Grzejnik łazienkowy: cena, parametry, montaż [krok po kroku]

Grzejnik łazienkowy
Grzejnik łazienkowy

Prawidłowo dobrany grzejnik łazienkowy może nie tylko zadbać o odpowiedni poziom temperatury w łazience, ale również oferować dodatkowe funkcje – pomagać w suszeniu ręczników, prania, może być lustrem i stanowić efektowną dekorację wnętrza. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem grzejnika do swojej łazienki, zobacz, co wybrać!

Jak ogrzewać wnętrze łazienki?

Jak ogrzewać łazienkę?
Jak ogrzewać wnętrze łazienki?

W łazience powinno się utrzymywać temperaturę wyższą niż w pozostałych pomieszczeniach w domu. Zaleca się, aby wynosiła ona 24 stopnie Celsjusza. Wysoka temperatura w łazience pozwoli na komfortowe kąpiele i branie prysznica bez obaw o wyziębienie. Dodatkowo zapobiega ona nadmiernemu zbieraniu się wilgoci w pomieszczeniu, co może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach. Łazienkę najczęściej ogrzewa się za pomocą grzejnika łazienkowego, czyli specjalnego typu grzejnika do łazienek. Teraz jest on standardowo montowany w łazienkach w domach jednorodzinnych i w mieszkaniach. Istnieje również możliwość wykorzystania innych typów grzejników w łazience – standardowych grzejników ściennych oraz ogrzewania podłogowego. Grzejnik przeznaczony specjalnie do łazienki ma jednak wiele zalet, które powodują, że warto zamontować go w tym pomieszczeniu nawet wtedy, gdy jest ono ogrzewane innym sposobem.

Grzejniki łazienkowe – zalety i wady

Grzejnik łazienkowy – zalety i wady
Grzejniki łazienkowe – zalety i wady

Dlaczego warto zdecydować się na zakup grzejnika łazienkowego?

Zalety grzejników łazienkowych:

  • Służą jako źródło ciepła – kaloryfer łazienkowy pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury w łazience, by korzystać z niej komfortowo.
  • Pozwalają na łatwe suszenie ręczników – grzejniki do łazienki mają konstrukcję umożliwiającą powieszenie na nich ręczników oraz ich szybkie wysuszenie. Będą one również nagrzane i przyjemne w użytkowaniu od razu po wzięciu prysznica lub kąpieli.
  • Mogą być stosowane jako wieszak na ręczniki – nawet jeżeli nie są akurat używane do ogrzewania łazienki.
  • Wybrane modele mogą być używane poza sezonem grzewczym – dotyczy to grzejników wyposażonych w grzałkę elektryczną.
  • Stanowią dekorację wnętrza – w sklepach można znaleźć wiele grzejników o efektownym wyglądzie, które można dopasować do nowoczesnych i tradycyjnie zaaranżowanych łazienek.
  • Mają przystępne ceny – można zakupić je tanio w wielu sklepach, dlatego zamontowanie ich w łazience nie jest związane z wysokim kosztem.

Wady grzejników łazienkowych:

  • Wymagają przestrzeni do montażu – należy odpowiednio dobrać miejsce ich montażu.
  • Zwiększają pobór energii elektrycznej – dotyczy grzejników elektrycznych, które podłączane są do gniazdka.

Rodzaje i wyposażenie grzejników łazienkowych

Rodzaje i wyposażenie grzejników łazienkowych
Rodzaje i wyposażenie grzejników łazienkowych

Grzejniki łazienkowe to szeroka kategoria produktów, które można podzielić na różne rodzaje. Wybrane modele mogą mieć również dodatkowe wyposażenie, które powoduje, że uzyskują one dodatkowe funkcjonalności. Jaki kaloryfer do łazienki wybrać? Poniżej prezentujemy główne rodzaje grzejników łazienkowych oraz przeznaczone do nich wyposażenie:

Wygląd grzejnika łazienkowego

Najczęściej grzejniki do łazienki dzieli się pod względem ich wyglądu, który przekłada się zarówno na ich estetykę oraz dopasowanie do wnętrza, jak i na ich użytkowanie.

Grzejniki łazienkowe drabinkowe z poziomymi rurkamiNajczęściej kupowane są grzejniki łazienkowe o konstrukcji drabinkowej, często stosowane jako wieszak na ręczniki. Składają się one z krótkich, poziomo rozmieszczonych rurek, które tworzą drabinkę i dzięki temu umożliwiają wieszanie na nich ręczników. Drabinkowe grzejniki łazienkowe są oferowane w różnych wymiarach, dzięki czemu można dopasować je do wielkości łazienki. Ich rurki mogą mieć okrągły przekrój lub może być on prostokątny, co nadaje im nowoczesny wygląd. Drabinka może być ogrodzona z dwóch stron pionowymi elementami lub element pionowy łączący się z poziomymi rurkami może znajdować się tylko z jednej strony, co ułatwia suszenia ręczników.
Grzejniki łazienkowe płytoweDrugim typem grzejników łazienkowych są grzejniki płytowe, które składają się z płaskiej płyty, najczęściej wyposażonej w wycięcia, relingi lub haczyki na ręczniki. Płytowe grzejniki łazienkowe wyróżniają się nowoczesnym wyglądem i na pierwszy rzut oka nie przypominają standardowego grzejnika. To powoduje, że stanowią one interesujący dodatek do wnętrza. Płytowe grzejniki łazienkowe mogą być też wykończone powierzchnią lustrzaną albo szkłem z nadrukiem, co nadaje im niebanalny wygląd.
Grzejniki łazienkowe dekoracyjneSzeroką kategorię grzejników łazienkowych stanowią również łazienkowe grzejniki dekoracyjne. Wyróżniają się one efektownym wyglądem i natychmiast przyciągają wzrok. Można dzięki temu dopasować je do łazienek urządzonych w stylu nowoczesnym, tradycyjnym, glamour, loftowym czy rustykalnym. Grzejniki dekoracyjne do łazienki mogą wyróżniać się geometryczną budową, na przykład tworzyć oryginalną kompozycję o kształcie heksagonów, diamentu, klasycznego ornamentu, zygzaku, przeplatających się kwadratów, prostokątów. Różne warianty kolorystyczne powodują również, że dekoracyjne kaloryfery łazienkowe można dopasować do każdego wnętrza pod kątem jego wystroju.

Sposób działania grzejnika łazienkowego

Grzejniki łazienkowe mogą być też podzielone na różne rodzaje pod względem sposobu ich działania. Dobór będzie w tym przypadku zależał od możliwości montażowych grzejnika w pomieszczeniu.

Grzejniki wodne do łazienkiNajczęściej kaloryfery łazienkowe są grzejnikami wodnymi, co oznacza, że podłączane są one do instalacji centralnego ogrzewania, która rozprowadza podgrzaną wodę i dzięki temu umożliwia ogrzewanie wnętrz. Podłączane są one jak zwykłe kaloryfery za pomocą zaworów grzejnikowych. Również istnieje możliwość zamontowania w nich zaworu termostatycznego. Takie grzejniki łazienkowe działają tylko w sezonie grzewczym, czyli wtedy, gdy uruchamia się instalację CO.
Grzejniki elektryczne do łazienkiTego rodzaju produkty wykorzystują wyłącznie energię elektryczną i można podłączyć je do gniazdka o standardowym napięciu 230 V. Wyposażone są w elektryczną grzałkę, która szybko rozgrzewa grzejnik. Takie urządzenia działają niezależnie od instalacji centralnego ogrzewania, dlatego można korzystać z nich przez cały rok, co jest ich dużym atutem. Można wtedy łatwo ogrzać łazienkę podczas chłodniejszych dni lub szybko wysuszyć ręczniki po kąpieli. Urządzenia elektryczne są przeznaczone do montażu na ścianie, ale również dostępne są modele wolnostojące, dlatego można je przenosić, a nawet składać, gdy nie będą potrzebne. Tego typu grzejniki łazienkowe mogą być również wyposażone w dodatkowe elementy, na przykład w termostat grzejnikowy, timer pozwalający na ustawienie czasu pracy grzejnika, a nawet programator czy pilot. Pobór prądu przez grzejnik elektryczny będzie zależny od jego mocy cieplnej. Średnio wynosi ona od 200 W w przypadku mniejszych grzejników do 500 W w przypadku grzejników o większej wielkości.
Grzejniki wodno-elektryczne do łazienkiTo rodzaj grzejników łazienkowych 2 w 1, które podłączane są do instalacji, ale jednocześnie są wyposażone w grzałkę elektryczną. Oznacza to, że można korzystać z nich na dwa sposoby – przez instalację CO po jej uruchomieniu w sezonie grzewczym oraz przez grzałkę poza tym sezonem. Wobec tego pozwalają na uzyskanie największej efektywności przez cały rok. Wybrani producenci umożliwiają dokupienie grzałki elektrycznej do grzejnika wodnego. Wybierając grzałkę do grzejnika wodnego, należy pamiętać o tym, aby miała ona niższą moc od mocy grzejnika. Zaleca się, aby była ona niższa o około 100-150 W, co pozwoli na sprawne i bezpieczne działanie grzejnika.

Orientacja grzejnika łazienkowego

Kolejnym sposobem podziału grzejników łazienkowych jest ich orientacja, co powiązane jest z dostępną przestrzenią montażową w łazience.

Grzejniki łazienkowe pionoweNajczęściej kupowane produkty to te, które mają orientację pionową. Oznacza to, że są one wyższe niż szersze, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w wąskich przestrzeniach. Przykładowo można powiesić wtedy grzejnik przy kabinie prysznicowej lub na wolnej ścianie.
Grzejniki łazienkowe poziomeZ kolei poziome grzejniki łazienkowe są szersze niż wyższe. W przypadku grzejników drabinkowych mają one mniejszą liczbę dłuższych rurek w porównaniu do grzejników pionowych. Grzejniki łazienkowe poziome kupowane są rzadziej, ponieważ wymagają one szerszej ściany do montażu. Z tego powodu zwykle umieszczane są one w dużych łazienkach.

Wyposażenie grzejnika łazienkowego

Grzejniki łazienkowe w zestawie zawierają standardowe wyposażenie, natomiast producent może oferować też do nich wyposażenie dodatkowe.

Standardowe wyposażenie grzejnika łazienkowego to:

  • Wspornik ścienny, inaczej konsola, uchwyt – do zamontowania grzejnika na ścianie,
  • Wkręty mocujące – umożliwiają bezpieczny montaż konstrukcji grzejnika,
  • Korek do grzejnika – stosowany do zaślepienia otworu przyłączeniowego,
  • Zawór odpowietrzający – dotyczy grzejników wodnych i wodno-elektrycznych, pozwala na odpowietrzenie grzejnika, gdy jest on zapowietrzony.

W standardowym wyposażeniu nie znajdują się zawory grzejnikowe, dlatego należy dopasować je indywidualnie zależnie od instalacji grzewczej.

Dodatkowe wyposażenie grzejników łazienkowych:

  • Grzałka elektryczna – wodne grzejniki łazienkowe mogą być doposażone w grzałkę elektryczną, która pozwala na korzystanie z nich również poza sezonem grzewczym. Grzałka podłączana jest do gniazdka elektrycznego.
  • Akcesoria do ręczników – haczyki, relingi, za pomocą których można łatwo wieszać ręczniki na grzejniku.
  • Termostat – pozwala na podtrzymywanie zadanej temperatury, dlatego grzejnik nie zużywa nadmiernie energii, gdy nie jest to konieczne. W przypadku grzejników wodnych, wodno-elektrycznych można też zastosować zawór z termostatem. Termostat może być wyposażony w funkcję anty zamarzania, która utrzymuje temperaturę na określonym poziomie, gdy budynek nie jest użytkowany.
  • Timer – umożliwia określenie czasu pracy grzejnika, na przykład może on wyłączyć się automatycznie po 1, 2, 3, 4 czy 5 godzinach. Dotyczy grzejników z grzałkami elektrycznymi.
  • Programator – dzięki niemu można ustalić temperaturę pracy grzejnika w konkretnych dniach i godzinach. Funkcja jest dostępna głównie w grzejnikach elektrycznych. W grzejnikach wodnych można zastosować zawór z termostatem i programatorem lub podłączyć grzejnik łazienkowy do systemu inteligentnego budynku.
  • Pilot zdalnego sterowania – pozwala na wygodne sterowanie grzejnikiem przez wybór trybu lub zaprogramowanie pracy grzejnika. Dostępne są również piloty z wyświetlaczem, które prezentują aktualną temperaturę.
  • Wentylator – pozwala na rozprowadzanie ciepłego powietrza po wnętrzu, dlatego szybciej zapewnia w nim komfort cieplny. W taką element wyposażone są elektryczne grzejniki łazienkowe, które określane są także jako konwektory.
  • Lustro – wybrani producenci mają też w ofercie urządzenia z lustrzaną powierzchnią, co pozwala również na ich zamaskowanie.

Grzejnik łazienkowy najważniejsze parametry, wymiary, materiały, waga

Grzejnik łazienkowy parametry
Grzejnik łazienkowy parametry

Przy wyborze grzejnika łazienkowego do swojego domu lub mieszkania należy wziąć pod uwagę szereg parametrów. O czym trzeba pamiętać, by zakup był udany?

Moc grzewcza, cieplna

Jednym z głównych kryteriów przy doborze grzejnika do łazienki będzie jego moc grzewcza, również określana jako moc cieplna podawana w W, czyli watach. Dobierana jest ona głównie w zależności od wielkości pomieszczenia. Najczęściej moc określana jest z dodatkowym oznaczeniem jak 75/65/20°C. Pierwsze oznaczenie odnosi się do temperatury zasilania, drugie do temperatury powrotu, a trzecie do temperatury w łazience. Grzejniki łazienkowe najczęściej mają moc w przedziale od 350 W do 1000 W. Więcej na temat doboru grzejnika pod kątem mocy piszemy w dalszej części naszego poradnika.

Pojemność grzejników

Pojemność grzejnika jest parametrem określającym, ile wody mieści się w jego środku. Przykładowo w przypadku standardowego, małego grzejnika łazienkowego, jest to około 2,5 litra. Gdy grzejnik jest większy, do jego napełnienia trzeba zużyć większą ilość wody.

Maksymalne ciśnienie robocze w grzejniku łazienkowym

To ciśnienie, z którym pracuje grzejnik w instalacji grzewczej. Przykładowo może wynosić ono 0,5 MPa / 5 bar czy 0,8 MPa / 8 bar. Maksymalne ciśnienie, pod którym mogą pracować grzejniki łazienkowe, to najczęściej 10 bar.

Wymiary

Przy wyborze grzejników łazienkowych duże znaczenie ma też zwrócenie uwagi na ich wymiary. To szczególnie ważne wtedy, gdy grzejnik kupuje się do mniejszego pomieszczenia, na przykład do łazienki w bloku. Do małych łazienek często stosuje się krótsze i węższe grzejniki łazienkowe o wymiarach 70 x 40 cm, 70 x 50 cm albo dłuższe o wymiarach 110 x 50 cm, 115 x 50 cm czy 120 x 50 cm. Dostępny jest też grzejnik łazienkowy wąski o szerokości 30 cm. Należy zatem wcześniej zmierzyć przestrzeń, w której zamierza się montować grzejnik łazienkowy, by odpowiednio dobrać jego wymiar.

Waga grzejników

Waga grzejnika łazienkowego zależna jest od jego wielkości oraz od zastosowanych materiałów do jego produkcji. Wynosi zwykle od 10 kg do 40 kg. Po napełnieniu grzejnika wodą w przypadku grzejników wodnych ciężar powiększa się zależnie od ich pojemności. Należy pamiętać o tym, że w przypadku cięższych grzejników konieczny jest odpowiedni montaż do ściany, by zapobiec ich upadkom i zniszczeniu instalacji.

Materiały

Do produkcji grzejników łazienkowych stosuje się różne typy materiałów. Obecnie najczęściej spotykane są grzejniki stalowe oraz grzejniki aluminiowe. Dostępne są też produkty miedziane i żeliwne, ale są one rzadko wybierane ze względu na ich cenę i znaczny ciężar. Najczęściej grzejniki łazienkowe produkuje się ze stali, dzięki czemu są one lekkie, ale wytrzymałe. Stal jest odpowiednio zabezpieczana antykorozyjnie, a także piaskowana, malowana proszkowo wytrzymałymi lakierami, by nadać jej odpowiednią ochronę i atrakcyjny wygląd. Dodatkowo grzejniki łazienkowe mogą mieć powłokę epoksydową dla większej trwałości. Przy zakupie grzejnika warto więc zwrócić uwagę, jaki rodzaj wykończenia zastosował producent, ponieważ będzie ono wpływało na żywotność grzejnika. Warto też wskazać, że producenci często udzielają gwarancję na powłokę grzejników, na przykład wynoszącą 3-8 lat zależnie od jej typu.

Kolory grzejników łazienkowych

Najczęściej wybierany jest grzejnik łazienkowy biały. Można dopasować go do większości łazienek, ponieważ ich biel dobrze komponuje się kolorem ceramiki łazienkowej. W nowoczesnych łazienkach, w których często dominują ciemniejsze barwy, sprawdzą się natomiast grzejniki dekoracyjne w odcieniach ciemnoszarym – antracytowym, grafitowym, a także czarnym. Również wielu producentów ma je w swojej standardowej ofercie. Poza grzejnikami łazienkowymi w powyższych kolorach producenci mogą też zaoferować grzejniki wykonane w kolorze wskazanym przez klienta. Najczęściej wykorzystuje się paletę kolorów RAL. Wykonanie grzejnika w wybranym kolorze związane jest z dodatkową opłatą. Dostępne są również grzejniki dekoracyjne metalizowane, na przykład grzejniki łazienkowe chromowane srebrne, w kolorze złotym, miedzianym. Należy pamiętać o tym, że metalizowane grzejniki dekoracyjne mają niższą wydajność cieplną. Dodatkowo producenci udzielają krótszej gwarancji na powłoki metalizowane, co związane jest z ich niższą wytrzymałością.

Sposób podłączenia

Wybierając grzejnik wodny albo wodno-elektryczny, należy też zwrócić uwagę na sposób jego podłączenia do instalacji. Najczęściej stosuje się podłączenia od dołu, od boku albo podłączenie centralne, dlatego warto uwzględnić ten parametr, by uniknąć problemów z zamontowaniem grzejnika. Pod uwagę należy też wziąć rozstaw przyłączy. Standardowo wynosi on 500 mm, natomiast można spotkać się też z innymi wartościami, na przykład 480 mm. Należy zatem skontrolować ten parametr przy doborze grzejnika.

Funkcje grzejników łazienkowych

Grzejniki łazienkowe są urządzeniami wielofunkcyjnymi, dlatego stanowią one bardzo dobrą alternatywę dla standardowych grzejników. Podstawową funkcją grzejnika do łazienki jest dostarczanie ciepła. Dzięki temu można korzystać z niej komfortowo podczas codziennych czynności higienicznych. Pomaga to również utrzymaniu optymalnego poziomu wilgotności w łazience. Ponadto ze względu na swoją budowę i wyposażenie produkty te mogą pełnić inne role.

Dodatkowe funkcje grzejników łazienkowych:

  • Suszenie ręczników oraz prania – na grzejniku można powiesić ręczniki lub pranie, aby mogły one szybko się wysuszyć.
  • Wieszanie ręczników – na grzejniku znajdującym się blisko umywalki łazienkowej oraz wanny, prysznica można powiesić ręcznik.
  • Podtrzymywanie temperatury – dotyczy grzejników z termostatami, które na podstawie ustalonej temperatury utrzymują ją we wnętrzu. Grzejnik w razie potrzeby zwiększa lub obniża grzanie. Oznacza to, że w łazience panuje zawsze zadana temperatura, co zapewnia optymalny komfort dla domowników.
  • Anty zamarzanie – to funkcja termostatu, która pozwala na podtrzymywanie temperatury w grzejniku na określonym poziomie, najczęściej 7 stopni Celsjusza, co zapobiega jego zamarzaniu podczas mrozów.
  • Dekoracja wnętrza – grzejniki łazienkowe mogą spełniać też funkcję dekoracyjną, stanowiąc ciekawy element wystroju wnętrza.

Grzejnik łazienkowy elektryczny czy wodny?

Można wybrać zarówno grzejniki łazienkowe elektryczne, jak i wodne. Również dostępne są modele wodne z grzałką elektryczną, czyli wodno-elektryczne grzejniki dekoracyjne. Na jaki model grzejnika łazienkowego warto się zdecydować? Najczęstszym wyborem do łazienki jest grzejnik wodny, ale należy pamiętać o tym, że musi być on podpięty do instalacji centralnego ogrzewania. Takie urządzenia działają efektywnie i wydajnie oraz są niedrogie w eksploatacji, ponieważ wchodzą w skład instalacji CO i zasilane są przez nią. O montażu grzejnika elektrycznego wodnego warto pomyśleć już przy wyborze projektu, aby odpowiednio go usytuować. Także można zamontować go w przypadku generalnego remontu obejmującego instalację CO, ponieważ konieczne jest wtedy poprowadzenie rur do miejsca jego montażu. W przypadku instalacji już istniejących i wtedy, gdy nie planuje się remontu, można zamontować do łazienki grzejnik wodny, ale wymaga on poprowadzenia dodatkowej rury do CO z istniejącej instalacji. Można zastosować elastyczne rury z tworzywa. Nie zawsze można zatem osiągnąć estetyczny efekt, ponieważ rura będzie widoczna w łazience. Bardzo dobrym wyborem będzie też grzejnik wodno-elektryczny, czyli z grzałką elektryczną. Można korzystać z niego zanim rozpocznie się sezon grzewczy, by np. szybko suszyć ręczniki. Grzejniki elektryczne z kolei wybierane są wtedy, gdy montaż grzejnika wodnego nie jest możliwy. Mogą one wtedy służyć jako dodatkowe lub główne źródło ciepła w pomieszczeniu. Atutem elektrycznych grzejników jest ich łatwy montaż, ponieważ nie wymagają one podłączania do instalacji centralnego ogrzewania. Ścienne grzejniki łazienkowe elektryczne należy tylko powiesić na ścianie, a ich przewód podpiąć do gniazdka elektrycznego. W sprzedaży znajdują się też wolnostojące urządzenia elektryczne, które są ruchome i składane, więc można korzystać z nich wtedy, gdy będą potrzebne.

Kiedy warto montować grzejnik łazienkowy?

Montaż grzejnika będzie bardzo dobrym wyborem w każdej łazience – niezależnie od jej wielkości. Za pomocą grzejnika można ogrzewać łazienkę i dodatkowo wieszać i suszyć na niej ręczniki, odzież, dlatego jest on bardziej funkcjonalny od standardowego grzejnika CO. Zakup grzejnika sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy w łazience często jest chłodno lub zbiera się w niej dużo wilgoci. Dodatkowy grzejnik do łazienki może wtedy pomóc w utrzymaniu komfortowej temperatury i zmniejszyć poziom wilgoci. Gdy problem ten zdarza się zanim rozpocznie się sezon grzewczy, warto pomyśleć o zamontowaniu grzejnika wodno-elektrycznego lub elektrycznego.

Ile kosztuje grzejnik łazienkowy?

Grzejnik łazienkowy cena
Ile kosztuje grzejnik łazienkowy?

Grzejniki do łazienki nie są drogie i można kupić je dzisiaj w bardzo atrakcyjnych cenach, często również niższych od cen grzejników standardowych. Grzejniki łazienkowe dostępne są też w wielu wymiarach. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Przykładowe ceny grzejników łazienkowych:

  • Mały grzejnik łazienkowy stalowy biały lub antracytowy o wymiarach 50 x 55 cm, 40 x 70 cm – 170-300 zł,
  • Mały grzejnik do łazienki stalowy chromowany o wymiarach 50 x 55 cm, 40 x 70 cm – 250-400 zł,
  • Średni grzejnik łazienkowy stalowy biały lub antracytowy o wymiarach 40-50 x 80-85 cm – 250-400 zł,
  • Duży grzejnik do łazienki stalowy biały lub antracytowy o wymiarach 45-50 x 100-120 cm – 350-600 zł,
  • Dekoracyjny grzejnik łazienkowy stalowy zależnie od wielkości, stylu i producenta – 500-3000 zł,
  • Elektryczny grzejnik o wymiarach 50 x 100 cm – 300-500 zł,
  • Elektryczny grzejnik łazienkowy drabinkowy o wymiarach 50 x 100 cm z pilotem – 700-800 zł,
  • Grzałka elektryczna do grzejnika wodnego – 150-400 zł.

Dokładne i aktualne ceny grzejników łazienkowych można sprawdzić na stronach internetowych sklepów i producentów.

Jak dobrać moc grzejnika do łazienki?

Aby dobrze ogrzać łazienkę, należy dobrać do niej moc grzejnika. W tym celu konieczne jest uwzględnienie wielkości pomieszczenia oraz strat cieplnych budynku. W przypadku nowego budynku jednorodzinnego czy zakupu mieszkania informacje dotyczące zalecanej mocy grzejników można znaleźć w dokumentacji projektowej. Gdy wykonuje się natomiast remont starszego budynku, taka dokumentacja nie jest zwykle dostępna i trzeba wykonać obliczenia samodzielnie. Dla grzejników łazienkowych zaleca się, aby na 1 m2 powierzchni przypadało 100-120 W mocy grzewczej grzejnika. Podane wartości dotyczą łazienek w domach ocieplonych. Gdy natomiast łazienka jest wyższa, ma starsze okno, budynek nie jest ocieplony, w takim przypadku zaleca się wybrać wyższą moc, na przykład 130 W na 1 m2.

Przykładowe powierzchnie łazienek i zalecana moc grzejników:

  • Łazienka 3 m2 – grzejnik ok. 300-360 W,
  • Łazienka 4 m2 – grzejnik ok. 400-480 W,
  • Łazienka 5 m2 – grzejnik ok. 500-600 W,
  • Łazienka 6 m2 – grzejnik ok. 600-720 W,
  • Łazienka 7 m2 – grzejnik ok. 700-840 W,
  • Łazienka 8 m2 – grzejnik ok. 800-960 W,
  • Łazienka 9 m2 – grzejnik ok. 900-1080 W,
  • Łazienka 10 m2 – grzejnik ok. 1000-1200 W.

Gdzie powiesić grzejnik łazienkowy?

Wybór odpowiedniego miejsca montażu grzejnika jest bardzo ważny. Gdzie najlepiej go umieścić? W pierwszej kolejności trzeba uwzględnić dostęp do instalacji CO, gdy wybieramy do łazienki grzejnik wodny albo wodno-elektryczny. Najłatwiej zaplanować jego montaż w trakcie budowy lub generalnego remontu, co pozwoli na poprowadzenie rur do CO do wybranego miejsca. Gdy natomiast planujemy montować grzejnik w istniejącym już budynku i nie chcemy kuć ścian, wtedy najlepiej umiejscowić go przy obecnej instalacji grzewczej, z której poprowadzi się dodatkowe rury do CO. Duże znaczenie ma też umiejscowienie grzejnika w pomieszczeniu. Gdy łazienka jest duża, najlepiej, by znajdował się bliżej środka ściany, co pozwoli na równomierne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu. Również grzejnik nie powinien znaleźć się zbyt blisko okna i kratki wentylacyjnej, ponieważ będzie to sprzyjało szybkiej uciecze produkowanego przez niego ciepła. Nie należy montować grzejnika zbyt blisko umywalki, wanny albo kabiny prysznicowej. Zaleca się, by dystans pomiędzy grzejnikiem wodnym a tym wyposażeniem wynosił minimum 20 cm. W przypadku grzejnika elektrycznego powinien on wynosić minimum 50-60 cm. Minimalna odległość grzejnika od podłogi to 10 cm. Gdy kupujemy do łazienki grzejnik elektryczny, najlepiej umiejscowić go w pobliżu gniazdka instalacji elektrycznej. Trzeba również uwzględnić dostępną powierzchnię montażową, która będzie wpływała na orientację oraz na wymiary grzejnika.

Montaż grzejnika łazienkowego krok po kroku

Proces montażu grzejnika będzie zależeć przede wszystkim od jego typu. Łatwiej montuje się grzejniki elektryczne niż kaloryfery łazienkowe wodne i wodno-elektryczne, ponieważ grzejnik elektryczny nie musi być podłączany do instalacji CO. Kaloryfer do łazienki, podobnie jak ogrzewanie podłogowe można zamontować we własnym zakresie, gdy ma się podstawową wiedzę i niezbędne narzędzia. Montaż grzejnika można też powierzyć hydraulikowi.

Jak montować grzejniki łazienkowe?

  1. Przygotuj niezbędne materiały i narzędzia. Do zamontowania grzejnika konieczne będzie posiadanie samego grzejnika oraz dodatkowych elementów, w tym zaworu przyłączeniowego, ewentualnego zaworu termostatycznego, a także narzędzi jak miarka, poziomica, ołówek, wiertarka, wkrętarka lub wkrętak.
  2. Oznaczenie miejsca montażu grzejnika. Wybieramy i oznaczamy miejsce montażu grzejnika z wykorzystaniem miarki, poziomicy i ołówka. Należy uwzględnić wtedy szerokość uchwytów montażowych oraz zadbać o to, aby były one na tym samym poziomie, by grzejniki łazienkowe były prosty.
  3. Wywiercenie otworów pod grzejnik i przykręcenie uchwytów. Po oznaczeniu miejsc wiercimy otwory przeznaczone do montażu uchwytów pod grzejnik. W kolejnym kroku należy zamocować kołki montażowe i przykręcić uchwyty pod grzejniki łazienkowe. Najlepiej zostawić lekki luz przy dokręcaniu uchwytów, co pozwoli potem na ich ewentualne dopasowanie. W przypadku ścian gipsowo-kartonowych lub innych ścian o małej nośności zaleca się wybór mniejszych i lżejszych grzejników i zastosowanie dodatkowego stelaża wzmacniającego.
  4. Montaż elementów na grzejniku. Montujemy na nim odpowietrznik oraz łączniki w odpowiednich miejscach dopasowanych do szerokości uchwytów.
  5. Montaż grzejnika na uchwycie. Montujemy kaloryfer do łazienki na uprzednio zamocowanych do ściany uchwytach montażowych i dokręcamy śruby montażowe. Na śrubach umieszczamy zaślepki. Na tym etapie kończy się montaż grzejnika elektrycznego, który wymaga jedynie podłączenia do gniazdka elektrycznego.
  6. Podłączenie grzejnika do instalacji CO. Grzejniki dekoracyjne wodne i wodno-elektryczne wymagają podłączenia do instalacji CO. W tym czasie układ powinien być zamknięty i szczelny.

Tego typu nowoczesne grzejniki dekoracyjne podłączane są do instalacji z wykorzystaniem dwóch rur. Pierwsza z rur podłączenia do instalacji określana jako zasilająca doprowadza ciepłą wodę z kotła do grzejnika, natomiast druga, czyli powrotna ma na celu odprowadzać chłodną wodę z grzejnika do instalacji. Sposób podłączenia zależny jest od typu podłączenia grzejnika , na przykład dolnego, bocznego. Zależnie od sposobu doprowadzenia rur do centralnego ogrzewania montaż grzejnika może odbywać się zestawem prostym albo kątowym. Gdy konieczne jest zaślepienie określonych rur, należy zamontować korki zaślepiające. Należy także zadbać o odpowiednio szczelne połączenie kaloryfera z instalacją za pomocą szczeliwa z naturalnego lub syntetycznego materiału. Dokładne informacje dotyczące montażu grzejnika do łazienki można znaleźć w jego instrukcji.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dobrawa

Artykuł jest dokładnie taki, jakiego szukałem – konkretny, rzeczowy, dobrze opracowany. To potwierdza moje przekonanie, że blogi budowlane mogą być źródłem wartościowej wiedzy.