Ogród naturalistyczny, czyli wzorowany na naturze posiada cechy parku krajobrazowego i wygląda tak jak by był dziełem przyrody.
Odpowiedni dobór roślinności i ich przejrzysty układ nasadzeń, zarówno na dużych i przestronnych działkach, jak i na tych mniejszych sprawia, iż ogród w sposób naturalny wtapia się w krajobraz i tworzy namiastkę naturalnego pejzażu.
Nawet na najmniejszych działkach można założyć ustronne miejsca stylem nawiązujące do natury.
Ciekawym rozwiązaniem przy zakładaniu ogrodu naturalnego jest wykorzystanie otaczającego go krajobrazu i przeniesienie jego elementów na działkę.
Jeśli w sąsiedztwie występują łąki, pola, czy lasy to warto taki ogród ogrodzić prostym ażurowym parkanem z siatki, tak by zatarły się optycznie granice pomiędzy działką, a okolicznym pejzażem, a na posesji wykonać nasadzenia z miejscowych gatunków roślinnych.
Linie trawników i nasad roślinnych powinny być płynne, prowadzone po łukach – dzięki temu ogród i jego przestrzenie będą plastyczne i optycznie powiększą działkę.
Także zróżnicowanie ukształtowania terenu działki, w tym liczne nierówności i nachylenia, a nie tylko płaskie przestrzenie pozwolą na stworzenie naturalnych obszarów w ogrodzie.
W ogrodzie naturalistycznym w związku z tym nie stosujemy regularnych, geometrycznych kształtów i brył, ani prostych linii i kątów układy roślinne powinny tworzyć naturalny gąszcz i przenikać się w swobodny sposób pomiędzy sobą.
Główną zasadą jest wykorzystywanie prostych form i gatunków roślin z przewagą zielonej barwy, z nielicznymi delikatnymi akcentami kolorystycznymi.
Ogród taki będzie miał prosty czytelny styl i luźną formę, a przemyślany dobór roślin pozwoli na ciekawe i naturalne efekty cieszące domowników swymi przebarwieniami przez poszczególne pory roku.
Stosujemy proste w uprawie gatunki roślin, nie wymagające skomplikowanej pielęgnacji.
Pozwoli to na założenie ogrodu, w którym roślinny będą miały swobodę w rozwoju i w rozroście. Ewentualne przycięcia roślin powinny być wykonywane tak by formy roślinne były asymetryczne i nieregularne.
Wymagania glebowe tego typu ogrodów są niewielkie, a nasadzenia i dobór gatunków należy dostosować do lokalnie panujących warunków.
W takim naturalnie założonym i wypielęgnowanym ogrodzie chętnie zamieszkają ptaki, owady i inne nieduże, lokalne zwierzęta, pożyteczne dla ogrodu.
Ogromną zaletą ogrodu naturalnego są nieduże koszty jego założenia, oraz mało czasochłonne czynności pielęgnacyjne.
Można cieszyć się zasłużonym relaksem i komfortowym wypoczynkiem w przestrzeni ogrodu naturalistycznego, który jest pięknie naświetlony, z licznymi przyciemnymi zakątkami, w których cień rzucają zazwyczaj liściaste drzewa.
Miejsca rekreacyjne, naturalnie wpisane w otoczenie układów roślinnych można dodatkowo uzupełnić o nieduże zbiorniki, czy oczka wodne obsadzone i wykończone na wzór tych z natury.
Klomby i rabaty kwiatowe, czy warzywne, które stanowią tylko uzupełnienie, powinny posiadać płynne i nieregularne kształty, oraz przenikać się swobodnie z pozostałymi układami roślinnymi. Altany i szopki ogrodowe powinny być stawiane z naturalnych materiałów, jak drewno, kamień, czy cegła, oraz obsadzone luźnie rosnącą roślinnością pnącą. Brak tu właściwie ozdobnych detali: fontann, rzeźb ogrodowych, dekoracyjnych donic, czy pergoli.
Elementy małej architektury mają prosty charakter, a ozdobą takiego ogrodu są przede wszystkim głazy, proste formy skalne, lub kamienie naturalnie rozmieszczone w układach roślinnych z lekko przerastającymi je roślinami okrywowymi, lub pnącymi.
Meble ogrodowe (najlepiej kute), jak i nawierzchnie ścieżek powinny być wykonane z naturalnych materiałów, proste i stylem nawiązujące do natury.
Drewno, kamień, a na nawierzchniach dodatkowo żwirek, bruk, lub stare cegły, czy płyty kamienne będą pięknie oddawały naturalny charakter ogrodu.
Alejki o liniach nieregularnych, lub po łuku przeplatające się wśród nasadzeń, będą łączyły poszczególne strefy ogrodu, a wszystkie jego elementy powinny płynnie przechodzić jedne w następne.
Stylistyka ogrodu naturalnego pozwala miejscami na przerastanie się bylin, trawników i krzewów ozdobnych, tworząc naturalne ściany i tarasy roślinne, zróżnicowane w wysokości przy zachowaniu odpowiedniej skali. Przy wyborze roślin należy zwracać uwagę na ich wymagania, kształt i fakturę liści, oraz stonowane ubarwienie. Wybrane gatunki muszą przede wszystkim naturalnie wpisywać się w ogród i otoczenie.
Do ogrodu naturalnego wybieramy, oprócz lokalnej roślinności gatunki ozdobne jako uzupełnienie:
-
- Drzewa: dęby, brzozy, jesiony, lipy, graby, buki, klony.
- Krzewy ozdobne: bzy, kaliny, czeremchy, trzmieliny, derenie.
- Byliny i kwiaty: paprocie, trawy ozdobne, tawuły, hostie, złocienie, rozchodniki, powojniki, bluszcze, rojniki, bławatki, naparstnice, maki, chabry, słoneczniki, dzwonki, fiołki, przebiśniegi, pierwiosnki, zawilce, narcyzy, konwalie, niezapominajki, stokrotki.
Zachęcamy również do przeczytania szóstej części cyklu artykułów „Jak stworzyć wymarzony ogród?” poświęconej ogrodom wiejskim i minimalistycznym.