Wnętrza domu Deszczownica

Deszczownica do łazienki

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 13 kwietnia 2021

Deszczownica
Deszczownica

Nie każdy lubi brać długie kąpiele w gorącej wodzie, ale szybkie prysznice, odświeżające i dodające energii. Coraz większą popularnością cieszy się w łazience deszczownica, która stanowi idealny dodatek do tradycyjnej słuchawki. Na korzyść tego urządzenia przemawia zwiększona wygoda kąpieli, można się bardziej zrelaksować i nawet liczyć na większą higienę. Szeroki wachlarz wyboru pozwala przebierać w rodzajach deszczownic i ich parametrach. Nie brakuje zarówno standardowych deszczownic, jak i bardziej rozbudowanych, nowoczesnych modeli pod prysznic.

Czas zastanowić się nad tym, czy warto zainwestować w deszczownicę pod prysznic i na co należy zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Co to jest deszczownica?

Co to jest deszczownica pod prysznic?
Co to jest deszczownica pod prysznic?

Zwykła słuchawka prysznicowa może zostać wzbogacona o deszczownicę, czyli coraz popularniejszy element składający się na system prysznicowy. Ten praktyczny i modny gadżet zapewnia szeroki strumień wody, można poczuć na całym ciele jakby spływały po nim strugi deszczu. Deszczownica pod prysznic jest coraz powszechniejszą częścią łazienkowej armatury. Dawniej rozwiązanie to było zarezerwowane wyłącznie dla salonów SPA, ale obecnie każdy może pozwolić sobie na taki dodatkowy luksus i cieszyć się nim każdego dnia podczas kąpieli bez dodatkowych kosztów.

W przypadku wysokiej jakości deszczownic można liczyć na szereg funkcjonalności, łącznie z możliwością zmieniania intensywności strumienia wody. W nowoczesnych modelach nie brakuje nawet elektronicznego panelu sterującego czy oświetlenia. Deszczownicę można zamontować w przypadku systemu zarówno natryskowego, jak i podtynkowego. Dostępna jest w różnych wymiarach i kształtach, do zamontowania na drążku, w ścianie czy nawet w suficie.

W zależności od potrzeb i preferencji deszczownica może pełnić funkcję głównego natrysku, jeśli wybierze się model z dużą głowicą. Inną opcją jest połączenie deszczownicy na drążku na stałe z tradycyjną baterią prysznicową – niemożliwe staje się w takim przypadku zmienienie jej wysokości. Deszczownica posiada specjalną głowicę, która jest wyposażona w perlator, który służy do napowietrzania strumienia wody, co zmniejsza siłę padania kropli.

Deszczownica może zostać podłączona nie tylko do prysznica, ale też do wanny, która została wyposażona w specjalną kabinę prysznicową. W przypadku wanny wolnostojącej deszczownica będzie mało praktycznym rozwiązaniem ze względu na zachlapanie – przekłada się to na dyskomfort i wzrost ryzyka poślizgnięcia się przy wychodzeniu z kąpieli.

Parametry deszczownic

Deszczownica prysznicowa parametry
Deszczownica prysznicowa parametry

Najczęstszym wyborem nadal jest tradycyjny prysznic z klasyczną słuchawką, co sprawdza się świetnie w przypadku każdego, łącznie z dziećmi. Można jednak wzbogacić prysznic o deszczownicę, czyli nowoczesną słuchawkę pozwalającą na wybór rodzaju strumienia wody i regulowania jego intensywności. Przy jej wyborze powinno się mieć na uwadze to, czy została wyposażona w specjalne ograniczniki, które gwarantują mniejsze zużycie wody oraz systemy zabezpieczające przed gromadzeniem się w słuchawce wielorakich zanieczyszczeń.

Tylko do 11.05 wszystkie projekty domów -20%

Niestety z jakością wody bywa różnie, a w przypadku tej o dużym stopniu twardości trzeba liczyć się z problematycznymi osadami, powstającymi między innymi z wapnia. Na uwadze powinno się mieć to, ile jest dostępnych rodzajów strumienia wody prysznica, najczęściej w zależności jaka jest głowica można ustawić ich kilka – przykładem będzie strumień normalny, delikatny, masujący czy nawet eko. W zależności od wybranego modelu strumień wody można regulować za pomocą obrotowego pierścienia znajdującego się przy urządzeniu lub za przełącznika czy nawet suwaka na głowicy. W nowoczesnych deszczownicach dostępny jest wbudowany elektroniczny panel sterowania, co stanowi kolejne udogodnienie.

Podłączenie deszczownicy

Wybierając deszczownicę, powinno się mieć na uwadze kwestię związaną z podłączeniem węża łączącego słuchawkę prysznicową z baterią. Może być ona wykonana z tworzywa sztucznego lub w wersji metalowego oplotu. Łatwo domyślić się, że większą wytrzymałością cechuje się model metalowy. Zmniejsza się ryzyko rozsypania się i uszkodzenia, można też liczyć na większą elastyczność, co przekłada się na większy komfort użytkowania. Najlepiej wybierać wąż obrotowy, dzięki czemu możliwe staje się swobodne obracanie główką wokół jej osi, bez jakichkolwiek problemów z jego uporczywym plątaniem się.

Przy wyborze deszczownicy zawsze trzeba mieć na uwadze sposób jej podłączenia. Może być montowana do baterii prysznicowej, połączona wężem i przymocowana do drążka lub panelu prysznicowego. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie połączenie urządzenia do baterii na stałe za pomocą rury znajdującej się pod tynkiem. Jeśli komuś zależy na estetycznym wnętrzu, warto zdecydować się na rozwiązanie pozwalające na ukrycie wszelkich połączeń armatury łazienkowej. Jest to możliwe w deszczownicy podtynkowej, w przypadku której wąż zastąpionym jest sztywną rurą pełniącą jednocześnie rolę uchwytu. Wszystkie zbędne elementy znajdują się w ścianie, natomiast na zewnątrz widoczne są tylko głowica prysznicowa i uchwyt – nie musi on być nawet przymocowany do ściany, ale do sufitu.

Obecnie nie brakuje deszczownic, które są już fabrycznie zintegrowane z baterią czy panelem prysznicowym. Stosunkowo tanim rozwiązaniem jest zakup deszczownicy prysznicowej, która nie sprawia większych problemów montażowych. Wystarczy połączenie jej z wężem odprowadzającym wodę. Jeśli komuś zależy na szerokim strumieniu wody, to warto zdecydować się na zakup deszczownicy sufitowej, którą instaluje się za pomocą specjalnego uchwytu do sufitu/podsufitówki.

Dla osób mających większe wymagania świetnym wyborem będzie deszczownica kaskadowa, która łączy w sobie cechy modelu klasycznego z możliwością cieszenia się strumieniem wody przypominającym wodospad. Deszczownice podtynkowe mają wiele zalet, ale trzeba liczyć się z tym, że ich montaż jest inwazyjny, dlatego najlepiej zdecydować się na takie rozwiązanie jeszcze przed wykończeniem ścian. Kolejnym problemem będzie awaria tego rodzaju deszczownicy, bo w jej przypadku konieczne staje się zdemontowanie obudowy, aby możliwe było naprawienie powstałej usterki.

Kształt

Deszczownice różnią się wielkością i kształtem, istotne będzie dobranie ich wymiarowo do wielkości kabiny prysznicowej. Standardowe deszczownice mają średnicę do 30 cm, ale w sprzedaży dostępne są oczywiście deszczownice o większych wymiarach, nawet do 60 cm.

Jeśli chodzi o kształty, to można obecnie liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego – zarówno osoby stawiające na klasyczne rozwiązania, jak i zwolennicy minimalizmu. Deszczownica prysznicowa może być zarówno okrągła, kwadratowa jak i prostokątna. Nowoczesny prysznic może być wyposażony w oświetlenie. W zależności od wybranego modelu, deszczownica może mieć różne funkcje – regulację zużycia wody, zabieganie osadzaniu się kamienia, zabezpieczenie przed przypadkowym odkręceniem wody, natrysk kaskadowy, możliwość doboru strumienia wody.

Zużycie wody

Przy wyborze deszczownicy zawsze powinno się zwracać uwagę na kwestię dotyczącą zużycia wody. Standardowa deszczownica przez minutę zużywa do osiemnastu litrów wody. Im deszczownica będzie większa, tym trzeba liczyć się z wyższymi wydatkami. Duże deszczownice to nawet czterdzieści litrów na minutę.

W przypadku niewielkiego podgrzewacza przepływowego czy bojlera może wręcz zabraknąć ciepłej wody i to już przy kilkuminutowej kąpieli. Na uwadze trzeba mieć też rodzaj strumienia – niektóre deszczownice oferują  tylko jeden, inne dwa – kaskadowy i deszczowy.

Czyszczenie deszczownicy

Sposób czyszczenia deszczownicy także ma znaczenie. Warto wybierać deszczownice prysznicowe z gumowymi lub silikonowymi tulejkami, co ułatwi utrzymanie w czystości. Odpływ i sposób montażu również są istotnymi parametrami przy wyborze deszczownicy.

Zalety i wady deszczownic prysznicowych

Deszczownica prysznicowa zalety i wady
Deszczownica prysznicowa zalety i wady

Głowica deszczownicy została zaprojektowana w taki sposób, aby wypływający z niej strumień wody został napowietrzony, co przekłada się na lekkość kropli i przyjemne rozlewanie się wody po całym ciele, czego nie zapewni słuchawka prysznicowa. Deszczownica to wobec tego nie tylko wygoda, ale też możliwość zrelaksowania się. W przypadku tradycyjnej słuchawki prysznicowej częstym problemem jest zbyt mocny strumień, który wręcz odbiera przyjemność z kąpieli, przy wrażliwej skórze można nawet mówić o bólu. Deszczownica rozwiązuje ten problem, gwarantując komfort, orzeźwienie i możliwość zredukowania stresu, rozluźnienie spiętych mięśni po całym dniu pracy czy treningu. Kolejną zaletą dyszownicy jest możliwość obniżenia rachunków, bo zmniejsza ona zużycie wody, co przekłada się automatycznie na obniżenie opłat za wodę. Wiąże się to też z ochroną środowiska naturalnego, czyli można nazwać deszczownicę ekologicznym produktem sanitarnego wyposażenia łazienki. Jeśli komuś marzy się branie kąpieli niczym pod naturalnym strumieniem deszczu, to zakup deszczownicy będzie idealnym wyborem. W przypadku dużych modeli można poczuć się nawet jak pod wodospadem. Nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy na pobyt w SPA, bo z deszczownicą możliwe staje się stworzenie go we własnej łazience. Wystarczy jeszcze zadbać o odpowiedni klimat za pomocą świec zapachowych i nastrojowej muzyki. Można nawet sięgnąć po kwiaty, rozsypać ich płatki, włączyć dyfuzor do aromaterapii i wmasować w skórę olejki, aby zafundować sobie domowe centrum wellness nie wychodząc z łazienki. Nie wiąże się to z wysokimi kosztami, a możliwości jakie oferują deszczownice do prysznica jest naprawdę wiele.

Zdecydowana większość deszczownic wyposażona jest w regulację strumienia wody, co przekłada się na dużą wygodę. Jednego dnia przyjemny będzie delikatny deszczyk relaksujący ciało, a innym razem silniejszy strumień, który pobudzi krążenie i zapewni zastrzyk energii. Nowoczesna deszczownica prysznicowa może być nawet wyposażona w system przeciwdziałający osadzaniu się kamienia, co przekłada się na łatwość w utrzymaniu  czystości, większą higienę i estetykę. Kolejną zaletą deszczownic jest możliwość regulowana temperatury płynącej wody, bez martwienia się o nieprzyjemne wahania. Znika problem ze zbyt gorącą lub zimną wodą, bo można ustawić temperaturę na stałym poziomie zażywając przyjemniej kąpieli przez cały czas jej trwania. Na tym jednak udogodnienia się nie kończą. Wraz z postępem technologicznym pojawiło się wiele nowych możliwości, niezwykle praktycznych funkcjonalności, które poodnoszą komfort i jakość życia. Godne uwagi są deszczownice prysznicowe wyposażone w oświetlenie i to różnokolorowe. Wynika to z zastosowania diod LED, które zmieniają kolor w zależności od temperatury. Przykładowo kolor niebieski wskazuje na wodę zimną, natomiast czerwony na gorącą. Jako że oświetlenie LED jest energooszczędne, nie trzeba martwić się o wysokie koszty za takie dodatkowe udogodnienie. Deszczownice są wyjątkowo estetyczne, w wykończeniu chrom wyglądają bardzo nowocześnie, wpływają pozytywnie na wystrój łazienki. Jeśli ktoś chce zwiększy wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, móc mieć obydwie ręce wolne podczas brania kąpieli, warto rozważyć montaż deszczownicy.

Deszczownica prysznicowa wady

Deszczownice prysznicowe mają wiele zalet, ale nie są wolne od wad. Jest ich jednak zdecydowanie mniej w porównaniu z licznymi korzyściami używania takiego innowacyjnego gadżetu. Deszczownica może być uzupełnieniem tradycyjnej słuchawki, ale jej nie zastąpi. Kolejną kwestią będzie to, że w przypadku deszczownicy zmaczane jest całe ciało, nie można liczyć na wyjście spod prysznica bez mokrych włosów, co dla niektórych będzie problematyczne. Nie każdy przecież myje włosy każdego dnia, szczególnie panie mające długie włosy. Jest to niepraktyczne, wręcz niewskazane, bo częste mycie głowy najczęściej skutkuje wzmożoną pracą gruczołów łojowych, czyli nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Problem może pojawić się także w przypadku kąpieli małego dziecka, pod deszczownicą będzie to dla niego bardzo niekomfortowe, wręcz niemożliwe. Wiele osób napuszcza wodę do wiadra czy miski słuchawką prysznicową, jednak przy deszczownicy byłoby to mocno utrudnione.

Kolejnym problemem będzie wypłukanie kabiny prysznicowej po jej wyczyszczeniu, co można zrobić za pomocą tradycyjnej słuchawki. Deszczownica nie sprawdzi się także przy małej łazience, ciasnej kabinie. Pomimo tego, że można kupić deszczownicę za nawet mniej niż sto złotych, to dotyczy to modeli słabej jakości. Niestety cena idzie w parze z jakością, a deszczownica dobrej jakości to niemały wydatek. O komforcie użytkowania można tak naprawdę mówić dopiero w przypadku modeli w cenie co najmniej tysiąca złotych. Kwestią sporną jest też ekologia – z jednej strony deszczownice prysznicowe mogą przyczyniać się do mniejszych rachunków za wodę, a z drugiej będzie wręcz przeciwnie. Jeśli zamontuje się deszczownicę wyrzucającą w przeciągu minuty kilkadziesiąt litrów wody, to nie ma mowy o żadnych oszczędnościach. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy ktoś lubi brać długie i gorące kąpiele, a koszt podgrzewania dużej ilości wody jest spory. Jeśli używa się małego przepływowego ogrzewacza wody, o niewielkiej mocy, to montaż deszczownicy mija się z celem.

Ile kosztuje deszczownica do łazienki?

Ile kosztuje deszczownica do łazienki?
Ile kosztuje deszczownica do łazienki?

Ceny deszczownic są bardzo zróżnicowane, a na całkowity koszt wpływa wiele czynników. Znaczenie ma przede wszystkim rodzaj deszczownicy, parametry techniczne, dodatkowe funkcje itd. Za popularne produkty znanych marek takich jak grohe czy deante trzeba zapłacić więcej. Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nie ma problemu z dopasowaniem deszczownicy do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych. Najtańsze modele deszczownic dostępne są już za mniej niż sto złotych, natomiast te z wyższej półki cenowej, nowoczesne zestawy do kąpieli, to koszt rzędu do nawet kilku tysięcy złotych. Nie powinna wobec tego nikogo dziwić deszczownica w cenie pięciu tysięcy złotych. Inna cena będzie za deszczownicę sufitową, do której montażu potrzebne jest specjalne ramię niż za deszczownicę prysznicową do zamocowania na uchwycie czy panelu prysznicowym. Do wyboru jest jeszcze deszczownica podtynkowa naścienna, która również może być tańsza lub droższa. W zależności od producenta, za nawet prostą deszczownicę można zapłacić od 500 zł do 1500 zł. Z kolei deszczownica podtynkowa z bogatym wyposażeniem i o unikalnym designie może kosztować nawet trzydzieści tysięcy złotych.

Jak montować deszczownice prysznicowe krok po kroku

Deszczownica montaż krok po kroku
Deszczownica montaż krok po kroku

W przypadku kabiny prysznicowej wyłożonej płytkami, w której znajdują się już ślady po wcześniej zamontowanym drążku natryskowym, można uniknąć wiercenia następnych otworów – wystarczy wybrać baterię prysznicową z deszczownicą o regulowanym rozstawie mocowań, co ułatwi dopasowanie urządzenia do konkretnego rozmiaru. Kupując deszczownicę bez baterii, można połączyć ją z dotychczasową za pomocą elastycznego wężyka przyłączeniowego.

Pierwszym etapem montażu jest zawsze odprowadzenie wody do nowego zestawu natryskowego – w przypadku baterii natynkowych podłącza się zestaw do punktów wodnych dopiero po wykończeniu ściany. Puszkę osadza się w wykutej w ścianie wnęce na kilka centymetrów głębokości, po czym montuje się do ściany i podłącza przewody z wodą.

Konieczne będzie też wykonanie bruzd na przewody w ścianie, aby możliwe było zamontowanie baterii prysznica i deszczownicy prysznicowej – zawsze trzeba pamiętać o tym, aby rura znajdowała się na tym samym poziomie z deszczownicą (jej głowicą). W skrócie wygląda to następująco:

  1. Montaż baterii podtynkowej z deszczownicą.
  2. Montaż deszczownicy podtynkowej na ścianie lub w suficie w przypadku deszczownicy sufitowej.
  3. Montaż elementów natynkowych.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze