Co nas czeka po zakończeniu budowy domu?

Po budowie domu Po zakończeniu budowy wymarzonych czterech kątów, czekają nas jeszcze ostatnie formalności.

Aby legalnie korzystać z wybudowanego domu, należy zgłosić zakończenie budowy bądź uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

 

zakonczenie budowy domu
Zakończenie budowy domu

Dokumenty, które musimy złożyć po zakończeniu budowy domu

Zawiadomienie o zakończeniu budowy domu – dokument ten jest wymagany w przypadku prostych domów jednorodzinnych, natomiast dla domów wielorodzinnych bądź obiektów publicznych należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku.

Czym się różnią te formalności? Składane dokumenty są takie same, jednak pozwolenie na użytkowanie budynku wymaga przeprowadzenia kontroli.

Ma ona miejsce w okresie do 3 tygodni od złożenia wniosku i tylko w obecności Inwestora.

W pierwszej kolejności po zakończeniu budowy o chęci użytkowania budynku należy zawiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną, Państwową Inspekcję Pracy oraz Państwową Straż Pożarną. Przyjmuje się, że jeśli wymienione wyżej organy nie odpowiedzą do 14 dni to oznacza to, że nie wyrażają sprzeciwu i wyrażają zgodę.

Następnym krokiem jest złożenie wymaganych dokumentów w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

Do wypełnionego formularza zawiadomienia należy dołączyć:

    • dziennik budowy
    • protokoły ewentualnych badań i sprawdzeń (np. użytych materiałów budowlanych)
    • potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy oraz kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Oprócz tego bardzo ważnym dokumentem jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza, którą wykonuje wykwalifikowany geodeta.

W zakres jego działań wchodzi stworzenie aktualnej mapy działki oraz zebranie całej dokumentacji geodezyjnej, która wykonywana była podczas budowy (m.in. wytyczenie budynku na działce).

Do wymaganych dokumentów należy również dołączyć oświadczenia.

Dwa z nich wypisuje kierownik budowy, pierwsze dotyczy zgodności wykonania domu z projektem i warunkami pozwolenia na budowę, przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami.

Drugie oświadczenie dotyczy doprowadzenia do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także – w razie korzystania – ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu.

Inwestor dodatkowo jest zobowiązany do sporządzenia oświadczenia o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania.

po budowie domu

Podczas składania zawiadomienia o zakończeniu budowy nie jest wymagana opłata skarbowa, a kopię postawionych dokumentów powinien przechowywać inwestor.

Po dopełnieniu tych formalności należy jeszcze tylko złożyć wniosek o nadanie numeru domu oraz wniosek o stałe zameldowanie.

Obydwa wnioski składamy w urzędzie miasta lub urzędzie gminy również bez dodatkowych opłat.

9 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zdzisław W.

No ładnie, dopiero co zaczęłam się budować, a już mnie straszycie formalnościami? 🙂 Dzięki za informację, będę wiedział co zbierać i na co zwracać uwagę, by nie narobić sobie problemów. Nie wiecie ile one mogą trwać? Domyślam się że zależy to od konkretnych urzędów, no nic muszę się u nas ludzi podpytać

mx

osobiscie nieco przerazaja mnie te wszystkie formalnosci ale mam nadzieje ze jakos dotrwam do konca budowy. 😉 wlasnie jestesmy na etapie wyboru projektu, jestesmy troche przerazeni, ale fajnie ze sa takie miejsca w sieci w ktorych ktos szczegolowo opisuje jakie tortury nas czekaja! 😀

rejsy włochy

Dzięki za ten tekst . Pozdrowienia dla Was Polecam

Yeti

Dzięki! Wszystko w jednym miejscu, teraz będę mogła po kolei sprawdzać czy wszystko mam już załatwione. Zaczynamy z początkiem czerwca, trzymajcie kciuki! 🙂

mauro

hmmm. To znaczy że jak ktoś buduje dom jednorodzinny to składa tylko zawiadomienie o zakończeniu budowy i nie ma kontroli? Ja słyszałem, że odbiór techniczny też może skończyć się kontrolą z PINB, jak to w końcu jest. Czy złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy w Pinbie jest równoznaczne z odbiorem, czy też należy czekać miesiąc czy przyjdą na kontrolę czy nie? A co w przypadku jak przyjdą na kontrolę a nie będzie inwestora?

Kasia Warzecha

Hej,
No tak, w przypadku prostych domów jednorodzinnych wysyłasz zawiadomienie o zakończeniu budowy, a jak organ nie odpowie to jest ok – na odpowiedz mają 21 dni, więc tak czy siak czekasz. W tym czasie (21 dni od otrzymania zawiadomienia) organ ma prawo skontrolować twój dom. Od pozwolenia na użytkowanie różni się tym, że w pozwoleniu kontrola musi być, a w zakończeniu jak będzie im się chciało 🙂 Obecność inwestora jest wymagana, więc nie przyjdą niezapowiedziani.

Karol

Tak, dzięki za pomoc! Jesteśmy już w trakcie budowy i nie umiemy się doczekać końca. Mam nadzieję że przez te formalności szybko przejdziemy, bo jak to czytam to dosyć skomplikowany to proces 🙂

pozdrawiam

Natalia

Super artykuł. Co prawda moja budowa jest na razie w planach. Powoli czytam, orientuje się. Na pewno będę wiedzieć juz na co zwrócić uwagę podczas całego procesu budowy, żeby ostatni ten najważniejszy przeszedł bez problemu. Polecam każdemu przeczytać artykuły MG PROJEKT. Rzeczowo, konkretnie, zrozumiale. Na poszczególnych etapach pracy, będę korzystać z tego bloga

Marzenna

Interesujące spostrzeżenia, ale czy jest szansa na opisanie tego w szerszym kontekście?