Piwniczka na wino: jak zbudować i urządzić piwniczkę na wino?

Sprawdźmy, jak powinna wyglądać piwniczka na wino.

Piwniczka na wino
Piwniczka na wino

“Im starsze, tym lepsze” zwykliśmy mawiać. Kochamy jego aromat, uwielbiamy smak i doceniamy klimat, który potrafi ukoić nasze troski. Wino, bo o nim mowa, to jeden z najbardziej popularnych alkoholi.

Oprócz walorów smakowych, ma także wartości zdrowotne. Spożywane w rozsądnych dawkach do obiadu, potrafi wzbogacić smak posiłku i wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

To przede wszystkim poprawa trawienia i usprawnienie pracy serca oraz układu krwionośnego.

Wszyscy amatorzy tego trunku powinni zadbać o specjalne, dobrze przygotowane i klimatyczne miejsce, w którym należy je przechowywać.

Piwniczka na wino lokalizacja

Piwniczka na wino lokalizacja
Piwniczka na wino lokalizacja

Zanim zaczniemy planować jak powinna wyglądać nasza piwniczka na wino, musimy podjąć decyzję gdzie najlepiej będzie ją ulokować.

Nie jest to łatwy wybór.

Nie ma co się oszukiwać. Kiedy kochamy wino, uwielbiamy je kolekcjonować, a każdy z nas ma w sobie coś z osoby, która lubi chwalić się swoimi zbiorami.

Piwniczka na wino potrafi być urokliwa i dodawać estetyki wnętrzu, w którym się znajduje, a pokaźna kolekcja pysznego wina spoczywającego na półkach wzmaga prestiż naszego domu.

To powoduje, że wielu z miłośników i kolekcjonerów wina, marzy o tym, by jego kolekcja była widoczna i cieszyła oko, zarówno właściciela, jak i jego gości.

Używając zatem terminu “piwniczka”, mamy bardziej na myśli kolekcję, miejsce, w którym przechowujemy wino, niekoniecznie odnosi się to do pomieszczenia znajdującego się pod domem.

Czy jednak magazynowanie wina na widoku w naszym pokoju to dobry pomysł?

I tak, i nie.

Wszystko jest zależne od wielu czynników i okoliczności.

Gdzie jeszcze można ulokować naszą piwniczkę?

W ogrodzie, a może w kuchni?

Piwniczka na wino w salonie i kuchni

Powiedzieliśmy już, że wielu miłośników wina pragnie eksponować swoją kolekcję, tak żeby stawała się ona swoistym elementem wystroju wnętrza.

W związku z tym, jednym z bardziej popularnych pomysłów na urządzenie swojej piwniczki na wino jest salon.

Jest to pomieszczenie, w którym odpoczywamy, podejmujemy gości czy oglądamy telewizję.

Widok wspaniałej kolekcji wina wprowadza klimatyczny nastrój i upiększa nasze wnętrze.

Drugą, często wykorzystywaną inspiracją jest kuchnia.

Specjalnie wydzielona strefa na kolekcję wina w pomieszczeniu, w którym spożywamy posiłki jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również i praktyczna.

Wino dodawane do obiadu to bardzo częsta praktyka, która pozytywnie wpływa na nasz nastrój i organizm.

Jednak zarówno piwniczka na wino ulokowana w salonie, jak i w kuchni, może mieć jedynie charakter – nazwijmy to tymczasowej przechowalni.

Tego typu inspiracje dobrze sprawdzą się tylko w przypadku niewielkiej ilościowo kolekcji, której zbiory przeznaczone są do szybkiego i codziennego spożycia.

Dlaczego?

Takie piwniczki nie spełniają bowiem warunków, których wymaga profesjonalna przechowalnia wina bogata w jakościowe eksponaty, które nie są przeznaczone do szybkiego spożycia.

Profesjonalna piwniczka na wino to bowiem miejsce dla butelek, w których zawarte są trunki jeszcze dojrzewające, wymagające leżakowania.

Ten proces wymaga z kolei konkretnych warunków, które uszlachetnią wino i zapewnią możliwość osiągnięcia ostatecznej fazy dojrzałości.

Jakie są to warunki podamy w dalszej części artykułu, koncentrując się na tym etapie na przytoczeniu pewnych inspiracji dotyczących miejsca ulokowania piwniczki.

Piwniczka w piwnicy

Zdecydowanie najbardziej odpowiednim miejscem na urządzenie klimatycznej i profesjonalnej piwniczki na wino jest przestrzeń pod naszym domem.

Może to być klasyczna piwnica, a może to być specjalnie zaprojektowana pod przechowalnię wina tzw. piwniczka spiralna.

Co to takiego?

Pomysł wywodzi się z Francji i pojawił się mniej więcej w 1978 roku.

Takie rozwiązanie ma wiele atutów.

Najważniejszym jest fakt, że zapewnimy w takim pomieszczeniu idealne warunki do leżakowania i dojrzewania naszego wina.

Drugą zaletą jest fakt, że piwnica spiralna może być ulokowana pod dowolnie wybranym pomieszczeniem.

Może to być np. salon albo kuchnia.

Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Umożliwia szybki dostęp do kolekcji i przyniesienie wina bez konieczności wychodzenia z domu.

Ma ona charakter schowka ulokowanego pod podłogą, do którego wchodzi się przez specjalne drewniane drzwiczki, a w dół pomieszczenia schodzi się po schodkach ułożonych w spiralnym kształcie.

Piwnica na wino w ogrodzie

Piwnica na wino w ogrodzie
Piwnica na wino w ogrodzie

Popularnym pomysłem na ulokowanie swojej kolekcji wina jest ogród, piękne zielone miejsce, otoczone roślinnością i cechujące się przyjemnym i relaksującym nastrojem dobrze współgra z przetrzymywaniem ulubionego trunku alkoholowego.

Idea taka może odnieść sukces i sprawdzić się jako dobre otoczenie do przechowywania wina.

Nie jest to jednak takie proste.

Jeżeli marzymy o tym, by ulokować naszą piwniczkę w ogrodzie sensu stricte, tak, by półeczki z butelkami były widoczne, to lepiej od razu pomyślmy o innym rozwiązaniu.

Przechowywanie wina w ogrodzie, na świeżym powietrzu, nie może się sprawdzić.

Warunki atmosferyczne są niekorzystne zarówno w lecie, jak i w zimie.

Istnieje jednak możliwość utworzenia profesjonalnej piwniczki na wino w ogrodzie, jednak w specjalnie zaprojektowanym i zbudowanym pomieszczeniu.

Mamy tu na miejscu tzw. piwniczkę ziemną, która może być stosowana zarówno do przechowywania wina, jak i pełnić funkcję spiżarni.

Odpowiednio zaprojektowana i wymurowana, umożliwi utrzymanie stałych warunków cieplnych na poziomie 4-9 stopni Celsjusza przez cały rok.

Dużym plusem jest też fakt, że taka piwniczka może być estetycznym dodatkiem do ogrodu.

Żeby jednak piwniczka ogrodowa mogła zapewniać warunki do leżakowania wina, musi zostać wybudowana w miejscu suchym i zacienionym.

Nie jest to łatwe do osiągnięcia.

Drzewa bowiem, które stwarzają idealne warunki cieniste, nie zawsze będą najlepszym sąsiedztwem piwniczki.

Wiąże się to z rozbudowanym systemem korzeniowym, który może niekorzystnie wpływać na stabilność ścian naszej przybudówki.

Ważne jest także, żeby wejście znajdowało się od strony północnej, co zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia.

Istotnym elementem jest głębokość wykopu, na której ulokujemy fundamenty.

Większość specjalistów od budowy piwniczek na wino zgodnie przyznaje, że wykop nie musi głębszy niż 2m.

Zasypane ziemią ściany i sufit warto pokryć roślinnością, która nada naszej piwniczce nieco romańskiego klimatu i sprawi, że ogród zyska cenny estetycznie ozdobnik.

Warunki, jakie muszą panować w piwniczce

Do tej pory został zasygnalizowany fakt, że piwniczka na wino to coś więcej niż skromna przechowalnia niewielkiej ilości wina przeznaczonego do szybkiego spożycia.

Tego typu mini kolekcja nie wymaga praktycznie zapewnienia żadnych warunków i można ją umieścić niemal wszędzie, zarówno w pokoju, salonie czy kuchni.

Na rynku istnieją specjalne półeczki przeznaczone do przechowywania butelek z winem.

Profesjonalna piwniczka na wino to miejsce, w którym przechowuje się różnego rodzaje wina, również takie, które przeznaczone są do długiego leżakowania i dojrzewania.

Tego typu trunki wymagają przechowywania w odpowiednich warunkach, które zapewnią jakość, smak i aromat.

Jakie są to warunki?

Najważniejsza jest stałość, która płynie ze stabilnych i niezmiennych warunków atmosferycznych.

Temperatura powinna stale utrzymywać się na poziomie między 8-14 stopni Celsjusza.

Należy zdać sobie sprawę z tego, że zmiana temperatury panującej we wnętrzu pomieszczenia, w którym dojrzewa wino, może przyczyniać się do jego starzenia.

Wpływ na to może mieć nawet niewielka różnica temperatury, jeżeli ma ona charakter gwałtowny.

Właśnie dlatego, ogrodowe piwniczki ziemne powinny mieć ulokowane wejście od północy, żeby nie narażać pomieszczenia na zbyt gwałtowny wzrost temperatury.

Bardzo istotnym faktem jest zaciemnienie.

Wino wymaga ciemności.

Wprowadzenie dużej ilości światła do piwniczki na wina, może również przyczynić się do zachodzenia niekorzystnych procesów w przechowywanych trunkach.

Wilgotność powietrza również musi być stała i plasować się na odpowiednim poziomie.

Specjaliści podają, że jej wartość powinna wahać się w przedziale 60-70%.

Jest to na tyle ważny aspekt, że wymusza konieczność zainstalowania higrometru, który umożliwi nam pełną kontrolę nad tym elementem.

Zbyt suche powietrze ma niekorzystny wpływ na strukturę korka, co z kolei odbije się na jakości wina.

Powoduje ono wysychanie korka przez co trunek wyparowuje, a do butelki dostaje się powietrze wywołujące utlenianie wina.

Proces oksydacji przekłada się tracenie aromatu i pogarszanie smaku.

Niekorzystny jest także nadmiar wilgoci, który jest przyczyną powstawania pleśni na korku, przez co traci on swoją izolacyjną właściwość i powoduje przedostawanie się do wina niepożądanych zapachów.

Może zabrzmi to patetycznie, ale prawdą jest, że wino wymaga także spokoju.

Pomieszczenie, w którym je przechowujemy powinno być wolne od wszelkich gwałtownych ruchów.

Zdecydowanie, niekorzystny jest fakt bliskiego sąsiedztwa torów kolejowych czy ruchliwej ulicy.

Należy wyeliminować także możliwość powstawania wszelkich drgań, wibracji i napięć, które może wywoływać praca maszyn czy innych urządzeń.

Specjaliści podkreślają, że gwałtowne ruchy i drgania odbywające się w naszej piwnicze, zakłócą przebieg ważnych procesów o charakterze biochemicznym, które zachodzą w naszych trunkach, co z kolei może przyczynić się do zepsucia wina.

Jak widać zatem, dobrze zaprojektowana piwniczka na wino to przedsięwzięcie, które wymaga aktywności na wielu polach.

Istotne są tu zarówno rozwiązania architektoniczne, które usprawnią estetykę pomieszczenia, umożliwią wygodne wejście do niego, jak i szereg działań, które mają zapewnić panowanie odpowiednich warunków.

Wymaga to zaangażowania i profesjonalnego podejścia.

Sprzęt do piwniczki na wino

Meblowanie piwniczki to nie tylko proces, którego zadaniem wniesienie pięknego, klimatycznego wystroju wnętrza.

Owszem, piwniczka na wino to miejsce, które powinno mieć klimat, w którym aranżacja wnętrza stanowi duże i ważne wyzwanie.

Do wyboru mamy klimatyczne kamienne wykończenie, które przywodzi nieco na myśl francuskie piwniczki utrzymane w romańskim stylu lub wykończenie w drewnie.

Obydwa style mogę się podobać i idealnie komponować się z kolekcją wysokogatunkowego wina.

Jednak nie wygląd jest tu najważniejszy.

Meblowanie piwniczki z winami powinno być przede wszystkim podyktowane koniecznością zapewnienia wyżej wspomnianych warunków, jak i praktycznością.

Najważniejszy aspekt to regał na wino.

Nie ma tu żadnych wymogów, czy ograniczeń dotyczących materiałów, z których powinny być one wykonane.

Można postawić zarówno na drewniane regały na wino, metalowe szafki na wina, jak i nawet regały betonowe.

Istotne są inne aspekty:

jeżeli planujemy posiadać rozbudowaną kolekcję wina, w której zgromadzimy wiele butelek z dojrzewającym trunkiem, musimy koniecznie postawić na szerokie i pojemne regały lub stojaki.

Chodzi tu przede wszystkim o fakt, że butelki powinny być składane pojedynczo, nie mogą leżeć na sobie.

Po pierwsze, takie przechowywanie ma niekorzystny wpływ na procesy zachodzące w trakcie dojrzewania wina, po drugie zaś składowanie butelek na sobie generuje ryzyko ich stłuczenia.

Jeżeli warunki przestrzenne zmuszają nas do takiego magazynowania wina, układajmy w taki sposób jedynie butelki z winem mniejszej jakości i te, które przeznaczone są do szybkiego spożycia.

Pamiętajmy jeszcze raz, wino powinno mieć zapewniony spokój podczas dojrzewania, a także być wolne od drgań i wibracji.

Drugim ważnym aspektem dotyczącym przechowywania wina jest konieczność zapewnianie butelkom pozycji horyzontalnej.

Warto zatem bardziej postawić na regały z dużą ilością płytkich półek, niż meble wyposażone w małą ilość półek głębokich.

Te drugie to zwyczajna strata miejsce.

Jak wspomnieliśmy, wino nie powinno być składowane na sobie, po czym dodaliśmy, że powinno być przechowywane w pozycji horyzontalnej.

Wyklucza to zatem ustawianie butelek, które zdecydowanie powinny leżeć.

Chodzi o to, by korek był przez cały czas częściowo zanurzony w winie.

Regały należy ustawić wzdłuż ścian pomieszczenia, co stworzy idealne zagospodarowanie przestrzeni i umożliwi ewentualne dostawienie dodatkowych mebli w środkowej części pomieszczenia w razie powiększania się naszej kolekcji.

Układając butelki miejmy na uwadze fakt, że wino przeznaczone do szybkiego spożycia powinno znaleźć jak najbliżej wejścia.

W głębi pomieszczenia przechowujmy te gatunki, które przeznaczone są do dojrzewania podczas, czasem nawet i wieloletniego dojrzewania.

Jeżeli naszą piwniczkę z winami traktujemy również jako spiżarkę, w której będziemy przechowywali przetwory, będziemy potrzebowali dodatkowych mebli.

To przede wszystkim zamykane skrzynie.

Chodzi o to, by zminimalizować rozchodzenia się zapachu jedzenia. Warto zainwestować także w specjalne przepierzenia, które zasłonią stojące skrzynie i jeszcze bardziej odizolują część piwniczki z winem.

Ile kosztuje piwniczka na wino?

Pytanie o koszta urządzenia piwniczki na wino, nie może uzyskać jasnej, klarownej i jednoznacznej odpowiedzi.

Mówiąc kolokwialnie, jest to temat rzeka.

Koszty mogą bardzo zróżnicowane w zależności od wielu czynników.

Elementami, które wpływają na różnice w cenach są:

  • rodzaj piwniczki,
  • umiejscowienie,
  • powierzchnia,
  • rodzaj i materiał,
  • jakość zastosowanych mebli,
  • oświetlenie,
  • sposób wykończenia i wiele innych.

Istotny jest także fakt czy decydujemy się na budowę obiektu wolnostojącego, np. tzw. piwniczki ziemnej w ogrodzie, czy ulokujemy ją pod domem w postaci piwniczki spiralnej, czy tylko wykorzystamy istniejącą już klasyczną piwnicę.

Ten ostatni przypadek na pewno wiąże się z najmniejszymi kosztami, gdyż nie przewiduje nowej inwestycji w postaci skuwania podłogi i budowania nowego pomieszczenia lub stawiania go od nowa w ogrodzie.

Dysponując klasyczną piwnicą poniesiemy jedynie koszty związane z wykończeniem (tu także system wentylacji, który zapewni wymagane warunki) i umeblowaniem.

Do wyboru mamy jeszcze skorzystanie z opcji zakupu gotowej piwniczki, np. w postaci murowanej ziemianki, którą jedynie wkopiemy w ziemię naszego ogrodu i zasypiemy.

W takich przypadkach oszacowanie kosztów jest o wiele łatwiejsze.

Tego typu produkty, np. o wymiarach 300cm x 240cm x 240 cm można nabyć już za około 3000zł.

Inni producenci oferują gotową piwniczkę o wymiarach 220cm x 330cm x 180cm, której sięga około 2500-2700 zł.

Podsumowanie

Domowa piwniczka z winami
Domowa piwniczka z winami

Urządzanie piwniczki na wino to proces złożony, który wymaga aktywności na kilku polach.

Musimy zapewnić przede wszystkim odpowiednie warunki panujące w pomieszczeniu, w którym będziemy przechowywać wino.

Najważniejsze jest stworzenie odpowiedniej stałej temperatury oraz wilgotności powietrza, a także zaciemnienia.

Butelki z trunkami powinny być przechowywanie w pozycji horyzontalnej, co powinno stanowić główną przesłankę według, której będziemy dokonywać wyboru mebli.

Piwniczki urządzane w codziennych pomieszczeniach, np. kuchniach czy pokojach mogą się sprawdzić jedynie w przypadku niewielkiej kolekcji, kiedy wino ma przeznaczenie szybkiego spożycia.

FAQ

✓ Gdzie zlokalizować piwniczkę na wino w ogrodzie?

Żeby jednak piwniczka ogrodowa mogła zapewniać warunki do leżakowania wina, musi zostać wybudowana w miejscu suchym i zacienionym. Ważne jest także, żeby wejście znajdowało się od strony północnej, co zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Większość specjalistów od budowy piwniczek na wino zgodnie przyznaje, że wykop nie musi głębszy niż 2m.

✓ Jakie warunki powinny panować w pomieszczeniu do przechowywania wina?

Najważniejsza jest stałość, która płynie ze stabilnych i niezmiennych warunków atmosferycznych. Temperatura powinna stale utrzymywać się na poziomie między 8-14 stopni Celsjusza. Wino wymaga ciemności. Wprowadzenie dużej ilości światła do piwniczki na wina, może również przyczynić się do zachodzenia niekorzystnych procesów w przechowywanych trunkach. Wilgotność powietrza również musi być stała i plasować się na odpowiednim poziomie. Specjaliści podają, że jej wartość powinna wahać się w przedziale 60-70%.

✓ Ile kosztuje piwniczka na wino?

Dysponując klasyczną piwnicą poniesiemy jedynie koszty związane z wykończeniem (tu także system wentylacji, który zapewni wymagane warunki) i umeblowaniem. Do wyboru mamy jeszcze skorzystanie z opcji zakupu gotowej piwniczki, np. w postaci murowanej ziemianki, którą jedynie wkopiemy w ziemię naszego ogrodu i zasypiemy. Tego typu produkty, np. o wymiarach 300cm x 240cm x 240 cm można nabyć już za około 3000zł. Inni producenci oferują gotową piwniczkę o wymiarach 220cm x 330cm x 180cm, której sięga około 2500-2700 zł.

2 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sofia

Imponuje mi, jak portal budowlany dba o szczegóły to jest to, czego szukam jako laik w branży.

Bolesław

Presto i na temat. Tak trzymaj.