Jak wybrać projekt domu cz. 4: Potrzeby co do funkcji i ilości pomieszczeń w domu

Wybór projektu domu Projekt wymarzonego domu to nie tylko spadziste dachy, duże okna czy duże okna tarasowe. Często z pozoru idealne zewnętrze kryje w sobie niezbyt atrakcyjny układ pomieszczeń, trudny do zmiany i adaptacji.

Na jakie aspekty projektu domu zwrócić uwagę, by nie żałować potem zmarnowanej przestrzeni? Jakie pomieszczenia powinien koniecznie pomieścić taki budynek, a jakie będą tylko uzupełnieniem? Zapraszamy na kolejną część poradnika, przygotowaną przez architektów MG Projekt!

Otoczenie domu ma znaczenie!

Jednym z najistotniejszych czynników jest miejsce, w którym stanie dom. Wbrew pozorom umiejscowienie budynku może mieć ogromny wpływ na to, co znajdzie się we wnętrzu. Najistotniejszym elementem jest tu dostęp do mediów. Jeśli planujemy postawić dom na wsi, może się okazać, że na naszej posesji i w jej okolicach nie podłączono jeszcze gazu. Wtedy projekt domu musi uwzględniać sporą przestrzeń na pomieszczenie gospodarcze lub kotłownię. Jeśli kotłownia jest koniecznie potrzebna, warto skorzystać z odpowiedniego pakietu (np. „Kotłownia na paliwo stałe”), który umożliwi bezproblemową instalację.

Jak wybrać projekt domu? Projekt domu Afrodyta
Projekty domów z możliwością instalacji kotła na paliwo stałe posiadają przestrzenie umożliwiające wydzielenie osobnej kotłowni

Wnętrze budynku dopasowane do potrzeb

Wybierając projekt domu, zastanówmy się, jakie pomieszczenia będą nam niezbędnie potrzebne i jakie powinno być ich rozmieszczenie. Czy wolimy kuchnię otwartą czy zamkniętą? Czy salon powinien być duży i rozległy, czy może wolimy coś mniejszego i przytulnego? Jeśli decydujemy się na dom piętrowy – jakie funkcje powinny spełniać pomieszczenia na górze, a jakie na parterze?

Wybór projektu domu Projekt domu Gabriela
Planując dom piętrowy, musimy zwrócić szczególną uwagę na to jakie pomieszczenia umieścimy na górze, a jakie na dole

Pomyślmy również o dodatkowych pomieszczeniach. Osoby pracujące często w domu na pewno ucieszą się z gabinetu, a te przyjmujące często gości – z dodatkowej gościnnej sypialni.  Jeśli pozwoli na to miejsce, być może warto pomyśleć o garderobie, w której bez problemu pomieszczą się wszystkie ubrania. Równie ważną decyzją będzie ta o ilości łazienek. Standardowo powinna wystarczyć jedna łazienka plus toaleta. W domach o sporym metrażu lub z większą ilością pięter można pokusić się o dodatkową łazienkę, a w niewielkich domach do 150m2 często wystarczy jedno pomieszczenie, spełniające jednocześnie funkcję łazienki i WC.

Jaki garaż wybrać?

Jeśli decydujemy się na dom z garażem, należy zastanowić się, jaki wybrać – garaż wolnostojący, garaż wbudowany w dom, czy może garaż dobudowany do niego. Wbrew pozorom garaż nie musi równać się posiadaniu samochodu. Może pełnić funkcję dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, warto też wybudować go „na zapas”, chyba że jesteśmy pewni, że samochód nigdy nie będzie nam potrzebny.

Jak wybrać najlepszy projekt domu Projekt domu rozwojowy
Garaże dobudowane lub wbudowane w bryłę domu zapewnią wygodę podczas przechodzenia do pomieszczeń mieszkalnych, bez konieczności wychodzenia na zimny wiatr lub upał.

Garaż wolnostojący to idealne rozwiązanie dla Inwestorów z większą działką i większą ilością samochodów. Często dobudowuje się do niego dodatkowe pomieszczenie gospodarcze albo wiatę, na dużej działce można schować go na przykład z tyłu działki, nie zaburzając bryły domu.

Garaże dobudowane lub wręcz wbudowane w bryłę domu zapewnią za to wygodę podczas przechodzenia z samochodu do pomieszczeń mieszkalnych, bez konieczności wychodzenia na zimny wiatr lub upał. Będą też dobrym rozwiązaniem na mniejszej działce, gdzie liczy się każdy metr. Wadą tego typu rozwiązania może być zapach spalin czy warkot silnika, który przeniesie się do części mieszkalnej – jednak dobra izolacja przestrzeni garażowej powinna wystarczyć, by cieszyć się bliskością tego pomieszczenia bez narażania na nieprzyjemne hałasy czy zapachy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze projektu domu zachęcamy do przeczytania kolejnego z serii artykułów opracowanych przez architektów z MGProjekt: Jak wybrać projekt domu cz. 5: dom parterowy, z poddaszem czy piętrowy?

Jak wybrać dobry projekt domu?
3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze