Listwy progowe: rodzaje, cena i montaż listew [krok po kroku]

Listwy progowe
Listwy progowe

Urządzanie domu od podstaw do najprostszych zajęć nie należy. Trzeba dobrze przeanalizować różne warianty wykończenia wnętrz, zadbać o ergonomiczność we wnętrzach oraz nadać im odpowiedni styl. Są prace wykończeniowe, do których trzeba wynająć profesjonalną ekipę, są też i takie prace, które można wykonać własnoręcznie. Wystarczy dobrze poznać dany temat.

Bardzo prosty może być na przykład montaż listew wykończeniowych, w tym listew progowych. To zajęcie nie jest zbyt skomplikowane, nie wymaga fachowej wiedzy i każdy sobie z tym poradzi, jeśli oczywiście dobierze się odpowiedni rodzaj listwy do danego progu. Nie trzeba przy tym stosować żadnych wymagających narzędzi i sprzętów, wystarczy młotek i śrubokręt.

Gdzie stosuje się listwy progowe?

Listwa progowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do wykończenia podłogi w określonym miejscu. Stosuje się ją w celu estetycznego połączenia ze sobą dwóch rodzajów podłóg, na przykład gresu i paneli podłogowych lub w miejscu osadzenia drzwi wewnętrznych. Taką listwą można też połączyć podłogę panelową z podłogą wykończoną wykładziną dywanową. Służy ona także do zamaskowania nierównego poziomu pomiędzy dwoma różnymi pomieszczeniami.

Listwa powinna być idealnie dopasowana do warunków panujących w pomieszczeniu, musi też pasować kolorystycznie do wystroju wnętrz i stylu, w jakim jest urządzony cały dom. Wszystkie listwy na progach powinny być w tym samym stylu, by tworzyły jedną spójną całość. Zapewniają precyzyjnie wykończone wnętrza, bez nich nie można stworzyć eleganckich i efektownych pomieszczeń.

Z czego wykonuje się listwy progowe?

Listwy na progi są wykonywane z przeróżnych materiałów, dzięki temu łatwo można je dopasować do wnętrz o różnym przeznaczeniu i wykończeniu. Możemy wymienić cztery główne materiały wykończeniowe dla listew progowych: aluminium, mosiądz, drewno i materiały drewnopodobne, każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety, którym warto się bliżej przyjrzeć przed zakupem. W większości przypadków przeważają zalety, wady są raczej minimalne, ale warto też się z nimi zapoznać.

Listwy progowe aluminiowe

Listwy aluminiowe to najczęściej wybierane produkty do łączenia ze sobą różnych rodzajów podłóg w budynkach mieszkalnych i nie tylko.

  • Zalety listew progowych aluminiowych. Listwy tego typu mają liczne zalety, przede wszystkim są bardzo tanie i łatwo dostępne. Ich przeważającą zaletą jest trwałość, takie listwy będą służyły przez długie lata. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie niszczą się pod wpływem działania chemicznych środków czyszczących, długo więc zachowują swój estetyczny wygląd i spełniają swoje zadanie. Poza tym warto też wspomnieć o tym, że są one odporne na zmiany temperatur i dużą wilgotność w powietrzu, dzięki temu można je zastosować w pomieszczeniach typu kuchnia, łazienka, a nawet piwnica. Jako że są odporne na korozję, można je też zastosować na zewnątrz budynków, na przykład na tarasie lub balkonie. W takich miejscach warto jednak postawić na listwy z aluminium anodowanego, które ma jeszcze lepsze warunki antykorozyjne.
  • Wady listew progowych aluminiowych. Aluminiowe nie mają żadnych istotnych wad. Można jedynie wspomnieć o tym, że jeśli wybierze się listwy z anodowaną warstwą, wówczas przy ich zarysowaniu, może przebijać inny kolor listwy z pod spodu. Listwy aluminiowe nie będą też pasować do klasycznych wnętrz, gdzie zwykle montuje się drewniane podłogi, bo aluminium z drewnem niezbyt dobrze się prezentuje.

Listwy progowe mosiężne

Kolejną propozycją są listwy na progi wykończone mosiądzem.

  • Zalety listew progowych mosiężnych. Tego rodzaju wykończenie ma ponadczasowy charakter. Mosiądz od lat jest znany i ceniony na całym świecie, bo ma wiele zalet. Największą ich zaletą jest to, że są one dosłownie nie do zdarcia. Mosiądz jest bardzo trwały i solidny, na całej długości listwy ma on ten sam odcień. Dodatkowo pięknie się prezentuje i dodaje klasy wnętrzom mieszkalnym i nie tylko. Obecnie ten rodzaj listew podłogowych jest bardzo modny, pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych jak i industrialnych czy eklektycznych. Mosiądz nigdy się nie znudzi, a dzięki swojej trwałości, będzie służył także kolejnym pokoleniom zamieszkującym dom.
  • Wady listew progowych mosiężnych. “Złoty” kolor mosiądzu nie pasuje do wnętrz w stylu glamour i mocno się gryzie ze srebrnymi dodatkami w pomieszczeniach. Inną wadą jest wysoka cena takich listew progowych. Są to najdroższe listwy progowe dostępne na rynku.

Listwy progowe drewniane

Listwy drewniane są bardzo często wybierane przez właścicieli domów urządzonych w stylu klasycznym i wiejskim.

  • Zalety listew progowych drewnianych. Drewniane wykończenie idealnie pasuje do panelowych i drewnianych podłóg, dzięki ogromnemu wyborowi kolorystycznemu takich listew, można je łatwo dopasować do kolorystyki podłogi. Drewniane listwy na progi prezentują się bardzo schludnie i estetycznie, nie odwracają uwagi od aranżacji pomieszczenia. Na dodatek są bardzo trwałe i długowieczne, można je szybko umyć i nie wywołują dyskomfortu, gdy chodzi się po nim bosą stopą. Są ładne, eleganckie i zawsze modne, to doskonała propozycja, która nikogo nie rozczaruje.
  • Wady listew progowych drewnianych. Wadą listew drewnianych jest to, że nie są one odporne na wilgoć i wysokie temperatury. Pod ich wpływem mogą się odkształcać i płowieć, co spowoduje, że będą się one prezentować niezbyt korzystnie. Należy zachować dużą ostrożność przy myciu podłóg, by tak jak w przypadku paneli drewnianych, nie używać dużej ilości wody do mycia tych powierzchni. Drewniane listwy są także dosyć drogie, w porównaniu do innych propozycji w tej kategorii.

Listwy drewnopodobne

Ostatnią propozycją są bardzo popularne listwy drewnopodobne.

  • Zalety listew progowych drewnopodobnych. Listwy te jak sama nazwa wskazuje imitują drewno, ale są o wiele tańsze i łatwiej dostępne od tych prawdziwych listew z naturalnego drewna. Można je zakupić w każdym sklepie z wykończeniem wnętrz i z materiałami budowlanymi. Są one wykonane z trwałego materiału PCV i wykończone okleiną w dowolnym kolorze. Wybór kolorów jest bardzo duży, dlatego też łatwo można takie listwy dopasować do koloru podłogi i wystroju pomieszczenia.
  • Wady listew progowych drewnopodobnych. Listwy tego typu są dosyć podatne na uszkodzenia i otarcia. Okleina PCV może się odklejać na wskutek intensywnego użytkowania. Dodatkowo listwy te nie są odporne na wilgoć i wysokie temperatury, nie należy ich montować w pomieszczeniach typu łazienka czy kuchnia. Co kilka lat trzeba takie listwy wymieniać, bo inaczej będą się one prezentować nieporządnie i brzydko. Mogą się one także rysować przy intensywnym użytkowaniu, szczególnie szkodzą im psie czy kocie pazurki.

Listwy progowe rodzaje i parametry

  • Listwa progowa przykręcana. Najpopularniejszych rodzajem listew progowych są listwy przykręcane. Jak się można domyślić po nazwie są to listwy, które montuje się do podłoża za pomocą specjalnych kołków. Kołki te są załączone do każdej listwy, otwory na nie są już wcześniej przygotowane w listwie, nie trzeba się samemu męczyć z ich wierceniem. Wystarczy jedynie nawiercić otwory w podłodze i zamontować w nie kołki z listwą za pomocą śrubokręta lub wkrętarki elektrycznej. Taki montaż zajmuje trochę czasu, ale dzięki temu profil jest porządnie zamontowany i niezwykle trwały. Jeśli chodzi o parametry listew przykręcanych to zwykle występują one w rozmiarach: 40 – 50 mm szerokości, 10 – 15 mm wysokości i 80-100cm długości.
  • Listwa progowa płaska. Listwa progowa płaska znajdzie zastosowanie przy łączeniu podłóg znajdujących się na tym samym poziomie. Dzięki niej można zaznaczyć gdzie zaczyna, a gdzie kończy się dane pomieszczenie i podkreślić jego indywidualny charakter i przeznaczenie. Jak sama nazwa wskazuje, listwa ta ma płaski profil i zapewnia płynne przejście z jednego rodzaju podłogi na drugi. Dzięki płaskiej powierzchni nie odznacza się ona na podłodze, jest więc wygodna w użytku, bo nie czuje się jej podczas chodzenia po podłodze. Może ona mieć od 30 – 60 mm szerokości i od 3 – 10mm wysokości. Jej długość to zwykle od 100cm wzwyż. Takie listwy sprawdzą się w domach, gdzie są małe dzieci, często bawiące się na podłodze.
  • Listwa progowa wygięta. Kolejną ciekawą propozycją wśród listew progowych jest listwa wygięta. Taką listwę można montować na progach, które mają półokrągłe wykończenie. Listwy te są rzadko wykorzystywane i dosyć trudno dostępne, zwykle są robione na specjalne zamówienie. Ich wymiar zazwyczaj jest dostosowany do życzeń klienta, ale mają one standardowy wymiar od 40-60 mm szerokości i około 5 mm wysokości. Ich długość może być dowolna.
  • Listwa progowa regulowana (dwuczęściowa). Listwa progowa regulowana ( dwuczęściowa) sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie podłoga nie jest idealnie prosta i dobrze wymierzona. Regulowana listwa jest łatwa w montażu i estetycznie kryje wszelkie niedoskonałości podłogi. Jej standardowy wymiar wacha się od 30 – 40cm szerokości, 5-15 mm wysokości i 90-100cm długości. Dzięki regulacji można ustawić sobie kąt nachylenia listwy i jej wysokość. Tego typu profile są bardzo wytrzymałe, do tego bardzo ładnie się prezentują i pasują do nowoczesnych wnętrz.
  • Listwa progowa do różnicy poziomów. Listwa progowa do różnicy poziomów to doskonałe rozwiązanie do progów łączących pomieszczenia o różnych poziomach. Takie progi często znajdują się w starych domach. Taką listwą można bez problemu połączyć poziomy o różnicy do 20 mm, jest to więc dosyć duża wysokość. Montuje się ją za pomocą kołków, które należy wsunąć w nawiercone wcześniej otwory pomiędzy podłogami w dwóch pomieszczeniach, dokładnie na środku. Listwa może mieć szerokość około 40 mm, jej długość może być dowolna. Listwy te są bardzo funkcjonalne, przydadzą się w starych domach, gdzie podłogi nie zawsze są proste i dobrze wykończone.
  • Listwa progowa samoprzylepna. Listwa samoprzylepna jest najłatwiejszą listwą w montażu. Wystarczy odkleić pasek z klejem i mocno docisnąć ją do podłoża. Taka listwa jest bardzo elastyczna i występuje w dużych rozmiarach, dzięki temu można nią zniwelować wszystkie niedoskonałości podłogi czy progu. Może ona mieć długość od 1 metra do 5 metrów. Jej szerokość to zwykle 50-80cm. Listwy samoprzylepne trzeba bardzo solidnie przymocować, w innym wypadku mogą się one odklejać miejscami od podłogi, co będzie wyglądać bardzo nieestetycznie i zwyczajnie brzydko. Bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie podłogi przed zamontowaniem takiej listwy, by klej łatwo się przykleił do podłoża.
  • Listwa progowa szeroka. Nowością na rynku są szerokie listwy progowe do paneli. Takie listwy wykończeniowe to doskonała propozycja do pomieszczeń, które mają nierówno wykończoną podłogę. Taką listwą, ze względu na jej sposób montażu za pomocą kleju można zamaskować różne długości paneli i estetycznie wykończyć podłogę. Listwy szerokie mogą mieć nawet 20cm szerokości, a nawet więcej. Są więc bardzo praktyczne i przydatne. Takie szerokie listwy zwykle mają płaski profil.

Jak dopasować listwy do posadzki?

Każdy dom jest urządzony w jakimś stylu i w związku z tym znajdują się w nim różne wykończenia podłóg. Niektórzy decydują się na podłogi drewniane, inni wolą tańszą wersję panelową, jest też wiele pomieszczeń, gdzie najlepiej sprawdzają się podłogi gresowe czy kafelkowe. Niejednokrotnie montuje się także w pomieszczeniach wykładziny dywanowe. Wszystkie te rodzaje podłóg można estetycznie wykończyć listwami progowymi, trzeba je jednak dobrze dopasować.

W przypadku podłóg panelowych lub drewnianych najlepiej sprawdzają się progi drewnopodobne lub drewniane. Pasują one kolorystycznie i tworzą spójną całość z podłogą. Jeśli zaś chodzi o podłogi gresowe czy kafelkowe to w tym wypadku najlepszą propozycją będą listwy aluminiowe i mosiężne. Estetycznie wykończą one płytki i zabezpieczą je przed zniszczeniem. W przypadku podłóg z wykładziną można się zdecydować na dowolny rodzaj progu, bo każdy będzie tutaj pasował.

Listwy progowe cena

Listwy wykończeniowe można zakupić w różnych cenach, wszystko zależy od ich rodzaju i materiału z jakiego są wykonane. Najtańsze są listwy z pcv wykończone okleiną drewnopodobną. Można je już kupić w cenie 10zł. Z kolei najdroższą propozycją są listwy mosiężne i drewniane. Te można kupić w granicach 30-5-zł. Z drugiej strony te propozycje są o wiele trwalsze i solidniejsze od pozostałych i warto się na nie zdecydować, bo taka inwestycja jest opłacalna.

Listwy progowe cena
Listwy progowe cena

Listwy progowe montaż krok po kroku

Montaż listew progowych jest bardzo prosty. Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie remontów, by sobie z takim zadaniem poradzić. Wystarczy zastosować się do instrukcji, dobrze przygotować podłoże i oczywiście wybrać odpowiedni rodzaj listwy na próg.

  1. Przygotowanie podłoża. Na początek należy dokładnie przygotować podłoże, zanim przymocuje się listwę progową. Należy dokładnie odkurzyć i umyć miejsce, w którym będzie zamontowana listwa. W przypadku montażu listwy na klej należy przetrzeć całą powierzchnię odpowiednim środkiem z alkoholem.
  2. Mierzenie. Następnym krokiem jest dokładne zmierzenie odcinka, na którym ma zostać zamontowana listwa, a następnie odmierzenie tego samego odcinka na wybranej listwie progowej. Po zaznaczeniu długości na listwie należy ją delikatnie przyciąć do wybranego rozmiaru.
  3. Przymierzanie. W kolejnym kroku należy przyłożyć dociętą listwę progową do progu “na sucho” i przekonać się czy ma ona dobry wymiar. Koniecznie należy tą czynność wykonać, zanim nałoży się klej lub przymocuje się listwę w inny sposób.
  4. Montaż listwy. Po przekonaniu się, że listwa pasuje, należy się przygotować do jej montażu. W przypadku listew mocowanych na kołki, należy włożyć dodane do listwy kołki w przygotowane na niej otwory i nawiercić otwory w podłodze. Oczywiście rozstaw otworów w podłodze trzeba dobrze wymierzyć, tak by odpowiadał on rozstawowi otworów na listwie. Następnie należy wbić kołki, które zostały zamontowane w listwie w otwory w podłodze.

Jeśli zaś chodzi o listwy, które mocuje się za pomocą kleju, to należy odpowiedni rodzaj kleju do takich materiałów wykończeniowych nałożyć na całą długość listwy a następnie mocno ją dociskając do podłogi przymocować na progu. W przypadku listwy samoprzylepnej, należy odkleić specjalny pasek zabezpieczający warstwę kleju i również mocno dociskając, przymocować ją w odpowiednim miejscu na progu pomieszczenia.

Listwy progowe to nieodłączny element wykończenia wnętrz. Zwykle montuje się listwy wykończeniowe na samym końcu prac remontowych czy budowlanych, gdy są już położone podłogi we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli ma się wynajętą firmę do prac budowlanych i remontowych, można im zlecić montaż profili progowych. Jeśli jednak nie ma się takiej ekipy, można samemu zamontować listwy na wszystkich progach bez większego problemu.

Zakup listew nie jest kosztownym wydatkiem, są one też łatwo dostępne w różnych sklepach budowlanych, także w sklepach internetowych. Opłaca się dokonać zakupu przez Internet, bo wtedy można liczyć na niższe ceny i większy wybór produktów niż w sklepach stacjonarnych. Każda listwa powinna być dobrze dopasowana pod względem rozmiaru, rodzaju i koloru, tak by estetycznie i precyzyjnie wykańczała każde wnętrze. Wybór produktów w tym temacie jest tak duży, że warto poradzić się fachowców w tej dziedzinie, która listwa będzie najlepiej pasować do określonego progu.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sophia

Jestem stałym czytelnikiem i zawsze wiem, że tutaj znajdę rzetelne i dogłębne informacje.