
Jak optymalnie rozplanować komunikację w domu? Hall, korytarze, czy schody, pomimo iż nie służą celom mieszkalnym, są bardzo istotnymi elementami domu. Powinny być tak rozplanowane, aby można było się wygodnie i funkcjonalnie poruszać po budynku.
Komunikacja w domu
Projektując komunikację w domu należy w sposób optymalny rozplanować dojścia do poszczególnych pomieszczeń. Nie można tego robić kosztem innych wnętrz. W domu hall, korytarze, dojścia oraz schody powinny być ergonomiczne, a ich układ jak najbardziej uproszczony, bez zbędnych zakamarków, czy za długich traktów. Przy wyborze projektu domu warto zwrócić uwagę w jaki sposób komunikacja została rozplanowana i czy nie zajmuje zbyt dużo, lub zbyt mało miejsca.
Dotyczy to każdego rodzaju domu, ale w szczególności domów piętrowych, domów z poddaszem, czy budynków podpiwniczonych.
Wielkość powierzchni komunikacyjnej powinna być optymalnie dobrana do wielkości, rodzaju domu, ale przede wszystkim do wymagań i oczekiwań domowników.
Komunikacja o powierzchni około 25-30m2, która będzie za duża w domu stu metrowym, może okazać się optymalna w obszernej rezydencji.
Dobrze zaprojektowana komunikacja w domu

Ważnym czynnikiem przy planowaniu komunikacji jest wygoda. Zaleca się projektowanie korytarzy o minimalnej szerokości około 1.2m, z ewentualnymi miejscowymi przewężeniami do 90cm, ale na odcinkach nie dłuższych niż 1.5m.
Trzeba też wziąć pod uwagę to, czy na przykład w hallu jest miejsce na:
- szafę wnękową,
- siedzisko,
- stolik na klucze,
- szafkę na buty,
- wieszak na odzież wierzchnią,
- lustro.
W przejściach dobrze jest postawić wąskie regały, lub półki na książki, bibeloty czy szafeczki na sprzęty podręczne.
Funkcjonalną dekoracją mogą być również:
- niewielkie okolicznościowe stoliki,
- sekretarzyki,
- witrynki,
- obrazy.
Hall wejściowy
Hall wejściowy jest główną częścią układu komunikacyjnego domu, a tym samym spełnia funkcję reprezentatywną domu.
Tutaj witamy gości, ale również sami domownicy korzystają z tego pomieszczenia kilkakrotnie w ciągu dnia.
Hall bez względu na rodzaj domu, czy to parterowy, czy z poddaszem, lub piętrem, musi być odpowiednio zaprojektowany, tak by każdy z użytkowników mógł wygodnie z niego korzystać.
Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy na przykład chcący wejść do domu muszą kolejno czekać na zewnątrz, bo brak jest miejsca na swobodne wejście.
Pamiętajmy, że z hallu przechodzi się również do innych części i stref domu.

Optymalna wielkość hallu w domu dla czterech osób to około 7-9m2 (dla domu parterowego do około 120-150m2 wielkości).
Dla domu z poddaszem, czy piętrem, część wejściowa na parterze powinna wynosić w granicach 14-16m2, zaś na piętrze nie mniej niż 8-10m2.
W małych domkach o powierzchni około 60-80m2 hall powinien mieć minimum 3.5-6m2, zaś w domach powyżej 200m2, optymalna powierzchnia to około 10-12m2.
Zbyt duży hall, wymusi wykrojenie powierzchni z innych pomieszczeń, lub nawet rezygnację z niektórych z nich, jak garderoby, czy spiżarki przy kuchni.
Oprócz wielkości, hal powinien być ustawny, więc nie może być za wąski – przyjmuje się że minimalna szerokość to około 1.5-1.7m.
Im hall szerszy tym jest wygodniejszy w użytkowaniu, ale oczywiście należy w tej kwestii zachować umiar.
Głównym czynnikiem wpływającym na kształt hallu, czy ogólnej komunikacji domu, jest rzut domu, oraz jego rozkład funkcjonalny.
Wpływ na to ma również ilość kondygnacji, gdyż z tym znowu wiąże się odpowiedni dobór i lokalizacja schodów.
O schodach obszernie pisaliśmy w odrębnym artykule na blogu budowlanym MGProjekt „Schody w domu„, do lektury którego serdecznie zachęcamy.
Wiatrołap
Do komunikacji w domu zaliczyć należy również wiatrołap, inaczej zwany przedsionkiem.
Jest to w naszych warunkach klimatycznych pomieszczenie niezbędne.
W przypadku wiatrołapów również obowiązuje zasada optymalnej powierzchni, tak by pomieszczenie było wygodne, ale również spełniało swoją funkcje użytkową.
Przedsionek nie może być za duży i optymalna jego powierzchnię określa się na około 3.5-5m2 w zależności od wielkości domu.
W wiatrołapie powinno się zależ miejsce na niewielki wieszak i szafkę na buty, oraz ewentualnie na nieduże siedzisko na zmianę obuwia.
Dobrze jest to pomieszczenie doświetlić niedużym okienkiem, lub drzwiami wejściowymi z naświetlami.
Dobrym rozwiązaniem są również przeszklone drzwi wewnętrzne prowadzące do hallu, lub drzwi przesuwne.
Ogólny kształt układu komunikacyjnego w domu jest determinowany usytuowaniem wiatrołapu, czyli części wejściowej do domu.
Dobrze rozplanowana część wejściowa to taka, która jest w środku domu – najlepiej jest ją projektować na szerszej elewacji.
Dzięki temu układ komunikacyjny będzie bardziej prosty, bez zbędnych dodatkowych korytarzy w centralnej części domu.
Jeśli okazuje się konieczne postawienie domu stroną frontową na krótszym boku, ze względu na wąską działkę, wówczas o ile to możliwe dobrze jest wejście zrobić mimo wszystko z boku domu, na szerszej elewacji.
Jeśli jednak jest to niemożliwe, trzeba się liczyć z tym, że korytarze do poszczególnych pomieszczeń będą dłuższe, a sam układ komunikacyjny będzie bardziej rozbudowany.
Relatywnie mniej powierzchni na komunikację trzeba przeznaczyć w domach wielopoziomowych.
Jej układ w takich budynkach jest zazwyczaj zwarty.
W domu parterowym komunikacja będzie zajmować więcej przestrzeni i z tym należy się liczyć przy wyborze projektu.