Komoda – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Komoda – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Komoda – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Komody to funkcjonalne meble, których najważniejszym zadaniem jest przechowywanie. Najczęściej służą nam do przechowywania ubrań, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku. Sprowadzenie komód tylko do tej roli, byłoby zbytnim uproszczeniem, komody są ustawiane praktycznie we wszystkich pomieszczeniach naszych mieszkań i domów. W zależności od miejsca, w którym staną, ich zawartość jest inna. Różne są również style wykończenia komód. Na rynku istnieje też ogromny wybór jeśli chodzi o wymiary. Jak się odnaleźć w bogactwie modeli i wariantów? Spróbujemy podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem komody.

Rodzaje komód – najpopularniejsze warianty

Wielu klientów przed wyborem komody do mieszkania lub domu zastanawia się, jaki mebel wybrać spośród tysięcy modeli dostępnych na rynku. Z pewnością, na początku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakim pomieszczeniu stanie nasza przyszła komoda. Powinniśmy też określić, jakie są nasze potrzeby w zakresie przechowywania, tzn. ile mamy rzeczy do schowania, czy chcemy eksponować przedmioty dekoracyjne. Następnie należałoby uwzględnić charakter pomieszczenia, bo komoda powinna być dobrana z uwzględnieniem warunków panujących w danym miejscu, np. większa wilgotność, intensywny ruch domowników, itp.

Jeśli już mamy sprecyzowane potrzeby, możemy przyjrzeć się, jakie komody są dostępne na rynku. Komoda od początku swojego istnienia służyła przechowywaniu, ale miała też być ozdobą wnętrza. Pierwsze komody, które pojawiły się na dworach królewskich były bogato zdobione, stopniowo jednak zaczęły trafiać pod strzechy i ich kształty znacznie się uprościły. Najwięcej modeli oferowanych dzisiaj przez producentów, to funkcjonalne komody dla każdego. W zależności od metrażu i potrzeb, możemy wybrać komody szerokie, komody długie, komody z szufladami w jednym lub kilku rzędach, ale też komody mieszane z szufladami, półkami i szafkami. Można śmiało zrealizować każdą wizję aranżacji wnętrza, bo komody są dostępne praktycznie we wszystkich obowiązujących stylach wnętrzarskich.

Style komód – modne pomysły na aranżację wnętrz

Większość osób urządzających mieszkania lub domy, stara się utrzymać jednolitą stylistykę. Chociaż obecne trendy pozwalają śmiało łączyć różne inspiracje, aby dodać wnętrzu nieco ekstrawagancji i oryginalności. Możemy zatem dobrać komody do stylu naszego wnętrza, ale możemy również z komody uczynić ten niepowtarzalny, wyróżniający się element każdego pomieszczenia, który zwróci uwagę i zachwyci na pierwszy rzut oka. Komody produkowane są w kilku najważniejszych stylach, które czasami przenikają się wzajemnie lub uzupełniają się.

Style komód - modne pomysły na aranżację wnętrz
Style komód – modne pomysły na aranżację wnętrz

Styl klasyczny

Komody w tym stylu odznaczają się elegancją, wysokiej jakości materiałami i dbałością o detale. Komody klasyczne są najczęściej produkowane z naturalnych materiałów, przede wszystkim z różnych gatunków drewna, wybarwienia są raczej stonowane, z przewagą ciepłych kolorów, takich jak beże i brązy. Klasyczne komody mają więcej przetłoczeń, zdobień, są masywniejsze, często z cokołami dolnymi i wieńcami górnymi.

Styl nowoczesny

Komody nowoczesne są odzwierciedleniem najnowszych trendów panujących w wystroju wnętrz. Komody w tym stylu charakteryzują się prostymi liniami, czasami surowymi materiałami, oszczędnym zastosowaniem ozdobników lub ich brakiem. Styl nowoczesny koncentruje się na materiałach i ich wykończeniu, jest bardzo oszczędny, graniczący z minimalizmem. Komody nowoczesne zmieniają się co kilka sezonów, w zależności od obowiązujących trendów.

Styl vintage/retro

Komody vintage to połączenie nowoczesności i inspiracji wzornictwem sprzed lat. Do urządzenia pomieszczenia w tym stylu mogą posłużyć oryginalne lub odświeżone meble z epoki np. lat 70., ale można również zdecydować się na obecnie produkowane komody stylizowane. Komody retro mają często łagodne kształty, powierzchnie na wysoki połysk, są również bardzo praktyczne. W Polsce styl vintage często odwołuje się do wzornictwa z czasów PRL.

Styl skandynawski

Komody skandynawskie, podobnie jak inne meble w tym stylu, zadomowiły się we wnętrzach na całym świecie od kilkudziesięciu lat. Północna estetyka stawiająca na prostotę, pewną surowość i praktyczną stronę mebli, ujęła klientów na całym świecie. Komody skandynawskie odwołują się do tych wzorców poprzez obecność naturalnych materiałów, jasnych wybarwień, które eksponują strukturę drewna i niespotykaną wprost ergonomię mebli. Komody w stylu skandynawskim są znakomitym uzupełnieniem przestronnych, jasnych, a jednocześnie przytulnych wnętrz.

Styl glamour

Komody w stylu glamour są wspaniałym akcentem stylistycznym w pomieszczeniach urządzonych w tej estetyce. Opiera się ona na błyszczących powierzchniach, elementach lustrzanych oraz na zdobieniach kryształkami. Styl glamour ma swoich zwolenników i krytyków. Niezależnie od opinii, glamour kojarzy się z luksusem i przepychem. Takie są też komody glamour, które potrafią przybierać fantazyjne kształty, są najczęściej wykończone błyszczącymi lub lustrzanymi powierzchniami. Kolory komód stylu glamour, to zwykle biel, srebro, złoto. Komody w tym stylu są często ozdobą takich miejsc jak: butiki lub salony urody i gabinety kosmetyczne.

Styl loftowy – industrialny

Komody loftowe to meble, które doskonale komponują się z wnętrzami postindustrialnymi. Ich cechą charakterystyczną jest połączenie materiałów – drewna lub płyty MDF w kolorze drewna i metalu. Komody loftowe świetnie prezentują się na tle ceglanych lub betonowych ścian. Komody industrialne nawiązują swoim wzornictwem i funkcjonalnością do dawnych stołów i mebli warsztatowych. Komoda w tym stylu jest zwykle solidna, eksponuje surowość drewna, a metalowe elementy dodają wrażenia trwałości.

Materiał z jakiego są wykonane komody

Komody są produkowane głównie z dwóch materiałów – litego drewna różnych gatunków i płyty MDF pokrytej folią meblową. Skupmy się na komodach z płyty, które odznaczają się trwałością i odpornością na działanie czynników mechanicznych. Komody z płyty MDF mogą być laminowane i wybarwione wieloma kolorami z dostępnej palety.

W odróżnieniu od drewna, płyta MDF może być pokryta laminatem w różnych kolorach i wzorach. To czyni płytę MDF materiałem niemal uniwersalnym. Warto dodać, że płyta MDF jest wytwarzana z materiałów drewnopochodnych prasowanych w wysokich temperaturach, co czyni ją twardą i bardziej odporną na uszkodzenia niż drewno. Należy podkreślić, że komody z płyty są tańsze od drewnianych i oprócz normalnego utrzymania czystości nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwacyjnych.

Najpopularniejsze wybarwienia komody

Kolorystyka komody powinna być dopasowana i wkomponowana w klimat wnętrza, w którym stanie. Mamy tutaj naprawdę szerokie pole do popisu, ponieważ komody są produkowane z użyciem praktycznie wszystkich kolorów z palety. Kolorem najczęściej kojarzonym z komodami jest brąz i jego odcienie, co wynika z historii produkcji mebli z drewna. Jednak wraz z rozwojem technologii meblarskich, w ofercie pojawiła się nieograniczona liczba wybarwień.

Obecnie modne są również komody białe, czarne, w odcieniach szarości, ale również wykorzystujące ożywcze kolory takie jak zieleń, błękit i żółty. Wszystko zależy od stylu, w jakim mamy urządzone mieszkanie lub dom. Dostępne są także komody z lustrzanymi frontami, o których wspomnieliśmy przy okazji stylu glamour. W odróżnieniu od wielu ciemnych wybarwień, powierzchnie lustrzane wizualnie powiększają nasze przestrzenie, przez co świetnie sprawdzą się w mniejszych pokojach oraz w sypialniach.

Funkcje komody – estetyczne i praktyczne

Funkcje komody - estetyczne i praktyczne
Funkcje komody – estetyczne i praktyczne

Komody mogą spełniać wiele funkcji, wszystko zależy od od naszej pomysłowości i od tego, w jakim pomieszczeniu zostaną ustawione. Najważniejsza funkcja komody, na którą klienci głównie zwracają uwagę, to strona praktyczna – czyli przechowywanie. Tutaj decydująca jest wielkość komody, układ szuflad, ewentualne półki, dostępna powierzchnia górna, a nawet przestrzeń pod komodą (w wariancie na nóżkach). Każdy centymetr komody może być wykorzystany poprzez umieszczenie rzeczy wewnątrz, ustawienie przedmiotów na komodzie lub w pudełkach pod nią.

Funkcja estetyczna to drugie ważne zadanie dla komody w naszym domu. Wygląd komody i styl, w jakim została wykonana mają ogromne znaczenie. Jeśli chcemy utrzymać wnętrze w nowoczesnym, minimalistycznym klimacie, to komoda powinna mieć prostą bryłę i niewielką ilość dodatkowych akcesoriów np. uchwytów, okuć.

Komody w klasycznych wnętrzach – idealne miejsce na bibeloty

Natomiast do wnętrza o bardziej klasycznym wyglądzie zdecydowanie bardziej pasują komody drewniane lub z wykończeniem w kolorze drewna. Mają one nieco więcej wzorów, są też bardziej masywne. Komody klasyczne mają też często takie charakterystyczne elementy, jak cokoły i wieńce górne.

Komody mogą być wyposażone w dodatkowe oświetlenie, co podnosi ich walor estetyczny. Przeszklona komoda z podświetleniem jest eleganckim elementem salonu. Możemy dzięki niej wyeksponować cenne przedmioty, które w klimatycznym półmroku nabiorą nowego blasku. Przeszklone komody wyśmienicie sprawdzają się również jako niewielkie biblioteczki.

Zastosowanie komody w różnych pomieszczeniach – uniwersalny mebel dla domu

W zależności od charakteru pomieszczenia, komody mogą mieć inną zawartość. W salonie możemy w niej przechowywać dokumenty, drobną elektronikę, pamiątki, a jeśli to komoda z barkiem, to również trunki, szkło i słodycze. Komoda w sypialni posłuży nam głównie do przechowywania ubrań, bielizny, ale też dzięki specjalnym organizerom, możemy w niej przechowywać biżuterię, galanterię, akcesoria odzieżowe.

Z kolei komoda w pokoju dziecięcym to prawdziwy skarbiec wszystkiego, co bliskie maluchowi. Komody dziecięce mieszczą nie tylko ubrania, ale również zabawki i setki innych drobiazgów. Komoda dziecięca pozwala również na ustawienie na jej górnej powierzchni ulubionych zabawek, czy wyeksponowanie zdjęć w ramkach. Komoda bywa elementem dziecięcych zabaw, dlatego modele dla najmłodszych są produkowane również w różnych fantazyjnych kolorach. W przypadku komód do pokoi dziecięcych, warto zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia mebli przed przewróceniem (mocowanie do ściany).

Komoda do jadalni – zastawa stołowa zawsze pod ręką

Jadalnia może stać się jeszcze bardziej funkcjonalna, jeśli znajdzie się w niej odpowiednio pojemna komoda. To idealny mebel do przechowywania zastawy i szkła. Dzięki komodzie w jadalni możemy mieć wszystko pod ręką w czasie rodzinnego obiadu lub kolacji z przyjaciółmi. Komody do jadalni często są podobne do bufetów i kredensów. Dodajmy, że komody z płyty MDF w takich miejscach jak jadalnia, odznaczają się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dzięki temu mogą ozdabiać i służyć w naszym domu przez wiele lat.

Poza wymienionymi miejscami, komody mogą być doskonałym uzupełnieniem przestrzeni do przechowywania w korytarzu, przedpokoju, łazience, a nawet na przydomowym tarasie, gdzie odpowiednio zabezpieczona komoda może być wsparciem w sezonie grillowym.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze