
Wanna wolnostojąca może być naturalną ozdobą łazienki – przez swój kształt, umiejscowienie czy też kolor. Wkomponowanie jej we wnętrze niesie za sobą jednak wiele wyzwań. Jeśli im sprostamy, stworzymy stylową przestrzeń z charakterem.
Wanny wolnostojące są jednym z najbardziej stylowych i eleganckich elementów wystroju łazienek. Dzięki swojemu pięknu i funkcjonalności, stają się coraz bardziej popularne wśród osób, które chcą nadać swojej łazience luksusowego wyglądu. Projektowanie łazienki z wanną wolnostojącą wymaga jednak pewnej wiedzy i umiejętności, aby osiągnąć harmonijną i spójną aranżację. W tym artykule omówimy, jak wykorzystać piękno wanny wolnostojącej w projektowaniu łazienki, aby stworzyć wyjątkowe i stylowe wnętrze.
Jakie wyzwania niesie za sobą zaprojektowanie łazienki z wanną wolnostojącą? Przede wszystkim musimy najpierw zdecydować, gdzie powinna się ona znaleźć. Taka wanna lepiej pasuje do dużych pokoi kąpielowych, aczkolwiek nie jest to regułą. Wanna wolnostojąca sprawdzi się także w mniejszym pomieszczeniu. Aby w pełni wykorzystać estetykę i funkcjonalność wanien wolnostojących, należy je odpowiednio dopasować do rozmiaru łazienki. Optymalnie, powierzchnia łazienki powinna wynosić co najmniej 10-12 metrów kwadratowych.

Wanna wolnostojąca i styl pomieszczenia
Wanna wolnostojąca powinna zostać dopasowana nie tylko do metrażu, ale również stylu pomieszczenia. Inny model wybierzemy do łazienki w stylu skandynawskim, inny z kolei do nowoczesnego wnętrza lub klasycznego. Zobacz nasze propozycje aranżacji.
Styl skandynawski
Styl skandynawski charakteryzują naturalne materiały i jasne kolory. Dlatego, jeśli chcemy urządzić łazienkę w ten sposób, najlepiej wybrać klasyczną białą wannę o prostokątnym albo owalnym kształcie. Doskonale będzie korespondować z takimi materiałami jak drewno lub kamień i wpasuje się w minimalistyczne wnętrze. Jeżeli mamy wystarczająco miejsca, taka wanna może być centralnym elementem aranżacjii. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się modele przyścienne.
Styl nowoczesny
Wnętrza w nowoczesnym stylu charakteryzuje minimalizm i geometria, ale też odrobina szaleństwa, jeśli chodzi o dobór kolorów. Dlatego w łazience urządzonej w takim stylu bez wahania może znaleźć się wanna wolnostojąca w innej barwie niż biel. Szeroką paletę kolorystyczną wanien oferuje marka Fjordd, której produkty znajdziecie w salonach Maxfliz. Wanny wykonane są z kamiennego kompozytu, który łączy w sobie skały dolomitowe z żywicą i środkami utwardzającymi. Dzięki temu wanna jest nie tylko funkcjonalną ozdobą wnętrza, ale charakteryzuje się też dużą trwałością i odpornością na zarysowania.
Styl industrialny
Styl industrialny stał się niezwykle popularny kilka lat temu i wciąż stanowi jeden z głównych wnętrzarskich trendów. Charakteryzuje go surowość typowa dla fabrycznych wnętrz, ale wprowadzona do wnętrz przy użyciu wysokiej jakości materiałów i designerskich mebli. Materiałami chętnie stosowanymi w industrialnych wnętrzach są cegła, beton i metal, a to wszystko z dodatkiem drewnianych akcentów, które ocieplają aranżację i nadają jej przytulności.
Urządzając łazienkę w stylu industrialnym, należy zatem zrezygnować z klasyki i postawić na odważniejsze rozwiązania. Idealnym pomysłem będzie wanna wolnostojąca w kolorze czarnym, którą można ustawić na środku pomieszczenia, albo też taka umieszczona w metalowym stelażu – podkreśli to jego surowy charakter.

Wanna wolnostojąca – gdzie najlepiej ją ustawić?
Naturalnym wyborem do aranżacji wanny wolnostojącej jest środek pomieszczenia, ale to nie jedyna możliwość.
- Centralna kompozycja idealnie sprawdzi się w większych łazienkach o prostokątnym planie. Pamiętajmy jednak, aby wanna była proporcjonalna do pomieszczenia i nie ograniczała dostępu do innych części łazienki.
- Innym pomysłem jest umieszczenie wanny pod ścianą lub w narożu – to idealne rozwiązanie do mniejszych łazienek i takich, których plan wymusza to rozwiązanie.
- Wanna wolnostojąca to też dobre rozwiązanie do łazienki na poddaszu – możemy umieścić ją pod skosem, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsca na inne sprzęty i jednocześnie wykorzystamy ciężką do zaaranżowania przestrzeń. Musi być tam na tyle miejsca, by można było swobodnie wejść i korzystać z wanny – przyjmuje się zatem, że ścianka kolankowa powinna mieć przynajmniej 100-150 cm wysokości.