Decydując się na inwestycję w inteligentny dom, zapewne kierujesz się przynajmniej jednym z poniższych powodów.
Chcesz wiedzieć co dzieje się w Twoim domu także, wtedy gdy znajdujesz się wiele kilometrów od niego.
Chciałbyś zautomatyzować kwestie zarządzania energią, ogrzewaniem w celu wygenerowania oszczędności, ale także i wygody.
Być może jeden z Twoich domowników jest osobą niepełnosprawną i chciałbyś podnieść komfort jego życia!
Jak wykorzystać system Smart Home?
Systemy inteligentnego domu pozwalają swoim użytkownikom w pełni kontrolować środowisko domowe, firmowe oraz jego otoczenie.
Właściciel systemu uzyskuje zdalne powiadomienia o zagrożeniach i stanach alarmowych nagłych zdarzeń takich jak:
- pożar,
- zalanie,
- zadymienie,
- obecność czadu,
- włamanie.
Jest w stanie uzyskać podgląd audio i wideo z domu, prowadząc transmisję danych w czasie rzeczywistym.
Może on sterować systemem ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.
System inteligentnego domu pozwala zarządzać dostępem urządzeń użytku domowego do zasilania sieciowego, sterując ich załączaniem.
Administrator może dzięki niemu przyznawać dostęp na teren swojej posiadłości, poprzez zdalne otwarcie bramy, furtki.
Możliwości tego typu systemów wciąż są rozbudowywane i w miarę rozwoju technologii, stopnia rosnącej integracji urządzeń AGD/RTV z internetem będą się wciąż rozszerzać.
Bezpieczeństwo w domu/mieszkaniu
Omawiając aspekty bezpieczeństwa, o które może dbać system inteligentnego domu, rozpocznijmy od zapoznania się z modułami wczesnego ostrzegania przeciwpożarowego, wyciekami gazu i zaczadzeniem.
Z pożarem nieodłącznie związane jest zadymienie.
Prawidłowo działająca czujka dymu, pozwoli ostrzec użytkowników o zagrożeniu i ich zaalarmować, gdy pożar jest we wczesnej fazie rozwoju.
Szybka reakcja czujnika dymu pozwoli na przeprowadzenie bezpiecznej ewakuacji z niebezpiecznej strefy i zminimalizować straty poprzez możliwość natychmiastowego rozpoczęcia akcji gaśniczej.
Czujnik dymu powinien spełniać szereg norm bezpieczeństwa m .in.:
- PN-ETSI EN 301 489-1 V1.9.2:2012
- PN-ETSI EN 301 489-17 V2.2.1:2013-05
- PN-ETSI EN 300 328 V1.9.1:2015-08
- PN-EN 62479:2011
- PN-EN 60950-1:2007/A11:2009/A1:2011/A12:2011/A2:2014-05
- PN-EN 14604:2006
Dopiero urządzenie o powyższych parametrach, można uznać za w pełni użyteczne i bezpieczne.
Czujnik dymu w podstawowym swoim zakresie informuje o stanie alarmowym użytkownika poprzez sygnał syreny oraz świecenie czerwonej diody.
Inteligentnym rozszerzeniem możliwości dostępnym na przykład w systemie Ferguson Smart Home jest komunikacja czujnika dymu z centralą hub, która rozsyła powiadomienia o alarmie na telefon/tablet użytkownika, bez względu na miejsce, w którym przebywa i do jakiej sieci jest podłączony.
Jako przykład śmiało możemy podać następujący scenariusz:
- Pan Kowalski jest w pracy.
- Jego smartfon jest podłączony do sieci LTE, ma włączoną transmisję danych i zainstalowaną aplikację Ferguson Smart.
- W domu zainstalowany został system Smart Home w skład którego wchodzi między innymi smart hub i czujnik dymu.
- Czujka dymu została zainstalowana w korytarzu, w okolicy drzwi prowadzących do kotłowni.
- W kotłowni zainstalowany jest piec gazowy, składowany jest także materiał łatwopalny jakim jest drewno do kominka.
- W wyniku awarii dochodzi w kotłowni do zaprószenia ognia.
- Dym z pomieszczenia kotłowni zaczyna przenikać do pozostałych części domu.
- Na te zmiany reaguje czujnik dymu, który komunikuje się z centralką smart hub, a ta z kolei poprzez sieć WiFi wysyła informację o alarmie na telefon Pana Kowalskiego.
- Całej reszty możemy się domyślić, dzięki szybkiej reakcji, pan Kowalski może wrócić do domu choć ze zniszczoną kotłownią, jednak reszta posiadłości nadaje się do użytkowania.
Tak by się nie stało, gdyby system inteligentnego domu nie powiadomił go w sposób zdalny i natychmiastowy.
By w pełni zabezpieczyć środowisko domowe, należy także pomyśleć o czujniku wykrywającym czad.
Urządzenie to wykryje rosnące stężenie tlenku węgla w kontrolowanym przez siebie pomieszczeniu, chroniąc przed zatruciem domowników.
Rozszerzanie zasięgu systemu inteligentnego domu
Niewątpliwą zaletą systemu Smart Home jest możliwość jego instalacji we właściwie dowolnym budynku ze względu na brak konieczności prowadzenia okablowania.
Poszczególne elementy systemu inteligentnego domu komunikują się między sobą za pomocą bezprzewodowego protokołu ZigBee.
Ograniczeniem obszaru działania systemu jest zasięg centrali smart hub.
Jeśli użytkownik zamierza włączyć do sieci czujnik, który fizycznie zostanie umieszczony w znacznej odległości od centralki, powinien on zastosować tzw. repeater, by przedłużyć zasięg komunikacji między dwoma wymienionymi wcześniej elementami systemu.
Repeater systemu Smart Home jest jednocześnie czujnikiem wycieku gazu.
Zatem prócz poszerzenia zasięgu obszaru sieci ZigBee w systemie, użytkownik tego urządzenia zyskuje zabezpieczenie w postaci kontroli jakości powietrza w domu.
Ochrona przed włamaniem i agresją
Inteligentny dom dba nie tylko o aspekty środowiskowe domostwa, ale także potrafi go chronić przed intruzami.
We własnym zakresie użytkownik w łatwy sposób może zainstalować monitoring domu oparty na bezprzewodowych kamerach IP.
Kamery potrafią transmitować strumień audio i wideo z minimalnymi opóźnieniami wyświetlając go na smartfonie właściciela domu.
Jeśli do właściwości kamer, jak w przypadku Smart EYE 200, dodamy możliwość obracania statywu z obiektywem, funkcję wykrywania ruchu, tryb nocny z doświetlaniem tła, nagrywanie, użytkownik uzyskuje znakomity materiał dowodowy dla organów ścigania.
Ochronę warto poszerzyć o czujki wykrywania ruchu oraz kontaktrony.
Kontaktrony instalujemy najczęściej na skrzydłach drzwi i okien, by wykrywać nieautoryzowane otwarcia tych elementów wyposażenia domu.
Przyznawanie dostępu na teren posiadłości
Dbanie o otoczenie domu z wykorzystaniem kamer zewnętrznych staje się powszechnie stosowanym standardem.
Jednak inteligentny dom potrafi więcej.
Użytkownik dzięki wideodomofonowi HD Ferguson uzyskuje możliwość odebrania połączenia z wideodomofonu na swoim smartfonie w dowolnym miejscu.
Ma możliwość nagrać konwersację zarówno strumienia audio i wideo ze swoim gościem i ostatecznie też zdecydować się na zdalne otwarcie furtki i wpuszczenie na teren posiadłości.
Funkcja ta jest niezwykle wygodna w przypadku oczekiwania na kuriera, kiedy możemy wpuścić go na teren naszej działki, by pozostawił na niej zamówioną przesyłkę.
Zarządzanie systemami ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji
Inteligentny dom sam potrafi zadbać o temperaturę, jaka w nim panuje, a jego użytkownik ma możliwość pełnej zdalnej kontroli nad nim.
Termostat pokojowy WiFi pozwala administratorowi nie tylko zdefiniować harmonogram nastaw temperatur, automatycznie reagować na zmiany temperatury, ale pozwala jak pozostałe moduły systemu ingerować zdalnie w jego nastawy.
W przypadku termostatu WiFi Ferguson mamy do czynienia z „kombajnem”, który potrafi obsłużyć jednocześnie systemy dualne czyli takie, które wyposażone są w pompę ciepła z piecem, ale także oddzielnie instalacje grzewcze, klimatyzacje i systemy wentylacji.
W skład systemu Smart Home wchodzi także czujnik temperatury i wilgotności, który pozwala użytkownikowi monitorować te dwa warunki środowiska domowego.
Awarie hydrauliczne, zalania – jak zminimalizować ich skutki
Szczególnie mieszkańcy domów wielorodzinnych lub budynków wielokondygnacyjnych wiedzą jak kosztowne w skutkach mogą być awarie hydrauliczne.
Zalanie niestety nie wpływa tylko na koszty remontu pomieszczenia, w którym nastąpiła awaria, ale także pomieszczeń znajdujących się kondygnację poniżej.
Często zdecydowanie większym uszczerbkiem dla naszych portfeli jest opłacenie remontu i malowania sąsiadowi z dołu niż usunięcie skutków nieszczelnego odpływu prysznica we własnej łazience.
Można tego uniknąć integrując z systemem Smart Home czujkę zalania.
Czujka ta składa się z dwóch elementów połączonych przewodem.
Element zarządzający i odpowiadający za komunikację z centralą mocowany jest na ścianie, natomiast część stanowiąca detektor czujnika układana jest na podłodze w pobliżu miejsca, w którym może nastąpić ewentualny wyciek.
Warto zabezpieczyć czujnikiem zalania następujące miejsca w domu:
- podłoga pod umywalką,
- podłoga przy toalecie,
- podłoga pod wanną,
- podłoga pod prysznicem,
- podłoga pod pralką,
- podłoga pod zmywarką,
- podłoga pod zlewozmywakiem,
- podłoga w kotłowni,
- podłoga pod urządzeniami instalacji CO i CW,
- podłoga w podpiwniczeniu, piwnicy,
- podłoga w garażu,
- podłoga poddasza.
Oszczędzanie energii elektrycznej, zarządzanie dostępem do zasilania
Użytkownik wcale nie musi posiadać najnowszego modelu pralki Samsunga, którą można sterować aplikacją ze smartfona, by w prosty sposób zarządzać jej dostępem do zasilania.
Krytycznym często przypadkiem jest podłączenie zasilania do tak prostych urządzeń użytku domowego jakim są żelazka, kuchenki elektryczne itp.
Nie trzeba dodawać, że zdalne odłączenie zasilania od tego typu urządzeń, czy chociażby możliwość sprawdzenia statusu ich podłączenia, gdy jesteśmy oddaleni od domu kilkadziesiąt kilometrów, oszczędza nerwy, czas i pieniądze.
Ciekawą właściwością inteligentnych gniazdek systemu Smart Home jest możliwość śledzenia zużycia energii elektrycznej przez dane urządzenie, a także predykcja kosztów wysokości rachunków po zdefiniowaniu ceny za 1 kWh.
Sekwencje zdarzeń, sceny
Niektórzy z nas są z natury leniwi i jeśli tylko są takie możliwości, ułatwiają sobie życie, cedując, automatyzując pewne czynności.
System inteligentnego domu pozwala swojemu użytkownikowi na wiele możliwości w tej kwestii. Z łatwością można zrealizować poniższą sytuację.
Pan Kowalski parkuje samochód na podjeździe przed swoim domem, powracając z pracy.
Gasząc silnik, wyciąga swojego smartfona i uruchamia jednym kliknięciem następującą sekwencję:
- Zapalane jest oświetlenie LED-owe w przedsionku, salonie i aneksie kuchennym.
- W salonie uruchamiany jest telewizor z ulubionym muzycznym kanałem telewizyjnym.
- System włącza klimatyzację i podnosi rolety w oknach.
Elementem inteligentnego domu Ferguson jest urządzenie WiFi IR Transmitter, które może zastąpić dowolny pilot IR wykorzystywany w domu.
Można wykorzystać je do sterowania następującymi urządzeniami:
- telewizorami,
- odbiornikami telewizji DVB-T/S/C,
- zestawami audio, kinem domowym,
- klimatyzatorami, wentylatorami,
- projektorami,
- nawilżaczami powietrza,
- okapami kuchennymi,
- roletami,
- oświetleniem LED
- i wieloma innymi urządzeniami.
Systemy inteligentnych domów będą stawały się coraz powszechniejsze i tańsze.
Ich działanie w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy prawdopodobnie zostanie rozszerzone o sterowanie głosowe.
Otworzy to drogę do wielu ułatwień do korzystania z nowoczesnych technologii i znacząco podniesie jakość życia i bezpieczeństwo osób niewidomych.
Inteligentne domy będą coraz bardziej oszczędne, zautomatyzowane, a transmisje danych przez sieć domową i dostęp do internetu będą posiadały często tak prozaiczne urządzenia, jak czajnik do gotowania wody, łóżko sypialniane, lustro w łazience.