Schody do domu: wszystko co musisz o nich wiedzieć przed podjęciem dobrej decyzji

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 25 maja 2021

Schody do domu: jakie wybrać?
Schody do domu: jakie wybrać?

Schody pełnią zarówno praktyczną, jak i estetyczną funkcję w każdym domu.

Ważne jest ich dobre dopasowanie do pozostałych elementów pomieszczenia, a także zadbanie o to, aby były one dobrane pod względem warunków eksploatacji.

Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów schodów. A nawet wtedy, gdy zdecydujemy się już na konkretny model, sprzedawca przedstawia przed nami spory wybór dotyczący tego, z czego mają one zostać wykonane.

Żaden z tych czynników nie jest bez znaczenia, gdyż w przyszłości będą one odpowiadać za komfort użytkowania domowych schodów.

Dlatego tak ważne jest, aby przed ostateczną decyzją o zakupie, zapoznać się z informacjami na ich temat. Jeśli zatem aktualnie jesteś na etapie wybierania schodów, to z pewnością ów artykuł okaże się dla Ciebie pomocny.

Rodzaje schodów do domu

Wybór schodów wewnętrznych jest najczęściej ograniczony nie tylko przez wymagania dotyczące ich estetyki i funkcjonalności, ale również poprzez wielkość przestrzeni, jaką możemy na nie przeznaczyć.

Stąd w zależności od tego czynnika wybieramy schody, które będą dobrze prezentować się we wnętrzu, nie dominując go.

Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą być one jego główną ozdobą. Często to właśnie schody stanowią znaczący element dekoracyjny pomieszczenia, który przyciąga uwagę gości.

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe
Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są dość rzadko montowane w domach ze względu na nie tylko swój mało wyróżniający się wygląd, ale przede wszystkim, ponieważ zajmują one dużo przestrzeni użytkowej domu.

Niewątpliwą zaletą tych schodów jest bezpieczeństwo poruszania się po nich.

Schody jednobiegowe mogą się sprawdzić w domach jednorodzinnych, gdzie nie brakuje przestrzeni. Tam będą się prezentować bardzo efektownie.

Nie są jednak zalecane do małych domów, gdzie liczy się każdy metr.

Jeśli zależy nam na montażu schodów jednobiegowych w nieco mniejszych przestrzeniach, może się to odbyć kosztem ich wyżej wspomnianego bezpieczeństwa.

W małych domach możliwe jest zamontowanie schodów jednobiegowych, jednak będą one nosiły cechy bardziej drabiny niż schodów, a poruszanie się po nich będzie wymagało nie lada atencji i ostrożności.

Zmniejszenie powierzchni takich schodów również nie obejdzie się bez podniesienia wysokości samych stopni. Szczególnie narażone na owe utrudnienia będą maluchy, których poruszanie się po schodach jednobiegowych może wymagać pomocy rodziców.

Nie zaleca się, aby wysokość pojedynczego stopnia — w przypadku tego typu schodów — miała więcej niż 16 cm.

Schody zabiegowe

Schody zabiegowe
Schody zabiegowe

Schody zabiegowe to ten rodzaj schodów, który zmienia kierunek praktycznie u samej swojej podstawy.

Dzięki takiemu zabiegowi jesteśmy w stanie oszczędzić część przestrzeni użytkowej.

Zabiegowe schody prezentują się niezwykle efektownie, jednak ich montaż zaleca się jedynie w średnich i dużych domach.

Umieszcza się je przy najdłuższej ścianie budynku, co daje najlepszy efekt wizualny.

Ich montowanie w tym miejscu to nie tylko manewr pozwalający na uzyskanie najlepszego wrażenia estetycznego, ale również umożliwiając zaoszczędzenie największej ilości przestrzeni użytkowej.

Schody zabiegowe to rozwiązanie szczególnie polecane dla rodzin z małymi dziećmi. Maluchy będą mogły swobodnie poruszać się po stopniach, nawet bez pomocy rodziców.

Nawet jeśli potkną się przy ich użytkowaniu, nie wylądują na samym ich dole, co znacznie ogranicza ryzyko powstania urazu. Nie bez znaczenia — w tym kontekście — jest również fakt, iż wysokość stopni w schodach zabiegowych jest znacznie mniejsza, niż w przypadku tych jednobiegowych.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to jedne z najbardziej efektownych typów schodów.

Mogą być mylone ze schodami kręconymi, jednak — jak się zaraz przekonamy — nieco się od nich różnią.

Ich plusem — podobnie, jak w przypadku schodów kręconych — jest spora oszczędność miejsca.

Schody wachlarzowe świetnie sprawdzą się w przestrzeniach otwartych. I to właśnie w nich będą prezentować się najbardziej reprezentacyjnie.

Konstrukcja schodów wachlarzowych jest prosta i tradycyjna, jednak nie umniejsza to w żaden sposób jej trwałości i stabilności.

W przypadku schodów wachlarzowych stopnice i podstopnice osadzane są w wyfrezowanych otworach w dwóch belkach policzkowych lub też montuje się je dodatkowo specjalnymi łącznikami.

Schody kręcone

Schody kręcone
Schody kręcone

Schody kręcone to bardzo dobrze prezentujące się konstrukcje, które nadają wnętrzu wrażenia lekkości.

Ze względu na swoją unikalną budowę sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. Również w tych niewielkich — gdzie schody mają prowadzić np. na strych.

Schody kręcone są doskonałą alternatywą dla zajmujących dużo miejsca schodów typu jednobiegowego lub zabiegowego. Jednak nie będą się nadawać do każdego domu.

W przypadku ich montażu powinniśmy zastanowić się nad tym, kto będzie użytkował schody. Poruszanie się na schodach kręconych wymaga sporej uwagi, co może stanowić trudność w przypadku osób starszych i dzieci.

Kręcone schody oparte są na centralnym słupie z dodatkową konstrukcją policzkową.

Ograniczenie powierzchni użytkowej przy ich montażu jest zdecydowanie najmniejsze ze wszystkich rodzajów schodów. Stawiają przed nami jednak niedogodności, które dla wielu osób, mogą być zwyczajnie nie do przeskoczenia.

W przypadku schodów kręconych praktycznie niemożliwe jest wnoszenie na piętro ciężkich przedmiotów, a wszystkie meble najprawdopodobniej będą musiały zostać na nim umieszczane za pomocą dźwigu przez okno.

Mimo tego schody kręcone są dość częstym wyborem wśród wielu inwestorów.

Z czego wykonać schody?

Z czego wykonać schody?
Z czego wykonać schody?

Poszczególne elementy można wykonać z jednego lub też wielu różnych materiałów.

Te warto dobierać pod względem zarówno typu schodów, na jaki się decydujemy, jak i dopasowania estetycznego do reszty pomieszczenia oraz samej ich funkcjonalności.

Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę to, w jaki sposób i przez kogo schody będą użytkowane.

Czy ich eksploatacja będzie częsta, czy też nie?

Czy mamy czas, aby je często konserwować, czy też zależy nam, aby nie wymagały one od nas tych dodatkowych czynności?

Te i jeszcze wiele innych czynników musimy wziąć pod uwagę przy wyborze materiału na schody, gdyż decyzja o surowcu przełoży się pośrednio na nasze zadowolenie z zakupionego produktu.

Prześledźmy zatem, z jakich materiałów wykonuje się schody i czym się wyróżniają poszczególne z nich.

Schody z drewna

Schody z drewna
Schody z drewna

Schody z drewna bez wątpienia prezentują się pięknie niemal w każdym domu.

Cenimy sobie również ich przyjemną dla stóp teksturę, dlatego wiele osób mających schody drewniane często chodzi po nich nawet na boso.

W przypadku drewna nie musimy obawiać się niemiłej sensacji, która towarzyszy stąpaniu po metalowej, czy też kamiennej powierzchni.

Co więcej, drewno jest sprężyste, trwałe, ciepłe, a także łatwo się obrabia.

Dzięki temu schody wykonane z tego surowca możemy dowolnie ukształtować podług swojej wyobraźni. Niestety schody wykonane z drewna należą do jednych z najdroższych…

Mamy jednak dość łatwą możliwość obniżenia kosztów ich zakupu – łącząc elementy drewniane z innymi surowcami.

Musimy również pamiętać o tym, że decydując się na schody drewniane, będziemy zobowiązani do ich regularnej pielęgnacji odpowiednimi środkami. W przeciwnym razie nawet najbardziej odporne na ścieranie mogą po czasie stracić swój oryginalny wygląd.

Jaki rodzaj drewna wybrać na schody?

W zakładach stolarskich mamy dość duży wybór różnych surowców.

Na stopnice zaleca się wybierać drewno twarde i odporne na ścieranie:

  • buk,
  • dąb,
  • jesion.

Sporą popularnością cieszą się również drzewa egzotyczne, takie jak:

Wpadają one w gusta inwestorów ze względu na swoją ciekawą kolorystykę, a także oryginalne usłojenie. Niestety charakteryzują się one również wysoką ceną.

Na stopnie nie zaleca się wybierać drewna z klonu, wiśni i brzozy.

To na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze drewna, to jego wilgotność. Nie może być ona większa niż 8%.

Do wykonania schodów zaleca się drewno klejone warstwowo. Drewno lite jest mniej wytrzymałe i mogłoby prowadzić do wypaczenia się schodów.

Przy schodach wykonanych z drewna musimy również mieć na uwadze ich wykończenie dobrej jakości lakierem.

Najtrwalszym będzie oczywiście lakier do użytku przemysłowego (poliuretanowy). Jest on polecany nawet do wykończenia schodów drewnianych w domach jednorodzinnych, gdyż znacznie podwyższy ich trwałość.

Lakier przemysłowy jest bardzo odporny na ścieranie — dzięki czemu schody zachowają swoje pierwotne właściwości — a także nie jest śliski.

Drewno zabezpieczone w taki sposób będzie nie tylko prezentować się estetycznie, ale również będzie bezpieczne do użytkowania.

Schody z kamienia

Schody z kamienia
Schody z kamienia

Często wybieranym kamieniem do wykończenia jest marmur. Jednak u kamieniarzy znajdziemy również inne tworzywa tego rodzaju, które świetnie sprawdzą się jako okładzina na schody.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bazalt, granit, czy też jeden z twardych wapieni, możemy mieć pewność, że wykonane z niego schody będą praktycznie niezniszczalne.

Odporne na działanie temperatury, środki chemiczne i uszkodzenia mechaniczne schody wykonane z kamienia to nie tylko niezwykle piękny, ale również trwały element wykończenia domu.

Schody kamienne nie będą jednak wyglądać dobrze w każdym domu.

Charakteryzują się dość specyficzną estetyką, która sprawia, że całe pomieszczenie wygląda bardziej elegancko i monumentalnie. Dlatego właśnie schody kamienne niekoniecznie sprawdzą się w mniejszych domach.

Kamień nie wymaga częstej konserwacji.

Wystarczy, że po ich montażu zaimpregnujemy je przed trwałymi zabrudzeniami specjalnym preparatem. Zabieg warto powtarzać co kilka lat.

Stal nierdzewna i szkło

Stal nierdzewna i szkło to surowce, które z powodzeniem sprawdzą się jako materiał do wykonania schodów.

Szczególnie dobrze będą one komponować się z wnętrzami nowoczesnymi, industrialnym, a także minimalistycznymi. Schody wykonane z tych materiałów będą prezentować się w mieszkaniu niezwykle efektownie, a w zestawieniu z balustradą z ciemnego drewna nabiorą eleganckiego charakteru.

Blacha i szkło nadadzą wnętrzu lekkości i świetnie będą współgrać z meblami utrzymanymi we współczesnym stylu.

Blacha nierdzewna i szkło to materiały najczęściej wybierane jako surowce do wykonywania schodów kręconych.

Nie obciążają one tak ich konstrukcji, jak np. kamień i idealnie wpisują się w ich stylistykę.

Co więcej, ich niewątpliwą zaletą jest również cena. W połączeniu z niewielkimi kosztami konstrukcji schodów kręconych sprawia to, iż wielu inwestorów, którzy szukają oszczędności, wybiera właśnie te materiały na wykończenie schodów.

Jako materiały wykończeniowe stopnic stosuje się również wykładziny i płytki ceramiczne.

Ile kosztują schody do domu?

Oprócz funkcjonalności oraz cech estetycznych i fizycznych odmiennych typów schodów, różni je oczywiście cena.

Będzie ona zależeć przede wszystkim od materiału, który wybierzemy na ich wykończenie, ale także samego ich rodzaju.

Najtańsze możemy kupić już nawet za 1,5 tysiąca złotych w zwykłym markecie, a te, które charakteryzują się najbardziej widowiskową konstrukcją i bardzo wysoką jakością użytych materiałów, mogą mieć wartość nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Najtańsze z wszystkich rodzajów będą oczywiście schody kręcone.

Musimy jednak pamiętać, że o ile nie chcemy montować ich samodzielnie, w cenę należy wliczyć również ich montaż, który dodatkowo wyniesie nas kilkaset złotych.

Za schody kręcone wykonane na zamówienie zapłacimy nieco więcej. Na konstrukcje stalowe, aluminiowe i drewniane będziemy musieli przeznaczyć od 5 do 10 tysięcy złotych.

Schody kręcone do domu – czy warto się na nie zdecydować?

Schody spiralne
Schody spiralne

Aby podjąć ostateczną decyzję dotyczącą zakupu schodów, warto zastanowić się nad ich zaletami i wadami. Sprawdźmy, co musimy wziąć pod uwagę, gdy myślimy o zakupie schodów kręconych.

Zalety schodów spiralnych

Wśród plusów montażu schodów spiralnych znajdzie się oczywiście oszczędność przestrzeni użytkowej.

Sprawdzą się one zarówno w małych, jak i dużych domach.

Szczególnie docenią je ci inwestorzy, którzy dysponują dość ograniczoną przestrzenią na montaż schodów. Nietypowy kształt spirali sprawi, że bez problemu dopasują się one nawet do małych mieszkań.

Co więcej, ich montaż nie wpłynie negatywnie na estetykę pomieszczenia.

Oprócz funkcjonalności nie sposób odmówić im również swoistego i oryginalnego uroku. Będą one doskonałe zwłaszcza dla tych osób, które cenią sobie ciekawe aranżacje.

Wady schodów spiralnych

Pierwszą z wad jest ich niska praktyczność.

W przypadku, gdy w naszym domu mieszkają dzieci lub osoby starsze, schody kręcone mogą okazać się nietrafionym wyborem.

Sporym ograniczeniem jest również brak możliwości wnoszenia dużych i ciężkich przedmiotów na piętro.

Co jeszcze należy wiedzieć przed zakupem?

Co jeszcze należy wiedzieć przed zakupem?
Co jeszcze należy wiedzieć przed zakupem?

Decydując się na zakup schodów kręconych, musisz bezwzględnie pamiętać, aby dostosować je do rozmiarów swojego mieszkania.

Będzie to miało szczególne znacznie w przypadku, gdy wybierasz gotowe schody. Istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:

  • wymiary (wysokość sufitu i balustrady) – w przypadku, gdy schody będą użytkowane przez dzieci, zaleca się, aby wysokość balustrady wynosiła około 70 cm (dla osób dorosłych 90), odległość pomiędzy stopniami a sufitem nie powinna być mniejsza niż 210-220 cm,
  • rozmiar stopni — szerokość stopni w części wewnętrznej nie powinna być mniejsza niż 25 cm,
  • szerokość stopni — aby umożliwić swobodne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami, zaleca się, aby nie była ona mniejsza niż 80 cm,
  • liczba stopni — za optymalną ilość stopni przyjęło się 17, wszystkie schody, które mają ich więcej, uważa się za potencjalnie niebezpiecznie,
  • wysokość stopni — schody kręcone powinny mieć stopnie o wysokości co najmniej 15-16 cm,
  • głębokość stopni — to czynnik, który znacznie może podwyższyć lub obniżyć komfort użytkowania schodów, jego optymalna wartość to 30-32 cm, nie zaleca się zakupu schodów, które mają mniej niż 25 cm (stanowią zagrożenie dla bezpiecznego użytkowania).

W przypadku zakupu schodów gotowych wiele osób będzie chciało uniknąć dodatkowych opłat związanych z ich montażem — zwłaszcza że może on stanowić nawet 1/4 wartości samej konstrukcji.

Spośród różnych rodzajów schodów to właśnie kręcone dają nam możliwość samodzielnego montażu. Każdy element tego typu jest dokładnie opisany przez producenta. Dzięki czemu ich złożenie nie będzie sprawiać nam trudności i przebiegnie dość sprawnie. Do zamontowania schodów potrzeba zazwyczaj nie więcej niż 2 osób.

Wybór schodów to niezwykle ważna decyzja, której konsekwencje — złe lub dobre — będą nam towarzyszyć przez wiele kolejnych lat.

Będą świetnym uzupełnieniem każdego wnętrza, jednak ze względu na swoje ograniczenia – niektóre modele – mogą okazać się niepraktyczne dla danej rodziny.

Przed zakupem warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, dzięki czemu będziemy mogli mieć niemal 100% pewności, że nasz wybór okaże się prawidłowy.

FAQ

Czym wykończyć schody w domu?

Popularnym materiałem do wykończenia schodów jest drewno lub płytki. Gatunki drewna wykorzystywane do wykończenia schodów: świerk, klon, sosna, dąb czy buk.

Na co zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne?

Schody wewnętrzne powinny być dobrane do wielkości i wysokości wnętrza. W małym pomieszczeniu lepiej sprawdzą się schody jednobiegowe. Schody kręcone z kolei dodają uroku większym przestrzeniom.

Z czego zrobione są schody do domu?

W domach wielopiętrowych schody muszą być bezpieczne i przyjazne dla użytkowników. W domach nowoczesnych często znajdują się schody szklane. W tradycyjnych wnętrzach częsty wybór to schody drewniane i betonowe z odpowiednim wykończeniem.

Komentarz