Kotły retortowe: cena, rodzaje, zalety i wady, działanie

Kotły retortowe
Kotły retortowe – piece co najnowszej generacji

Nowoczesne kotły na paliwo stałe charakteryzuje wysoka sprawność i wydajność przy uzyskaniu większej ilości ciepła, wraz ze zmniejszoną emisją zanieczyszczeń.

Ich wielkim atutem jest również wygodna i bezproblemowa obsługa, oraz dużo niższe koszty eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych pieców centralnego ogrzewania na paliwo stałe. Co prawda, wciąż dużą popularnością cieszą się kotły c.o. zasypowe, czy ich nowsza odmiana kotłów miałowych, z górnym, czy dolnym spalaniem w zależności od rodzaju paliwa.

Popularne są także kotły uniwersalne z górno-dolnym spalaniem. Nowoczesne kotły co są od pieców zaspowych bardziej wydajne, choć sporo droższe.

Należą do nich:

Piece co retortowe – ogrzewanie domu

Każdy Inwestor zastanawia się jak dopasować ogrzewanie w domu i jaki system wybrać, aby uzyskać najbardziej skuteczne, wydajne i proste w obsłudze urządzenie.

Kotły retortowe są jednym z ciekawszych wariantów, jakie można wykorzystać do ogrzewania domu. To nowoczesne kotły, które stosuje się  do spalania przede wszystkim ekogroszkiem, przy zastosowaniu układu automatycznego podajnika ślimakowego do paliwa.

Kotły retortowe są dużo bardziej komfortowe w użytkowaniu w porównaniu z zasypowymi piecami standardowymi.

Kotły retortowe nowszej generacji, posiadają dodatkowo przeciwzój na śrubie podajnika, czy płetwy w kielichu (palenisku), czyli specjalne mechanizmy do mieszania i przemieszczania paliwa.

Dozowanie paliwa odbywa się z obszernego zasobnika, który uzupełnia się raz na kila dni. Raz rozpalony piec może przez wiele dni pracować bez wygaszania i ponownego rozpalania.

W bezproblemowej i wydajnej pracy takiego kotła bez częstego nadzoru pomagają zautomatyzowane systemy regulacji sterujące zarówno podajnikiem paliwa, czy zamontowanym w kotle wentylatorem.

piece co

Proces spalania w kotłach retortowych przebiega na zasadzie spalania górnego, a paliwo podawane jest dołem do komory paleniska. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie, które dodatkowo można usprawnić poprzez regulację zmiany nastaw sterownika.

Budowa nowoczesnych pieców co jest bardziej złożona niż w przypadku zwykłych zasypowych kotłów centralnego ogrzewania, co niestety wpływa na ich dość wysoką cenę.

W zależności od pojemności zasobnika, wydajności, wielkości kotła i jego mocy nominalnej, oraz układu sterowania, kotły retortowe to koszty rzędu od 6500zł do nawet 15000zł.

Jednakże duży komfort użytkowania, oraz wysoka wydajność i niska emisja zanieczyszczeń sprawia, że kotły te są coraz częściej i chętniej stosowane przez Inwestorów.

Sporo tańsze kotły zasypowe tradycyjne mające dużo bardziej prostą budowę, lecz nie osiągają tak wysokich parametrów, jakie uzyskuje się przy zastosowaniu kotła retortowego.

Dodatkowo do skutecznej eliminacji niepożądanych spalin, oraz do ich równomiernego rozprowadzania do kanałów spalinowych, kotły retortowe mają zamontowany nad paleniskiem tak zwany deflektor.

Jest to żeliwny talerz, który akumuluje i rozprowadza promieniowo ciepło.

Kotły retortowe charakteryzują się również bardzo długą stałopalnością, oraz wysokim poziomem sprawności eksploatacyjnej.

Warunkiem jest tu oczywiście paliwo, czyli ekogroszek odpowiednio wysokiej jakości, czyli energetyczny 70-90%, o niewielkiej spiekalności.

Dużą zaletą kotłów retortowych jest także niewielkie obniżenie ich sprawności i wydajności podczas ograniczenia ich mocy.

Pamiętajmy jednak, że aby uzyskać optymalną wydajność niezbędne jest okresowe czyszczenie kotła co podczas przerw w grzaniu.

Brak takiej systematycznej pielęgnacji, czy złej jakości paliwo może spowodować tworzenie się spieków koksowych i zakleszczanie się podajników ślimakowych, co w konsekwencji doprowadzić może nawet do awarii pieca.

Jak działa kocioł retortowy?

Prawidłowo działający piec retortowy pracuje w odpowiednich cyklach, sterowanych przez zautomatyzowany układ sterujący.

Paliwo przy rozpalaniu pieca podpala się ręcznie, zaś następnie układ sterujący dozuje odpowiednie porcje paliwa w zadanym czasie.

piec co

W momencie, kiedy woda w kotle osiągnie odpowiednio ustawioną temperaturę, sterowanie pieca poprzez zamontowany w układzie termostat, przełącza piec w stan podtrzymywania, a podajnik i wentylator przestają pracować.

Dla podtrzymania temperatury i aby paliwo nie wygasło co jakiś czas podawane są kolejne nieduże porcje paliwa i włącza się chwilowo wentylator.

Przy większym spadku temperatury piec powraca do trybu pracy.

Aby piec pracował w optymalnych warunkach, przy zmniejszonej mocy, ale żeby spalanie odbywało się w wysokiej temperaturze, ustawia się na sterowniku takie parametry, by okresy pomiędzy poszczególnymi cyklami uzupełniania paliwa, czy pracy wentylatora  były jak najdłuższe.

Pamiętajmy, że dopływ powietrza też musi pozostać na odpowiednim poziomie i nie można go zmniejszać.

Tak zoptymalizowana praca pieca zapewni bardziej wydajne cykle, oraz mniejszą emisje spalin.

Jaki kocioł retortowy wybrać?

Piece retortowe choć przy sporym koszcie wstępnym, generują na przestrzeni lat dużo niższe koszty eksploatacji, oraz uzyskują wysokie parametry grzewcze przy zastosowaniu proekologicznego, wysokiej jakości paliwa.

Na naszym rynku jest duża dostępność kotłów dwufunkcyjnych i jednofunkcyjnych i szeroki wybór urządzeń, wraz z zautomatyzowanymi układami sterującymi, oraz zasobnikami na paliwo,  pod względem jakości, wielkości i wydajności.

Producenci kotłów retortowych zapewniają również różne warianty swoich produktów, gwarancję ich bezproblemowego działania, oraz odpowiedni serwis.

Kocioł KWM-SGR 25 KW z podajnikiem ślimakowym retortowym na ekogroszek

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bram

Z piecami sprawa jest skomplikowana. Jest wiele punktów gdzie może “powinąć się noga”.

ksawko
Odpowiedź do  Bram

te nowe kotły smart Fire robią wrażenie- uniwersalne, palnik na rożne paliwa właśnie, niskie spalanie opału, sterownik Negros. Producent daje na nie 5 lat gwarancji

Andzrej

Może i niezłe są te palniki retortowe ale są niedopracowane. Ciekawe czy to jest rodzima myśl czy zerżnięto od kogoś co by wskazywało na ich niedopracowanie. Używanie nawet wysokiej jakości groszku wymaga czyszczenia okresowego w ciągu sezonu a sterowniki to już na pewno zerżnięto bo nigdzie na polskich witrynach nie ma opisu technicznego jak z nich korzystać i na co zwracać podczas pracy by właściwe wprowadzić ustawienia do sterownika.

Sylwester

Właśnie znalazłem artykuł na blogu, który idealnie odpowiada na moje pytania!