Dom w stylu. Indywidualny projekt typowy?

Style Projektów Domów

Jak można zmienić styl domu wybudowanego według projektu typowego – jak nadać indywidualny charakter gotowemu projektowi?

Projekty typowe, wybierane przez Inwestorów z katalogu pracowni architektonicznej są projektami powtarzalnymi. Kupując projekt gotowy otrzymujemy dokumentację w zadanych przez projektanta architekturze i w stylu. Można taki projekt zaadaptować bez zmian, ale wtedy musimy liczyć się z tym, iż takich domów jak nasze będzie więcej i mogą być bardzo do siebie podobne. Może się też nieszczęśliwie zdarzyć, że w najbliższym sąsiedztwie zostanie wybudowany klon naszego wymarzonego domu. Z tego powodu, Inwestorzy decydujący się na projekt typowy, często wykonują zmiany programu funkcjonalnego, służące lepszemu dostosowaniu projektu do potrzeb przyszłych domowników, oraz modyfikacje zewnętrznej bryły budynku, nadające mu niepowtarzalnego charakteru.

domy w stylu

W galerii projektów pracowni architektonicznych, można wybrać wiele domów, które zaprojektowano w podobnym stylu. Jest też do wyboru wiele odmiennych domów przypominających projekty wykonane na indywidualne zamówienie.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie, lub tuż po wybudowaniu domu, zachęcamy Inwestorów po wybraniu danego projektu do przystosowania tego projektu pod własne indywidualne zapotrzebowanie.

Każdy projekt standardowy można małym kosztem nawet całkowicie odmienić, tak by wyróżniał się z pośród wielu innych.

Nasi projektanci zachęcają do szczególnej uwagi przed wyborem i zakupem odpowiedniego projektu, gdyż nie zawsze wytypowany przez Inwestora projekt może spełniać jego oczekiwania – przede wszystkim pod względem funkcjonalnym.

Decyzja o wyborze właściwego projektu, powinna być przez podejmowana świadomie, tak aby w przyszłości, już po zamieszkaniu dom spełniał nasze wymagania i aby komfortowo się w nim mieszkało.

domki rozne style

Co w największym stopniu wpływa na styl domu?

Jednym z ważniejszym kryterium przy wyborze domu jest technologia w jakiej ten dom będzie stawiany, jego architektura, ogólny styl jak również odpowiednia wielkość domu i funkcjonalność wnętrz.

Domy możemy budować w technologii murowanej tradycyjnej, szkieletowej drewnianej, z bala, lub mieszanej.

Dom zaprojektowany jako murowany można przystosować do innej wybranej technologii – podobnie jest w przypadku pozostałych technologii. Wszystko zależy od preferencji i zasobów finansowych Inwestorów.

Kiedy Inwestor zdecyduje się na odpowiednią dla siebie technologię wznoszenia domu, dodatkowo można dom wyróżnić poprzez zastosowanie różnych materiałów wykończeniowych i indywidualnej kolorystyki.

Ważnym jest również, aby dom ładnie wpisywał się w otoczenie, nawiązywał do istniejącej już w sąsiedztwie zabudowy, a przede wszystkim aby poprzez nieprzemyślany wybór nie stał się kuriozum w miejscu gdzie ma powstać. Istotną sprawą są również dobrze dobrane materiały, wykończeniowe, okładziny, wybór stolarki okiennej i drzwiowej, a także wykonanie w podobnym stylu ogrodzenia i całego otoczenia domu, jak i małej architektury.

Zasada jest prosta, aby osiągnąć optymalny efekt, tak by dom w przyjazny sposób wkomponował się w okoliczną zabudowę, należy wszystkie elementy inwestycji dopasować w taki sposób, żeby miały ten sam styl i architekturę i nawiązywały do otoczenia.

I tak na przykład budując dom w technologii drewnianej, dobieramy do jego wykończenia elementy i materiały, które są z reguły naturalne, lub drewnopochodne. Na domu takim lepiej będzie wyglądała dachówka ceramiczna, betonowa, lub gonty drewniane, albo strzecha, lub dachy zielone.

Blachodachówka, blacha, lub papa i gonty bitumiczne raczej nie dodadzą uroku i bardziej nadają się do domów murowanych. Podobnie jest ze stolarką okienną, czy stolarką drzwiową, otóż w domu takim nie wskazanym jest wstawianie stolarki z pvc, co często ma miejsce ze względu na oszczędności na budowie.

W domu drewnianym, lub z bala najładniej wyglądają okna i drzwi drewniane, proste lub ze szprosami. Domy murowane mogą mieć architekturę i styl tradycyjny, ale mogą również posiadać nowoczesny, lub ultra nowoczesny wygląd. Domy w technologii drewnianej szkieletowej również można zaprojektować w ultranowoczesnym stylu.

dom w stylu

Aby nasz dom był po prostu ładny, to musi mieć jasno określony styl i architekturę, dlatego też najlepiej jest zdać się tutaj na wyobraźnię i doświadczenie architekta, który w odpowiedni sposób dobierze właściwe materiały, okładziny elewacji i detale wykończenia do danego stylu, jak również właściwą kolorystykę ścian zewnętrznych i innych poszczególnych detali, dotyczy to w szczególności elementów małej architektury, czyli murków, ogrodzenia, czy ścieżek i podjazdów.

Przy domu z tradycyjną architekturą, lepiej wpisuje się kostka granitowa, bądź kostka betonowa stylizowana, lub żwirek tradycyjny zaś przy domu ultranowoczesnym można te elementy dostroić nowoczesnymi płytami chodnikowymi, lub żwirkiem o niekonwencjonalnej kolorystyce. Przy elewacjach, nowym trendem stały się w domach murowanych okładziny drewniane, lub drewnopochodne, oraz łączenie elementów szkła i stali.

Detale w domu powinny być wykonane w staranny sposób i z materiałów odpowiednio skomponowanych. Im mniej udziwnień i różnorodności, tym bardziej dom będzie posiadał własny charakter i styl.

W domach nowoczesnych i ultranowoczesnych najlepszym rozwiązaniem jest prostota i ascetyzm, a w niektórych przypadkach nawet surowe wykończenie, bez zbędnych dodatków i upiększeń.

Reasumując, aby dom miał swój niepowtarzalny styl, wraz z architekturą i bez względu na to czy budowany jest według projektu typowego, czy na indywidualne zamówienie powinien posiadać swój charakter, który łączy w sobie wszystkie elementy domu, czyli wnętrze, bryłę zewnętrzną i elewacje, jak również otoczenie małej architektury wokół domu, a jednocześnie pięknie wpisuje się w swoje sąsiedztwo.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze