Izolacja fundamentów - przeciwwilgociowa i przeciwwodna

Izolacja fundamentówDobrze wybudowane fundamenty to tylko połowa sukcesu. Aby dom mógł służyć nam przez wiele lat, konieczne jest też prawidłowe i staranne zabezpieczenie ich przed wilgocią. Służą temu przeciwwilgociowe i przeciwwodne izolacje fundamentów. Warto wiedzieć, jak wykonać je dobrze, by w późniejszym czasie ustrzec się zawilgocenia i gnicia fundamentów. Z poradnika MG Projekt dowiesz się, jakie rodzaje instalacji wyróżniamy, jakie materiały wykorzystuje się do ich budowy oraz w jaki sposób prawidłowo je wykonać.

Szczególnie niebezpieczna dla fundamentów jest wilgoć. Jej przedostanie się do murów może powodować kapilarne podciąganie wody do góry, a w konsekwencji niszczenie fundamentów i ścian. Woda w fundamentach bardzo źle wpływa także na izolację termiczną całego budynku, może spowodować znaczne obniżenie właściwości termicznych i wyziębianie się fundamentów. Szczególnie ważne jest dobre zaizolowanie część podziemnej przypadku gdy budynek posiada podpiwniczenie.


izolacja fundamentu

Pionowa i pozioma izolacja fundamentów.

Istnieją dwa rodzaje izolacji chroniącej przed zawilgoceniem ścian - wyróżniamy pionową i poziomą izolację fundamentów.

Pozioma izolacja fundamentów

Chroni przed tak zwanym podciąganiem kapilarnym, a więc wciąganiem wilgoci przez mury i przenoszeniem jej w górę na ściany budynku. Izolacja, umieszczona poziomo - między ławą a ścianą fundamentową oraz na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych ścian budynkuzapobiega podciąganiu wilgoci i pozostawia ją w niższych warstwach fundamentów. Dodatkowo oddziela wyraźnie ściany fundamentowe od nadziemia co sprawia, że nie tworzą one jednorodnej konstrukcji i z wiekiem nie będą tak szybko pękać, powodując osiadanie domu i szybsze niszczenie fundamentów. Izolacja pozioma wykonywana jest najczęściej z pap na włókninie na lepiku lub pap termozgrzewalnych. Ten rodzaj izolacji powinien być połączona na zakład z izolacją poziomą warstw posadzkowych podłogi na gruncie (parteru lub piwnicy).

Polub MGProjekt na Facebooku!

Izolacja pozioma warstw posadzkowych podłogi parteru lub piwnicy wykonywana jest najczęściej z folii PE w dwóch lub trzech warstwach o grubości 0,15 do 0,3 mm. Czasem wykonywana jest izolacja z papy termozgrzewalnej.

Pionowa izolacja fundamentu

Izolacja pionowa umieszczona na powierzchni ścian fundamentowych zapobiega dostawaniu się do murów wilgoci z otoczenia, na przykład wód opadowych czy gruntowych. Sama izolacja musi być też prawidłowo zabezpieczona przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, by nie stracić swoich właściwości. Wyróżniamy kilka rodzajów hydroizolacji pionowej:

 1. Lekka – chroni budynek przede wszystkim przed wilgocią z gruntu czy opadami. Stosowana w przypadku gdy grunt na którym stoi dobrze przepuszcza wilgoć, w związku z czym nie naraża fundamentów na zbyt intensywne zawilgocenie. Buduje się ją także, gdy poziom lustra wód gruntowych jest poniżej poziomu fundamentów.
 2. Średnia – podobnie jak lekka chroni domek przed wilgocią z gruntu i opadami, ale stosuje się ją na gruntach nieprzepuszczalnych, na których może odkładać się woda (w gruntach gliniastych i pylasto-ilastych).
 3. Ciężka – ciężka izolacja fundamentów chroni dom w ekstremalnych wypadkach, a więc przed wodą napierającą na budynek. Oprócz idealnej izolacji musi być również odporna na ciśnienie wywierane przez wodę. Taką izolację fundamentów stosujemy wówczas, gdy poziom lustra wód gruntowych znajduje się powyżej poziomu spodu fundamentowania (okresowo, lub stale).

Informacje o MG Projekt

MGProjekt - warszawska autorska pracownia architektoniczna założona w 1998 roku. Zajmuje się opracowywaniem dokumentacji budowlanej i wykonawczej. W ofercie biura projektów MG Projekt znajdują się między innymi typowe projekty domów jednorodzinnych i rezydencji, domy energooszczędne, plany domków letniskowych, gotowe projekty domów parterowych, piętrowych i z poddaszem użytkowym.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dla budujących i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Loading Facebook Comments ...
Loading Disqus Comments ...

7 odpowiedzi na „Izolacja fundamentów - przeciwwilgociowa i przeciwwodna

 1. Kosinski pisze:

  Dzięki za informacje, zwłaszcza o izolacji przeciwwodnej, bo na jej temat nie mam bladego pojęcia. Wszystko wydaje się takie skomplikowane - jeszcze sporo czytania przede mną! Pozdrawiam

 2. Joanna pisze:

  Witam,
  no tak, izolacja to ważny element budowy domu, my dopiero mamy to przed sobą. Dopiero zaczęliśmy budowę, ale ładnie nam wszystko idzie ;)

  pozdrowienia dla budujących!

 3. hejter pisze:

  Dobrze, ze piszecie o tak ważnych sprawach. Ja bardzo sie na tym nie znam wiec wasz blog jest bardzo przydatny;) Rozsiewam informacje o istnieniu jego wszystkim z otoczenia ktorzy własnie sie buduja lub maja zamiar:)

 4. Higrotec pisze:

  Dlaczego nie warto oszczędzać na prawidłowo wykonanej hydroizolacji ? Wilgotne lub mokre przegrody budowlane to środowisko przyjazne grzybom i pleśni, które szkodzą naszemu zdrowiu. Mokre przegrody powodują, większe straty ciepła więc koszta ogrzewania rosną. Kolejnym aspektem jest destrukcyjny wpływ wody na konstrukcje budowlane. Odpadanie płytek, elewacji, wypadanie cegieł psują efekt estetyczny, a także mogą doprowadzić do osłabienia i uszkodzenia budowli. Należy także pamiętać, że zalana piwnica albo przeciekający taras nad pomieszczeniem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Lepiej zrobić raz a dobrze niż potem naprawiać.

  • MG Projekt pisze:

   W 100% zgadzamy się z Państwa opinią - to właśnie prawidłowo wykonana hydroizolacja pomoże uniknąć dużo wyższych kosztów związanych z późniejszym uszczalnianiem murów, czy osuszaniem budynku.

 5. Pingback: Rozbudowa domu – czy warto? Część 2 - Blog Budowlany MG Projekt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>