Czy drewniane panele elewacyjne to dobre rozwiązanie do domu?

Panele elewacyjne drewniane
Panele elewacyjne drewniane

Od kilku lat na naszym rynku można znaleźć nowe systemy elewacyjne, które w porównaniu z poprzednimi są dużo tańsze i łatwiejsze w montażu.

Elewacje drewniane w całości, lub z drewnem we fragmentach od dawna cieszą się dużą popularnością – czy panele elewacyjne drewnopodobne są w stanie je zastąpić?

Elewacyjne okładziny drewniane

Drewniana panele elewacyjne
Drewniana panele elewacyjne

Elewacje drewniane to ciekawy pomysł, pamiętajmy jednak, że drewno na elewację musi być specjalnie przygotowane.

Przede wszystkim musi być ono dobrej jakości i zostać odpowiednio zaimpregnowane, co generuje spore koszty na budowie.

Często drewniane elewacje wykonuje się z drogiego drewna egzotycznego, które jest trwalsze od drewna odmian klasycznych (nie mniej jednak klasyczne gatunki drewna również do tanich nie należą).

Montaż drewnianych elementów na elewacji nie należy do prostych i wymaga dokładnego, precyzyjnego i fachowego wykończenia, a to z kolei odznacza się praco i czasochłonnością.

Elementy drewniane zazwyczaj montuje się na specjalnym, wcześniej przygotowanym stelażu, lub odpowiedniej, przeznaczonej do tego konstrukcji rusztu na elewacji.

Dodatkowo stosuje się tutaj wkręty, czy śruby, które należy zaizolować np. specjalnymi uszczelniaczami do drewna, lub zakończyć odpowiednimi nakładkami, aby uniknąć przedostawania się wilgoci pomiędzy okładziną.

Źle wykonana okładzina drewniana, po kilku latach może ulec przegniciu, czy zniszczeniu.

deski elewacyjne

Panele elewacyjne

Tańszym i równie efektownym rozwiązaniem są panele, lub profile drewnopodobne, czyli deski styropianowe, które wykonuje się fabrycznie ze styropianu elewacyjnego. Są to gotowe elementy, powlekane na dowolny wzór i odcień drewna, wybrany z palety barw.

Można również zakupić panele, czy profile surowe i samemu je pomalować odpowiednimi lakierami, czy żywicami.

Montaż profili elewacyjnych jest bardzo łatwy i zakłada się je na elewacji podobnie jak styropianowe kształtki sztukaterii elewacyjnej w postaci prostych, czy ozdobnych gzymsów, boni, czy opraw i opasek otworów okiennych, lub drzwiowych.

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykonania części prac we własnym zakresie i sporo w ten sposób zaoszczędzić. Nie trzeba tutaj stosować dodatkowych kołków, wkrętów, czy śrub.

Do montażu stosuje się odpowiednie kleje mrozoodporne, przeznaczone do styropianu elewacyjnego.

Panele elewacyjne można zastosować na dowolnym systemie dociepleniowym, czyli na przygotowanej już z dociepleniem elewacji, lub na zwykłej nawet wyprawie tynkarskiej.

Zasada jest prosta – panele, czy profile drewnopodobne, styropianowe montuje się zazwyczaj przed ostatecznym wykończeniem elewacji, czyli przed tynkami strukturalnymi, bądź przed malowaniem docelowym.

Jeśli okaże się, że elewacja jest wykonana na gotowo, to wówczas takie panele, czy profile również można nakleić na elewację, stosując wtedy specjalne kleje, czy spoiwa przeznaczone do styropianu.

Montaż może być bardziej utrudniony w przypadku tynków nie gładkich, czyli takich, które posiadają chropowate faktury jak np. popularny baranek, czy inne tradycyjne tynki cementowo-wapienne z ozdobną fakturą, czy we wzory.

Gotowe, lub surowe panele, czy profile styropianowe po zamontowaniu i wykończeniu, jakością i wyglądem nie odbiegają od tych tradycyjnych okładzin z drewna.

Dom z taką elewacją będzie wyglądał stylowo i ładnie. Deski styropianowe można bez problemu łączyć z innymi tradycyjnymi, czy nowoczesnymi materiałami elewacyjnymi, jak:

  • kamień,
  • okładziny kamienne,
  • okładziny kamiennopodobne,
  • cegły,
  • okładziny klinkierowe,
  • elewacyjne płyty winylowe,
  • szkło,
  • z inne materiały okładzinowe.

Panele drewnopodobne bardzo ładnie komponują się z każdym rodzajem tynków elewacyjnych.

W przypadku surowych desek styropianowych, warunkiem jest odpowiednie ich pomalowanie specjalnymi preparatami i lakierami wykończeniowymi, zalecanymi przez producenta.

panele elewacyjne

Panele, czy profile styropianowe stanowią również dodatkową warstwę ocieplenia na elewacji i można je zlicować z elewacją, lub nakleić na gotowe docieplenie. Grubość takich desek ze styropianu, w zależności od systemu, to około 1-3cm.

Jest też możliwość zamówienia grubszych desek, wedle potrzeby. Dzięki temu elewacja w tym miejscu będzie się ładnie odznaczać i podkreśli styl, oraz architekturę domu.

Takie rozwiązanie pasuje zarówno do domów tradycyjnych, w stylu dworkowym, czy klasycznym, jak również do nowoczesnych, czy ultranowoczesnych.

Łatwość montażu przy profilach elewacyjnych polega przede wszystkim na tym, że gotowe panele można przycinać podobnie jak tradycyjny styropian do zadanego wymiaru i po prostu je nakleić klejem na elewację, czy na jej wybrany fragment.

Innym, powszechnie stosowanym rozwiązaniem są winylowe panele drewnopochodne, ale to rozwiązanie również wymaga precyzyjnego i pracochłonnego wykonania, oraz systemowego mocowania.

Jest to wariant tańszy od standardowego drewna, ale jednak droższy od paneli, czy profili ze styropianu.

Alternatywnie można również na elewacji, na masie tynkarskiej wykonać odbicie wzoru słojów drewna z desek, a następnie pomalować to specjalnymi żywicami, które nadają fakturę i wygląd drewna.

Taki wariant również jest praco- i czasochłonny, gdyż wymaga dokładnego przykładania desek i ich odwzorowania, a i stosowane w tym przypadku żywice do tanich nie należą.

Czy warto zdecydować się na drewnopodobne panele elewacyjne?

System paneli, czy profili drewnopodobnych, wykonanych ze styropianu wydaje się jednym z najbardziej optymalnych rozwiązań, zwłaszcza kiedy Inwestorowi zależy na szybkim i tanim montażu.

Jest to ciekawa i niedroga alternatywa dla wykończeń elewacyjnych, coraz częściej z powodzeniem stosowana. Na naszym rynku producenci zapewniają dobrą jakość i różnorodność swoich produktów i systemów.

Bardziej trwałe mogą być trochę droższe deski ze styroduru, ale te standardowe ze styropianu mają także wysokie parametry wytrzymałościowe na warunki zewnętrzne.

Dodatkowo są niepalne jak w przypadku drewna tradycyjnego i co najważniejsze nie wymagają okresowej pielęgnacji.

Elewacja wykonana w takim rozwiązaniu na długie lata pozostaje bez zmian i nie odbarwia się, jak w przypadku okładzin drewnianych, które co kilka lat trzeba odświeżać i ponownie impregnować.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Magdalena Kacprzyk

Posiadam okładziny ścienne i muszę przyznać, że nie spodziewałam się takiej jakości – trzeci rok z rzedu bez żadnych problemów, odświeżam tylko na wiosnę i jest jak nowa.

Mariusz Domeradzki
Odpowiedź do  Magdalena Kacprzyk

Przy ostatnim remoncie mojego tarasu też wykorzystałem deski elewacyjne i muszę szczerze przyznać że jestem bardzo zadowolony. Świetna jakość także polecam!

Zofia Nadarzyńska

5 lat temu zdecydowaliśmy się z mężem na elewację drewnianą dla naszego domu jednorodzinnego. I po tych 5 latach stwierdziliśmy, że to był najlepszy wybór. Elewacja wygląda estetycznie, pomimo naszych obaw, co do zastosowania drewna jako materiału zewnętrznego. Wybraliśmy thermososnę. Teraz zastanawiamy się nad tarasem drewnianym, żeby utrzymać jednolity wizaż. Wybraliśmy firmę z Lublińca jako wykonawcę dla elewacji. Myśleliśmy, że czas realizacji będzie bardzo długi, ale okazało się, że montaż trwał kilka dni a efekt przerósł nasze oczekiwania. Przy ewentualnej realizacji tarasu ponownie wybierzemy tę firmę. Polecam elewację drewnianą każdemu, kto tak, jak my, nie był przekonany do standardowych, popularnych wykończeń. Czyszczenie czy renowacja nie jest skomplikowana i de facto każda firma, która ma do czynienia z drewnem jest w stanie ją wykonać.