, bo nie ma możliwości ukrycia kabli bez ingerowania w strukturę ściany.
Plafon jako oświetlenie sufitowe

Plafony to jeden z rodzajów lamp, który różni się on od żyrandoli tym, że oprawka z żarówką nie jest zawieszona w pewnej odległości od sufitu, ale jest przytwierdzona bezpośrednio do niego. Dzięki temu plafony sprawdzają się także w mniejszych pomieszczeniach oraz takich o niższej wysokości niż standardowa.
Plafony często są montowane w łazienkach, ale w ostatnich latach można zauważyć, że to oświetlenie coraz śmielej wkracza także na salony. Trudno się temu dziwić. Są nowatorskie i świetnie odpowiadają potrzebom nowoczesnych projektów domów i aranżacji wnętrz.
Plafony salonowe często są stworzone z połączenia różnych materiałów np. drewna i szkła, tkaniny i szkła lub metalu i szkła. Dzięki temu prezentują się wyjątkowo ciekawie.
Tutaj warto też zaznaczyć, że plafony nie muszą wcale być nudne. Mogą być ozdobne i dopasowane do aranżacji wnętrza. To interesujący rodzaj ozdoby, który z pewnością zwróci na siebie uwagę.
Lampy do salonu stojące

Lampy podłogowe do salonu mogą być ciekawym uzupełnieniem aranżacji. Zazwyczaj jednak lampy podłogowe nie dają one wystarczająco dużo światła, by można było zastąpić nimi lampę sufitową.
Mogą jednak śmiało zastąpić kinkiety. Z tą jednak różnicą, że lampę stojącą łatwiej zamontować i ustawić w innym miejscu. Oświetlenie takie daje sporo wolności mieszkańcom domu.
Oczywiście trzeba się też liczyć z tym, że lampa będzie zasilana prądem z gniazdka, czyli trzeba mieć miejsce odpowiednie do jej podłączenia oraz trzeba pamiętać o tym, że kabel może być widoczny. Nie zmienia to faktu, że stosowanie tego typu oświetlenia jest bardzo interesującą propozycją, zwłaszcza dla osób, które cenią sobie wolność wyboru i lubią wprowadzać zmiany w wystroju wnętrza.
Warto szukać lamp stojących z tej samej kolekcji, co oświetlenie sufitowe. Dzięki temu świetnie będą się uzupełniały i nie ma ryzyka, że powstanie wrażenie przesytu lub zgrzytów pomiędzy lampami prezentującymi różne style.
Ile kosztują lampy do salonu?

Ceny lamp do salonu to prawdziwy temat rzeka, bo cena lampy zależy przede wszystkim od tego, na jaki model się zdecydowaliśmy. Żyrandole są zazwyczaj droższe niż lampy stojące lub kinkiety.
Im więcej punktów świetlnych, tym wyższa ich cena. Popularne oświetlenie trzypunktowe o dość prostym designie możesz kupić za około 300 zł.
Bardziej ozdobna lub nowoczesna lampa kosztuje przynajmniej 600 zł. Jeśli chodzi o górną granicę, to właściwie jej nie ma. Nowoczesne lampy od znanego designera będą oczywiście droższe niż lampy wiszące czy stojące z sieciówki.
Na cenę bezpośredni wpływ mają także materiały, z których wykonano lampę do salonu. Decydując się na wysoką jakość, trzeba liczyć się też z kosztami.
Jeśli chodzi o kinkiety, to ceny są zdecydowanie niższe. Proste modele dające niewiele światła można kupić już od 100 zł, a te bardziej skomplikowane od 250 zł. W tym wypadku także nie można wskazać górnej granicy cenowej.
Nie ulega wątpliwości, że piękne lampy do salonu wysokiej jakości mogą być kosztowne. Warto więc o tym pamiętać planując budżet przeznaczony na oświetlenie salonu. O cenie lamp powinno się pamiętać planując każdy punkt świetlny. Być może aby zmieścić się w zakładanym budżecie lepiej będzie zmniejszyć ilość lamp, ale za to wybrać wymarzone oświetlenie salonu które zbuduje nastrój i styl całego wnętrza.
Jakich błędów unikać podczas doboru oświetlenia do salonu?
Wybór oświetlenia do salonu jest ułatwiony ze względu na szeroką ofertę produktów na rynku. Warto pamiętać o funkcji danego źródła światła. Inną funkcje pełnią kinkiety, lampy wiszące i lampy stojące. Poza kształtem, kolorem ogromne znaczenie ma również rozmiar lampy – musimy pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji lamp w przestrzeni. Wybierając lampy warto zwrócić uwagę jaka jest ich barwa światła, aby odpowiednio dopełniała wystrój wnętrza.
Czy lampy wiszące w salonie mogą mieć różnej długości przewody?
Lampy wiszące standardowo są wyposażone w przewody o określonej długości, które dowolnie można skracać. Kiedy wybieramy lampę wiszącą do wysokiego salony trzeba na to zwrócić uwagę.
Ile kosztuje oświetlenie do salonu?
Bez względu na to, czy chcemy oświetlić całe pomieszczenie pokoju dziennego, czy tylko jego część z łatwością znajdziemy odpowiednie oświetlenie – lampy wiszące, kinkiety i lampy stojące są dostępne już od 50 złotych i ceny rosną w zależności od firmy, modelu i jakości wykonania.