Uchwyty do mebli kuchennych: cena, montaż [krok po kroku]

Uchwyty do mebli kuchennych

Jak urządzić piękną i funkcjonalną kuchnię? Jednym z detali, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są właśnie uchwyty szafek kuchennych. Te są nie tylko praktyczne, ale też mogą dodać meblom uroku. Odpowiednio dobrane gałki meblowe czy uchwyty nadają kuchni pożądany styl i czynią ją bardziej oryginalną. Mogą podkreślić nowoczesność kuchennej zabudowy albo wręcz odwrotnie: nadać kuchni przyjemny retro klimat. Często wystarczy wymienić gałki we frontach, by te zyskały zupełnie nowy charakter. Proste drzwiczki będą wyglądać nietuzinkowo, jeśli zostaną dopełnione przez oryginalne uchwyty do mebli kuchennych.

Kiedy warto skorzystać z uchwytów?

Kiedy przydają się uchwyty do mebli kuchennych?

Choć producenci meblowi oferują dziś kuchenne zabudowy bezuchwytowe, otwierane i zamykane na klik, większość osób wciąż stawia na klasyczne fronty z uchwytami. Według wielu meble bez uchwytów wyglądają zbyt surowo, bywają nudne, tworzą efekt zimnego, mało przytulnego pomieszczenia. Inni uważają, że są mało praktyczne: drzwiczki bezpośrednio dotykane przy otwieraniu i zamykaniu szafek szybko się brudzą i wymagają ciągłego czyszczenia, zwłaszcza w przypadku ciemnego koloru czy wykończenia w połysku.

Minimalistyczna zabudowa wnętrza kuchni bez uchwytów może też być chwilowym trendem, który zaraz stanie się przestarzały. Takie pozbawione uchwytów meble mają też typowo minimalistyczny i nowoczesny wygląd, co nie wszystkim odpowiada.

Dlaczego warto postawić na fronty mebli kuchennych z uchwytami? Po pierwsze, to rozwiązanie uniwersalne i ponadczasowe. Zabudowa z gałkami czy uchwytami to prawdziwy klasyk – nigdy nie wygląda przestarzale czy pretensjonalnie. To rozwiązanie stosowane od lat, proste, ale dające spore możliwości, jeśli chodzi o styl. Warto zauważyć, że dziś wybór uchwytów jest tak duży, że wystarczy wymienić gałki czy rączki na nowe, żeby ta sama kuchnia zmieniła się nie do poznania i wyglądała jak nowa. Do wyboru są proste, minimalistyczne uchwyty relingowe, uchwyty wpuszczane, stylizowane na klasyczne, drewniane rączki do mebli kuchennych, a nawet bardzo modne i pasujące do stylu skandynawskiego czy loftowego skórzane uchwyty do szafek kuchennych. Klienci mogą przebierać w wielkościach, kolorach, stylach. Uchwyty do szafek kuchennych dają ogromne możliwości stylizacyjne. Podkreślają jej nowoczesny charakter albo tworzą skojarzenia z klasyczną, ponadczasową elegancją. Takie detale jak gałki czy uchwyty dodają kuchni przytulności – są dekoracją. Marząc o ciepłej, stylowej, ale jednocześnie praktycznej kuchni, warto wykorzystywać jako ozdobę właśnie elementy funkcjonalne.
Inna zaleta uchwytów kuchennych to funkcjonalność. Dobrze dobrane gałki czy rączki pozwalają wygodnie i szybko otwierać meble kuchenne, szuflady, lodówkę czy zmywarkę w zabudowie. Ograniczają także zabrudzenia. Kiedy podczas otwierania czy zamykania dotykane są wyłącznie uchwyty do mebli kuchennych, fronty dłużej pozostają czyste. Dzięki nim kuchnia jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu. Na co dzień wystarczy bowiem przetrzeć blat czy uchwyty do mebli kuchennych, czyszczenie frontów szafek pozostawiając sobie na gruntowne sprzątanie. Pilnując się, by nie łapać za fronty, a szafki otwierać zawsze, trzymając za uchwyt, można bez większego wysiłku utrzymywać drzwiczki w czystości. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku frontów szafek, które mogą łatwo się niszczyć czy które szybko się palcują i brudzą: czarnych, w wysokim połysku, z naturalnego drewna czy sklejki.

Bardzo często wersja kuchni z uchwytami jest także bardziej przyjazna portfelowi. Profilowane fronty czy fronty otwierane przez nacisk są drogie, a bardzo efektowne uchwyty do mebli kuchennych, które dodadzą do wnętrza kuchni charakteru i klasy możesz kupić w niezwykle atrakcyjnych cenach. Sklepy z wyposażeniem do domów i mieszkań oferują dziś ogromny wybór gałek, rączek, uchwytów rustykalnych i wielu, wielu innych.

Rodzaje uchwytów

Rodzaje uchwytów do mebli kuchennych

Dlaczego klasyczne meble z uchwytami wciąż cieszą się tak dużą popularnością? Jednym z powodów jest stale poszerzająca się oferta producentów. Ci prześcigają się w proponowaniu nowych typów uchwytów. Wciąż wzbogacają swój asortyment o coraz to nowsze modele.

Czym różnią się uchwyty do mebli kuchennych? Po pierwsze, rodzajem. Na rynku dostępne są tradycyjne uchwyty do mebli kuchennych oraz gałki. Nowością są relingowe uchwyty do szafek kuchennych – szerokie, czasem dorównujące szerokością frontowi. Każdy z typów uchwytów ma swoje zalety. Uchwyty tradycyjne są łatwe w montażu i wygodne w użytkowaniu. Można je bez problemu zmienić, znajdując uchwyty o tym samym rozstawieniu nawierceń. Występują w tak wielu kolorach, wzorach i stylach, że pasują właściwie do każdej kuchni, zarówno klasycznej, jak i w stylu retro. Gałki często bywają stylizowane na styl retro, choć w ofercie producentów coraz częściej pojawiają się także w wydaniu nowoczesnym. Prezentują się lekko, subtelnie, dodają meblom uroku. Doskonale pasują zwłaszcza do szuflad. Decydując się na gałki, trzeba jednak pamiętać, że nie powinny być stosowane przy frontach czy szufladach o dużym obciążeniu. Jeśli chodzi o drzwiczki do zmywaki w zabudowie czy o szufladę z talerzami, lepsze będą klasyczne uchwyty. Na szczęście, większość producentów wypuszcza całe kolekcje uchwytów, więc nie ma problemów z dopasowaniem gałek i rączek współgrających stylem. Jeszcze inna alternatywa to uchwyty relingowe – nowoczesne i bardzo praktyczne. Szafkę można otworzyć, chwytając na dowolnej szerokości. Ten typ uchwytu jest też bardzo mocny, może być stosowany w szafkach o dużym obciążeniu. Również ten rodzaj uchwytów kuchennych jest dostępny w wielu kolorach i stylach.

Uchwyty do mebli kuchennych: cena, montaż [krok po kroku]

Ważnym kryterium, jeśli chodzi o uchwyty do mebli kuchennych, jest także materiał. Bardzo popularne są metalowe i drewniane uchwyty do szafek. W sklepach coraz częściej pojawiają się również uchwyty do mebli kuchennych z plastiku, gałki z mosiądzu czy ceramiki. Rozwiązaniem często stosowanym w kuchniach w stylu skandynawskim, rustykalnym czy boho są uchwyty skórzane.

Co wybrać? Każdy z materiałów ma swoje zalety. Metal jest bardzo wytrzymały, drewno czy skóra wprowadzają naturę i przytulność, mosiężne czy ceramiczne elementy świetnie nadają się do stylu retro. Ważne, aby uchwyty do szafek kuchennych były mocne, solidnie wykonane, odporne na zarysowania czy uszczerbki.

Jeśli chodzi o inne parametry, warto zwrócić uwagę na rozstaw nawierceń, zwłaszcza jeśli uchwyty do mebli kuchennych mają zostać wymienione, a nie umieszczone na nowo zakupionych frontach. Bardzo ważne, aby uchwyty do szafek kuchennych były wygodne w użytkowaniu – by otwieranie i zamykanie było komfortowe, szybkie i intuicyjne.

Zalety i wady uchwytów

Uchwyty do mebli kuchennych: zalety i wady

Meble kuchenne z uchwytami czy bez? To pytanie zdaje sobie każdy, kto przymierza się do remontu kuchni. Oba rozwiązania mają swoich fanów, zarówno w kwestii estetyki, jak i funkcjonalności. Jakie są plusy i minusy uchwytów meblowych?

Fronty bezuchwytowe z pewnością prezentują się bardziej minimalistycznie. Uchwyty do mebli kuchennych, nawet niewielkie, o prostej formie, są detalem, który mniej lub bardziej przykuwa uwagę. Źle dobrane mogą kontrastować ze stylem pomieszczenia czy być trudne w czyszczeniu albo podatne na uszkodzenia. Inny minus to konieczność nawiercenia powierzchni frontów – w razie chęci wymiany gałek czy rączek w przyszłości, trzeba umieścić je dokładnie w tym samym miejscu, a w przypadku uchwytów zadbać również o to samo rozstawienie nawierceń. Eleganckie, oryginalne i solidnie wykonane uchwyty do szafek kuchennych mogą też sporo kosztować.

Dobór uchwytów do szafek kuchennych

Dobór uchwytów do szafek kuchennych
Dobór uchwytów do szafek kuchennych

Mimo drobnych niedogodności większość osób decyduje się na szafki z uchwytami. Dlaczego? Po podliczeniu plusów i minusów, zalety przeważają. Po pierwsze, fronty z uchwytami mniej się brudzą i nie wymagają tak częstego czyszczenia jak te zamykane na docisk. Stawiając na uchwyty do mebli kuchennych, można sobie pozwolić na meble z wysokim połyskiem czy ciemne fronty, na których mocno widoczne są palcowania – wystarczy pilnować się, by zawsze otwierać szafki, łapiąc za uchwyt. Otwieranie i zamykanie szafek czy szuflad z uchwytem jest szybkie i komfortowe. Ogromnym plusem jest również estetyka. Odpowiednio wybrane gałki czy rączki nie tylko uzupełnią meblową zabudowę, ale też staną się jej ozdobą. Dodadzą stylu i klasy. Wystarczy przyłożyć różne typy uchwytów do tego samego frontu, żeby przekonać się, że detal ma znaczenie – te same drzwiczki w zestawieniu z różnymi uchwytami mogą wyglądać na nowoczesne, klasyczne czy rustykalne. Prosta, metalowa gałka stworzy loftowy styl, skórzany uchwyt pomoże wyczarować kuchnię w stylu skandynawskim, mosiężne gałki to idealny dodatek do wnętrza kuchni retro. Kiedy z czasem kuchnia się znudzi i właścicieli mieszkania najdzie ochota na zmiany, czasem wystarczy tylko wymiana gałek, by kuchnia nabrała zupełnie innego charakteru. Dla tych, którzy lubią bawić się stylem, możliwość wyboru oryginalnych uchwytów czy ich wymiana z czasem z pewnością będzie ogromną zaletą. Trzeba też pamiętać, że meble z uchwytami to najlepszy przykład klasyki, czegoś, co nigdy nie wychodzi z mody. Tego nie można powiedzieć o meblach bezuchwytowych. Te są typowo nowoczesne, minimalistyczne, kojarzą się z jednym stylem.

Ceny uchwytów do mebli kuchennych

Ceny uchwytów do mebli kuchennych
Ceny uchwytów meblowych

Wybierając między frontami zamykanymi bezdotykowo a frontami z uchwytami, wiele osób zastanawia się, która z opcji będzie korzystniejsza cenowo. Tu nie ma reguły – wszystko zależy od rodzaju wybranych uchwytów. Ceny dostępnych w sklepach gałek i rączek potrafią się bardzo różnić.

Uchwyty do mebli kuchennych: cena, montaż [krok po kroku]

Ile kosztują uchwyty do szafek kuchennych? Cennik zaczyna się od kilku-kilkunastu złotych za sztukę. Uchwyty do szafek kuchennych w tej cenie można kupić zwłaszcza w dużych marketach budowlanych, w sieciówkach, w sklepach internetowych. Tanie są najczęściej proste gałki meblowe czy klasyczne uchwyty. Więcej trzeba będzie zapłacić za uchwyty relingowe czy uchwyty stylizowane. Im bardziej nietypowy materiał, wzór czy wykończenie, tym trudniej zwykle znaleźć produkt i więcej trzeba za niego zapłacić. Często wyższa cena oznacza również wyjątkowo szlachetny surowiec użyty w produkcji czy dbałość o detale. Warto wziąć pod uwagę te kwestie, przeglądając ofertę sklepów czy katalogi producentów. Dobrej jakości uchwyty do kuchennych mebli to inwestycja na lata. Będą wytrzymałe, stabilne, nie porysują się czy nie odbarwią. Dodadzą meblom klasy swoim szlachetnym wyglądem.

Uchwyty do mebli kuchennych: cena, montaż [krok po kroku]

Planując meble z uchwytami, najlepiej przejrzeć oferty różnych sklepów i poszukać uchwyty, które będą i stylowe, i w odpowiedniej cenie. Czasem znajdziesz je tanio w sieciówce czy w sklepie internetowym, czasem te produkowane ręcznie w małej manufakturze zachwycą do tego stopnia, że nieco wyższą cenę wynagrodzi ich piękny, oryginalny wygląd i dbałość o najmniejsze szczegóły wykończenia.

Jak montować uchwyty meblowe – krok po kroku

Jak montować uchwyty do mebli kuchennych - krok po kroku

Jeśli uchwyty do szafek mają być wygodne w użytkowaniu i mają dobrze się prezentować, trzeba zadbać nie tylko o zakup odpowiedniego produktu i jego dopasowanie do zabudowy kuchennej, ale także o właściwy montaż. Rozmiar uchwytu do mebli kuchennych musi być dopasowany do wielkości drzwiczek oraz do zawartości szuflady czy zabudowy. Jeśli te są ciężkie, wypełnione np. dużą ilością talerzy czy sprzętu, jeśli front kryje w sobie zmywarkę czy lodówkę, lepsza niż gałka będzie szersza rączka. Trzeba też przemyśleć, jak będą otwierać się drzwiczki i w jakim miejscu będzie znajdował się uchwyt. Fronty nie mogą się ze sobą zderzać, uchwyt jednej szafki nie powinien blokować drugiego czy jakoś o niego haczyć. Uchwyt powinien znajdować się w optymalnym miejscu, tak by osoba korzystająca z kuchni w domu nie musiała się niepotrzebnie schylać, wyciągać rąk czy wykonywać innych zbędnych wygibasów. W przypadku szafek dolnych uchwyty montujemy w górnej części, w przypadku szafek górnych – na dole. Większość uchwytów (uchwyty gałkowe, klasyczne uchwyty do kuchni, relingi) są montowane na froncie, listwowe uchwyty do szafek na nim lub pod nim. Małe gałki meblowe montuje się na jednej śrubie, większość uchwytów (klasycznych czy relingów) zwykle na dwóch śrubach.

Montaż uchwytów

Jak montować uchwyty meblowe?
Jak montować uchwyty meblowe?
  1.  Należy wyznaczyć miejsce nawiercania, dokładnie wymierzyć meble i sprawdzić gdzie znajduje się środek frontu oraz upewnić się, że wszystkie gałki meblowe montowane będą w tej samej odległości od lewego czy prawego brzegu drzwiczek. Można skorzystać w tym celu z gotowego szablonu pod nawierty lub z poziomicy laserowej. Wybrane miejsce najlepiej zaznaczyć ołówkiem czy, w przypadku ciemnych frontów, kredą. Przed rozpoczęciem nawiercania, warto jeszcze raz upewnić się, że uchwyty kuchenne nie będą ze sobą kolidowały. Zadbajmy o to by wszystkie fronty otwierały się w tę samą stronę. Nie zapomnijmy by otwarta szafka nie blokowała zmywarki albo lodówki.
  2. Rozpoczynamy robienie nawiertów w oznaczonych ołówkiem miejscem. Należy odpowiednio dobrać wiertło w kwestii rozmiaru i rodzaj. Ponieważ zwykle otwory są przelotowe, należy pod obrabianym frontem umieścić deskę lub inną podkładkę. Podczas wiercenia wskazane jest cofanie wiertła, by wióry swobodnie wydostawały się z otworu. W razie potrzeby, te należy dodatkowo oczyścić.
  3. Ostatni etap montażu to umiejscowienie gałek lub uchwytów. Na końcu dokręcenie wkrętarką uchwytów kuchennych. Po zakończonej pracy warto upewnić się, że wszystkie uchwyty do szafek kuchennych są stabilne, nie wypadają, nie przesuwają się. W przypadku uchwytów drewnianych czy metalowych czasem niezbędna jest impregnacja, by materiał nie zniszczył się w czasie codziennego użytkowania czy czyszczenia. Na koniec zostaje podziwianie efektu w postaci pięknej, dopracowanej w najmniejszym detalu kuchni.

A co jeśli któregoś dnia domownicy zamarzą o małej metamorfozie i postanowią zmienić elementy kuchenne? W przypadku gałek wystarczy kupić nowe uchwyty do mebli kuchennych w innym stylu. Proces ten możesz wielokrotnie powtarzać, za każdym razem ciesząc się odświeżoną, modną kuchnią w zupełnie nowym wydaniu. Dobrze dobrane uchwyty kuchenne to świetny sposób na prostą i niedrogą metamorfozę.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kalahari

jedna uwaga: “Zadbajmy o to by wszystkie fronty otwierały się w tę samą stronę” – nie ma to zastosowania w przypadku szafek np 80, które mają dwoje drzwiczek. i jedno pytanie: co jest wygodniejsze, czy uchwyt (taki np 9-11cm) zamontowany na standardowym froncie 40cm pionowo czy poziomo? zauważyłam,że ostatnio czasem montowane są uchwyty pośrodku takiego frontu (pośrodku w sensie poziomym), ale to na pewno nie dodaje wygody podczas otwierania. natomiast waham się, czy lepiej pionowo czy poziomo, a może nie ma to znaczenia dla wygody otwierania?

Remigiusz

Super, dzięki za cenne wskazówki 🙂