Piwonie: odmiany, cena, przycinanie, sadzenie piwonii [krok po kroku]

Piwonie
Piwonie

Ogród to fantastyczne miejsce na wypoczynek, ale to także miejsce, które zachwyca swym wyglądem oraz zapachem nie tylko samego ogrodnika, ale także domowników i gości. Dobrze jest wcześniej wiedzieć, jakie kwiaty zasadzić w ogrodach, by mogły one znakomicie wyglądać, zwłaszcza w lecie. Niewątpliwie idealnymi roślinami są piękne piwonie w przydomowym ogrodzie, dlatego też warto bliżej poznać ich zalety.

Odmiany piwonii do dużych i małych ogrodów

Odmiany piwonii
Odmiany piwonii

Warto wiedzieć, że piwonie to przepiękne kwiaty, które długo kwitną i występują w wielu odmianach, przez co można je posadzić zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. Niewątpliwie w małym ogrodzie warto postawić na piękne piwonie bylinowe, które osiągają wysokość około stu centymetrów, ale przeważnie ich wysokość sięga do osiemdziesięciu centymetrów. Świetnie sprawdzą się piwonie posadzone w rabatkę lub w dekoracyjną oponę, dzięki czemu można praktycznie i szybko ozdobić ogród. Natomiast w większych ogrodach dobrze jest postawić na piwonie krzewiaste, których wysokość może osiągnąć nawet sto pięćdziesiąt centymetrów.

Przy sadzeniu jednej, jak i drugiej odmiany należy pamiętać także o głębokości dołka, gdyż korzenie powinny być wsadzane w dołek około nawet piętnastu centymetrów, przez co będzie pewność, że roślina się przyjmie. Należy jednak pamiętać, aby dołek nie był zbyt głęboki, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na rozwój rośliny. Dlatego też przed wykopaniem danego dołka warto wcześniej sprawdzić, jak wielka jest sadzonka, przez co będziemy mieć pewność, że głębokość jest idealnie dopasowana do naszej rośliny. Im jest głębszy dołek to, tym bardziej roślina ma trudności z tym, by się prawidłowo rozwijać, co może skutkować obumarciem całkowitym sadzonki.

Dobrze jest również mieć na uwadze, że piwonie oprócz swojego wzrostu mogą być także dobierane do ogrodu pod względem rodzajów kwiatów, które wytwarzają. Dlatego też można spotkać piękne odmiany dwubarwne, które mają różne kształty pąków, co czyni je niewątpliwie unikatowymi ozdobami każdego ogrodu.

Jakie są kolory kwiatów piwonii i kiedy te rośliny kwitną?

Kolory kwiatów piwonii
Kolory kwiatów piwonii

Piwonie jak większość roślin są dostępne w różnych odmianach, dlatego też roślinę można dostać między innymi w takich kolorach, jak:

 • piwonia biała,
 • piwonia różowa,
 • piwonia czerwona,
 • piwonia złota,
 • piwonia koralowa,
 • piwonia łososiowa,
 • piwonia różowo-kremowa,
 • piwonia różowo-fioletowa,
 • piwonia bladoróżowa,
 • piwonia bordowo-żółta,
 • piwonia czerwono-kremowa,
 • piwonia fuksjowa,
 • piwonia ciemnoczerwona,
 • piwonia karmazynowa,
 • piwonia purpurowa,
 • piwonie żółte,
 • piwonia bordowa,
 • piwonia jasnoróżowa,
 • piwonia jasnofioletowa,
 • piwonia pomarańczowa,
 • piwonia pomarańczowo-żółta.

Niektóre gatunki piwonii mogą być multikolorowe, co czyni ten kwiat jeszcze bardziej wyjątkową i niepowtarzalną rośliną. Piwonie są również dostępne nie tylko pod względem kolorystycznym, ale także pod względem wyglądu i formy. Dlatego można je podzielić także na piwonie pojedyncze, czyli takie, które mają jeden okółek płatków otaczających pręciki oraz na pełne, które wyróżniają się tym, że nie mają ani pręcików, ani słupków. Są także piwonie półpełne. Do piwonii pełnych można zaliczyć:

 • kwiat typu róża – który charakteryzuje się tym, że ma do dwudziestu rzędów płatków, a pręciki właściwie są niewidoczne,
 • kwiat typu korona – który ma jeden lub dwa rzędy szerokich płatków brzeżnych, cienkich i są też średnio długie płatki wewnętrze. W przypadku tych piwonii również pręciki nie są zbyt widoczne,
 • kwiat typu bomb – które składają się z jednego lub dwóch rzędów szerokich płatków brzeżnych oraz pośrodku mają dużą kulę stworzoną z krótkich i pokręconych płatków wewnętrznych,
 • kwiat typu triple decker – który charakteryzuje się tym, że pomiędzy płatkami zewnętrznymi i wewnętrznymi jest różniący się rząd cienkich trzecich płatków. Warto też dodać, że są to bardzo młode odmiany piwonii.

Każda tych piwonii może występować w różnych kolorach. Natomiast do piwonii półpełnych zalicza się takie rodzaje jak:

 • kwiat typu chryzantema – która charakteryzuje się tym, że ma od czterech do ośmiu okółków płatków zewnętrznych oraz krótkie najczęściej żółte pręciki, które są dobrze widoczne w centrum,
 • kwiat typu golden circle – który charakteryzuje się tym, że pręciki są świetnie widoczne między płatkami zewnętrznymi a we wewnętrznych płatkach tworzy się żółty przedziałek. Warto też dodać, że to właśnie przez ten żółty przedziałek piwonia ta nazywana jest złotą obręczą.

Dobrze jest także poznać piwonie, które występują pojedynczo i przepięknie wyglądają w przydomowych ogrodach. Dlatego też do pojedynczych piwonii zalicza się:

 • kwiat typu lotosu – który niewątpliwie charakteryzuje się tym, że ma dwa lub trzy rzędy płatka zewnętrznego. Co ważne to środkowy rząd ma tendencję do wyginania się do góry.
 • kwiat japoński – składa się z jednego okółka płatków zewnętrznych, a jego pręciki są długie i może przekształcić się w kulę,
 • kwiat anemonowy – przeważnie są to piwonie dwubarwne. Ma jeden okółek płatków zewnętrznych, a wewnętrzne płatki przypominają swą budową długie i cienkie piórka. Pręciki w tej odmianie piwonii są przeważnie niewidoczne.

Dzięki temu, że istnieje tyle rodzajów piwonii, to nie ma problemu z tym, by każdy ogrodnik dopasował do siebie swój ulubiony rodzaj tej pięknej rośliny. Oprócz odmian piwonii dobrze jest również wiedzieć, kiedy one kwitną i czy zdarza im się co sezon zachwycać swym fantastycznym wyglądem.

Niewątpliwie piwonia jest jednym z najpiękniejszych kwiatów, które można mieć w swoim ogrodzie. Przeważnie okres kwitnienia piwonii rozpoczyna się od maja, kiedy to już zaczynają wzrastać temperatury. W dużej mierze jednak rozpoczęcie kwitnięcia rośliny zależy od tego, kiedy wsadziło się ją do gruntu. Dlatego też różne odmiany piwonii mogą zacząć kwitnąć dopiero w czerwcu. Ta roślina ozdobna może zacząć zanikać wraz z nadejściem sierpnia, kiedy już temperatury nocą zaczynają maleć.

Dobrze jest także dodać, że piwonia co roku może mieć inny pąk, dlatego też warto się temu przyjrzeć, zwłaszcza jeśli będzie się chciało ją w kolejnym sezonie przesadzać w inne miejsce.

Jakie wymagania mają piwonie – stanowisko, oświetlenie, gleba, wilgotność

Wymagania piwonii
Wymagania piwonii

Piwonia to roślina długowieczna, dlatego też tak ważne jest, aby dobrać jej odpowiednie stanowisko. Jej kwiaty uwielbiają dobrze nasłonecznione miejsca, które są nieco osłonięte od wiatrów. Trzeba mieć na uwadze to, że piwonia, która nie jest osłonięta dostatecznie od wiatru może stracić swoje przepiękne pąki, gdyż jest to roślina ozdobna dość delikatna. Dlatego tak ważne jest, aby dopasować piwoniom idealne miejsce, w którym będą mogły się fantastycznie i zdrowo oraz w spokoju rozwijać. Jeśli zaś chodzi o glebę, to należy je sadzić w żyznej i bogatej w wartości odżywczej ziemi. W przypadku piwonii bardzo ważne są wartości odżywcze gleby, które pomagają jej także w tym, by mogła przezwyciężać różnego rodzaju choroby i szkodniki. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza dla rośliny, która ma dopiero pierwsze sezony za sobą. Niemniej jednak piwonie, które są w naszym ogrodzie już nieco dłużej również muszą mieć świetnie dostosowaną glebę do swoich potrzeb. Dzięki temu roślina ta może idealnie się rozwijać.

Warto też dodać, że gleba może być odrobina kwaśna, jednak niezbyt dużo, gdyż za duża kwaśność powoduje zniszczenie rośliny. Należy też wspomnieć, że piwonie lubią także wilgoć, dzięki czemu mogą się świetnie rozwijać, trzeba tylko pilnować, by nie było w glebie zbyt dużej wilgoci. Zbyt duża ilość wody mogłaby szybko uszkodzić cały system korzeniowy danej rośliny, dlatego też dobrze jest mieć to na uwadze, gdy wsadzamy piwonie do ogrodu, zwłaszcza jeśli mamy w pobliżu tereny zalewowe, to dobrze jest zabezpieczyć piwonię przed nadmiarem wody w ziemi.

Jak i kiedy przycinać piwonie?

Przycinanie piwonii
Przycinanie piwonii

Rośliny te są tak przepięknie, że dobrze jest rozpocząć ich przycinanie po przekwitnięciu. Warto jednak zauważyć, że istnieją przynajmniej dwie szkoły co do przycinania piwonii. Jedna z nich zezwala na to, by obciąć liście zaraz po tym, jak roślina przekwitnie, a druga teoria sugeruje, aby zająć się przycinaniem tych kwiatów na jesień lub na wiosnę, zanim kwiat zacznie kwitnąć. Tym sposobem roślina ma czas na to, by się zregenerować na kolejny sezon.

Piwonia po przycięciu powinna mieć też na to, by jej pęd zdrewniał przed przyjściem pierwszych mrozów, gdyż zapewni jej to, że na przyszły sezon będzie miała jeszcze piękniejszy kwiat.

Piwonia – pielęgnacja, podlewanie oraz nawożenie

Pielęgnacja piwonii
Pielęgnacja piwonii

Jak każdy kwiat również piwonia wymaga odpowiedniej pielęgnacji, nawożenia czy podlewania do tego, by mogła się idealnie i zdrowo rozwijać. Przede wszystkim trzeba zapewnić roślinie znakomite podłoże i miejsce, w którym może zdrowo się rozwijać. Jest to podstawa pielęgnacji piwonii, gdyż od jej miejsca wsadzenia zależy to, jak będzie się później rozwijała. Gdy ziemia jest zbyt gliniasta i jest narażona na coroczne zalewanie, to dobrze jest przed wsadzeniem rośliny otoczyć dany teren ozdobnym żwirem, który zapewni piwonii lepsze stanowisko. Żwir również będzie mógł chronić roślinę przed nadmierną wilgocią, gdyż nie dostanie się ona bezpośrednio do jej pędu. Należy mieć na uwadze, że piwonia ma dość wrażliwy układ korzeniowy, dlatego trzeba ją tak umieszczać w ogrodzie, by mogła bez żadnych przeszkód rosnąć.

Bardzo ważne jest także podlewanie piwonii, ponieważ trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by nie polewać liści, które mogą szybko złapać różnego rodzaju choroby. Liście piwonii są także na tyle delikatne, że przy większym ciśnieniu polewanej wody mogłyby również odpaść od pędu rośliny. Dlatego też podczas podlewania zaleca się kierować wodę na sam korzeń rośliny, co zapewni to, że liście będą bezpiecznie i jednocześnie zostaną też nawodnione od ziemi. Gdy mamy gęsto wsadzone piwonie i ciężko jest ominąć liście, to warto użyć do podlewania zamiast węża ogrodowego konewkę, której strumień wody jest łatwiej skierować między roślinami. Dobrze jest także wspomnieć, że obfite podlewanie tych kwiatów jest wskazane tylko wtedy, kiedy jest okres suszy i rośliny nie mają zbyt dużej możliwości pobrania dostatecznej ilości wody z podłoża.

Zaleca się nawet, by piwonie były podlewane co dwa czy nawet trzy dni, jeśli widać po roślinie, że nic się z nią nie dzieje. Warto także przestrzegać tego, aby podlewać piwonie tylko wieczorem lub wcześnie rano, kiedy jeszcze słońce nie praży zbyt mocno. Gdyby podlewało się kwiaty w środku dnia, przy największym upale, to istnieje możliwość popalenia systemu korzeniowego roślin. Dlatego ta ważne jest to, aby szczególnie w upalne dni rośliny były podlewane nawet około godziny szóstej rano, a wieczorem można zrobić to około godziny dwudziestej lub dwudziestej pierwszej. Tym sposobem uchroni się roślinę przed niepotrzebnym i nieodwracalnym poparzeniem, które może bardzo niekorzystnie wpłynąć, zwłaszcza na młode piwonie. Niewątpliwie ważną kwestią jest również nawożenie piwonii, zwłaszcza że jej kwiaty potrafią rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkanaście lat. Dobrze jest zasilić roślinę na wiosnę nawozem granulowanym, które zawierają dużo fosforu i nie powinny mieć w składzie azotu.

Zaleca się też, by stosować nawozy naturalne zawierające odpowiednie składniki pokarmowe. Natomiast, gdy chce się nawieźć piwonie jesienią, to dobrze wybrać nawóz ściółkowany, który ochroni pęd rośliny także od minusowych temperatur. Dzięki temu kwiat będzie mógł bez problemu przetrwać zimę i na lato przepięknie ponownie zakwitnie. Zwłaszcza trzeba mieć na uwadze te piwonie, które są świeżo wsadzane i będą przechodziły dopiero swoją pierwszą zimę. Prawidłowo zrobione nawożenie pozwoli roślinom ochronić się również przed różnego rodzajami chorobami i szkodnikami. Warto też wspomnieć, że nawozy do piwonii zawierające optymalne składniki pokarmowe można bez problemu dostać w sklepach ogrodniczych, agrocentrach czy też są one dostępne w sklepach online, dzięki czemu nie ma problemu z ich zdobyciem. Ceny za nawóz może się różnić w zależności od tego, który rodzaj się wybierze i ile litrów nawozu będzie potrzebne.

Najczęściej na nawozach jest także napisane ile preparatu trzeba podać danej roślinie, przez co można łatwo obliczyć, jak dużo będzie potrzeba kupna opakowań nawozu, w zależności od tego ile mamy roślin. Dobrze jest również raz na jakiś czas podawać piwoniom witaminowy roztwór, który wspomaga ich prawidłowy rozwój. Ma to szczególne znaczenie dla piwonii, które zostały dopiero co przesadzone w inne miejsce, jak i dla młodych sadzonek, które dopiero będą miały przed sobą pierwszą zimę.

Jak zabezpieczyć piwonię przed zimą?

Jak zabezpieczyć piwonię przed zimą?
Jak zabezpieczyć piwonię przed zimą?

Zima to dla wielu roślin bardzo trudny czas, dlatego trzeba o nie wcześniej zadbać. Między innymi w ochronie piwonii przed zimą pomoże dobre nawożenie. Dodatkowo pędy piwonii dobrze jest okryć warstwą ziemi, co sprawi, iż będzie roślina chroniona przed silnymi mrozami. Dobrze jest również dołożyć liście, które spadły z drzew, gdyż stanowią one świetną warstwę ochronną. Można także użyć torfu lub świerkowych gałęzi. Zaleca się, by warstwa ochronna piwonii miała około piętnastu centymetrów, gdyż to zapewni roślinie bezpieczne przetrwanie nawet silnych mrozów czy wiatrów, które niekorzystnie na nią wpływają. Warto pamiętać, by do robienia warstwy ochronnej nie używać liści piwonii, gdyż przyciągają one tylko szkodniki oraz mogą spowodować inne choroby, które wpłyną negatywnie na zdrowie piwonii.

Jakie choroby i szkodniki mogą atakować piwonie?

Choroby i szkodniki piwonii
Choroby i szkodniki piwonii

Piwonie są narażone na atak różnych szkodników oraz choroby, które mogą je zniszczyć. Dlatego dobrze jest wiedzieć, co może zaatakować odmiany tej grupy roślin, gdyż dzięki temu będzie można dobrać odpowiednie środki, które pomogą zwalczyć zarazę. Między innymi bardzo często piwonia może zostać zaatakowana przez:

 • nicenie,
 • mszyce,
 • choroby grzybowe różnego pochodzenia.

Dobrze jest jednak wiedzieć, że na większość z tych przypadków wystarczy użyć odpowiedniego płynu, który po opryskaniu rośliny pozwoli jej pozbyć się szkodników czy grzybów. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre szkodniki lub też grzyby mogą być tak silne, że nie wystarczy tylko jeden oprysk, co może mieć miejsce szczególnie w okresie od kwietnia do nawet października. Trzeba zwracać na to uwagę, gdyż wcześnie wykryte zagrożenie można bez większego trudu wyleczyć. Może się jednak zdarzyć tak, że roślina jest jeszcze zbyt młoda i nie ma w sobie tyle siły walki, by pozbyć się szkodników, że jedynym wyjściem będzie jej usunięcie z ogródka. Jednak zanim podejmie się taki krok, to dobrze jest spróbować spryskać roślinę różnymi preparatami.

Co ważne, to obecnie nie ma problemu z tym, by dostać pożądane preparaty do ochrony rośliny w sklepach. Mogą być one dostępne w różnej formie, jednak najczęściej występują w formie płynnej w specjalnej butelce ze spryskiwaczem. Dzięki temu można komfortowo i dokładnie spryskać daną roślinę. Co więcej, to w trakcie oprysku rośliny ogrodnik jest bezpieczny, ale zaleca się też, by na czas wykonywania tego zabiegu włożyć ochronne rękawice i okulary, aby preparat nie przedostał się do oczu. Warto też zaznaczyć, że oprysk na choroby piwonii oraz szkodniki trzeba wykonywać tylko wtedy, kiedy nie pada deszcz i temperatura nie przekracza powyżej dwudziestu pięciu stopni. Należy też unikać opryskiwania w trakcie silnego wiatru. Najlepszą porą na opryski jest wieczór. Preparat na szkodniki i grzyby roślin trzeba przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Czego nie lubi piwonia?

Czego nie lubi piwonia?
Czego nie lubi piwonia?

Piwonia nie jest zbyt wiele wymagającą rośliną jednak trzeba mieć na uwadze, że są też takie rzeczy, które mogą wpłynąć niekorzystnie na jej rozwój. Dlatego też, gdy chce się mieć przepiękną i pachnącą piwonie w przydomowym ogrodzie, to dobrze jest nie sadzić jej:

 • w zacienionym miejscu,
 • w miejscu narażonym na silne wiatry,
 • w bardzo kwaśnej i wilgotnej glebie,
 • obok hortensji,
 • obok wysokich i rozłożystych krzewów, które mogą zabrać jej miejsce.

Dobrze jest pamiętać, że piwonia posadzona w idealnych warunkach odwdzięczy się przepięknym i pełnym bukietem, który będzie pachniał przez kilka miesięcy. Należy też mieć cały czas na uwadze, że piwonia to roślina wieloletnia, więc warto zaplanować wcześniej ogródek tak, by nie sadzić obok niej innych roślin, które mogą negatywnie wpływać na jej rozwój.

Piwonie cena

Piwonie cena
Piwonie cena

Piwonie to rośliny bardzo popularne i są często spotykane w przydomowych ogródkach. Cena za piwonie jest uzależniona od tego, jak kolor się chce kupić oraz od tego, jak duża jest sadzonka. Dlatego też jej cena może się wahać od kilku złotych do nawet kilkunastu. Należy jednak pamiętać, że im kupi się lepiej ukorzenioną sadzonkę to, tym szybciej roślina będzie mogła zakwitnąć i się rozwijać. Dobrze jest zatem postawić na silnie ukorzenione pędy, które są zdrowe i mają ładne liście. Należy też pamiętać o tym, że ceny mogą zależeć od miejsca zakupu. W sklepach online ceny za sadzonki mogą być znacznie niższe niż na przykład w agrocentrum czy na targach roślinnych. Warto też kupić sadzonki piwonii z różnych miejsc, dzięki czemu będzie miało się możliwość sprawdzenia, która roślina jest lepiej ukorzeniona i zdrowiej rośnie. Tym sposobem na kolejny sezon będzie wiadomo, z jakich miejsc opłaca się kupować sadzonki tych ślicznych kwiatów.

Gdzie i kiedy sadzić piwonie?

Gdzie i kiedy sadzić piwonie?
Jak wygląda uprawa piwonii?

Bardzo ważne w całym rozwoju piwonii jest miejsce. Dlatego też dobrze jest wybrać rabaty, w których będą one mogły rosnąć grupą i dzięki temu osłonią się od wiatru. Warto wybrać też takie miejsce w ogródku na które pada przez większość dnia światło słoneczne. Tym sposobem piwonie będą widoczne z okna kuchennego czy sypialni. Niewątpliwie ważnym aspektem jest także czas, w którym sadzi się piwonie. Jest on na tyle ważny, gdyż roślina ta musi się dobrze ukorzenić i nabrać odporności przed zimą i silnymi mrozami. Przyjmuje się, że najkorzystniejszym terminem na wsadzenie piwonii jest przełom sierpnia i września. Najlepiej jest to robić od połowy sierpnia do dziesiątego września. Jeśli natomiast nie ma jeszcze nawet w październiku chłodnych nocy, to można wówczas też wsadzić piwonię do ogrodu. Warto też zaznaczyć, że słabsze sadzonki piwonii można wsadzić do doniczki, którą następnie przechowa się w domu. Dzięki temu można wówczas przesadzić sadzonkę na kolejny sezon do ogrodu.

Jak sadzić piwonie krok po kroku?

Jak sadzić piwonie krok po kroku?
Jak sadzić piwonie krok po kroku?

Każda roślina ma inny system wsadzania, dlatego też tak ważne jest, by również mieć to na uwadze, by umieszczaniu piwonii w ogrodzie. Gdy chce się, aby roślina rozwijała się prawidłowo to trzeba przede wszystkim wykopać dołek o odpowiedniej głębokości, co sprawi, iż korzenie będą miały dostatecznie dużo miejsca na rozwój. Przyjmuje się, że dół na piwonię krzewiastą powinien osiągać około piętnastu centymetrów, a w przypadku piwonii bylinowej może on mieć około ośmiu centymetrów głębokości.

Bardzo ważne jest też to, by umieszczać sadzonki piwonii z delikatnym nachyleniem, ponieważ dzięki temu piwonia będzie mogła się sama ukształtować i uodpornić na różne czynniki zewnętrzne i atmosferyczne. Warto też zadbać o to, by na dno dołka, który się wykopie przed wsadzeniem sadzonki nanieść nieco obornika, który korzystnie wpłynie na rozwój rośliny.

Dobrze jest zmieszać obornik z ziemią, co dodatkowo zapewni piwonii świetny start na prawidłowy rozwój. Należy też pamiętać, zwłaszcza przy wsadzaniu piwonii bylinowych, by zachować odstęp między jedną a drugą rośliną. Tym sposobem kwiat będzie miał miejsce na to, by się rozwinąć. Piwonia jest także rośliną, która nie przepada za tym, aby ją przesadzać, szczególnie w okresie, w którym kwitnie. Dlatego też, gdy decydujemy się na tego rodzaju rośliny w swoim ogrodzie, to dobrze jest wsadzić je w miejsce, w którym będzie mogła już rosnąć przez kolejne lata.

Co można posadzić razem z piwoniami?

Co można posadzić razem z piwoniami?
Co można posadzić razem z piwoniami?

Mimo iż piwonia jest kwiatem, który nie przepada za obecnością innych roślin, to można jednak w niedalekiej odległości posadzić następujące odmiany:

 • kosaciec bródkowy,
 • bodziszki,
 • ciemnofioletowy bodziszek żałobny,
 • tawułka,
 • floks wiechowaty,
 • szałwia,
 • krwawnik,
 • chabry górskie,
 • niezapominajki,
 • naparstnice,
 • czosnki ozdobne,
 • łubiny (różne kolory),
 • dziewanny,
 • maki,
 • liliowce,
 • dalie,
 • róże,
 • astry,
 • trawy ozdobne.

Dobrze jest też dodać, że podczas tworzenia rabat kwiatowych z piwoniami w roli głównej warto wybrać takie kwiaty piwonii, które będą pasować do siebie kolorystycznie. Dlatego też na przykład do białych i różowych piwonii znakomicie będzie pasował ciemnofioletowy bodziszek żałobny czy też floks wiechowaty lub kosaciec bródkowy. Natomiast do piwonii czerwonych warto dołożyć łubiny w jasnych odcieniach czy też chabry oraz astry. Można także stworzyć przepiękną jednokolorową rabatę kwiatową i wówczas znakomicie będą pasowały ze sobą czerwone piwonie i maki oraz delikatne lilie w kolorze czerwonym lub pomarańczowym. który będzie idealnie uzupełniał całą rabatę.

Jak bezpiecznie przesadzać i rozmnażać piwonie?

Jak bezpiecznie przesadzać i rozmnażać piwonie?
Jak bezpiecznie przesadzać i rozmnażać piwonie?

Rozmnażanie i przesadzanie piwonii to bardzo ważne zabiegi, które trzeba wykonywać prawidłowo. Dzięki temu będzie można podarować komuś sadzonki z naszego ogródka lub można je także potem wsadzić w inne miejsce w ogrodzie. Dlatego też trzeba uważać zarówno w trakcie ich rozmnażania, jak i przesadzania. Z reguły kwiaty piwonii nie przepadają za zmianą miejsca, szczególnie gdy zdążyły już wzmocnić swój system korzeniowy. Gdy chcemy zatem przesadzić ten kwiat, to bardzo ważną kwestią jest dokładne przemyślenie jej nowego miejsca, by mogła w nim równie zdrowo i szybko się rozwijać. Należy też pamiętać, że piwonia, jako kwiat, który nie przepada za przesadzaniem może nie zakwitnąć w najbliższym sezonie, gdyż musi się na nowo przyzwyczaić do danego miejsca, w którym się znajdzie. Rośliny najczęściej potrzebują nawet czterech lat do tego, by mogły zakwitnąć w nowym miejscu, jednak wszystko jest uzależnione również od tego, jak się dba o kwiaty piwonii w ciągu całego roku.

Piwonie dobrze jest przesadzać wtedy, kiedy zauważy się, że zmniejsza się jej kwitnienie mimo, iż roślina ma najlepsze warunki do tego, by mogła się prawidłowo rozwijać. Warto też wspomnieć, że w ogrodnictwie istnieje wiele przesądów, które wskazują w których dniach można przesadzać kwiaty piwonii lub je ścinać czy też wykonywać inne prace ogrodowe. Również w przypadku piwonii jest znany przesąd, który zaleca, aby kwiaty piwonii przesadzać tylko i wyłącznie pierwszego września. Jednak w obecnych czasach ogrodnicy w praktyce przesadzają te rośliny od mniej więcej piętnastego sierpnia aż do połowy września czy nawet do początku października, jeśli tylko pozwala na to pogoda. Wielu ogrodników chce rozmnażać swoje przepiękne kwiaty piwonii, dlatego też dobrze jest wiedzieć, jak można to zrobić w przypadku piwonii. Dlatego też, gdy chce się rozmnażać piwonie, to trzeba zacząć od podziału karp na przełomie sierpnia i września. Należy jednak pamiętać, że do rozmnażania najlepiej nadają się rośliny około pięcioletnie. Trzeba przy całym tym zabiegu zachować niesamowitą ostrożność, by nie zniszczyć systemu korzeniowego rośliny. Dobrze jest podzielić karpę ostrym nożem, by nie dziabać kilkukrotnie kruchych korzeni piwonii.

Zaleca się, by każda karpa miała przynajmniej trzy różowe pąki. Natomiast piwonie krzewiaste rozmnaża się przy pomocy wysiewu nasion. Nasiona trzeba wysiać tuż po zbiorze, jednak należy pamiętać, że na pierwsze siewki można czekać aż do trzech lat lub więcej. Gdy roślina się przyjmie to odwdzięcza się przepięknymi pąkami, które niesamowicie wyglądają i pachną. Dobrze jest również, że można przesadzać piwonie do doniczek, dzięki czemu zaszczepki będą mogły szczególnie w zimę nabrać odporności w domu.

Gdzie można kupić sadzonki lub nasionka piwonii?

Gdzie można kupić sadzonki lub nasionka piwonii?
Gdzie można kupić sadzonki lub nasionka piwonii?

Świetnym miejscem na zakup sadzonek piwonii są sklepy ogrodnicze lub agrocentrum. Można tam wówczas wybrać różne rodzaje piwonii, a dodatkowo także często pracownicy mogą też doradzić w odpowiednim wyborze danego gatunku. Dobrze jest, by przy zakupie danej sadzonki piwonii wiedzieć, w jakich będzie ona żyła warunkach, przez co będzie można wybrać taką roślinę, która fantastycznie poradzi sobie w naszym ogrodzie. Warto też wspomnieć, że istnieją również internetowe sklepy, które są świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które są zapracowane i nie mają czasu na chodzenie po sklepach ogrodniczych. Co więcej, to w sklepach online są dostępne wszystkie odmiany piwonii oraz ich kolory, dzięki czemu nie ma problemu z tym, by dobrać idealnie pasującą sadzonkę.

Piwonie to piękne kwiaty, które warto mieć w swoim przydomowym ogródku. Co więcej, rośliny obficie kwitną i dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu ogródek będzie mógł być barwny i pachnący. Dobrze jest też dodać, że te wieloletnie kwiaty piwonii są fantastyczną ozdobą ogrodu, niezależnie od tego, jaki się ma metraż, gdyż znakomicie odnajdą się one w dużych, jak i małych ogródkach. Przez to, że jest tak łatwy dostęp do sadzonek piwonii w różnych kolorach, to każdy ogrodnik może wybrać taki rodzaj rośliny, który mu najbardziej odpowiada.

Kwiaty ogrodowe wieloletnie kwitnące jesienią
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jesika

To niesamowite, jak ten portal budowlany za każdym razem dostarcza tak wartościowej i dokładnej wiedzy.