Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Polisa mieszkaniowa to skuteczny sposób na ochronę majątku i własnej kieszeni przed następstwami różnych zdarzeń losowych. Z tego artykułu dowiesz się, co decyduje o cenie ubezpieczenia i jak znaleźć ofertę odpowiadającą indywidualnym potrzebom.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania
Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania

Zakup polisy mieszkaniowej wielu osobom kojarzy się z wymogiem stawianym przez bank udzielający kredytu hipotecznego. Warto zastanowić się, dlaczego banki żądają tego typu zabezpieczeń. Mają bowiem świadomość, że dom czy mieszkanie to najbardziej wartościowy składnik majątku, który wskutek nieprzewidzianych zdarzeń może ulec częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu. Sprawdzając ubezpieczenie mieszkania na rankomat.pl można zyskać pewność, że w razie poważnych kłopotów spowodowanych losowymi czynnikami ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Wartość mieszkania – jak wpływa na wysokość składki?

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od szeregu czynników. Jednym z tych najważniejszych jest wartość mieszkania – im wyższa, tym droższa polisa. Z punktu widzenia ubezpieczycieli ogromne znaczenie mają kryteria wpływające na ryzyko ubezpieczeniowe, m.in. lokalizacja (ubezpieczenie mieszkania w Warszawie kosztuje więcej niż w małej miejscowości) i metraż mieszkania, standard wykończenia, wyposażenie, zabezpieczenia własne (monitoring, antywłamaniowe drzwi i okna etc.) oraz kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie (np. lokale na parterze są najbardziej zagrożone włamaniami).

Co więcej, każdy ubezpieczony powinien pamiętać o zgłaszaniu ubezpieczycielowi zmian powodujących wzrost wartości mieszkania, np. informacji o generalnym remoncie, wymianie okien czy zakupie drogiego sprzętu RTV itp. Trzeba wiedzieć, że przełoży się to na podwyższenie składki, ale z drugiej strony także i efektywniejszą ochronę.

Zakres ochrony a cena polisy mieszkaniowej

Obecnie polisy mieszkaniowe są dostępne w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym. Podstawowa polisa chroni mury (czasami też i pozostałe elementy stałe) m.in. przed pożarem, powodzią, gradobiciem, huraganem, uderzeniem pojazdu mechanicznego, eksplozją i implozją, osuwaniem się i trzęsieniem ziemi czy upadkiem statku powietrznego. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że liczba ryzyk uwzględnionych w polisie jest w tym przypadku ograniczona. Wykluczone są ryzyka dotyczące tzw. mienia ruchomego – czyli wyposażenia mieszkania.

Minimalny poziom bezpieczeństwa wynikający z podstawowej polisy to za mało, aby kompleksowo chronić nieruchomość. Na wyposażenie mieszkania nierzadko składają się cenne przedmioty – z policyjnych statystyk wynika, że średnia wartość mienia skradzionego przy jednym włamaniu wynosi ok. 11 tys. zł. Chcąc uniknąć takiego uderzenia w kieszeń, trzeba poszerzyć zakres ochrony o kradzież z włamaniem. Innymi polecanymi dodatkami są: przepięcie, zalanie oraz stłuczenie przedmiotów szklanych. Średni koszt poszczególnych rozszerzeń wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ponadto pakiet All Risks uwzględniający wszystkie zdarzenia losowe. Im więcej ryzyk znajduje się w polisie, tym więcej trzeba za nią zapłacić.

Ubezpieczenie lokatorów w polisie mieszkaniowej

W ramach polisy mieszkaniowej można chronić nie tylko mieszkanie i pomieszczenia przynależne (strych, piwnica), ale także lokatorów. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC w życiu prywatnym) to najlepszy sposób, aby uniknąć finansowej odpowiedzialności za szkody nieumyślnie spowodowane osobom trzecim, np. w przypadku zalania mieszkania sąsiada. Średnia cena OC wynosi mniej więcej tyle samo, co pozostałych dodatków – nie jest to wygórowaną kwotą w porównaniu z kosztami likwidacji szkód.

Również i domowy assistance często występujący w formie dodatku do polisy podbija jej cenę. Warto jednak pamiętać, że pakiet ten daje dostęp (na określonych w umowie zasadach) do szeregu specjalistycznych usług, których opłacenie w swoim zakresie generuje znacznie większe wydatki.

Polisa mieszkaniowa – jaki to koszt?

Wysokość składki zawsze jest ustalana indywidualnie. W Warszawie występują spore różnice w cenach polis mieszkaniowych – ta sama nieruchomość może zostać różnie wyceniona przez poszczególnych ubezpieczycieli. Niemniej na ubezpieczenie swoich czterech kątów mieszkańcy stolicy wydają przeciętnie od 200 do 400 zł (jest to też średnia stawka obowiązująca w skali kraju) – w zależności od ilości rozszerzeń przekładających się na zakres ochrony.

Zgłaszając mieszkanie wraz z wyposażeniem do ubezpieczenia, trzeba pamiętać o podaniu realnej wartości mienia (przydatne są tu wszelkie faktury, rachunki etc.). Zawyżanie lub zaniżanie jego wartości mija się z celem i pociąga za sobą konsekwencje, np. odmowę wypłaty odszkodowania przy niedoubezpieczeniu (zaniżonej wartości).

Jak znaleźć najlepszą polisę?

Z uwagi na spore rozbieżności w cenach zakup polisy należy poprzedzić porównaniem ofert za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. Trzeba zwracać uwagę na zakres ochrony i wysokości sum gwarantowanych, na które można ubezpieczyć poszczególne ryzyka. Cena polisy jest oczywiście ważna, ale nie powinna być główną przesłanką decydującą o zakupie ubezpieczenia. Polisa musi odpowiadać indywidualnym potrzebom. Z rozszerzeń oferowanych przez ubezpieczyciela należy wybrać te, które w danym przypadku są naprawdę potrzebne.

Wartość mieszkania i jego specyfika, zakres ochrony i lokatorzy to kluczowe czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia. Duża liczba rozszerzeń i dodatkowych klauzul ochrona oznacza co prawda wyższą składką, ale gwarantuje skuteczną ochronę.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze