Jak łączyć materiały na posadzce [porady architekta]

Łączenie materiałów na posadzce
Łączenie materiałów na posadzce

Ciekawym i coraz częściej stosowanym zabiegiem wnętrzarskim jest wydzielanie poszczególnych stref domu (zwłaszcza w przypadku otwartych przestrzeni) za pomocą zastosowania różnego rodzaju posadzek na podłodze.

W szczególności dotyczy to otwartych na salon, czy jadalnię kuchni. Takie rozwiązania spotyka się także przy holach zlokalizowanych przy pokojach dziennych, czy przy schodach. Podobnie jest przy korytarzach, z których przechodzi się do łazienki, sypialni lub chociażby przy przejściu z przeszklonego salonu na taras.

Takie rozwiązanie dzieli dużą przestrzeń na kilka mniejszych, gdzie w jasny sposób podkreślona zostaje ich funkcja. W kuchni, holu, łazience najczęściej stosuje się posadzki twarde, łatwo zmywalne i wygodne w pielęgnacji, a dodatkowo odporne na wilgoć i zarysowania, czyli po prostu praktyczne w użytkowaniu.

Często wykorzystywanymi materiałami są płytki gresowe, płytki ceramiczne, z płytki z kamienia lub z marmuru, a nawet z kostki granitowej, czy płyt granitowych.

Aby ocieplić posadzkę w pomieszczeniach takich jak salon, jadalnia albo w obszernym hol, na ich części układa się podłogę z drewna. Drewno na podłodze, czy na jej części stanowi przytulny i elegancki element dopełniający stylowy charakter wnętrza.

Przy takich posadzkach bardzo ważne jest wykonanie odpowiednich łączeń, tak by różne materiały podłogowe ładnie ze sobą współgrały.

Na podłogach niedopuszczalnym jest układanie posadzki z różnych materiałów, gdzie na ich łączeniach powstają progi, uskoki, czy nawet niewielkie różnice poziomów, chyba że są to już stopnie w pełnym wymiarze, tworzące granice poziomów.

Posadzki powinny być wykończone na jednym i tym samym poziomie na płasko, zwłaszcza przy łączeniach i na stykach różnych posadzek.

dekoracja posadzki domku

W miejscach łączeń zazwyczaj stosuje się specjalne listwy podłogowe, których rodzaj, materiał, kształt i kolor dobiera się odpowiednio do rodzaju zastosowanych materiałów podłogowych. Pamiętajmy, aby ich wygląd i wykończenie właściwie wpisywały się w styl całego wnętrza.

Przy wykończeniach np. z drewna i stali, listwa podłogowa powinna być drewniana lub stalowa, a nie np. z plastyku, czy z miedzi. I na odwrót, we wnętrzach np. rustykalnych, czy w stylu loftowym, często stosuje się materiały dekoracyjne z żeliwa, miedzi, czy malowanej proszkowo stali i wtedy listwy podłogowe powinny nawiązywać swym charakterem do pozostałych elementów tego wnętrza.

Miejsca łączeń poszczególnych elementów posadzki, powinno się w odpowiedni sposób rozplanować już na etapie projektu, tak by przy pracach wykończeniowych na budowie nie powstały nieprzyjemne niespodzianki. Tutaj architekt wnętrz przy dobieraniu materiałów posadzkowych, musi we właściwy sposób dobrać warstwy podłogowe oraz prawidłowo określić grubości poszczególnych warstw (np. betonu, docieplenia, czy warstwy wyrównującej). Jeśli to zostanie dobrze przygotowane, wówczas wierzchnie warstwy wykończeniowe na posadzce, będą na budowie ułożone na tym samym poziomie, a posadzka i styki różnych materiałów wyjdą na gładko, bez uskoków.

Oprócz listew stalowych, czy drewnianych można w posadzkę wtopić dekoracyjne płaskowniki, czy kształtowniki podłogowe z aluminium.

Tradycyjne listwy podłogowe też nie powinny wystawać ponad poziom posadzek. Jednym z rozwiązań, często stosowanym na podłogach są listwy o przyoblonym kształcie mocowane na wierzchu styku odmiennych materiałów podłogowych na klej lub specjalne wkręty. Taki wariant wymaga dokładnego i szczelnego montażu oraz wykończenia, tak by przy użytkowaniu listwa się nie odginała, czy odklejała.

Precyzyjne wykonanie styków zapewni odpowiedni komfort użytkowania. Próba nieudolnego maskowania, czy rozwiązania prowizoryczne będą w znaczący sposób szpecić posadzkę. Może to również narazić użytkowników na potknięcia, czy nawet wywrócenia.

plytki posadzka domu

Innym rozwiązaniem na styki różnych posadzek jest dokładne przycięcie poszczególnych materiałów. Trzeba tutaj pozostawić kilkumilimetrową, ledwie widoczną przerwę technologiczną (dylatację podłogową), gdyż materiały w różny sposób “pracują” na podłodze, a ułożenie ich na styk może doprowadzić do wypaczeń w przypadku elementów drewnianych, czy pęknięć lub odbić na posadzce np. z płytek ceramicznych.

Taką przerwę wypełnić też można specjalnym, elastycznym wypełniaczem np. z bezbarwnego sylikonu lub pozostawić bez wypełnienia. Warunkiem jest idealne przycięcie krawędzi materiałów.

Standardowe listwy podłogowe spełniają funkcje dylatacji technologicznej na posadzkach. Przy płytkach układanych na styk, czy z fugami, ważnym jest by przy styku z innym materiałem nawierzchniowym, płytki układać z całości, nie z przycinanych skrawków. Podobnie jeśli podłoga jest układana z parkietu z listewek we wzorze, to także układanie tych listewek zaczyna się od pełnego wzoru.

W przypadku gdy na podłodze łączona jest posadzka twarda z kamienia lub płytek, czy miękka z drewna z wykładziną dywanową, to wówczas wykładzinę układamy tak, aby jej włos lekko (na kilka mm) wystawał ponad gładką cześć podłogi. Po jakimś czasie włosie wykładziny odpowiednio ułoży się i wyrówna optycznie styk dwóch powierzchni na podłodze. W innym przypadku, gdy linia wykładziny ułoży się poniżej poziomu drugiej posadzki, stworzy się nieciekawe wrażenie zapadniętej podłogi.

Reasumując, przy łączeniu różnych materiałów podłogowych trzeba kierować się podstawową zasadą, którą jest umiar w doborze rodzaju, kolorze, czy wzorach wybranych posadzek.

Im mniej materiałów i elementów dekoracyjnych na posadzce tym lepszy wyjdzie efekt końcowy. Jeśli wybiera się jeden materiał o mocno zaznaczonym wzorze strukturalnym, czy fakturze wykończenia wówczas pozostałe materiały powinny charakteryzować się stonowanym i prostym wyglądem. Także pod względem kolorystycznym, warto zachować prostotę i nie wprowadzać pstrokatych, czy mdłych oraz zlewających się ze sobą barw. Ale to nie znaczy, ze materiały mają być tylko w jednej tonacji. Kontrastowe, ale wyważone zestawienia w odpowiedniej oprawie również spiszą się we wnętrzu na tzw. “piątkę”.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
awesawew awesawew

Materiały do wykonania posadzki muszą być przyzwoitej jakości. Impregnaty czy posypki utwardzające do betonu zamawiamy zawsze u sprawdzonego dostawcy. Wtedy mam pewność, że efekt końcowy będzie na szóstkę.