Czy dzisiaj warto inwestować w ogrzewanie domu prądem?

kobieta odpoczywająca w salonie w domu

Wybierając ogrzewanie do domu, możesz zdecydować się na prąd. Dostępne są różne systemy, w tym grzejniki elektryczne, podłogówka oraz piec akumulacyjny. Po lekturze artykułu będziesz wiedział, czy w obliczu wysokich cen prądu ogrzewanie elektryczne jest korzystne.

Czym jest ogrzewanie elektryczne domu?

Ogrzewanie domu prądem polega na przemianie energii elektrycznej w ciepło, do czego dochodzi w elementach oporowych. Mogą nimi być:

  • druty,
  • pręty,
  • kable grzejne,
  • metalowe taśmy.

Ogrzewanie na prąd może być realizowane za pomocą różnych systemów. Chodzi o:

  • Grzejniki elektryczne – są montowane w poszczególnych pomieszczeniach, przy czym najbardziej popularne są grzejniki konwektorowe (szybko się nagrzewają, dlatego warto je stosować na przykład w piwnicy czy garażu) oraz olejowe (wolno oddają ciepło, a więc sprawdzą się w salonie albo sypialni). Najbardziej użyteczne są grzejniki z termostatami i programatorem.
  • Piece akumulacyjne – wyróżniają się dużą pojemnością cieplną i wysoką sprawnością. Do wyboru masz piec dynamiczny, w którym rozprowadzanie ciepła jest regulowane elektronicznie, albo statyczny, gdzie ciepło jest oddawane poprzez obudowę lub przepustnicę.

Dużą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. W jego ramach stosuje się kable grzejne umieszczone pod podłogą, które podczas przepływu prądu osiągają znaczną temperaturę, co pozwala na rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniach. Możesz zastosować ogrzewanie:

  • akumulacyjne – energia cieplna jest gromadzona podczas II taryfy i oddawana w ciągu dnia, co zapewnia duże oszczędności; system wymaga wylewki podłogowej o grubości 6–8 cm oraz kabli grzejnych o wysokiej mocy (150–170 W/m2 powierzchni ogrzewanego pomieszczenia),
  • bezpośrednie – może działać ono przez całą dobę; kable o mocy 120–140 W/m2 montuje się w wylewce betonowej o grubości 3–5 cm.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to obecnie najbardziej wydajny i efektywny system bazujący na prądzie. Dzięki bezobsługowości zapewnia on wysoki komfort użytkowania pomieszczeń – temperaturę wygodnie wyregulujesz dzięki naściennemu termostatowi. Ale czy w obliczu wysokich cen prądu podłogówka nadal ma sens? Zdecydowanie tak, a argumenty podajemy poniżej.

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest opłacalne?

W poniższej tabeli zaprezentowano średnie koszty zakupu wybranych systemów ogrzewania dla domu o powierzchni 150 m², wykonanego w standardzie WT 2017 [1, 2, 3, 4].

Rodzaj ogrzewaniaKoszt zakupu
Pompa ciepła35 000–60 000 zł
Kocioł na pellet13 000–24 600 zł
Kocioł olejowy kondensacyjny11 000–18 000 zł
Akumulacyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe8 000–12 000 zł
Kocioł gazowy kondensacyjny8 000–9 700 zł
Kocioł węglowy7 600–10 900 zł

Najtaniej pod kątem ekonomicznym wychodzi montaż kotła węglowego i gazowego, natomiast najdroższa jest pompa ciepła. Na tym tle korzystnie wypada ogrzewanie podłogowe elektryczne. Nie wymaga ono budowy komina czy przyłącza gazowego ani stworzenia oddzielnej kotłowni, co oznacza nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również miejsca.

W kolejnej tabeli znajdują się koszty rocznego ogrzewania domu o powierzchni 150 m², wykonanego w standardzie WT 2017, w którym mieszkają 4 osoby. Pod uwagę wzięto średnie ceny energii w III kwartale 2022 roku [4, 5].

Rodzaj ogrzewaniaRoczny koszt ogrzewania budynku
Kocioł węglowy12 460 zł
Kocioł olejowy kondensacyjny11 850 zł
Kocioł na pellet10 060 zł
Kocioł gazowy kondensacyjny9 380 zł
Pompa ciepła3 510 zł
Akumulacyjne elektryczne ogrzewanie podłogowe3 353 zł

Pod kątem kosztów eksploatacyjnych najkorzystniej wypada podłogówka akumulacyjna. Pamiętaj, że nie wymaga ona corocznego serwisowania, które jest niezbędne na przykład w przypadku kotła gazowego czy pompy ciepła i wiąże się ze sporymi wydatkami. Ogrzewanie elektryczne domu cechuje niska awaryjność, dzięki czemu nie musisz martwić się o wysokie koszty napraw. Dodatkowy atut to wieloletnia gwarancja – w przypadku DEVI wynosi ona aż 20 lat.

Warto podkreślić, że koszty ogrzewania możesz znacznie ograniczyć dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne – wówczas wydatki na ogrzewanie, dzięki wykorzystywaniu nadwyżek energii, mogą spaść nawet do zera. Szerokie perspektywy w przyszłości dają również plany budowy elektrowni jądrowych w Polsce, dzięki którym tania energia będzie dostępna w każdym domu.

Ogrzewanie elektryczne to wiele zalet

Podłogówka jest korzystnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na aspekty ekonomiczne. Warto ją wybrać również dlatego, że jej montaż zapewnia:

  • dużą wydajność energetyczną – niemal cała pobrana energia jest zamieniana na ciepło; cechą systemu jest również szybkie nagrzewanie,
  • komfort cieplny w każdych warunkach – ciepło jest równomiernie rozprowadzane i nie ucieka do góry, dzięki czemu nie występują strefy o różnych temperaturach; w efekcie możesz zmniejszyć temperaturę w pokojach nawet o 2 stopnie, nie odczuwając tego podczas codziennego pobytu w domu,
  • komfortową obsługę – służy do tego termostat z programatorem czasowym, którym możesz sterować zdalnie, za pomocą smartfona,
  • wysoką estetykę – kable grzejne są ukryte pod podłogą, ponadto nie ma potrzeby instalowania grzejników, co zapewnia większą swobodę, jeśli chodzi o aranżację wnętrza domu czy mieszkania,
  • zdrowsze powietrze w pomieszczeniach – dzięki ograniczeniu ruchów powietrza nie dochodzi do rozprzestrzeniania się kurzu, co ma duże znaczenie na przykład dla alergików.
regulacja temperatury ogrzewania elektrycznego

Jeśli rozważamy montaż ogrzewania elektrycznego podłogowego, istotna jest też ekologia. Nie są wytwarzane szkodliwe dla środowiska i zdrowia człowieka spaliny, co przyczynia się do redukcji smogu. Podłogówka może być zastosowana w nowym budownictwie zarówno na etapie wznoszenia domu, jak i remontu pomieszczeń. Nawetw obliczu wysokich cen energii elektrycznejjest ona rozwiązaniem korzystnym pod kątem ekonomicznym oraz użytkowym.

Dowiedz się więcej na temat kosztów ogrzewania podłogowego.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze