Dachówka mnich-mniszka: cena, wymiary i montaż [krok po kroku]

Dachówka mnich-mniszka
Dachówki mnich-mniszka

Wybierając pokrycie dachowe należy zwrócić uwagę nawet na najmniejsze detale. Bezpośrednio wpływa ono na wygląd naszego domu. Rynek materiałów budowlanych jest na tyle rozwinięty, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie powinno stanowić problemu. Do łask wraca dachówka mnich-mniszka, która z pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie tradycyjne rozwiązania. Prezentuje się ona niezwykle elegancko, co bezpośrednio wpływa na prezencję nieruchomości. Jest to pokrycie niezwykle charakterystyczne, które z pewnością widziała większość osób.

Jak wygląda dachówka mnich-mniszka?

Jak wygląda dachówka mnich-mniszka?
Jak wyglądają dachówki mnich-mniszka?

Dachówka mnich-mniszka ma niezwykle ciekawą historię, która sięga prawie 2000 lat wstecz. Pochodzi ona z krajów śródziemnomorskich, jednak w Polsce również jest chętnie stosowana. Podstawową zaletą opisywanego pokrycia dachowego jest niesztampowy charakter. To doskonały wybór w przypadku budynków w stylu rustykalnym, czy też vintage. Unikatowy design przywołuje na myśl domy “z dawnych lat”. Oczywiście w dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji nieco unowocześnioną wersję omawianej dachówki. Nie straciła ona jednak swojego wyjątkowego charakteru. Jest to prosty sposób na to, aby wyróżnić dom spośród otaczających go budynków. Z pewnością zainteresuje to wielu inwestorów, którzy pragną podnieść wartość nieruchomości w oczach potencjalnych nabywców.

Pokrycie dachowe mnich-mniszka składa się z dwóch podstawowych warstw. Pierwszą z nich jest dachówka dolna mniszka, a drugą dachówka górna mnich. Warto wiedzieć, że jest to jedyne takie pokrycie, które składa się z dwóch różnych typów dachówek. Należy wspomnieć, że prezentuje się ono najlepiej w przypadku dużych powierzchni. Styl rustykalny jest aktualnie na topie. Pamiętajmy, że dach ma tak duże znaczenie, jak elewacja. Liczy się nie tylko jego kolor, ale również kształt i sposób wykończenia.

Właściwości dachówki mnich-mniszka

Parametry i cechy dachówek
Parametry i cechy dachówek

Dachówki mnich-mniszka to nie tylko interesujący wygląd. Jest to pokrycie, które cechuje się znakomitymi parametrami. Wyróżnia się ono wysoką wytrzymałością oraz odpornością na warunki otoczenia. Jest to pokrycie, które zniesie oddziaływanie nawet najcięższych czynników atmosferycznych. Mowa tutaj o m.in. promieniowaniu słonecznym, deszczu, gradzie, mrozie, skrajnych temperaturach. Nie musimy obawiać się przedwczesnego zniszczenia pokrycia. Przez długie lata będzie prezentować się zupełnie jak nowe.

Na uwagę zasługuje fakt, że dachówki mich-mniszka nie tracą swoich właściwości wraz z upływem czasu. Należą one do grupy dachówek ceramicznych, dzięki czemu są w pełni odporne na rozmaite zanieczyszczenia np. ptasie odchody. Nie wymagają one specjalnej konserwacji, co również stanowi dużą zaletę. Na uwagę zasługują również doskonałe właściwości termoizolacyjne. Takie pokrycie chroni przed nadmiernym ubytkiem ciepła z wnętrza budynku. Bezpośrednio przekłada się to na koszt związany z ogrzewaniem domu.

Zaletą jest również optymalna przepuszczalność pary wodnej. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się pleśni, czy też grzybów. Nie każdy wie, że pokrycia ceramiczne produkowane są z naturalnych materiałów. To właśnie dzięki temu są one w pełni bezpieczne dla środowiska. Dach pokryty mnich mniszką bez trudu odprowadzają wodę deszczową. Jest szczelny, a jednocześnie zapewnia wysoki stopień wentylacji.

Kolory i wymiary dachówek mnich-mniszka
Kolory i wymiary dachówek mnich-mniszka

Dachówki mnich-mniszka występują w wielu różnych wariantach, co ułatwia dopasowanie pokrycia do wyglądu budynku. Najlepiej sprawdzają się one w przypadku minimalistycznej elewacji oraz drewnianej stolarki okiennej. Dzięki temu uzyskamy spójną kompozycję, która będzie prezentować się efektownie. Największym zainteresowaniem cieszą się dachówki w kolorze naturalnej gliny. Trzeba jednak wiedzieć, że występują one w pełnej palecie odcieni. Szeroki wachlarz kolorów zwiększa zakres możliwości podczas projektowania domu. Fantastycznie prezentuje się również mieszanie kilku kolorów dachówek – dzięki temu możliwe jest uzyskanie kompozycji typowej dla krajów śródziemnomorskich. Niektóre dachówki wyróżniają się nieprzeciętną teksturą. Specjalistyczne formowanie powierzchni sprawia, że pokrycie wygląda na starsze niż jest w rzeczywistości. To dobry wybór w przypadku budynków w antycznym stylu, ale nie tylko. Wymiary dachówek uzależnione są od konkretnego producenta. Wybór zależy od oczekiwanego krycia i efektu. Przykładowe wymiary dachówki mnich mniszka naturalna to:

  • mnich 14 x 45,5 cm; mniszka 22,2 x 45 cm;
  • mnich 14 x 42 cm; mniszka 18,9 x 41,2 cm,
  • mnich 16 x 42 cm; mniszka 18,9 x 42,2 cm.

Pamiętajmy, że dachówka mnich musi być dopasowana do dochówki mniszka.

Oczywiście sprzedawane są one w zestawach, a więc nie musimy dopasowywać ich samodzielnie.

Wydajność dachówki mnich-mniszka

Z pewnością wiele osób interesuje, ile dachówek będzie nam potrzeba do pokrycia całego dachu.

Nie można jednoznacznie określić, ile pokrycia będziemy potrzebować na m2, gdyż uzależnione jest to od wymiarów dachówki.

Można jednak orientacyjnie oszacować wydajność.

  • mnich 14 x 45,5 cm; mniszka 22,2 x 45 cm – około 12,3 szt/m2,
  • mnich 14 x 42 cm; mniszka 18,9 x 41,2 cm – około 15 szt/m2,
  • mnich 16 x 42 cm; mniszka 18,9 x 42,2 cm – około 15 szt/m2.

Trzeba dodać, że kluczową rolę odgrywa tutaj prawidłowy montaż.

Nie każdy dekarz poradzi sobie z ułożeniem tego typu pokrycia. Nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Należy podstawić na doświadczonych i wyspecjalizowanych wykonawców, którzy cieszą się pozytywną opinią wśród klientów.

Układanie opisywanego pokrycia jest czasochłonne, ponieważ musimy dokładnie połączyć ze sobą obie dachówki.

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nie zawsze do zestawu dołączane są niezbędne akcesoria np. dachówki skrajne.

Muszą one zostać wykonane przez dekarza.

Cena dachówek mnich-mniszka

Ile kosztuje mnich mniszka?
Ile kosztuje mnich mniszka naturalna?

Za jedną dachówkę mnich-mniszka zapłacimy około 6-8 zł.

Wszystko zależy od wymiarów. Im są one większe, tym wyższa cena.

Planując stworzenie pokrycia dachowego musimy pamiętać, że najważniejsza jest jakość. Lepiej zainwestować nieco więcej, a mieć pewność, że będzie ono spełniać określone normy.

Nie zapominajmy również, że zakup materiałów to tylko połowa wydatków. Koszt wykonania pokrycia uzależniony jest od stawki danej firmy dekarskiej. Wiadomym jest, że im lepsi fachowcy, tym wyższa cena.

W ostatnich latach na rynku pojawiły się dachówki, które stanowią alternatywę dla standardowego pokrycia mnich-mniszka.

Mowa tutaj przede wszystkim o dachówkach podwójnych. Są one o wiele łatwiejsze, a zarazem szybsze w układaniu.

Nie wymagają tak dużego nakładu pracy, dzięki czemu z ułożeniem poradzi sobie niemal każdy dekarz.

Takie dachówki często posiadają specjalne wypustki oraz rowki, dzięki którym położenie dachówki mich jest zablokowane.

Zmniejsza to ryzyko jest niespodziewanego przesunięcia i zniszczenia. O wiele prościej jest stworzyć równą linię podczas układania.

Zamocowanie jest mocne i stabilne, dzięki czemu nie trzeba obawiać o kwestie bezpieczeństwa.

Inną możliwością są tzw. dachówki zakładowe.

One również nie są tak wymagające, jak mnich-mniszka. Pokrycie całego dachu odbywa się więc w ekspresowym tempie.

Takie dachówki są szczelne oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych. Są również lżejsze, dzięki czemu nie obciążają konstrukcji.

Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów zabytkowych. One również występują w wielu wersjach kolorystycznych i rozmiarach.

Wybór jest więc kwestią indywidualną, gdyż każda dachówka ma swoje wady oraz zalety. Dachówki mnich-mniszka są jedyne w swoim rodzaju, a takiego efektu nie uzyskamy przy użyciu zamienników.

Dachówka mnich-mniszka: montaż krok po kroku

Dachówka mnich-mniszka: montaż
Dachówki mnich-mniszka: montaż

Pokrycie dachowe stworzone z dachówek mnich-mniszka jest nietuzinkowe i efektowne. Wysoka estetyka wykonania stanowi niewątpliwą zaletę. Osoby, które posiadają doświadczenie w pracach tego typu mogą postawić na samodzielny montaż. Poniżej opisano go krok po kroku.

  1. W pierwszej kolejności należy dokonać montażu drewnianych łat. To one stanowią podparcie dla dachówek. Najlepiej zastosować łaty o przekroju 4×6 cm. Ich rozstaw mieści się zwykle w przedziale 32-37 cm, jednak wszystko zależy od wymiarów dachówek.
  2. Mocujemy obróbki okapu.
  3. Montujemy rynny, ochronę szczelin przed ptakami, a także obróbki nadrynnowe.
  4. Wykonujemy obróbki blacharskie wokół komina. Miejsce łączenia należy uzupełnić za pomocą np. silikonu dekarskiego.
  5. Obróbki blacharskie zamieszczamy również w koszach dachowych.
  6. Dostarczamy dachówki na dach – najwygodniej zrobić to za pomocą wciągarki.
  7. Układamy mniszki. Posiadają one tzw. noski, dzięki którym łatwiej będzie nam zaczepić dachówki o wcześniej przygotowane łaty.
  8. Wbijamy w łaty gwoździe. Powinny one znajdować się pomiędzy dachówkami.
  9. Każdy mnich posiada otwór, prze który przewlekamy drut. Możemy również zrobić to przed ich montażem. Układamy ich na mniszkach, które posiadają specjalne wręby. Wcześniej wbite gwoździe okręcamy drutem. To właśnie dzięki temu nasze pokrycie będzie mocne i odporne na porywiste podmuchy wiatru.
  10. Grzbiety dachu i kalenice powinniśmy wykończyć przy pomocy specjalnie uformowanych dachówek. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilna.
  11. Warto wiedzieć, że dachówki montowane w koszach, czy też na grzbietach muszą zostać właściwie dopasowane pod względem wymiarów. W tym celu najlepiej użyć szlifierki kątowej.
  12. Wzdłuż grzbietów dachu montuje się kontrłaty. Są one również montowane w deskach kalenicowych. Wbijamy w nie specjalne metalowe łączniki. Stanowią one podparcie dla łat kalenicowych (najlepiej o przekroju 4×4 cm).
  13. Do łat kalenicowych montujemy również wywietrzniki, a na nich gąsiory. Są to elementy, które zapewniają optymalną wentylację. Alternatywę stanowi taśma kalenicowa, która spełnia taką samą rolę. Dzięki niej możliwe jest wydostanie się powietrza zgromadzonego pod pokryciem.
  14. Komin uszczelnimy za pomocą taśmy ołowianej. Jest ona elastyczna, a tym samym bezproblemowa w montażu. Nie będziemy więc mieć trudności z jej aplikacją. Dostępna jest ona w niemal każdym sklepie z akcesoriami budowlanymi.
2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sandra

Jestem pod wrażeniem, jak dobrze ten artykuł jest napisany. Widać, że blog budowlany może stanowić fantastyczne źródło wiedzy.

Wiktor

Tekst, który zmusza do myślenia – wartościowe spostrzeżenia