W każdej kuchni potrzebna będzie szafka ze zlewozmywakiem, aby można było wygodnie myć naczynia i ręce. Ten istotny element wyposażenia kuchni może pełnić różne funkcje, w zależności od tego, o jakie zostanie wzbogacone akcesoria. Do produkcji zlewozmywaków sięga się po wielorakie materiały, a jednym z nich jest konglomerat, który do złudzenia przypomina naturalny kamień. Zlewozmywak granitowy będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż model wykonany w pełni z kamienia i lżejszy. Nadal można liczyć na świetne walory użytkowe i estetyczne.
Z czego zbudowane są zlewozmywaki granitowe?
W kuchni idealnie sprawdza się zlewozmywak granitowy, czyli połączenie elegancji, wytrzymałości, wysokiej jakości, atrakcyjnej ceny. Mogłoby się wydawać, że tego typu zlewozmywak będzie z granitu, jak sama nazwa na to wskazuje. W praktyce wygląd to jednak inaczej, bo zlewozmywaki granitowe wykonuje się z konglomeratu. Produkt jest połączeniem mineralnego kruszywa z rozmaitymi żywicami, co pozwala na uzyskanie zlewozmywaka do złudzenia przypominającego kamień, w tym przypadku granit. Przeważają kryształy piasku kwarcowego, które zatapia się w skale. Trzeba mieć na uwadze to, że skład każdego zlewozmywaka może różnić się w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od producenta i zastosowanej przez niego technologii wykonania. Zasada jest taka, że im więcej zostanie użytego kruszywa, tym lepsze będą walory użytkowe zlewozmywaka. Stanie się bardzo wytrzymały, jednocześnie cięższy. W zależności od zastosowanego rodzaju i ilości kruszywa, zlewozmywak granitowy będzie mieć inną kolorystykę. Jego powierzchnia może być gładka lub chropowata. Można wobec tego powiedzieć, że zlewozmywak granitowy nie jest wykonany w stu procentach z czystego granitu, ale stanowi mieszankę piasków kwarcowych o różnej granulacji i żywic. Takie połączenie pozwala jednak uzyskać materiał o ponadprzeciętnych właściwościach. Nic dziwnego, że granitowe zlewozmywaki cieszą się tak ogromną popularnością, mają wiele zalet, z którymi warto się zapoznać. Dobrej jakości zlewozmywak granitowy powinien składać się w co najmniej 70% kruszywa, a w pozostałych procentach z żywic. Istotne jest także to, aby sam surowiec był dobrej jakości, co przełoży się na trwałość. Trzeba mieć na uwadze to, że wybierając zlewozmywak z niższego segmentu, czyli z mniejszą zawartością naturalnego kwarcu, przełoży się to na niższą jakość. Tańsze zamienniki tworzone są z pokruszonego kwarcu, co skutkuje chropowatą powierzchnią i nieregularnymi, ostrymi bokami. Minusem będzie też większa podatność na uszkodzenia mechaniczne, przebarwienia i zabrudzenia.
Zlewozmywak granitowy zalety i wady
Zlewozmywaki granitowe mają wiele zalet, wobec czego cieszą się sporą popularnością. Prezentują się bardzo efektownie, odnajdą się w każdym wnętrzu, niezależnie od aranżacji. Zlewozmywak granitowy to idealna opcja do kuchni zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej. Może być urządzona w stylu minimalistycznym, glamour, skandynawskim itd. Mnogość kolorów i kształtów sprawia, że nie ma najmniejszego problemu z dopasowaniem zlewozmywaka granitowego do wystroju, swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji. Bogata kolorystka ułatwia zadanie – zlewozmywaki granitowe mogą być zarówno jasne (np. beżowe czy białe), jak również ciemniejsze (szare, czarne). Nie trzeba nawet ograniczać się do stonowanych kolorów, ale wybrać coś bardziej niestandardowego. Świetnie prezentować będzie się przykładowo zlewozmywak czerwony, zielony czy niebieski. Szeroki wachlarz wyboru dotyczy też kształtu zlewozmywaka i liczby komór. Modele prostokątne, kwadratowe, okrągłe, jedno- lub wielokomorowe, a może do zamontowania w szafkę narożną? Możliwości jest wiele. Na wysokie walory estetyczne wpływa tez granitowa bateria kuchenna, która będzie stanowić spójny element wyposażenia ze zlewozmywakiem.
Ogromną zaleta zlewozmywaków granitowych jest nieprzeciętna trwałość. Można śmiało powiedzieć, że nie ma na rynku trwalszych produktów. Jeśli ktoś szuka zlewozmywaka, który będzie długoterminową inwestycją, to warto wybrać model granitowy. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, niepodatny na działanie skrajnych temperatur – zarówno wysokich, jak i niskich. Zlewozmywaki granitowe są odporne również na detergenty, łącznie ze żrącymi środkami chemicznymi. Nie trzeba martwić się, że codziennie wykonywane czynności wpłyną negatywnie na stan i wygląd zlewozmywaka granitowego. Nawet jeżeli wrzuci się do niego ostry nóź lub wleje wrzątek, powierzchnia pozostanie w stanie nienaruszonym. Wystarczy odpowiednio dbać o zlewozmywak granitowy, aby móc użytkować go przez wiele lat, bez utraty powrotnych walorów użytkowych i estetycznych. Zlewozmywaki granitowe są łatwe do utrzymania w czystości, nie wymagają szczególnego traktowania. Pamiętać trzeba oczywiście o regularnym myciu, ale wystarczy do tego ciepła woda i zwykły płyn do mycia naczyń. Na koniec pozostaje wytrzeć powierzchnię ścierką z delikatnego włókna.
Postawienie na powierzchni kropel wody sprawia, że pozostaną nieestetyczne osady. Pielęgnacja zlewozmywaka granitowego zajmuje dosłownie chwile, warto wyrobić sobie po prostu codzienny nawyk przecierania i po problemie. Wystarczy na bieżąco usuwać powstałe zabrudzenia, aby zapobiec powstawaniu trwałych i trudnych do wyczyszczenia zanieczyszczeń. Większość producentów zlewozmywaków granitowych zapewnia kilkunastoletnią gwarancję na swoje produkty. Zaleca się też od czasu do czasu wykonać zabieg impregnacji, czyli pokryć powierzchnię zlewozmywaka dedykowanym preparatem. Wydłuży to okres jego użytkowania, zlewozmywak zostanie zabezpieczony przed zabrudzeniami, wpłynie to korzystnie na kwestię estetyki. W przypadku zlewozmywaków granitowych można mówić o niezwykłej wytrzymałości i długowieczności. Nawet jeśli upadnie na niego garnek, na powierzchni nie pozostaną ślady po uderzeniu. Bez problemu wytrzyma tego typu ciosy, prędzej to garnek ulegnie uszkodzeniu niż blat granitowy. Jest niemalże niezniszczalny. Nawet w przypadku temperatury do prawie trzystu stopni Celsjusza nie trzeba obawiać się o jakiekolwiek przebarwienia ani zacieki, podobnie jest z kwasami.
Co z wadami zlewozmywaków granitowych?
Mogłoby się wydawać, że zlewozmywaki granitowe są idealne pod każdym względem i nie można im niczego zarzucić. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że mają również pewne wady. Oczywiście liczba plusów jest tak ogromna, że te parę minusów często nie ma większego znaczenia. Trzeba jednak być świadomym zarówno atutów, jak i mankamentów. Jedną z wad będzie stosunkowo wysoka cena w porównaniu ze zwykłymi zlewozmywakami. Jeśli chce się kupić produkt dobrej jakości to trzeba wydać więcej pieniędzy, nawet kilkaset złotych albo i więcej. Warto jednak od razu zaznaczyć, że będzie to długoterminowa inwestycja. Takiego typu zlewozmywaki są długowieczne, praktycznie niezniszczalne. Kolejną kwestią będzie waga zlewozmywaka granitowego, wykonuje się go z dosyć ciężkiego materiału. Nie sprawdzi się wobec tego w przypadku każdej szafki, musi być ona dodatkowo wzmacniania, aby można było zamontować na niej blat granitowy. To z kolei wiąże się na wyższym kosztem montażu i koniecznością powierzenia tego zadania fachowcom.
Jedną z wad będzie też podatność na działanie substancji barwiących. Oczywiście jeśli po wylaniu do zlewu przykładowo wina czy soku buraczanego niezwłocznie spłucze się to dużą ilością wody i umyje płynem do mycia naczyń, nie powstaną nieestetyczne przebarwienia. Każde zaniedbanie w tej kwestii wiąże się jednak z możliwością pojawienia się nieusuwalnych plam i szpetnych przebarwień. Powodują je produkty spożywcze, są widoczne przede wszystkim na ścianach zlewozmywaka i na dnie. Mogą pojawić się również niechciane osady wapniowe. Zasada jest prosta, trzeba po prostu każdorazowo spłukiwać wszystko i przemywać zlew, aby nie pozostawić na jego powierzchni żadnych zabrudzeń.
Zlewozmywak granitowy – na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem?
Wybierając zlewozmywak granitowy, trzeba mieć na uwadze szereg parametrów:
- wielkość,
- wagę,
- ilość komór,
- kolorystykę,
- design,
- producenta,
- cenę,
- jakość wykonania,
- dodatkowe akcesoria,
- konstrukcję,
- sposób montażu.
Zlewozmywak składa się z komory lub wielu komór, odpływu i przelewu. Może być też wyposażony w mniejszą i płytszą komorę dodatkową, w zależności od wybranego modelu. Komory mogą mieć różne kształty i wielkości. Na uwadze powinno się mieć także obecność ociekacza stanowiącego przedłużenia blatu roboczego i otworów pod baterie. Na rynku nie brakuje zlewozmywaków z ociekaczami mającymi własny odpływ kanalizacyjny. Przy wyborze zlewozmywaka zawsze trzeba dobrze zastanowić się nad doborem wielkości i konstrukcji. W przypadku niewielkich, rzadko używanych kuchni lub korzystania ze zmywarki do naczyń wystarczy jednokomorowy zlew. Z kolei większy komfort użytkowania i funkcjonalność zagwarantuje model z ociekaczem. Wybierając zlewozmywak granitowy, trzeba pamiętać jednocześnie o zakupie solidnej zabudowy. Zlewozmywaki mogą być okrągłe, kwadratowe, prostokątne, narożne, trapezowe czy sześciokątne. Należy dobierać je do aranżacji wnętrza pod kątem stylistyki i kolorystyki. Niektóre zlewozmywaki granitowe można zamontować samodzielnie, a inne wymagają już profesjonalnego montażu. Najprostsze i najszybsze do zamontowania są modele nasadowe, ale estetyczniej prezentują się zlewozmywaki wpuszczane. Wybierając model podwieszany, trzeba skorzystać z pomocy fachowca przy montażu.
Jak dbać o zlewozmywak granitowy?
Pielęgnacja zlewozmywaka granitowego jest banalnie prosta, wystarczy tak naprawdę ciepła woda i płyn do mycia naczyń. Jeżeli będzie się na bieżąco usuwać zanieczyszczenia, to stosowanie specjalistycznych preparatów stanie się zbędne. Oczywiście można ułatwić i przyspieszyć sobie zadanie, sięgając p dedykowane środki. Za ich pomocą można szybko i bez trudu pozbyć się osadów, brudu. Wystrzegać należy się jednak zbyt agresywnych detergentów, bo zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia powierzchni zlewu. W przypadku zlewozmywaka granitowego można posłużyć się sodą oczyszczoną, a dokładnie papką powstałą z proszku i wody. Wystarczy nałożyć powstały środek na gąbkę/ścierkę, po czym wyczyścić nią powierzchnię zlewu. Inną opcją będzie wymieszanie wody z octem w równym proporcjach i umycie takim roztworem zlewu. Zlewozmywak granitowe jest odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, ale podatny na zaplamienia i przebarwienia. Istotne będzie wobec tego jak najszybsze spłukiwanie każdej barwiącej substancji. Do czyszczenia można użyć też proszku do prania lub tabletki piorącej. Bardzo ważne jest to, aby nie używać stosować agresywnych metod, czyli nie szorować drucikiem ani preparatem zawierającym ostre składniki ścierane. Jest to prosta droga do uszkodzenia powierzchni, która stanie się podatna na zabrudzenia. Z kolei do odnowienia zlewozmywaka granitowego można użyć oleju spożywczego, wystarczy przetrzeć nim jego powierzchnię, aby przywrócić utracony blask i pogłębić kolor. Jest to naturalny sposób na zaimpregnowanie zlewu. Zamiast oleju jadalnego można użyć masła kakaowego lub oleju mineralnego.
Ile kosztuje zlewozmywak granitowy?
Na cenę zlewozmywaka granitowego wpływa wiele elementów. Zdecydowanie tańszy będzie prosty model o kompaktowych wymiarach niż wielokomorowy zlew z wysokiej jakości materiału, o unikalnym wzornictwie i niestandardowym kolorze. Najdroższe są zlewozmywaki wykonane ze szkła i kamienia, ale to właśnie w ich przypadku można mówić o najlepszych walorach użytkowych i estetycznych. Za trwałość i nowoczesność należy niestety zapłacić więcej, ale nadal nie trzeba martwić się o wysokie koszty, bo zlewozmywak granitowy można już kupić za nawet 300 zł. Oczyścicie nie brakuje też modeli za kilkanaście tysięcy złotych, eleganckich, wręcz luksusowych. Dobrej jakości zlew granitowy bez akcesoriów kosztuje średnio 1000 zł. W przypadku małych kuchni i mycia naczyń głównie w zmywarce wystarczający będzie jednokomorowy zlewozmywak, czyli najtańsze rozwiązanie za nawet mniej niż trzysta złotych. Jeśli ma być wyposażony w ociekacz, to trzeba liczyć się z wzrostem ceny do czterystu złotych. Na cenę zlewozmywaka wpływa też kształt, standardowe są modele kwadratowe, prostokątne i okrągłe. Jeżeli komuś zależy na zamontowaniu zlewozmywaka w szafce narożnej, to cena końcowa ponownie wzrośnie do co najmniej pięciuset złotych.
Każde dodatkowe akcesoria podwyższają cenę – syfon, dozownik, bateria kuchenna itd. Na cenę zlewozmywaka granitowego wpływa też jego kolorystyka. Za wyższe walory estetyczne trzeba oczywiście zapłaci więcej, podobnie jak za większą ilość otworów montażowych. W niektórych sklepach nie ma znaczenia to, czy wybierze się zlewozmywak granitowy grafitowy, beżowy, szary, biały czy czarny, natomiast w innych już jest to istotna kwestia. Zaleca się kupować produkty renomowanych producentów, których jakość potwierdzają odpowiednie certyfikaty i patenty. Lepiej dołożyć trochę więcej pieniędzy niż kupować tańszy zamiennik, bo będzie to niestety tylko pozorna oszczędność. Słabej jakości zlewozmywak nie posłuży przez długi czas, będzie też podatniejszy na niszczenie. Bardzo ważne jest to, aby posiadał atest potwierdzający możliwość bezpośredniego kontaktu z żywnością. Mile widziana będzie również powłoka antybakteryjna, co zapobiegnie namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów na armaturze. Koszt zakupu takiego zlewozmywaka to już niestety co najmniej 1500 zł.
FAQ
Czym charakteryzuje się zlew granitowy?
Zlewozmywak granitowy będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż model wykonany w pełni z kamienia. Zlew kuchenny z granitu wyróżnia odporność na zarysowania.
Ile kosztuje zlewozmywak granitowy jednokomorowy?
Jednokomorowe zlewozmywaki granitowe można kupić już za kilkaset złotych. Najdroższe modele sięgają do kilku tysięcy.
Jak dbać o zlewozmywak granitowy?
Zlewozmywak warto czyścić za pomocą gąbki lub ściereczki. Wystarczy regularnie myć ciepłą wodą z płynem i wytrzeć do sucha po umyciu.
Mam zlewozmywak granitowy i nie zamienię go na żaden inny! Super rozwiązanie, bardzo polecam. Maryna
Ja do zlewu granitowego wsypuje 100g proszku do prania i zalewam ciepla wodą do połowy i zostawiam na całą noc. Rano wodę spuszcza i plukam
Zlew jak nowy. Długo utrzymuje się czysty. Rewelacja.