Zakup działki budowlanej - na co zwrócić uwagę?

116 Flares 116 Flares ×
Zakup dzialki pod budowe domu.

11 najważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem działki pod budowę domu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki budowlanej?

W poprzednim wpisie dotyczącym wyboru działki pokrótce zostały przedstawione istotne elementy, na które należy zwrócić uwagę przed wyborem i kupnem działki budowlanej. W odpowiedzi na liczne zapytania Inwestorów postanowiliśmy uporządkować i uzupełnić te informacje.


Stan prawny działki.

Wniosek o wypis z księgi wieczystej może złożyć każdy i robimy to w Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych dla miejsca lokalizacji działki pod budowę domu. W wypisie sprawdzamy jakie są zapisy w księdze, w szczególności w dziale IV czy hipoteka działki jest wolna, czy aby nie obciążona np.: kredytem, lub służebnością drogi koniecznej. Tutaj sprawdzić możemy również powierzchnię, właściciela i czy działka jest pusta, czy istnieje na niej jakaś zabudowa.


Status działki.

W Urzędzie Gminy w wydziale Architektury (Urbanistyki i Planowania) sprawdzamy, czy działka posiada wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego i jakie są jego zapisy dla danej działki. Z planu dowiadujemy się, czy działka jest budowlana i czy znajduje się na terenach budowlanych i pod jaki rodzaj zabudowy podlega (budownictwo jednorodzinne w zabudowie wolnostojącej, szeregowej, bliźniaczej itp.). Jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego to dobrze jak właściciel parceli posiada warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, aby zapoznać się z zapisami o możliwości zabudowy. W zapisach planu zagospodarowania przestrzennego, lub warunków zabudowy i zagospodarowania terenu podane są minimalne powierzchnie działek budowlanych dla danej gminy (musimy uważać, aby nie kupić działki o mniejszej powierzchni niż jest wymagana w tych zapisach). Tutaj sprawdzamy również, czy działka nie znajduje się w obszarze chronionym np.:

 • krajobrazu;
 • zabytków;
 • miejsc archeologicznych;
 • środowiska.

Granice parceli.

Należy dokładnie sprawdzić przebieg granic działki pod dom – najlepiej, aby wytyczone były przez geodetę, gdyż bardzo często zdarza się, iż postawione ogrodzenie, słupki, lub miedza nie pokrywają się z rzeczywistym przebiegiem tych granic.

Zakup dzialki budowlanej

Zakup działki pod budowę domu.


Rodzaj gruntów

W Wydziale Geodezji występujemy o wypis z rejestru gruntów dla działki, w którym znajdziemy informację o rodzaju gruntu. Musimy wiedzieć czy działka, którą zamierzamy nabyć jest działką budowlaną, rolną, czy leśną. Dodatkowo podana jest tutaj powierzchnia, oraz dane właściciela parceli. Coraz częściej właściciele działek na sprzedaż posiadają badania geotechnicznie gruntów – więc o to tez warto zapytać sprzedającego.


Dostępność działki:

  • Do drogi publicznej - czy jest bezpośredni dojazd i czy dojście jest bezpieczne.
  • Do mediów - czy w najbliższej okolicy działki znajdują się sieci - energetyczna, gazowa, wodna, wodociągowa, teletechniczna, oraz czy budowa przyłączy odbędzie się bez problemów i dodatkowych kosztów.
  • Do komunikacji publicznej -  czy w pobliżu działki znajduje się przystanek komunikacji autobusowej, stacja PKP, itp.
  • Do obiektów użyteczności publicznej takich jak sklepy, ośrodek zdrowia, szkoła, przedszkole, obiekty kultury i inne.

Sąsiedztwo i najbliższe otoczenie działki.

Przed zakupem parceli, warto zapoznać się z najbliższym otoczeniem i sprawdzić sąsiedztwo. Najlepiej jeśli w okolicy nie znajdują się uciążliwe usługi, czy obiekty, takie jak:

 • tartak;
 • zakład przemysłowy;
 • zakład przetwórstwa czy warsztaty;
 • wysypisko śmieci;
 • hodowla zwierząt;
 • ubojnia;
 • oczyszczalnia ścieków.

Waro też dowiedzieć się, czy okoliczni mieszkańcy nie są wyjątkowo uciążliwi.


Kształt działki.

Bardzo ważnym elementem wyboru działki jest jej kształt. Najbardziej optymalna działka to taka która jest w kwadracie, lub w prostokącie zbliżonym do kwadratu. Wąska lub o nieregularnym kształcie działka jest trudna do zagospodarowania. Poza tym wybór gotowych projektów domów na wąską działkę jest ograniczony. Może też okazać się, że niezbędne będą modyfikacje dokumentacji projektowej w celu przystosowania projektu domu do niekorzystnego kształtu działki.


Informacje o MG Projekt

MGProjekt - warszawska autorska pracownia architektoniczna założona w 1998 roku. Zajmuje się opracowywaniem dokumentacji budowlanej i wykonawczej. W ofercie biura projektów MG Projekt znajdują się między innymi typowe projekty domów jednorodzinnych i rezydencji, domy energooszczędne, plany domków letniskowych, gotowe projekty domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Planowanie budowy i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>