Jak wybrać projekt domu cz. 5: dom parterowy, z poddaszem czy piętrowy?

Projekt domu Pierwszy Dom 3 Przy określeniu idealnego projektu domu oprócz koniecznych do uwzględnienia warunków urbanistycznych czy liczebności rodziny każdy inwestor spotka się także z problemem – wybrać projekt parterowy, dom z poddaszem czy budynek piętrowy?

Wbrew pozorom nie jest to bowiem wybór determinowany w 100% przez wielkość działki czy ilość posiadanych dzieci – nawet parterowy dom może mieć sporą powierzchnię, a piętrowy świetnie sprawdzi się w dwuosobowej rodzinie, która ceni sobie przestrzeń. By ułatwić wybór, przedstawiamy krótki przegląd zalet i wad każdego z rozwiązania.

 

Projekt domu parterowego

Domy parterowe to bardzo modne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w ofertach pracowni projektowych. Poznajmy wszystkie za i przeciw tego typu budynków:

Zalety domków parterowych:

Niewątpliwie dużym plusem domu parterowego jest umiejscowienie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji. Z tego też powodu wybierany jest bardzo często przez rodziny z małymi dziećmi lub takie, które planują w nim zamieszkać razem z osobami starszymi, na przykład dziadkami. Brak schodów to brak konieczności przemieszczania się po piętrach, dość ryzykownego dla bardzo młodych lub osób w starszym wieku. Dodatkowo dom parterowy nie zacienia tak bardzo ogrodu, jak inne rozwiązania, a także pozwala obcować z przyrodą i ogrodem w zasadzie z każdego pomieszczenia w domu.

Projekt domu Słoneczny z garażem Projekt Słoneczny z garażem
Zaletą domu parterowego jest umiejscowienie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji

Wady domków parterowych:

Do wybudowania domu parterowego potrzebna jest znacznie większa działka, niż w przypadku domu z kondygnacjami – wszystkie pomieszczenia muszą się bowiem znaleźć na parterze. Jeśli chodzi o układ pomieszczeń, to domy parterowe tracą zdecydowanie więcej miejsca na wyznaczenie miejsc do komunikacji – holi, korytarzy. W domach piętrowych rozwiązania te umieszczone są pomiędzy kondygnacjami, co automatycznie zmniejsza konieczną do wydzielenia przestrzeń.  Parterowe domy są przeważnie nieenergooszczędne – ze względu na gorszy stosunek kubatury do powierzchni przegród zewnętrznych.

Projekt domu z poddaszem użytkowym

Domy z poddaszem to ciekawe rozwiązanie dla miłośników skosów i niebanalnych przestrzeni. Oto co należy wziąć pod uwagę myśląc o projekcie domu z poddaszem:

Zalety domów z poddaszem:

Ze względu na swoją budowę, domy z poddaszem są najbardziej ekonomiczne ze wszystkich, cechują się wysoką energooszczędnością. Tego typu budynki potrzebują zdecydowanie mniejszej działki niż domy parterowe, ze względu na możliwość zagospodarowania dodatkowej przestrzeni. Konstrukcja dachu sprawia, że nie zacieniają tak ogrodu, jak na wyższe budynki, co może mieć ogromne znaczenie przy małych działkach. Tego typu budynek, przy zachowaniu podobnego metrażu, wydaje się też optycznie mniejszy od na przykład domów z płaskim dachem.

Projekt domu Pierwszy Dom 3 Projekt Pierwszy Dom 3
Domy z poddaszem cechują się dużą energooszczędnością

Wady domow z poddaszem:

Podstawową wadą domów z poddaszem są skosy – dość urokliwe, ale niefunkcjonalne, ponieważ zabierają przestrzeń użytkową. Decydując się na dom z poddaszem należy też pamiętać o specjalnej konstrukcji okien – konieczne będą tu okna połaciowe czy lukarny, które zdecydowanie trudniej zagospodarować, niż „zwykłe” blokowe okna. Z tego względu, a także ze względu na różną konstrukcję skosów, wykonanie dachu dla projektu domu z poddaszem może być dużo bardziej kosztowne niż dachu innego typu.

Projekt domu piętrowego

Domy piętrowe to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym. Poznajcie wady i zalety takiego rozwiązania:

Zalety domów piętrowych:

Domy piętrowe są idealnym rozwiązaniem, kiedy potrzebna jest duża przestrzeń, a nie pozwala na to mały metraż działki.  Są też bardzo proste w budowie, ze względu na mniej skomplikowaną konstrukcję dachu niż w przypadku projektu domu z poddaszem, a przy tym – najbardziej energooszczędne. Zalety domu piętrowego nie ograniczają się tylko do ich aspektów zewnętrznych: brak poddasza to większa powierzchnia użytkowa, o takiej samej wysokości w każdym miejscu domu, lepsza akustyka i lepszy klimat we wnętrzu – szczególnie w górnej części budynku. Domy tego typu są też najbardziej trwałe, ponieważ jako jedyne mają strop pod obiema kondygnacjami.

Projekt domu Vega Projekt Vega
Domy piętrowe są idealnym rozwiązaniem, kiedy potrzebna jest duża przestrzeń, a nie pozwala na to mały metraż działki

Wady domów piętrowych:

Dom piętrowy na pewno nie grzeszy urodą. Brakuje mu smukłości domu z poddaszem, co wielu może uważać za wadę. Dużo bardziej niż w przypadku domów z poddaszem czy parterowych zacienia ogród, jeśli więc zależy nam na przykład na słonecznym tarasie, to w przypadku małej działki może okazać się to problematyczne. Dom piętrowy jest też droższy od domu z poddaszem, a co najważniejsze – może być za wysoki w stosunku do planów zagospodarowania przestrzennego dla działki.

Jak wybrać dobry projekt domu?
3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
fero

myslelismy o domu parterowym, takie nam sie najbardziej podobaja ale po tym tekscie mysle ze musimy sie zastanowic nad takim z poddaszem. faktycznie fajna jest to opcja ze dom rosnie razem z nami i sie zmienia tym barsziej ze na pewno w przyszlosci sie pojawia dzieci … 🙂 szczegolnie ze ten z artykulu bardzo nam sie podoba!

Dakota

Jeżeli o mnie chodzi to nie wiedziałam, że parterowe mają jakies zalety 🙂 Jestem zdecydowanie fanką domów z poddaszem, ewentualnie piętrowe ( moim zdaniem nie brakuje im smukłości). Skosy mają swój urok i nie zamieniłabym ich na nic. Mam już masę pomysłów jak zaaranżować takie pomieszczenie! Dzięki za artykuł, jest naprawdę bardzo ciekawy!

Andrzej

Nie rozumiem w góle jak można się decydowoać na dom parterowy. To tak jakby kupić mieszkanie, tylko formalności i pieniędzy więcej. Dom powinien mieć piętra, po to budujesz żeby się w nim czuć dobrze, żeby mieć więcej przestrzeni. Po co zagracać działkę rozłożystym parterowym, jak można budować w górę i zaoszczędzić miejsce na ogórd n przykłd.