Jak stworzyć wymarzony ogród? Część 9

odpoczynek przydomowy ogród rodzina

Relaks w ogrodzie

Ogrody projektuje się i zagospodarowuje tak, by służyły zaspokajaniu potrzeb domowników, oraz aby przystosowane były do stylu ich życia.

Wygodne użytkowanie ogrodu zależy od prawidłowego rozplanowania poszczególnych części, o czym pisaliśmy w poprzednich częściach naszego cyklu o ogrodach.

Warto wspomnieć, że przy planowaniu ogrodu, przed posadzeniem roślin, należy zastanowić się jakie funkcje ma spełniać ogród: użytkową, rekreacyjną, czy ozdobną, a może wszystkiego po trochu.

Ogród może dostarczyć nam własnych ekologicznych plonów, dać wytchnienie po ciężkim dniu, lub sprawić, że będziemy w nim oprócz odpoczynku zachwycać się jego urodą.

W tej części cyklu poświęconego ogrodom pragniemy zwrócić uwagę jak w ciekawy sposób zaaranżować przestrzeń, aby gwarantowała udany wypoczynek, oraz wygodne użytkowanie ogródka.

Dobrze rozplanowany ogród to taki, w którym poszczególne strefy jak gospodarcza, reprezentacyjna, uprawna, wypoczynkowa i rekreacyjna mają swoje właściwe usytuowanie i zagospodarowanie zgodnie z wymaganiami domowników.

Trzeba pamiętać o właściwym rozplanowaniu układu dojść i ścieżek, łączących wszystkie miejsca w ogrodzie. Powinny mieć one twardą i suchą nawierzchnię, oraz być nocą dodatkowo doświetlone. Jeśli planujemy grządki, dobrze jest je zakładać blisko wejścia kuchennego, z przemyślaną ich wielkością, tak by nie zdominowały przestrzeni ogrodu.

Wyważone proporcje indywidualnych stref ogrodowych, pozwolą na wygodne i przyjemne jego użytkowanie. Miejsca wypoczynkowe można tworzyć w formie otwartych płaszczyzn, lub przymkniętych zakątków.

Jednym z nich jest taras – podstawowy element w każdym ogrodzie, który jest zazwyczaj usytuowany w bezpośrednim otoczeniu domu, dostępny z pokoju dziennego, czy jadalni. To idealne miejsce na prowadzenie życia rodzinnego i towarzyskiego, organizację przyjęć, czy wspólny wypoczynek.

taras ogrodowy

Taras ogrodowy.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku tarasu jest zagospodarowanie przestrzeni o kształcie kwadratu o minimalnych wymiarach 4.5×4.5m, lub prostokąta 3.5×5.0m. Taras może mieć również kształt koła, lub łukowy nieregularny, ale wówczas jego główna część powinna posiadać placyk o średnicy minimum 3.5-5m.

Taras najlepiej jest sytuować względem stron świata na stronę południową, zachodnią, południowo-zachodnią, lub południowo-wschodnią.

Czasami warunki na działce uniemożliwiają taką orientację i wówczas taras można odsunąć od domu i stworzyć jako wolnostojący, otwarty z wygodnym dojściem.

Niekiedy zdarza się jednak, że potrzeby domowników są odmienne i wówczas taras od strony północnej, lub wschodniej może spełnić ich indywidualne oczekiwania.

  • Taras zachodni, to wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy po dniu pracy pragną odpocząć na słonecznej przestrzeni. Tutaj słońce znajduje się do późnego wieczora, a na takim tarasie zawsze jest ciepło. Warto od strony zachodniej wykonać balustradę, lub ozdobny murek ze względu na częste w naszym kraju wiatry zachodnie.
  • Taras południowy to miejsce uniwersalne sprawdzające się zarówno dla relaksu, jak i zabaw dla dzieci. Taras od południa powinno się częściowo zadaszyć, gdyż latem może być na nim za ciepło, ale nie powinno się go zbytnio ograniczać ścianami, czy murem, ponieważ będzie wtedy na nim za duszno.
  • Taras wschodni pozwala cieszyć się słońcem, które nie jest tutaj zbyt mocne, ale nagrzane ściany sprawiają, iż na takim tarasie jest przytulnie i ciepło przez cały dzień. Na wschodnim tarasie najlepiej jest planować letnią jadalnię, a po południu można skryć się przed upałem i słońcem. Taras na wschodnią stronę zakłada się pomiędzy ścianami, lub zasłania się go murkamipłotkami drewnianymi lamelowymi, lub kratkami z roślinnością, która dodatkowo wytworzy przyjemny mikroklimat.
  • Taras północny sprawdzi się na dużej działce i wtedy kiedy będzie głęboko wysunięty w ogród. Wówczas część tarasu będzie łapała promienie słoneczne. To dobre miejsce na spożywanie posiłków i odpoczynek na przykład przy książce, gdyż taras od północy będzie miał rozproszone światło. W upalne dni zaciemniony taras pozwoli na schronienie przed silnym słońcem.

Sprawdzi się tutaj:

  • gres,
  • bruk,
  • płyty kamienne,
  • drewno (na przykład egzotyczne) odporne na warunki atmosferyczne.

Taras powinien być połączony z domem bezpośrednim wyjściem.

Może być zbudowany bezpośrednio na gruncie, lub posiadać wygodne szerokie stopnie, w zależności od warunków terenowych na działce.

Taras odsunięty od domu z dojściem, można dodatkowo obudować, postawić na nim altanę ogrodową, lub zadaszenie w formie wiaty ogrodowej. Często też przy tarasach stosuje się kratki, lub pergole z ozdobną roślinnością pnącą.

pergole altany ogrodowe

Plac zabaw w przydomowym ogrodzie

Inną formą wypoczynku w ogrodzie może być zagospodarowanie części trawnika na plac zabaw dla dzieci, gdzie dla najmłodszych stawiamy piaskownicę, brodzik, który w przyszłości można przemienić na ozdobne oczko wodne, oraz huśtawki, lub zjeżdżalnię.

Piaskownica powinna być zabezpieczana przed ewentualną wizytą zwierząt.

Ważnym jest, aby taki placyk zabaw miał równą powierzchnię i jeden poziom, bez schodów. Powinien być widoczny z okien domu, więc nie powinno się na nim sadzić zbyt wielu roślin, zwłaszcza wysokich i gęstych.

Dla starszych dzieci dobrym rozwiązaniem są przestrzenie zróżnicowane, gdzie na różnych poziomach można rozplanować kąciki wypoczynkowo-rekreacyjne.

Dorastające dzieci lubią dużo zieleni i chętnie kryją się w jej gęstwinie, ale też potrzebują więcej przestrzeni dla zabaw – warto zaplanować małe boisko do gier, utwardzone nawierzchnie do kopania piłki, czy gry w ping-ponga, czy ścieżki rowerowe.

Ciekawym rozwiązaniem są niewielkie pagórki i wzniesienia trawiaste na których dzieci mogą się bawić turlając się z nich, czy zjeżdżać na rowerze, a zimą na sankach.

Miejsca zabaw dla dzieci powinny być tak urządzone, aby zapewniały bardzo dobrą zabawę, ale muszą być bezpieczne, z dala od wejścia i wjazdu na działkę, oraz części gospodarczych ogrodu, jak również muszą być widoczne z domu.

Ogrodowe miejsca wypoczynku, przeznaczone dla całej rodziny

Kącik wypoczynkowy dla dorosłych, to również miejsce przeznaczone do wspólnego grillowania dla całej rodziny, które sytuuje się na tarasie, lub jako osobną przestrzeń w głębi ogrodu. Można postawić przy nim altankę, lub nawet kuchnię letnią pod zadaszoną wiatą ogrodową.

Dla seniorów najwygodniejszym rozwiązaniem będzie kącik wypoczynkowy w innej części ogrodu, za który może służyć altankatarasik na gruncie z parasolem wśród drzew, albo szklarnia na warzywa czy uprawę egzotycznych roślin.

basen w ogrodzie

Basen ogrodowy

Przeznaczonym dla całej rodziny, uniwersalnym miejscem relaksu, może być położony od południa taras do opalania z basenem.

Basen ogrodowy można zarówno na działce wybudować, lub postawić jako systemowy, składany na zimę.

Basen wkopany, będzie bardzo efektownym elementem ogrodu, ale dobrze jest na zimę przykrywać go specjalną folią zabezpieczającą.

Baseny budujemy z betonu, wraz ze zbrojeniem, a jego konstrukcję powinien wykonać specjalista.

Kształt basenu może być dowolny, ale najlepiej w ogrodzie wpisują się proste formy – koło, kwadrat, prostokąt. Pamiętajmy, że ważne jest także otoczenie basenów, czyli ich oprawa, którą zrobić można z kamienia, płyt chodnikowych, z bruku, lub drewna egzotycznego odpornego na wilgoć.

Przy budowie basenu niezbędnym jest zaplanowanie miejsca na urządzenia i sprzęt do pompowania, filtrowania i ewentualnego podgrzewania wody.

Optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie technologii do basenów wybranego producenta urządzeń, szeroko dostępnych na rynku.

Przydomowe baseny, stawy i oczka wodne do 30m2 powierzchni nie wymagają pozwolenia na budowę, zaś większe wymagają operatu wodnoprawnego, oraz pozwolenia.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze