Okno narożne w domu jednorodzinnym: jakie wybrać i ile kosztują okna narożne?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 11 marca 2021

Okno narożne
Okno narożne

Okno narożne to atrakcyjny wybór do domu. Dzisiaj na montaż takiej stolarki decyduje się coraz więcej osób. Narożne okno wygląda bardzo elegancko – otwiera pomieszczenie na zewnątrz, na przykład prezentuje piękny widok ogrodu. Kiedy warto zdecydować się na okna narożne? Jakie są ich zalety i wady? Jak wybrać te najlepsze? Jak wygląda ich montaż? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące okien narożnych do domów jednorodzinnych. Dobór stolarki okiennej ma kluczowe znaczenie. Jest ona odpowiedzialna nie tylko za wpuszczanie do wnętrza naturalnego światła, ale również musi wyróżniać się odpowiednimi właściwościami, by zadbać o termoizolację. Oczywiście, nie bez znaczenia są też zastosowane materiały, które powinny cechować się trwałością, wytrzymałością i łatwą eksploatacją.

Co to jest okno narożne?

Okno narożne to rodzaj stolarki okiennej, która przeznaczona jest do montażu w narożniku domu. Dzięki niemu do wnętrza przenika więcej naturalnego światła. Nadaje ono również przestrzeniom atrakcyjny, nowoczesny wygląd bez konieczności stosowania słupów żelbetowych. W efekcie budynek nabiera lekkiego, eleganckiego wymiaru. Aby zamontować okno narożnikowe, konieczne jest jego odpowiednie zaprojektowanie, także pod kątem wzmocnień stropu oraz konstrukcji nadproża. Właśnie dlatego o zastosowaniu okna na rogu budynku należy pomyśleć już na etapie wyboru lub rysowania projektu architektonicznego. Obecnie aby zamówić do domu okna narożne można skontaktować się z przedstawicielem wielu producentów stolarki okiennej. Są one produkowane przeważnie na indywidualne zamówienie, po pobraniu wymiarów. Dzięki temu idealnie pasują do budynku, w którym mają być zamontowane. Okna narożne są oferowane w wielu wariantach konstrukcyjnych do wyboru, więc należy też wziąć je pod uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniej stolarki.

Jak zbudowane są nowoczesne okna narożne?

Budowa okien narożnych jest zależna od ich rodzaju, przy czym zawierają one takie same elementy, z których produkuje się zwykłą stolarkę – profil, ramę, przeszklenie, okucia. Profile okienne w oknach narożnych są umieszczane na obrzeżach okien. W przypadku okien słupkowych profil znajduje się też w rogu. Dostępne są także okna bezsłupkowe, czyli inaczej okna ze stepem – wtedy szkło na narożniku jest klejone. Jako że okna narożne muszą wytrzymywać większe obciążenia, do ich wykonania stosowane jest mocniejsze szkło niż w zwykłych oknach. Okno umieszczone na rogu jest w większym stopniu narażone na naprężenia mechaniczne, a także termiczne wynikające ze zmieniającej się temperatury. Dlatego ich szyby wykonuje się ze szkła hartowanego. Różne rodzaje okien mogą mieć pakiety dwuszybowe albo trzyszybowe ze szkła hartowanego. Pod względem swoich wymiarów okna te mogą mieć niewielką szerokość skrzydeł, ale tworzą też wielkopowierzchniowe przeszklenia, które otwierają budynek na świat. Różnorodne rozwiązanie dla okien narożnych do domu jednorodzinnego pozwalają na stworzenie konstrukcji odpowiadającej indywidualnym wymaganiom inwestora.

Rodzaje okien narożnych do domu

Charakterystyka okien narożnych
Charakterystyka okien narożnych

Okna narożne ze względu na swoje miejsce montażu wyróżniają się specjalną konstrukcją. Są one stosowane zarówno jako okna o standardowej wysokości, jak i jako wysokie przeszklenia, czyli okna balkonowe, tarasowe. Różnorodność konstrukcji powoduje, że okna narożnikowe w domu jednorodzinnym może zostać dopasowane specjalnie do oczekiwań inwestora. Możemy podzielić je pod kątem:

 • materiałów, z których są wykonane – okna PCV, okna drewniane, okna aluminiowe, okna drewniano-aluminiowe,
 • rodzaju połączenia kątowego – połączenie ze słupkiem, czyli profilem narożnym, a także połączenie ze stepem, czyli sklejeniem specjalnym klejem pakietów szybowych w narożniku,
 • sposobu otwierania – okna mogą mieć otwierane skrzydła lub mogą być nieotwierane, czyli fix, fixed,
 • liczby pakietów szybowych – standardowy pakiet składa się z dwóch szyb ze szkła hartowanego, ale dostępne są również okna trzyszybowe ze szkła hartowanego,
 • dodatkowych cech charakterystycznych, na przykład jak konstrukcja drzwi przesuwnych, okna antywłamaniowe, okna energooszczędne i pasywne,

Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się okna narożne?

Do produkcji okien narożnych wykorzystuje się różne materiały, co przekłada się również na ich właściwości oraz na koszty zakupu. Rodzaje okien narożnych pod kątem materiału:

 • PCV,
 • drewniane,
 • aluminiowe,
 • drewniano-aluminiowe.

Okna narożne PCV

To najtańsze rozwiązanie. Powstają one z wielokomorowych profili plastikowych. Wyróżniają się wysoką trwałością i wytrzymałością. Są odporne na czynniki zewnętrzne i nie wymagają czasochłonnej konserwacji. Okna PCV mogą być stosowane zarówno w mniejszych formatach, jak i jako okna wielkoformatowe – do dużych przeszkleń. Do wyboru są różne kolory. Standardowe są okna białe, ale mogą być one także szare, czarne lub mogą być wykończone powłokami drewnopodobnymi. Wśród minusów znajduje się ich trudna naprawa. Gdy plastikowe profile zostaną zarysowane albo w inny sposób uszkodzone, wtedy konieczna jest wymiana całego okna. Także te niższej jakości w większym stopniu narażone są na powstawanie odkształceń, dlatego ważne jest wybranie stolarki od dobrego producenta.

Okna narożne drewniane

Do wykonania okien narożnikowych wykorzystuje się również drewno. To materiał naturalny, który po odpowiednim wykończeniu uzyskuje szereg zalet. Okna drewniane charakteryzują się eleganckim wyglądem. Są sztywne i mniej narażone na naprężenia, dlatego nadają się też do dużych przeszkleń. W przypadku miejscowego uszkodzenia profile drewniane możemy naprawić. Wśród wad należy wskazać na konieczność ich systematycznej konserwacji, zwłaszcza od strony zewnętrznej. Chociaż okna są fabrycznie impregnowane, z czasem drewno niszczeje. Wpływają na to głównie promieniowanie UV, opady oraz niskie i wysokie temperatury. Co kilka lat drewno należy zabezpieczyć dedykowanymi środkami. Gdy stolarka drewniana ma być zamontowana w wilgotnym pomieszczeniu, na przykład w łazience, wtedy musi być też specjalnie zabezpieczona. Ponadto za okna drewniane należy zapłacić więcej niż za te PCV.

Okna narożne aluminiowe

Inne rozwiązanie to okna narożne aluminiowe. W tym przypadku rama wykonana jest z metalu – aluminium, co nadaje jej określone właściwości. Nowoczesne okna aluminiowe są wytrzymałe, trwałe, nie wymagają specjalnej konserwacji. Są też lekkie, sztywne, więc są bardzo dobrą alternatywą dla PCV oraz dla drewna. Pod kątem kosztów okna aluminiowe plasują się na podobnym poziomie jak okna drewniane.

Okna narożne drewniano-aluminiowe

W sprzedaży dostępne są także okna narożne drewniano-aluminiowe. Są to okna o podwójnej konstrukcji – rama stolarki zbudowana jest z drewna i z ramki aluminiowej umieszczonej na zewnątrz. Drewno widoczne od środka nadaje wnętrzom przytulny wygląd, natomiast aluminiowa ramka z zewnątrz zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem czynników pogodowych. To powoduje, że okna drewniano-aluminiowe są bardziej wytrzymałe i trwałe, a także mniej wymagające w eksploatacji niż okna drewniane. Stolarka drewniano-aluminiowa charakteryzuje się także bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Głównym minusem jest ich wysoka cena.

Okna narożne – rodzaje łączenia naroży w przeszkleniach

Narożnik w oknach narożny może być wykonany w różnych technologiach. Wpływa to na wygląd okna, a także na jego parametry termoizolacyjne. Pod względem połączenia narożnego wyróżnia się:

 • okna ze słupkiem,
 • okna ze stepem.

Okno narożnikowe ze słupkiem – profilem narożnym

To najtańsze rozwiązanie wśród okien narożnikowych. Są one wyposażone w specjalny profil – słupek, który umieszczony jest w narożniku. Okna narożne ze słupkiem są estetyczne, jednak zastosowanie takiego elementu może przesłaniać widok. Gdy zatem inwestor chce, aby piękny widok nie był ograniczony słupkiem, wtedy rozwiązaniem może być zakupienie okna bezsłupkowego. Narożne okno ze słupkiem, poza niską ceną, ma też dodatkowe zalety, których nie mają okna bezsłupkowe. W stolarce tego typu możemy otwierać skrzydła. Zazwyczaj otwiera się tylko jedno z nich. Gdy okno ma mieć otwierane oba skrzydła, wtedy konieczne jest zastosowanie dodatkowego poszerzenia, aby zapobiec blokowaniu się klamek. W porównaniu z oknami ze stepem, czyli bez słupka mają one także coraz lepsze parametry termoizolacyjne. Ograniczają one ucieczkę ciepła, co przekłada się na niższe koszty związane z jego utrzymaniem.

Okna narożnikowe ze stepem – sklejeniem

Drugie rozwiązanie to okna ze stepem, czyli ze sklejeniem szyb. Inaczej określane są one również jako okna bezsłupkowe albo narożne klejone. Step, czyli połączenie pomiędzy szybami produkowane jest poprzez nasunięcie jednego pakietu szyb na drugi pakiet. Wolną przestrzeń wypełnia się wtedy z użyciem specjalnych sznurów dylatacyjnych i dodatkowo uszczelnia specjalnym klejem o podwyższonej odporności mechanicznej. Dla efektu estetycznego stosuje się silikon lub ceramiczną emalię umieszczane na brzegach szyb. W efekcie możemy zminimalizować widoczność połączenia, jednak nie możemy wyeliminować go całkowicie. Okna narożne ze stepem, wpuszczają do wnętrza znacznie więcej naturalnego światła i dają atrakcyjny efekt estetyczny. Brak szerokiego profilu powoduje, że podczas wyglądania za okno nic nie zasłania wzroku. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku nie jest możliwe otwieranie i zamykanie okna. Dodatkowo mają one obniżoną izolację termiczną w porównaniu z oknami narożnymi ze słupkiem. Muszą być one także indywidualnie zaprojektowane, gdy budynek narażony jest na podmuchy silnego wiatru. Wtedy ważne jest wykorzystanie wzmocnionej konstrukcji pakietów szybowych, by zmniejszyć ryzyko ich uszkodzenia. Również okna narożne bezsłupkowe są o około 30-40% droższe niż te ze słupkami.

Łączenie szyb w oknach narożnych

W przypadku okien ze stepem łączenie następuje pod kątem prostym, czyli 90 stopni. Gdy jednak okno narożnikowe ma być zamontowane ze słupkami – profilami, wtedy istnieje możliwość wykonania połączeń pod innym kątem. Okno narożnikowe wyposażone w słupek może być połączone pod kątem do 210 stopni, co pozwala na tworzenie różnych konstrukcji. Okna ustawiane pod kątem lekko rozwartym są wykorzystywane do dekoracyjnych wykuszy wielokątowych. Możesz także zastosować je do wykonania innych konstrukcji pasujących do budynku. Producent stworzy następnie odpowiedni projekt, który będzie uwzględniał założenia architektoniczne budynku.

Przeszklenia otwierane czy nieotwierane?

Narożna stolarka okienna występuje w dwóch wariantach – jako otwierana i nieotwierana, czyli fix, fixed. Okna otwierane pozwalają na łatwe wietrznie pomieszczeń, a także łatwiej możemy je umyć, szczególnie wtedy, gdy znajdują się one na piętrze. Są jednak droższe od okien nieotwieranych. Nie można też wykonać ich zawsze. Przykładem są te z szybami klejonymi ze stepem. W tym przypadku otwierane może być oddalone od nich skrzydło wyposażone w profil. Okna nieotwierane, czyli fix są tańsze od nieotwieranych, ponieważ nie muszą być wyposażane w zawiasy. Również bardzo dobrze nadają się do większych przeszkleń bez potrzeby dzielenia ich słupkami. Często wybieranym rozwiązaniem jest wykonanie okien narożnych z jednym skrzydłem zamkniętym, natomiast drugim otwieranym. Większe przeszklenie ma wtedy konstrukcję typu fix, natomiast mniejsze wyposażone jest w zawiasy – rozwierane, uchylne.

Gdzie warto stosować okna narożne?

Okna narożne mają bardzo szerokie zastosowanie – mogą być one wykorzystane praktycznie w każdym domu jednorodzinnym. Pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną, jednak również mają praktyczne zastosowanie – doświetlają wnętrza. Narożne okna, a także narożne drzwi tarasowe i balkonowe, sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Są stosowane między innymi w salonach, sypialniach, w kuchniach i aneksach kuchennych, a nawet w łazienkach. Mogą prezentować się atrakcyjnie w każdym pomieszczeniu znajdującym się na rogu budynku. Oczywiście, przy podejmowaniu decyzji o miejscu montażu okna narożnego należy wziąć pod uwagę widoki, jakie rozpościerają się na zewnątrz. Nie warto zatem decydować się na montaż takiej stolarki wtedy, gdy panorama nie będzie zbyt atrakcyjna, na przykład będzie prowadziła na inne budynki, boczną uliczkę. Najlepiej zamontować taką stolarkę w miejscu skierowanym na ogród, las lub inny kojący, sceniczny widok.

Warto wskazać, że okna w narożniku mogą być zastosowane także w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych. Zazwyczaj stosowane są wtedy modele ze słupkiem, ponieważ cechują się podwyższonym poziomem termoizolacji, dlatego zapobiegają nadmiernej ucieczce ciepła. Aby duże przeszklenie nie spowodowało znacznego pogorszenia parametrów termoizolacyjnych budynku, powinno się montować je od strony południowej albo wschodniej. Wtedy będą dostarczać dużo światła dziennego i jednocześnie ciepła, które będzie w naturalny sposób dogrzewało budynek. Aby efekt takiego pasywnego docieplenia był jeszcze lepszy, na szybach stosowane są specjalne powłoki niskoemisyjne, co wpływa na na współczynnik przenikania ciepła. Okno z taką powłoką wpuszcza do wnętrza ciepło, natomiast zapobiega jego nadmiernej utracie.

Nowoczesne i klasyczne okna narożne

Ze względu na swój współczesny wygląd stosowane są w domach nowoczesnych, jednak również świetnie prezentują się jako przeszklenia w budynkach o klasycznej architekturze. Nowoczesne przestrzenie najczęściej uzupełniane są dużymi przeszkleniami, które wpuszczają do wnętrza dużą ilość naturalnego światła słonecznego i prezentują piękną panoramę na zewnątrz. W przypadku klasycznych budynków często przyjmują one formę wykuszy, czyli wystającego z elewacji fragmentu wyposażonego w okna. Wykusz może wykorzystywać okna narożne łączone pod kątem 90 stopni lub pod kątem rozwartym. Także popularne są przeszklenia ze szprosami, czyli szczeblinami umieszczonymi na szkle, które nadają stolarce klasyczny, dworkowy wygląd. Okno narożnikowe może mieć też różnorodną kolorystykę, co dodatkowo pozwala na dopasowanie go do aranżacji wnętrza. Aktualnie bardzo popularne są przeszklenia z czarnymi i szarymi profilami, ale również stylowe są okna drewniane oraz wykończone powłokami drewnopodobnymi.

Narożne drzwi tarasowe i balkonowe

Do tej kategorii zaliczane są również narożne drzwi tarasowe i balkonowe. Wyróżniają się wyższą wysokością i mogą być stosowane jako przejście do ogrodu, na taras i balkon. Drzwi tarasowe i balkonowe o narożnej konstrukcji często stosowane są jako element większych przeszkleń, tworząc dzięki temu efekt szklanej ściany budynku. Wpuszczają przy tym znacznie więcej naturalnego światła do wnętrza. Przejście może znajdować się bezpośrednio przy profilu. Tarasowe i balkonowe okna narożne są dostępne w różnych wariantach. Są one związane z ich sposobem otwierania i zamykania. Najpopularniejsze to drzwi przesuwne HST, czyli unoszono-przesuwne. Zastosowane w nich mechanizmy pozwalają na przesuwanie skrzydeł lekkim ruchem ręki. Obsługa odbywa się za pomocą klamki. Drzwi przesuwne narożne w wariancie HST mogą być wykonane również w wariancie z niskim progiem. Dostępne są także okna narożne z ruchomym słupkiem, które otwiera się na zewnątrz.

Zalety i wady okien narożnych

Zalety i wady okien narożnych
Zalety i wady okien narożnych

Obecnie zainteresowanie oknami narożnymi stale rośnie. Są one chętnie montowane w nowych budynkach jednorodzinnych, szczególnie tych o nowoczesnej architekturze. Zastosowanie dużych przeszkleń pozwala wtedy na uzyskanie stylowego efektu panoramicznych ścian z widokiem na okolicę.

Zalety okien narożnych:

 • wpuszczają do wnętrz dużo naturalnego światła – im większe przeszklenia, tym lepszy efekt doświetlenia możesz uzyskać,
 • nadają budynkowi efektowny wygląd – podnoszą jego elegancję i prestiż,
 • sprawdzają się w wielu pomieszczeniach – mogą być montowane w salonach, sypialniach, łazienkach,
 • dają efekt optycznego powiększenia pomieszczeń – nawet w tych o mniejszym metrażu,
 • sprawdzają się na parterze i na piętach – sprawdzają się na każdej kondygnacji,
 • wpisują się w różne style architektoniczne – wybierane są do nowoczesnych budynków, jednak także spotykane są w tych klasycznych, na przykład jako ozdobne wykusze,
 • mogą być wyposażone w drzwi – pozwalają na łatwe przejście do ogrodu, na balkon albo na taras,
 • dostępne są w wielu wariantach – można indywidualnie dostosować je do budynku oraz do swojego gustu.

Wady okien narożnych:

 • dłuższy czas oczekiwania na wykonanie stolarki – jest ona wykonywana na indywidualne zamówienie,
 • wyższe koszty – za okna narożnikowe do domu trzeba zapłacić więcej niż za zwykłą stolarkę okienną,
 • wymagają właściwego projektu – warto uwzględnić stolarkę narożną w projekcie, między innymi pod kątem obciążeń, nadproży,
 • konieczny fachowy montaż – okna narożne muszą być zamontowane przez wykwalifikowaną ekipę, dotyczy to w szczególności szyb klejonych,
 • mogą obniżać parametry termoizolacyjne budynku – dotyczy przede wszystkim okien narożnych o konstrukcji klejonej, czyli ze stepem,
 • większa podatność na parcie i ssanie wiatru – powoduje, że okna te w określonych lokalizacjach muszą być dodatkowo wzmacniane.

Parametry okien narożnych

Przy zakupie okien narożnikowych do domu trzeba wziąć pod uwagę szereg parametrów. Stolarkę możesz dobrać samodzielnie, ale wtedy, gdy nie mamy w tym doświadczenia, warto poprosić o pomoc architekta albo specjalistę w tej dziedzinie. Główne parametry:

 • wymiary – odzwierciedlające miejsce montażu, ponieważ okna te produkowane są na wymiar,
 • materiał – okna mogą być wykonane z PCV, drewna, aluminium,
 • sposób połączenia szyb narożnych – z profilem, czyli widocznym łącznikiem kątowym, ze stepem, czyli okno narożnikowe klejone,
 • rodzaj profilu – otwierany albo nieotwierany,
 • szerokość profilu – wpływa na sztywność okna, jego izolację, a także na wygląd,
 • liczba szyb – pakiety dwuszybowe i trzyszybowe ze szkła hartowanego,
 • grubość szyb – najczęściej stosuje się przeszklenia o grubości 6 mm dla dodatkowego wzmocnienia,
 • wypełnienie między szybami – niektórzy producenci stosują wypełnienie z użyciem gazów szlachetnych jak argon albo krypton, aby poprawić parametry izolacyjne stolarki,
 • współczynnik przenikania ciepła – wskazuje na poziom termoizolacji okna, im niższy współczynnik, tym okno jest cieplejsze, dlatego będzie generowało niższe straty cieplne,
 • rodzaj drzwi – w przypadku profili narożnych montowanych jako drzwi tarasowe, balkonowe, dostępne są różne konstrukcje.

Okna narożne – dodatkowe właściwości

Narożna stolarka okienna może wyróżniać się dodatkowymi właściwościami. Dzięki temu stolarka może być dopasowana specjalnie do miejsca montażu lub do oczekiwań inwestora. Narożne okna pasywne i energooszczędne – są przeznaczone do montażu w budynkach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Ze względu na swoją specjalną konstrukcję zmniejszają ucieczkę ciepła, by ograniczyć koszty ogrzewania. Najczęściej stosuje się duże przeszklenia od strony południowej i wschodniej, by do domu wpuścić jak najwięcej naturalnego światła i ciepła. Stosuje się wtedy tafle szkła z powłokami niskoemisyjnymi. Narożne okna antywłamaniowe – wyposażone są w dodatkowe wzmocnienia, specjalne zaczepy antywyważeniowe oraz zamki, aby zredukować ryzyko włamania. Narożne okna ze szprosami – to atrakcyjna propozycja w klasycznym stylu. Okna wyposażone są wtedy w dekoracyjne szprosy, inaczej szczebliny, czyli cienkie linie dzielące taflę szyby. Nadają stolarce rustykalny, dworkowy wymiar.

Ile kosztują okna narożne?

Ile kosztują okna narożne?
Ile kosztują okna narożne?

Ceny związane z zakupem okien narożnikowych są zróżnicowane, ponieważ na koszty ich produkcji wpływa wiele czynników. Są one jednak droższe od zwykłych okien, co zalecamy uwzględnić przy wyborze projektu domu jednorodzinnego. Zazwyczaj cena okna narożnego w mniejszych wymiarach rozpoczyna się od około 2 tysięcy złotych, natomiast cena rozległych przeszkleń wykonanych ze stepem to niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najtańsze rozwiązanie to zakupienie okna narożnego z profilem łączącym szyby w rogu, czyli za pomocą łącznika kątowego. Cena stolarki łączonej za pomocą łącznika kątowego jest zwykle o 30-40% niższa niż cena okien narożnych klejonych. Mniej zapłacimy także za okna typu fixed, czyli bez możliwości otwierania. Trzeba też liczyć się z dodatkowymi kosztami za okna w niestandardowych kolorach. Przy planowaniu narożnych przeszkleń warto też pamiętać, że na cenę duży wpływ ma jakość wykonania stolarki. Cena okna narożnikowego lepszej marki to nawet o około 50% więcej niż produkt mniej znanego producenta. Okna wyceniane są indywidualnie, dlatego najlepiej zwrócić się do kilku firm zajmujących się ich realizacją. Pracownik na podstawie pobranych wymiarów i uzgodnień będzie mógł zaprezentować cenę wykonania i montażu stolarki.

Gdzie kupić okna narożne?

Produkcją okien narożnikowych zajmuje się coraz więcej firm w branży stolarki okiennej. Są to zarówno firmy polskie, jak i zagraniczne. Aby zakupić okna, trzeba udać się do salonu producenta lub umówić się na spotkanie z przedstawicielem. Do ich wykonania konieczne jest pobranie wymiarów z projektu albo bezpośrednio z budynku. Następnie, po uzgodnieniach parametrów dotyczących okna, zlecenie przekazywane jest do realizacji w zakładzie stolarskim. Czas oczekiwania na montaż okna narożnego wynosi zwykle od około 1 miesiąca do nawet 6 miesięcy.

Jak wybrać odpowiednie okno narożne?

Narożna stolarka okienna jest dostępna w różnych wariantach. Przed złożeniem zamówienia na jej wykonanie warto poświęcić czas na zapoznanie się z ofertami producentów. Obecnie propozycje prezentowane są na stronach internetowych producentów, jednak najlepiej umówić się na spotkanie z przedstawicielem, aby otrzymać profesjonalne porady dotyczące wyboru odpowiedniej stolarki i otrzymać szybką wycenę. Przy doborze okna narożnego należy rozważyć poniższe kwestie:

 • dopasowanie okna do architektury oraz wyglądu wnętrza,
 • wielkość okna – duże przeszklenia są bardziej efektowne i powodują, że wnętrza są lepiej doświetlone, jednak związane są z wyższym kosztem zakupu,
 • materiały, z których wykonano okna, co przekłada się na ich właściwości i eksploatację,
 • sposób otwierania okna, na przykład rozwierane, uchylne, przesuwne – okna można kupić też w tańszym wariancie bez zamykania, czyli fixed,
 • poziom docieplenia okna, który wyrażony jest przez współczynnik przenikania ciepła – związany jest między innymi z zastosowanymi materiałami, liczbą szyb w pakiecie,
 • dodatkowe właściwości, jakie mają mieć okna narożne w domu jednorodzinnym,
 • gwarancja na okna narożne.

Na podstawie tych parametrów można dobrać okno narożnikowe do domu, które będzie efektownym dodatkiem w salonie, sypialni lub w innych wnętrzach. W razie problemów z podjęciem decyzji warto także skonsultować się z pracownikiem salonu sprzedaży – doradzi on, jakie rozwiązania konstrukcyjne sprawdzą się w danym przypadku. Porad może też udzielić architekt.

Jak zamontować okno narożne w domu krok po kroku?

Ze względu na swoje miejsce montażu okna narożne są wystawione na znaczny nacisk. Właśnie dlatego muszą być nie tylko wykonane z wytrzymanych, odpornych materiałów, ale również duże znaczenie ma ich poprawny montaż. Tylko wtedy, gdy będą prawidłowo osadzone, spełnią swoją funkcję. W przypadku mniejszych przeszkleń wykorzystujących łącznik kątowy – profil w rogu okna, montaż nie jest skomplikowany. Prawidłowy montaż jest natomiast bardzo ważny w przypadku większych przeszkleń, gdzie nie ma łącznika kątowego. Szkło nie jest tak wytrzymałe jak ściana budynku, dlatego musi ono wraz z ramą i profilem utrzymywać bardzo duży ciężar. Zatem nawet niewielkie niedopatrzenia związane z montażem okna mogą powodować poważne problemy. Zagrożenia związane z nieprawidłowym montażem okna narożnego:

 • pogorszone parametry termoizolacyjne,
 • trudności z otwieraniem i zamykaniem okna,
 • pękanie szyby okiennej,
 • uszkodzenie ramy i profili okna,
 • naruszenie struktury budynku.

Aby uzyskać właściwy poziom ochrony, wokół okna stosowana jest specjalna rama żelbetowa. Warto także zaznaczyć, że producenci stosują różne systemy montażowe, na przykład system Ciepłej Belki Montażowej.

Prawidłowy montaż okna – instrukcja:

1. Przygotowanie podłoża pod montaż

W pierwszym kroku należy odpowiednio przyszykować miejsce, w którym prowadzony będzie montaż stolarki. Z otworu okiennego trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia, na przykład gruz, pył. Gdy pojawiają się ubytki, należy wyrównać nawierzchnie.

2. Zamontowanie ramy okiennej

Rama umieszczana jest w otworze okiennym. W tym celu stosowane są odpowiednie elementy dystansowe. Przy osadzaniu ramy okiennej należy zwrócić szczególną uwagę na jej właściwie wypoziomowanie. Pomiędzy ramą a murem powinny znaleźć się niewielkie szczeliny dylatacyjne. Na dole szczelina powinna być nieco szersza, aby osadzić parapet. Rama z murem może być połączona za pomocą różnych elementów, co związane jest z jego konstrukcją. Stosowane są między innymi specjalne kotwy metalowe, dyble wyposażone w stalowy płaszcz czy śruby.

3. Osadzenie skrzydeł okiennych

Następnym etapem montażu jest osadzenie skrzydeł okiennych na uprzednio zamontowanej ramie okiennej. W tym celu skrzydło umieszczane jest na ościeżnicy. Trzeba sprawdzić, czy działa ono prawidłowo. Niewłaściwy montaż może uniemożliwić prawidłową obsługę skrzydła okiennego.

4. Uszczelnienie

Szczelinę montażową wypełnia się z użyciem pianki poliuretanowej – powinna ona starannie wypełnić cały obwód okna. Uszczelnienie musi być odpowiednio wytrzymałe i trwałe. W przypadku montażu ciepłego stosowane są inne rozwiązania, na przykład wykorzystuje się styropian dodatkowo docieplający okna z zewnątrz, specjalne uszczelki pozwalające na zredukowanie mostków cieplnych, folie oraz taśmy izolacyjne.

5. Wykończenie obróbką murarską i dodatkowe uszczelnienie

Końcowym etapem prac jest wykonanie obróbek murarskich, aby okno mogło prezentować się estetycznie z zewnątrz oraz od środka. Na tym etapie wykonuje się także dodatkowe prace związane z uszczelnieniem, na przykład z użyciem silikonu. Prace montażowe najlepiej powierzyć specjalistom – dzięki temu można mieć pewność, że stolarka okienna będzie prawidłowo osadzona, a przez to nie będzie narażona na uszkodzenie. Zapewni wtedy także właściwe parametry termoizolacyjne. Przy zakupie okien narożnikowych producent najczęściej oferuje usługę montażową. Prace są świadczone przez wykwalifikowaną ekipę, która jest przeszkolona w instalacji danej stolarki. Usługa może wchodzić w skład ceny lub trzeba zapłacić za nią dodatkowo.

Jakie osłony okienne wybrać do okna narożnego?

Okno narożnikowe może powodować problemy z jego aranżacją, ale zależy to też od zastosowanego łącznika kątowego. Jakie osłony okienne sprawdzą się wtedy najlepiej? Osłony okienne można podzielić na dwie kategorie: zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze montowane są na zewnątrz, natomiast drugie od środka. Pełnią podobne funkcje, między innymi osłaniają przed wzrokiem, regulują dostęp światła do wnętrza, zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się budynków. Wybrane z nich mogą także mieć właściwości antywłamaniowe oraz poprawić parametry termoizolacyjne domu.

Osłony zewnętrzne do okien narożnych

Wśród osłon okiennych przeznaczonych do przeszkleń narożnych polecane są rolety oraz żaluzje. Rolety tworzą pancerz, który nasuwany jest na okno. Po otwarciu pancerz chowa się w kasecie znajdującej się nad oknem. Żaluzje zewnętrzne, inaczej fasadowe przypominają te stosowane we wnętrzach. Za ich pomocą można całkowicie zasłonić lub odsłonić okno, ale również regulować dostęp światła przez zmianę kąta lameli. Warto wskazać, że najłatwiejszy montaż dotyczy okien z konstrukcją ze słupkiem. Więcej problemów sprawia wykonanie osłony zewnętrznej w przypadku okien bezsłupkowych – ze stepem. Zaleca się wtedy zastosowanie żaluzji fasadowych, które w okolicy stepu są mocowane z użyciem linek. Osłony zewnętrzne do przeszkleń narożnikowych są oferowane także jako antywłamaniowe, dlatego mogą zmniejszyć ryzyko włamań i kradzieży. Osłony te mogą być sterowane za pomocą systemów automatyki.

Osłony wewnętrzne do okien narożnikowych

Okno narożne może także świetnie wyglądać z osłonami wewnętrznymi. Do tej kategorii zliczają się rolety okienne, rolety dzień-noc, rolety rzymskie oraz żaluzje pionowe i poziome. Można także zastosować firanki oraz zasłony. Osłony wewnętrzne do okien narożnikowych są łatwiejsze w montażu i tańsze niż osłony zewnętrzne, ale nie mają wszystkich ich zalet. Wybór osłony powinien bazować na estetyce pomieszczenia oraz na oczekiwanej funkcjonalności. Montaż osłon prowadzony jest wtedy bezpośrednio nad oknem do ściany albo do sufitu. Można także zamontować je w świetle okna – wtedy nie będą one ograniczały ruchomości otwieranych skrzydeł. W przypadku karniszy na zasłony i firanki warto zwrócić uwagę na modele kątowe. Są one wyposażone w regulowane łączniki kątowe w zakresie od 90 do 180 stopni. Karnisze tego rodzaju można zamontować je wtedy nad oknami narożnymi łączonymi pod kątem prostym, ale też pod innymi kątami. Inne rozwiązanie to zastosowanie karniszy szynowych, które umieszczane są suficie. Narożna stolarka okienna to bardzo atrakcyjna alternatywa dla zwykłego okna – nie tylko wygląda efektownie, ale również może doświetlić wnętrze naturalnym światłem. Prezentuje się dobrze nie tylko z nowoczesnymi budynkami, ale także można zastosować ją do tych o klasycznym stylu, na przykład dworkowym. Sprawdzi się do każdego pomieszczenia – salonu, sypialni czy kuchni. Okno narożnikowe oferowane jest w wielu wariantach do wyboru. To okna z profilem kątowym, bezsłupkowym, czyli ze stepem, okna zwykłe czy okna tarasowe i balkonowe. Mogą także sprawdzić się w budynkach energooszczędnych pasywnych, a nawet mogą mieć właściwości antywłamaniowe. Aby zakupić okna narożne, warto zdecydować się na dobrego producenta, który zapewni kompleksową obsługę: przygotuje projekt, wykona je według życzenia klienta, a potem przeprowadzi fachowy montaż.

FAQ

Jakie są najważniejsze parametry okien narożnych?

Najważniejsze parametry o które warto zapytać przed zakupem to: wymiary, materiał, sposób połączenia szyb narożnych, rodzaj profilu, szerokośc profiulu, liczba szyb, grubość szyb, wypełnienie między szybami, współczynnik przenikania ciepła.

Jak wybrać odpowiednie okno narożne?

Przy doborze okna narożnego należy rozważyć kwestie takie jak dopasowanie okna do architektury budynku, wielkość okna, rodzaj materiału, sposób otwierania, poziom docieplenia i ggwarancja na okno narożne.

Jak zamówić okna narożne?

Do wykonania okien konieczne jest pobranie wymiarów z projektu albo bezpośrednio z budynku. Następnie, po uzgodnieniach parametrów okna, zlecenie przekazywane jest do realizacji. Czas oczekiwania na montaż okna narożnego wynosi od około 1 miesiąca do 6 miesięcy.

Komentarzy:

 1. Okna narożne wyglądają elegancko, są bardzo popularne obecnie. Ich wadą jest niestety cena, są droższa niż normalne okna. Za to ich zaletą na pewno jest zagospodarowanie rogu pokoju – miejsce gdzie nic by nie było, albo byłaby kolejna szafa/komoda, jest super zagospodarowane poprzez dodatkowe oświetlenie pomieszczenia. Według mnie lepsze byłyby okna narożne otwierane. Okien narożnych niestety zwykły laik sam sobie nie wstawi, potrzebna jest pomoc fachowca, do tego czas realizacji na wykonanie stolarki jest długi. Pomimo rosnącej popularności tych okien, nie wszystkie projekty domów posiadają okna narożne, można sobie marzyć o takim oknie, ale nie zawsze będzie możliwa realizacji tych marzeń w praktyce.

  Odpowiedz
 2. Bardzo ciekawy, pomocny artykuł. Właśnie szukałam takich informacji. W końcu natrafiłam na rzetelnie opisane krok po kroku na co zwrócić uwagę i to zapewne pomoże nam w dokonaniu wyboru czy zdecydujemy się na okna narożne. Poza aspektem wizualnym, okna narożne pozwalają przede wszystkim doświetlić wnętrze. Pozwalają wpuścić do środka więcej światła, co w przypadku projektu małego domku będzie niezwykle cennym atutem. Inwestycja w okna narożne jest kwestią gustu. Jednym się to podoba, innym niekoniecznie. Niemniej jednak nie da się ukryć, że okna narożne, to poniekąd ikona luksusu i nowoczesności. Takie okno dające widok na piękny ogród lub okolicę… Marzenie 🙂 Jestem na etapie planowania budowy domu. Warto przeczytać, gdy ktoś zastanawia się nad oknem narożnym.

  Odpowiedz

Komentarz