Budowa domu Bruzdownica

Bruzdownica: cena, parametry i zastosowanie (krok po kroku)

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 7 kwietnia 2021

Bruzdownica
Bruzdownica

Bruzdownica to popularne narzędzie, które daje możliwość uzyskania równych i dokładnych szczelin między materiałami, które mocuje się na ścianach, murach i w innych miejscach. Jak działa bruzdownica, kiedy ma zastosowanie i ile kosztuje? W tym tekście wskazujemy działanie i zastosowanie tego mało znanego elektronarzędzia oraz sposoby używania przez profesjonalnych operatorów i osoby, które sięgają po nie sporadycznie, np. remontując dom i ogród.

Gdzie warto zastosować bruzdownicę?

Co to jest bruzdownica i gdzie warto ją zastosować?
Co to jest bruzdownica i gdzie warto ją zastosować?

Bruzdownica to popularne elektronarzędzie, które ułatwia wykonywanie wgłębień w różnych materiałach i na różnych powierzchniach. Są to np. wgłębienia przeznaczone pod kable i rury prowadzone w ścianach. Bruzdownica posiada silnik elektryczny, napędzający dwie diamentowe tarcze, a odstęp między nimi wyznaczają dwie tuleje dystansowe.

Bruzdownica ma zastosowanie w budownictwie, kamieniarstwie i podczas remontów oraz budowy. Bruzdownica daje możliwość wykonania bruzdy o konkretnych wymiarach – tj. szerokości i głębokości potrzebnej do umieszczenia wewnątrz kabli, rury lub innych przedmiotów. Jest stosowana do wykonywania wgłębień w kamieniu, betonie i w cegle.

Pomiędzy diamentowymi tarczami, które posiada bruzdownica, znajdują się odstępy. Materiał, który osadza się w nich jest usuwany z użyciem młota kującego. Na ogół udaje się w efekcie uzyskać bruzdy o głębokości do 3 centymetrów i szerokości około 3 do 4 centymetra.

Bruzdownicę warto stosować w trakcie remontów, które wymagają wykonywania wielu wgłębień pod instalacje. Często przez ściany budynków przechodzi wiele różnego rodzaju instalacji, które ukrywa się w ścianach z uwagi na bezpieczeństwo i estetykę. W takiej sytuacji ważne jest wydrążenie właściwych otworów, co jest często problematyczne. Dlatego profesjonalne firmy używają na co dzień bruzdownic. Bruzdownice dają możliwość wykonywania dokładnych wgłębień pod różnego rodzaju kable, rury i inne przewody, które prowadzone są w murach budynków.

Parametry i funkcje

Rodzaje, parametry i funkcje bruzdownic
Rodzaje, parametry i funkcje bruzdownic

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów bruzdownic, jednak należy zwracać uwagę na parametry. Minimalna moc tych urządzeń wynosi na ogół od 800 do 2500 W. Jest to norma, która wskazuje zużycie energii elektrycznej, tj. maksymalną moc jaką mają bruzdownice.

Jeśli chodzi o moc użytkową to na ogół wynosi ona 60% mocy minimalnej. Jest to parametr, który decyduje o wydajności bruzdownicy i o tym jak głębokie otwory będzie można nią wykonać. Moc powinna być zawsze dobrana do powierzchni, w której chcemy zrobić wgłębienia – im jest ona twardsza, tym większą moc powinna posiadać bruzdownica.

Tylko do 11.05 wszystkie projekty domów -20%

W zakresie parametrów należy też wskazać, że o wygodzie podczas używania bruzdownicy decyduje waga tego urządzenia. Na ogół bruzdownice ważą od około 2,5 kilograma do nawet 10 kilogramów.

Co istotne, jeśli bruzdownica jest zbyt lekka to w codziennej pracy może utrudniać dokładne prowadzenie. Nie powinna, jednak być też zbyt ciężka, aby dostosować ją do umiejętności i sił osoby, która ją obsługuje.

Ważna cechą w przypadku bruzdownicy jest średnica tarcz. To ona decyduje o głębokości i szerokości wgłębień jakie można w ten sposób wykonać. Zazwyczaj bruzdownice, które dostępne są na rynku mają średnicę tarczy od 11 do 23 centymetrów. Istotne jest, aby średnica tarczy była ona dopasowana do materiału w jakim wykonuje się otwór.

Kolejną, ważną kwestią w przypadku bruzdownicy jest prędkość obrotowa, która na ogół jest proporcjonalna do mocy jaką mają bruzdownice i wpływa na szybkość oraz efektywność pracy. Istotne znaczenia ma wielkość tarczy – im mniejsza średnica tarczy, tym więcej bruzdownice wykonują obrotów na minutę.

Wiele modelów bruzdownic posiada również dodatkowe udogodnienia, które mają wpływ na pracę. Do nich zalicza się m.in. system zapobiegający przegrzaniu oraz funkcje, które wpływają na płynny start.

Szukając idealnej bruzdownicy do używania na co dzień należy przejrzeć dostępne modele i wybrać taką, która sprawdzi się w przypadku osób, które mają mniejsze i większe doświadczenie z jej obsługą. Zawsze, podczas zakupu, powinno się też brać pod uwagę funkcje bruzdownic i jej parametry. Kupującym poleca się zwłaszcza te modele, które mają możliwość wykonywania aż do 9300 obrotów na minutę. Dzięki temu praca jest szybka i wydajna, a sam sprzęt zapewnia możliwość wykonywania dokładnej wielkości rowków, co wpływa na efekt końcowy pracy. Wiele osób wskazuje też, że, jeśli chodzi o parametry, to ważna jest lekkość bruzdownicy, ponieważ często pracuje się z nią przez wiele godzin. Warto wówczas posiadać lekkie modele, które zapewnią komfort podczas trzymania w ręce, a ponadto mają ergonomiczny uchwyt. Lekkie bruzdownice zapewniają wygodne i przyjemne prowadzenie, co wpływa także na dokładność wycinania otworów.

Jeśli chodzi o tarcze to wiele modelów bruzdownic posiada wymienne tarcze, co uważa się za kolejny atut. Są to bruzdownice nieco droższe, ale w sytuacji kiedy na co dzień pracuje się z zastosowaniem tego narzędzia, z pewnością należy zainwestować w kosztowniejszy sprzęt.

Wiele osób zwraca też uwagę na dodatkowe kwestie, takie jak np. nowoczesny design bruzdownicy. Choć w sposób bezpośredni nie wpływa to na pracę, ale ma znaczenie wizualne i jest unikalną cechą. Zdecydowanie ważniejsza na co dzień jest moc silnika, jaki posiada bruzdownica, aby mogła pracować przez kilka godzin, co jest konieczne np. podczas budowy lub remontu.

Bruzdownice to urządzenia bardzo specyficzne i zdecydowanie wyróżniające się na tle innych elektronarzędzi, ponieważ ich obsługa wymaga precyzji i doświadczenia. Warto wracać uwagę na funkcje dodatkowe i osprzęt opcjonalny, który posiadają, w tym m.in. adapter do odkurzacza. Niezależnie od tego w jakim materiale wykonujemy wcięcia – zawsze bruzdownica powoduje powstanie znacznej ilości pyłu.

Specjalna nakładka na daje możliwość podłączenia rury od odkurzacza, co pozwala ograniczyć ilość unoszącego się kurzu. Istotne znaczenie ma także ogranicznik prądu rozruchowego. Jest to dodatek, który zapewnia delikatne rozpędzenie tarcz, co ogranicza znacząco wytwarzanie we wstępnej fazie prac szarpnięć i innych niedogodności. Zapewnia też łatwiejsze prowadzenie i elastyczniejszą pracę na co dzień.

Warto też zwracać uwagę na osłony tarcz i wyłącznik awaryjny. Są to kolejne, dodatkowe opcje, które, co ciekawe, obecnie uważa się za standard w lepszych wersjach bruzdownic i w tych modelach, które mają zastosowanie w profesjonalnej pracy. Osłony znacząco minimalizują ryzyko przypadkowego dotknięcia w sytuacji kiedy tarcza jest uruchomiona, a ponadto wyłącznik awaryjny zapewnia bezpieczeństwo operatorowi i odłącza prąd wówczas gdy tarcze zatrzymają się z jakiegoś powodu w materiale.

Bruzdownica – zalety i wady

Bruzdownica - zalety i wady
Bruzdownica – zalety i wady

Nie ulega wątpliwości, że dobrej jakości bruzdownica to znaczny wydatek, ale jeśli często wykonuje się remonty, to jest to niezbędne narzędzie, które przyśpiesza pracę i wpływa na jakość jej wykonania. W takiej sytuacji wskazuje się na zalety bruzdownicy, zwłaszcza tych modeli, które posiadają tnąca bruzdę na całej szerokości, dzięki czemu praca odbywa się bardzo szybko. Wielu specjalistów poleca bruzdownice, które nacinają zewnętrzne krawędzie bruzdy. Można też znaleźć tańsze wersje tego narzędzia, które do pracy wykorzystują dwie tarcze tnące.

Dla osób, które na co dzień zajmują się remontami bruzdownica jest narzędziem niezbędnym dla przyśpieszenia pracy i daje możliwość wykonywania perfekcyjnych otworów. Często w takiej sytuacji wybiera się bruzdownicę której średnica tarczy wynosi 230 mm, a głębokości cięcia około 65 mm. Jeśli jest to narzędzie o mocy 2400 W to moc jest wystarczająca by posługiwać się nią na co dzień.

Tego typu bruzdownica zapewnia komfort pracy i sprawne wycinanie nawet głębokich rowków. Ma zastosowanie w profesjonalnych pracach instalatorskich, co jednak nie przeszkadza by używać narzędzia także wówczas kiedy np. wykonuje się samodzielny remont w mieszkaniu. Z pewnością sprawdza się wówczas gdy instalacja jest znacznie większych rozmiarów, czyli wtedy kiedy mamy do czynienia np. z wiązkami przewodów lub szerokimi rurami.

Profesjonalna bruzdownica nie musi mieć dużych rozmiarów. Już niewielkie narzędzia o mocy 1400 W dają możliwość wykonania szczeliny w ścianie do 35 mm głębokości i nawet 4 cm szerokości. Są to uniwersalne bruzdownice, które często stosowane są przez hydraulików. Co istotne, są to też bruzdownice lekkie, które dają możliwość wykonywania głębokich szczelin. Zazwyczaj narzędzia te są wyposażone w dwie, równoległe tarcze tnące, regulowane podkładkami metalowymi na szerokość cięcia i bezstopniowo na głębokość.

Kupując bruzdownicę i decydując się na konkretny model narzędzia należy zwrócić uwagę na jego parametry, takie jak średnica tarczy. Dla laika bruzdownica wygląda jak urządzenie, które przypomina trochę piłę, a trochę szlifierkę. Jest to jednak znacznie bardziej „złożone” narzędzie, składające się z silnika i solidnych uchwytów, które dają możliwość sprawnego prowadzenie.

Dobra bruzdownica ma zastosowanie w fachowej pracy podczas wykonywania nacięć lub wówczas gdy wykonuje się otwory niezbędne do kładzenia kabli lub fug. Dzięki temu, że tarcze narzędzia można zablokować we właściwej pozycji można wykonać niemal każdy otwór w takich materiałach jak beton lub cegła. Sama bruzdownica wykonuje tylko dwa nacięcia, a zatem by zakończyć pracę niezbędne jest wykucie kolejnego – między szczelinami.

Jeśli chodzi o parametry narzędzia, to należy podkreślić, że moc bruzdownicy powinna być dopasowana do prac, które wykonujemy. Dlatego w praktyce wszystko zależy od przeznaczenia samego narzędzia i indywidualnych preferencji. Na ogół bruzdownice są używane przez profesjonalistów, a nie osoby, które czasami tylko wykonują remont w domu, ponieważ nie są to tanie narzędzia. Niemniej jednak, również osoby, które zawodowo po nie sięgają mają do wyboru szeroki zakres bruzdownic o różnej mocy. I tak np. stosunkowo tanie urządzenie o mocy do 900 W można wybrać wówczas, gdy nie ma konieczności regularnego używania bruzdownicy, a na ogół jest ona wykorzystywana sporadycznie.

Tego typu narzędzie sprawdza się do bruzdowania glazury na niewielką głębokość i jako elektronarzędzie do fug. Zaletą jest niewielka waga, dzięki której bruzdownicę dobrze trzyma się w ręce i jest wygodna podczas pracy. Nawet, kiedy trzeba jej używać w miejscach do których trudno dotrzeć, to poręczność i mała masa urządzenia wpływają na komfort użytkowania.

Znacznie lepsze modele bruzdownic, czyli takie, które mają moc do 1500 W zapewniają możliwość wykonywania otworów nawet w niewygodnej pozycji i w trudno dostępnych miejscach, co jest praktyczne podczas licznych remontów. Większość modeli, które znajdziemy na rynku bez problemu jest w stanie poradzić sobie z wycinaniem bruzd w betonie – i to na znaczną głębokość. Co istotne, tego typu urządzenia nie nadają się na ogół do zastosowania przez amatorów, ponieważ ich obsługa wymaga wprawy i może stwarzać problemy w sytuacji, kiedy po raz pierwszy mamy z tym do czynienia.

Bruzdownice o mocy powyżej 2000 W to, z kolei znacznie większe i silniejsze narzędzia, mające zastosowanie podczas pracy w najtrudniejszych materiałach. Tego typu bruzdownice tną praktycznie każdy materiał i są powszechnie używane przez firmy remontowe i budowlane. Są to też ciężkie urządzenia, które można jednak sprawnie obsługiwać, o ile posiada się wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Wówczas nawet w trudno dostępnych miejscach można z łatwością wykuć odpowiedni otwór.

Bruzdownica do betonu cena

Ceny bruzdownic zaczynają się od około 300 zł, a poszczególne modele mają różne moce. I tak np. Bruzdownica elektryczna mająca silnik o mocy 3100 W z dwiema tarczami o średnicy 150 mm kosztuje około 350 złotych.

Jeśli chcemy kupić bruzdownicę elektryczną o mocy 1800 W z dwiema tarczami – konieczne jest zapłacenie za sprzęt co najmniej 500 zł.

Dość popularne na rynku są bruzdownice o mocy 1300 W i z dwiema tarczami, których cena zaczyna się od około 400 zł.

Jeśli chcemy też zakupić odkurzacz do bruzdownicy to konieczne jest posiadanie budżetu w wysokości co najmniej 300 zł.

Czasami wykonawcy poszukują bruzdownic ręcznych, należy wiedzieć, że takie narzędzia, o głębokości cięcia 30 mm, kosztują około 450 zł.

Jeśli głębokość cięcia ma być większa – około 43 mm to konieczne jest zapłacenie za nią nawet do 1500 zł.

Używanie bruzdownicy krok po kroku

Podczas stosowania bruzdownicy należy mieć na uwadze wiele kwestii. Dotyczy to zwłaszcza osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z tym urządzeniem lub też uczą się dopiero obsługiwania. Przede wszystkim, przed każdym włączeniem bruzdownicy powinno się dokładnie sprawdzić rozstaw ostrzy. Najpierw powinno się też włączyć urządzenie, a dopiero potem wkładać je do materiału.

Wiele osób, które na co dzień mają do czynienia z bruzdownicą wskazują też, że istotne znaczenia ma zakładanie odpowiedniej odzieży ochronnej, ponieważ praca z bruzdownicą powoduje duże zapylenie. Dlatego konieczna jest ochrona oczu, ust i innych partii ciała. Zawsze niezbędna jest maska ochronna na twarz. W sytuacji, kiedy podczas pracy gromadzi się nadmiar pyłu – należy mieć pod ręką odkurzacz, który będzie na bieżąco usuwał nadmiar pyłu. W ten sposób dba się o zdrowie osoby, która obsługuje urządzenia oraz poprawia widoczność, co wpływa na jakość pracy.

Podczas pracy z bruzdownicą ważne jest również stosowanie umiarkowanego nacisku. Nie powinien on być zbyt silny, ponieważ może to utrudniać pracę i tworzenie równych szczelin. Jeśli zastosuje się zbyt silny nacisk to bruzdownica znacznie szybciej się wyeksploatuje. Ważne jest też zwracanie uwagi na to by nie przegrzać bruzdownicy, ponieważ w efekcie tarcze narzędzia szybciej się zużyją. Nie powinno się też długo pracować z włączoną bruzdownicą, ale co chwilę przerywać i znów włączać ją.

Bruzdownica do betonu nie jest narzędziem, które ma szerokie zastosowanie, ale są sytuacje kiedy należy w nią zainwestować. Zdecydowanie należy ją kupić wówczas, gdy czeka nas długi i poważny remont, połączony z wymianą instalacji gazowej, wodnej itp. Dzięki temu możesz nie tylko przyśpieszyć wykonywanie prac, ale też zadbać o większy komfort i mniejsze gromadzenie się pyłu.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze