Szlifierka mimośrodowa: cena, rodzaje, szlifowanie [krok po kroku]

Szlifierka mimośrodowa
Szlifierka mimośrodowa

Szlifierka mimośrodowa to wielofunkcyjne urządzenie, które przeznaczone jest do szlifowania i polerowania powierzchni. Używana jest nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale również sprawdzi się w domowym warsztacie każdego majsterkowicza.

Do czego można wykorzystać szlifierkę mimośrodową? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Jak bezpiecznie używać szlifierki mimośrodowej?

Co to jest szlifierka mimośrodowa?

Szlifierki to rodzaj obrabiarek, które służą do obróbki powierzchni przez jej szlifowanie z użyciem materiałów ściernych – ściernic.

Do kategorii szlifierek do których należy też szlifierka kątowa i szlifierki oscylacyjne zalicza się również szlifierka mimośrodowa, która podczas pracy wykonuje dwa rodzaje ruchów – oscylacyjny oraz obrotowy. Szlifierka mimośrodowa wyposażona jest w okrągłą stopę (tarczę) szlifierską, do której montowane są materiały ścierne lub polerskie.

Dzięki swojej budowie szlifierka mimośrodowa ta pozwala na dokładne obrabianie nie tylko powierzchni płaskich, lecz również wklęsłych lub wypukłych, na przykład łuków. Szlifierka mimośrodowa nadaje się zarówno do szlifowania zgrubnego, jak i precyzyjnego. Można też używać jej szlifierki mimośrodowej do polerowania.

Szlifierkę mimośrodową wykorzystuje się do:

  • Drewna,
  • Metalu,
  • Tworzyw sztucznych,
  • Starych powłok z farb, lakierów.

Jak działa szlifierka mimośrodowa?

Jak działa szlifierka mimośrodowa?
Jak działa szlifierka mimośrodowa?

Podczas pracy szlifierka mimośrodowa wykonuje dwa rodzaje ruchów, co powoduje, że może ona skutecznie obrabiać powierzchnie.

  • Ruch oscylacyjny szlifierki mimośrodowej, określany również jako ruch wahadłowy, powoduje, że tarcza szlifierki porusza się w jednej płaszczyźnie – na boki albo do przodu i do tyłu.
  • Ruch obrotowy w szlifierce mimośrodowej powoduje, że jej tarcza obraca się wokół własnej osi. Właśnie dlatego charakteryzuje się ona skuteczniejszym działaniem w porównaniu do szlifierek wykonujących wyłącznie ruch oscylacyjny.

Szlifierki mimośrodowe z ruchem niewymuszonym i wymuszonym

Pod względem ruchu obrotowego tarczy szlifierki wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń – szlifierki z ruchem niewymuszony oraz szlifierki z ruchem obrotowym wymuszonym.

  • Szlifierka mimośrodowa z ruchem niewymuszonym nie napędza ruchu obrotowego tarczy. Do jej obracania dochodzi na skutek siły odśrodkowej powstającej podczas pracy urządzenia. W tych szlifierkach wyższą prędkość obrotową osiąga się przy słabszym nacisku, natomiast maleje ona wtedy, gdy nacisk jest większy.
  • Szlifierka mimośrodowa z ruchem wymuszonym powoduje ruch obrotowy tarczy szlifierskiej z wykorzystaniem silnika. Wobec tego szlifierka z ruchem obrotowym wymuszonym oferuje wysoką efektywność pracy niezależnie od stopnia nacisku tarczy na powierzchnię.

Urządzenia z ruchem niewymuszonym lepiej nadają się do wykańczania, natomiast te z ruchem wymuszonym do bardziej wymagającego szlifowania zgrubnego.

Szlifierka mimośrodowa – budowa

Szlifierka mimośrodowa jest poręcznym i kompaktowym urządzeniem, które zbudowane jest z poniższych elementów:

  1. Podzespoły napędu. Aby szlifierka mimośrodowa mogła działać, musi być wyposażona w odpowiednie podzespoły napędowe. Zaliczają się do nich silnik elektryczny, przekładnia zębata – pionowa albo kątowa oraz mechanizm mimośrodowy. Podzespoły te umożliwiają wprawienie szlifierki w ruch oscylacyjny i obrotowy. Zabezpieczone są za pomocą szczelnej obudowy wykonanej z tworzywa sztucznego lub metalu, najczęściej aluminium.
  2. Układ odsysający. Podczas szlifowania powstaje duża ilość pyłu – luźnego materiału, dlatego w szlifierkach mimośrodowych montuje się układy odsysające. Wyposażone są w wentylator, który jednocześnie spełnia funkcję chłodzenia. Materiał odsysany jest ze stopy szlifierskiej urządzenia za pomocą kanalików. Następnie może być on umieszczony w pojemniku lub worku na pył dołączonym do urządzenia lub urządzenie podłącza się do odkurzacza z użyciem adaptera.
  3. Tarcza szlifierska. Okrągła tarcza (stopa) szlifierska umieszczona jest na spodzie urządzenia i styka się z obrabianą powierzchnią. Jest lekko elastyczna, dlatego pozwala na łatwe dopasowanie do kształtów obrabianych materiałów. Najczęściej tarcze mają standardowe wymiary, na przykład średnicę 125 mm, 150 mm, 250 mm. Umieszczone w tarczy szlifierskiej kanaliki umożliwiają łatwe zbieranie pyłu. Od spodu tarcza wykończona jest rzepami, które pozwalają na proste i szybkie nałożenie na nią papierów ściernych lub polerek.
  4. Papiery ścierne i polerki. Do stopy szlifierskiej montuje się papiery lub polerki. Określane są one również jako nakładki lub krążki. Aby wykonać szlifowanie, stosowane są materiały produkowane ze ścierniwa, na przykład z papieru lub płótna ściernego. Występują w różnych wariantach pod kątem średnicy oraz granulacji (gradacji) ziarna, czyli uziarnienia, dlatego można dobrać je pod kątem oczekiwanego efektu. Wykorzystywane są także polerki, które wykonane są z tkanin, gum czy wełny. Papiery i polerki montowane są do stopy szlifierskiej za pomocą rzepów, dlatego są łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, ponieważ nie wymagają do tego celu narzędzi.
  5. Rękojeść główna. Umieszczona jest górze urządzenia i pozwala na jego stabilne trzymanie i kierowanie nim podczas szlifowania i polerowania powierzchni. Rękojeści wykańczane są z użyciem antypoślizgowych materiałów z gumy, które umożliwiają komfortowe i bezpieczne trzymanie urządzenia w trakcie pracy. Redukują też odczuwane drgania.
  6. Uchwyt czołowy. Wybrane rodzaje szlifierek wyposażone są także w uchwyt czołowy umieszczony z przodu urządzenia. Może być on regulowany, aby odpowiadał potrzebom osób praworęcznych i leworęcznych. Uchwyt czołowy pozwala na stabilne trzymanie urządzenia obiema rękami, dzięki czemu można łatwiej nim manewrować.
  7. Worek lub pojemnik na pył. Z tyłu urządzenie wyposażone jest w worek lub pojemnik na pył. Zbiera on materiał powstający podczas szlifowania powierzchni. Po jego zapełnieniu należy go odłączyć i opróżnić lub wyrzucić, gdy jest jednorazowy. Materiał dostaje się do worka albo pojemnika za pomocą układu odsysającego. Większość szlifierek mimośrodowych wyposażona jest także w adapter, który pozwala na podłączenie do odkurzacza. Dzięki temu można na bieżąco usuwać materiał, co usprawnia pracę.
  8. Włącznik szlifierki mimośrodowej. Służy do uruchamiania i wyłączania urządzenia. Położony jest przy rękojeści głównej. Po jego naciśnięciu szlifierka rozpoczyna pracę. Dodatkowo szlifierki wyposażone są w blokady, które umożliwiają pracę stałą. Po naciśnięciu przycisku blokady szlifierka pracuje cały czas, aż do momentu jego ponownego przyciśnięcia.
  9. Regulacja obrotów. Za pomocą regulacji obrotów szlifierki mimośrodowej można zwiększać lub zmniejszać jej częstotliwość oscylacji, czyli zwiększać lub zmniejszać prędkość i intensywność pracy.
  10. Kabel zasilający lub akumulator. Urządzenie może być zasilane sieciowo albo pracować bezprzewodowo. W pierwszym przypadku wyposażone jest w kabel zasilający, natomiast w drugim wykorzystuje akumulator, który należy regularnie ładować.
  11. Zabezpieczenia. Wybrane rodzaje szlifierek wyposażone są też w specjalne systemy zabezpieczające, na przykład układy łagodnego startu chroniące silnik, układy zabezpieczające przed przegrzaniem urządzenia oraz redukujące prędkość przy powstaniu zbyt dużych wibracji.

Zasilanie szlifierki mimośrodowej

Obecnie w sprzedaży można znaleźć szlifierki mimośrodowe w dwóch wariantach:

  • szlifierki mimośrodowe sieciowe,
  • szlifierki mimośrodowe akumulatorowe.

Sieciowa (przewodowa) szlifierka mimośrodowa jest podłączana do sieci, dlatego może pracować stale. Wymaga jednak dostępu do gniazdka, zatem jej używanie może być utrudnione w niektórych miejscach, na przykład na zewnątrz.

Akumulatorowa szlifierka mimośrodowa daje więcej swobody, ponieważ nie musi być ciągle podłączona do sieci. Czas jej pracy jest zależny od pojemności akumulatora. Należy pamiętać o jego systematycznym ładowaniu, by urządzenie było gotowe do pracy. Wybrane rodzaje szlifierek umożliwiają łatwą wymianę akumulatorów, dlatego można zamiennie korzystać z dwóch z nich.

Jaką szlifierkę mimośrodową wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej szlifierki mimośrodowej należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów odnoszących się do jej pracy:

MimośrodowośćMimośrodowość, określana także jako średnica oscylacji, skok albo suw szlifujący, odnosi się do odchylenia tarczy szlifierki od jej punktu obrotu. Mimośrodowość podawana jest w milimetrach. Gdy mimośrodowość jest większa, wtedy urządzenie pracuje wydajniej. Liczba oscylacji opisuje liczbę wychyleń tarczy podczas minuty. Im wyższy parametr, tym szlifierka działa efektywniej.
Średnica tarczy szlifierskiejNajczęściej spotykane są szlifierki mimośrodowe z tarczami szlifierskimi o średnicy 125 mm lub 150 mm, jednak dostępne są także większe modele o średnicy do 250 mm. Wyższa średnica tarczy oznacza szybszą pracę, ponieważ urządzenie pozwala na obróbkę większej powierzchni.
Prędkość obrotowa i oscylacyjnaPrędkość obrotowa odnosi się do prędkości obrotów i oscylacji, przykładowo może wynosić 5.500 – 12.000 obrotów na minutę oraz 11.000 – 24.000 oscylacji na minutę zależnie od modelu. Wyższa prędkość oznacza, że urządzenie pracuje efektywniej.
Moc nominalnaParametr ten odnosi się do szlifierek przewodowych, podłączanych do sieci. Większa moc nominalna urządzenia przekłada się na wyższą efektywność jego działania.
Wymiary narzędziaJego szerokość, długość i wysokość. Mają znaczenie dla jego poręczności. Duże urządzenia, które na ogół są również cięższe, mogą być trudniejsze w obsłudze podczas bardziej precyzyjnych prac i szybciej męczyć ręce.
Funkcje szlifierkiWybierając odpowiednią szlifierkę mimośrodową, warto także zwrócić uwagę na jej funkcje. Zaliczają się do nich między innymi funkcja zmiany prędkości urządzenia czy funkcja zmiany trybu pracy ze szlifu szybkiego do precyzyjnego, co powoduje zmianę średnicy oscylacji.

Dodatkowe elementy szlifierki mimośrodowej

Do szlifierki mimośrodowej stosowane są dodatkowe elementy:

Worek lub pojemnik na pyłPojemnik albo worek na pył, który pozwala na zbieranie materiału powstającego w trakcie szlifowania. Stosowane są worki wielorazowe, które należy samodzielnie opróżniać. Dostępne są także pojemniki na pył, w których można umieszczać jednorazowe worki papierowe, dlatego po zapełnieniu wystarczy je po prostu wyrzucić.
Uchwyty dodatkoweWybrane modele szlifierek mogą być wyposażone w uchwyty dodatkowe, na przykład uchwyt boczny, czołowy.
WalizkaDo urządzenia można dokupić dopasowaną do niego walizkę, która ułatwia jej przechowywanie i transportowanie w bezpiecznych warunkach. Niektóre szlifierki mimośrodowe można zakupić również z walizką w zestawie.

Papiery ścierne do szlifierki mimośrodowej

Niezbędnym elementem potrzebnym do skorzystania ze szlifierki mimośrodowej jest papier ścierny lub materiał do polerowania, na przykład w formie tkaniny, gumy.

Papiery ścierne do szlifierki mimośrodowej mają postać krążków wyposażonych w otwory. Wykonane są z papieru lub tkaniny i najczęściej wykończone są ziarnami elektrokorundu.

Do wyboru są krążki ścierne o różnych gradacjach, na przykład 36, 40, 60, 80, 100, 120, 180, 240. Im wyższa gradacja (granulacja, ziarnistość) papieru ściernego, tym ziarna są drobniejsze, dlatego obróbka jest delikatniejsza.

Najczęściej na początku stosowane są gradacje mniejsze, na przykład 40, 60, 80, które pozwalają na szlifowanie zgrubne. Potem używane są gradacje średnie, na przykład 100, 120, które usuwają nierówności, a na koniec gradacje wysokie, na przykład 180 czy 240, by nadać powierzchni gładkość.

Bardzo często papiery ścierne znajdują się już w zestawie ze szlifierką, lecz warto sprawdzić jego zawartość przed zakupem i ewentualnie dokupić je samodzielnie.

Wybierając papier ścierny do szlifierki mimośrodowej, należy zwrócić uwagę na parametry jak:

  • Średnica papieru – dopasowana do średnicy tarczy szlifierki, na przykład 125 mm.
  • Liczba otworów – muszą pokrywać się z otworami w tarczy, by sprawnie odprowadzać pył powstający podczas pracy.
  • Gradacja – dobierana indywidualnie do planowanej pracy.

Papiery ścierne do szlifierki mimośrodowej szybko się zużywają, dlatego warto mieć ich zapas, by w razie potrzeby je wymienić.

Montaż papieru ściernego na szlifierce jest bardzo prosty – od spodu papiery wyposażone są w materiał przylegający do tarczy na zasadzie rzepu. Dzięki temu wymiana papierów następuje łatwo i szybko.

Gdzie warto wykorzystać szlifierki mimośrodowe?

Gdzie warto wykorzystać szlifierki mimośrodowe?
Gdzie warto wykorzystać szlifierki mimośrodowe?

Szlifierka mimośrodowa jest urządzeniem o uniwersalnym zastosowaniu, które przyda się w przydomowym warsztacie – używane jest do szlifowania i polerowania różnych powierzchni, na przykład z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych.

Atutem szlifierki mimośrodowej jest możliwość obróbki nie tylko powierzchni płaskich, lecz też zakrzywionych, co jest możliwe dzięki elastycznej tarczy i ruchom oscylacyjnym i obrotowym.

Szlifierka, zależnie od wykorzystanych materiałów ściernych, może być używana do szlifowania zgrubnego, czyli usuwania materiału i jego kształtowania, jak i do szlifowania wykańczającego, które nadaje mu optymalną gładkość.

Dzięki zastosowaniu polerek może być ona także stosowana do polerowania.

Przykładowe zastosowania szlifierki mimośrodowej:

  • Renowacja mebli. Szlifierka tego typu bardzo dobrze sprawdza się podczas renowacji mebli drewnianych, na przykład krzeseł, komód, szafek, regałów, półek czy stołów. Dzięki nim można nadać starszym, podniszczonym meblom drugie życie. Szlifierki mimośrodowe poprzez dobór odpowiednich papierów ściernych pozwalają na usunięcie starych powłok oraz na wygładzenie powierzchni drewnianych w celu ich pomalowania, polakierowania. Urządzenie może być też używane do materiałów drewnopochodnych, na przykład płyt MDF, aby lekko je wyszlifować, na przykład przed malowaniem na inny kolor.
  • Odnowienie stolarki okiennej i drzwiowej. Za pomocą szlifierki mimośrodowej można również odnawiać stolarkę okienną i drzwiową wykonaną z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Starsza stolarka, która zatraciła już swój atrakcyjny wygląd lub jest zarysowana, może być oszlifowana za pomocą papierów ściernych zamocowanych do tarczy szlifierki. Po takiej obróbce okna i drzwi są malowane na nowo.
  • Remont schodów drewnianych. Szlifierka może być też wykorzystana do usuwania starych powłok oraz zarysowań i innych uszkodzeń ze schodów i balustrad drewnianych. Narożniki schodów, do których nie dochodzi tarcza szlifierki mimośrodowej, można wyszlifować ręcznie lub z użyciem szlifierki delta, czyli o stopie w trójkątnym kształcie, albo szlifierki o prostokątnej stopie.
  • Usuwanie starych farb, lakierów. Wykorzystanie szlifierki mimośrodowej jest możliwe także w celu usuwania starych farb oraz lakierów z wielu powierzchni – drewnianych, metalowych lub z tworzyw sztucznych. Szlifierka bardzo dobrze radzi sobie ze starszymi, łuszczącymi się już powłokami. Za jej pomocą można zaoszczędzić czas na ręcznym szlifowaniu, dlatego szybko i skutecznie przygotuje powierzchnie do renowacji.
  • Woskowanie i polerowanie lakieru samochodowego. Poprzez zastosowanie nakładek polerskich szlifierka mimośrodowa może być wykorzystana również do woskowania oraz do polerowania lakieru samochodowego, aby nadać mu efektowny wygląd. Stosuje się wtedy specjalne nakładki gąbczaste lub wełniane, które pozwalają na uzyskanie optymalnego rezultatu. Dzięki temu, że tarcza urządzenia jest elastyczna, można łatwo dopasować ją do krzywizn karoserii samochodowej.
  • Szlifowanie miejsc szpachlowanych. Miejsca zaszpachlowane można wyszlifować i wypolerować za pomocą szlifierki mimośrodowej, aby nadać im gładkość.

Szlifierka mimośrodowa – zalety i wady

Urządzenie jak szlifierka mimośrodowa ma wiele zalet, jednak nie jest pozbawione wad.

Zalety szlifierki mimośrodowej:

  • Uniwersalne zastosowanie – ten rodzaj szlifierki może być używany do wielu nawierzchni oraz do obróbki zgrubnej i wykańczającej, dlatego ma bardzo szerokie zastosowanie.
  • Elastyczna tarcza szlifierska – łatwo dopasowuje się do różnych powierzchni, także tych wypukłych i wklęsłych.
  • Prosta obsługa – korzystanie ze szlifierki mimośrodowej nie jest skomplikowane i może używać jej osoba bez doświadczenia.
  • Łatwe mocowanie papierów, polerek – wymiana nakładek jest bardzo prosta, ponieważ są one mocowane na rzep.
  • Odsysanie pyłu – podczas pracy urządzenie zbiera pył, który umieszczany jest w pojemniku lub worku albo przekazywany jest bezpośrednio do odkurzacza za pomocą adaptera.
  • Kompaktowe wymiary – szlifierki mimośrodowe najczęściej mają kompaktowe wymiary, dlatego są poręczne i można łatwo używać ich w różnych miejscach.
  • Możliwość pracy akumulatorowej – wybrane modele szlifierek nie wymagają podłączania do sieci elektrycznej, dlatego można korzystać z nich wszędzie.

Wady szlifierki mimośrodowej:

  • Nie nadaje się do narożników – ze względu na kształt tarczy szlifierskiej szlifierka mimośrodowa nie może być używana do szlifowania narożników i innych trudno dostępnych miejsc.
  • Tańsze modele są mniej efektywne – przy wyborze szlifierki mimośrodowej warto zdecydować się na model o dobrych parametrach technicznych, aby zapewnił wysoką wydajność pracy.

Szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna?

Szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna?
Szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna?

Urządzenia jak szlifierka mimośrodowa oraz szlifierka oscylacyjna różnią się pomiędzy sobą swoją konstrukcją oraz trybem pracy, co przekłada się na ich zastosowanie. Szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna – jaką wybrać?

Szlifierka mimośrodowa:

  • Wykonuje ruchy oscylacyjne i rotacyjne,
  • Wyróżnia się wyższą efektywnością pracy,
  • Ma okrągłą tarczę szlifierską,
  • Pozwala na obróbkę powierzchni płaskich, wklęsłych i wypukłych ze względu na elastyczną tarczę szlifierską.

Szlifierka oscylacyjna:

  • Wykonuje ruchy oscylacyjne,
  • Cechuje się niższą efektywnością pracy,
  • Ma tarczę szlifierską w kształcie prostokątnym lub delty – trójkąta,
  • Umożliwia obróbkę powierzchni płaskich, ponieważ jej tarcza jest sztywna.

Wobec tego szlifierka mimośrodowa ma szersze zastosowanie od szlifierki oscylacyjnej, ponieważ może być używana na różnych powierzchniach, nie tylko tych płaskich. Ze względu na połączenie dwóch ruchów jest również wydajniejsza i szybciej obrabia powierzchnie.

Natomiast atutem szlifierki oscylacyjnej jest stopa o kształcie delty lub prostokąta, która powoduje, że urządzenie może być używane także w narożnikach.

Gdy zatem zastanawiamy się nad tym, jaką szlifierkę mimośrodową wybrać, musimy uwzględnić jej przeznaczenie. Bardziej uniwersalna jest szlifierka mimośrodowa, lecz nie sprawdzi się ona do szlifowania trudno dostępnych miejsc.

W sprzedaży można znaleźć także szlifierki wielofunkcyjne 3 w 1, które pozwalają na korzystanie z tarcz o różnych kształtach – okrągłej, prostokątnej oraz trójkątnej. Wykorzystanie trzech różnych stóp pozwala na dobranie odpowiedniej do planowanych prac.

Szlifierka mimośrodowa cena

Ceny szlifierek mimośrodowych rozpoczynają się od około 100 złotych, natomiast markowe modele o wysokiej efektywności pracy kosztują nawet ponad 2000 złotych.

Średnio za dobre urządzenie do użytku domowego należy zapłacić 200-500 złotych.

Wybierając szlifierkę, warto zwrócić uwagę na zawartość zestawu. Wielu producentów oferuje je w zestawach składających się z urządzenia, papierów ściernych, walizki.

W przypadku szlifierek akumulatorowych należy zwrócić uwagę, czy w zestawie znajduje się akumulator. Niektórzy producenci oferują akumulatory osobno.

Za 10 sztuk krążków z papieru ściernego do szlifierki mimośrodowej należy zapłacić około 4-20 złotych zależnie od ich rodzaju oraz wielkości.

Jak używać szlifierki mimośrodowej krok po kroku

Korzystanie ze szlifierki mimośrodowej nie jest skomplikowane, jednak wymaga przestrzegania podstawowych zasad pracy i bezpieczeństwa. Jak szlifować powierzchnie z jej użyciem?

  1. Przygotowanie urządzenia. Przed rozpoczęciem pracy ze szlifierką mimośrodową należy odpowiednio ją przygotować. Do szlifierki należy zamontować worek lub pojemnik na pył. Urządzenie, zależnie od modelu, może być też podłączone do odkurzacza z użyciem specjalnego adaptera. Zastosowanie odkurzacza pozwala na efektywniejsze odprowadzanie pyłu i ułatwia prowadzenie prac. Jeżeli na tarczy szlifierki nie znajduje się papier ścierny lub inny materiał, należy go zamocować. Dzięki mocowaniu na rzep założenie nakładki jest bardzo proste. Należy zwrócić jednak uwagę na położenie otworów, by pokrywały się ze sobą, aby umożliwić odprowadzanie pyłu. Papier ścierny powinien być dobrany indywidualnie do rodzaju prowadzonych prac. Papiery o niskiej ziarnistości są stosowane do obróbki zgrubnej, natomiast te z wyższą gradacją do wykańczania.
  2. Szlifowanie. Gdy urządzenie jest już przygotowane, można rozpocząć szlifowanie powierzchni. Powierzchnia do szlifowania powinna być czysta i wolna od luźnych zanieczyszczeń, które mogą spowodować powstanie głębokich rys. Urządzenie należy przesuwać po podłożu powoli i jednostajnie w ustalonym schemacie, na przykład z lewej do prawej, na dół, a następnie z prawej do lewej. Nie należy przytrzymywać szlifierki na dłużej w jednym miejscu, by nie spowodować wgłębień. W trakcie szlifowania nie należy unosić szlifierki i stawiać jej na boku – należy używać jej tylko na płasko. Zastosowanie tarczy pod kątem spowoduje powstanie wgłębienia. Nie należy także mocno dociskać szlifierki do podłoża – wystarczy używać jej ciężaru i po prostu przesuwać ją po materiale. Nadmierny nacisk może spowodować wgłębienia w powierzchni. Podczas szlifowania mocno zniszczonych powierzchni, usuwania starych powłok, lakierów, należy pamiętać o zmianie papierów ściernych na te o coraz wyższej gradacji, na przykład zastosować kolejno papiery o gradacji 40, 80, 120 oraz 180. Pomiędzy każdą zmianą gradacji należy oczyścić szlifowaną powierzchnię.
  3. Konserwacja urządzenia. Po zakończeniu pracy należy opróżnić wielorazowy worek lub pojemnik na pył albo zdjąć i wyrzucić jednorazowy worek, gdy jest pełny. Jeżeli papier ścierny na szlifierce nadaje się jeszcze do użytku, można wyczyścić go za pomocą bloku czyszczącego. Zabrudzenia na urządzeniu należy usuwać z użyciem delikatnych środków czystości.

Szlifowanie a bezpieczeństwo

Aby szlifowanie z użyciem szlifierki mimośrodowej było bezpieczne, należy pamiętać o poniższych zasadach:

  • Do pracy należy używać gogli albo okularów ochronnych,
  • Szlifierkę mimośrodową należy trzymać zawsze w stabilny, niezawodny sposób,
  • Nie należy pozostawiać bez nadzoru włączonego elektronarzędzia w trybie blokady,
  • Nie należy szlifować mokrych powierzchni,
  • Niektóre szlifowane materiały mogą być niebezpieczne dla zdrowia – należy zabezpieczyć się przed ich wdychaniem i kontaktem ze skórą, stosując środki ochrony indywidualnej jak maski, rękawice,
  • Nie należy używać uszkodzonej szlifierki mimośrodowej, ponieważ może spowodować zagrożenie dla użytkownika.

Szlifierka mimośrodowa, czy oscylacyjna?

Szlifierka mimośrodowa ma szersze zastosowanie w porównaniu do oscylacyjnej, ponieważ może być używana na różnych powierzchniach, nie tylko tych płaskich. Ze względu na połączenie dwóch ruchów jest również wydajniejsza i szybciej obrabia powierzchnie. Szlifierki oscylacyjne mają za to stopę o kształcie delty lub prostokąta, która powoduje, że urządzenie może być używane także w narożnikach.

Do czego najczęściej stosuje się szlifierki mimośrodowe?

Najczęstsze zastosowania szlifierki mimośrodowej w przydomowym warsztacie to renowacja mebli, odnowienie stolarki okiennej i drzwiowej, remont schodów drewnianych, usuwanie starych farb, woskowanie i polerowanie lakieru samochodowego.

Jak bezpiecznie używać szlifierki mimośrodowej?

Nie można zapomnieć o założeniu gogli, szlifierkę należy trzymać w stabilny sposób. Warto pamiętać również o rękawicach i maski.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze