Jak prawidłowo wykonać rozbudowę domu?

Rozbudowa domu
Jak wykonać rozbudowę domu?

Mówi się, że “Dom buduje się na całe życie“. Ale co, jeśli po kilkunastu latach stanie się za mały, ponieważ powiększy się rodzina? Albo jeśli w momencie budowy nie mamy jeszcze funduszy, by zbudować domek w docelowym rozmiarze? Wtedy najlepiej pomyśleć o jego rozbudowie.

Jak ją zaplanować, by uniknąć pomyłek i niepotrzebnych, dodatkowych kosztów? Przeczytajcie nasz krótki poradnik.

Planuj rozbudowę domu z głową

Niezależnie od tego, czy dobudowa jest wynikiem powiększającej się rodziny, czy może od początku planowaliśmy podzielenie budowy wymarzonych czterech kątów na kilka etapów, powinniśmy opracować inwestycję w najmniejszych szczegółach, żeby uniknąć niespodzianek.

Po pierwsze na leży zadać sobie kilka podstawowych pytań:

  1. Ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na powiększenie budynku?
  2. Jaka powinna być funkcja dobudowanych pomieszczeń i czy ich ilość i wielkość na pewno będzie wystarczająca?
  3. Kiedy chcemy rozpocząć budowę, a kiedy ją zakończyć?

Te i inne wątpliwości powinniśmy rozwiać już na początku – nie chcemy przecież w nieskończoność mieszkać na placu budowy, lub dobudować część domu, która potem będzie stała pusta.

Rozbudowa domu

Załatw formalności związane z rozbudową domu

Rozbudowa domu jednorodzinnego nie jest decyzją, którą możemy podjąć samodzielnie.

Jeśli mamy w planach zmiany związane z dachem, poddaszem czy nadaniem budynku innego kształtu architektonicznego, konieczne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Procedura jest tu identyczna jak w przypadku stawiania nowego budynku na podstawie projektu architektonicznego.

  • Najpierw musimy postarać się o dokument określający warunki przebudowy – zdobędziemy go w urzędzie gminnym.
  • Następnie wykonać należy projekt architektoniczno-budowlany oraz dołączyć zezwolenia (jeśli są wymagane).
  • Komplet potrzebnych dokumentów trzeba złożyć w starostwie powiatowym. Czas oczekiwania na decyzję to – podobnie jak w przypadku zupełnie nowej budowy – 60 dni.

Przy rozbudowie domku postaw na specjalistów

Rozbudowa domu

Konkretnych rozwiązań w obrębie dobudowanej części domu nigdy nie powinniśmy planować sami, szczególnie w przypadku dobudowywania kolejnych pięter budynku. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć wielu czynników, związanych z obciążeniami stropów, wytrzymałością konstrukcji budynku itp. Przed rozpoczęciem budowy warto zamówić wstępną ekspertyzę obecnego stanu budynku do rozbudowania. Pozwoli nam ona określić, jakie zmiany są możliwe i bezpieczne dla całej konstrukcji, a jakich unikać. Ekspertyza taka szczególnie ważna jest dla budynków starych, których elementy konstrukcyjne z biegiem czasu tracą swoją trwałość.

Poszczególne rozwiązania, wsparte ekspertyzą, przygotowują na projektach domów architekci. To oni dbają o to, by nasze propozycje były do udźwignięcia przez strop, ściany czy fundamenty.

Każda nowa konstrukcja powinna być dopasowana do pozostałych części domu – zarówno pod względem warunków technicznych, jak i estetycznych. W tym ostatnim wypadku warto w budżecie na przebudowę zarezerwować fundusze na odświeżenie całej bryły budynku, na przykład renowację lub przemalowanie elewacji domku.

Jeśli chcesz dowiedzieć się ile trwa budowa domu, zachęcamy do przeczytania artykułu “Ile trwa budowa domu? Harmonogram budowy krok po kroku”

Rozbudowa domu jednorodzinnego, Górno k. Kielc
6 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tomasz Woźnik

Dzięki za poradnik, mamy zamiar właśnie dobudować balkon, więc cała masa formalności przed nami. Myślimy jeszcze o garażu, ale to dopiero w przyszłym roku. Fajne macie tu porady, będę często was odwiedział
pozdrawiam
Tomasz Woźnik

Fani

wlasnie sie zastanawialismy nad rozbudowa, przerazaja nas troche formalnosci, ale chcielibysmy zrobic taka szklana dobudowke, cos jak ogrod zimowy. choc jak sobie przypomne te wszystkie formalnosci i zalatwianie to faktycznie troche sie odechciewa :/

troche bez sensu, ze na wlasnej dzialce nie mozna budowac tak jak sie chce bez zbednej papierologii!

Wioletta

Rozbudowa domu to ciężki orzech do zgryzienia. Dzięki za pomoc.
Formalności to koszmar, ale da się przez to przebrnąć 🙂

Krzysztof Dymiec

Mieliśmy na uwadze późniejszą rozbudowę domu, ale patrząc na tyle formalności i problemów, chyba za pierwszym razem zbudujemy już tak jak chcemy. Nie będziemy zostawiać na później paru rzeczy, ponieważ zajmie nam to sto lat zanim to wybudujemy. A wiadomo jak to wychodzi, jak nie zbudujemy od razu to nigdy 😉
Dzięki i pozdrawiam

Cleantec

No cóż! Budowa domu to nie bułka z masłem. Dzięki za porady.

Kajetan

tekst zachęca do przemyślenia sprawy, bo jak zwykle formalności są bardziej uciążliwe niż sama budowa 😉