Urządzanie łazienki krok po kroku

Urządzanie łazienki krok po kroku

Urządzenie nawet najmniejszej łazienki to szereg dylematów i wyborów, przed którymi staje każdy, kto wykańcza mieszkanie lub planuje remont. Części wyposażenia łazienki po prostu nie możemy pominąć. Jednocześnie nierzadko przestrzeń bywa mocno ograniczona. Jak to wszystko zaaranżować?

Nowoczesne meble łazienkowe zapewniają nam wiele możliwości. Dzięki temu bez względu na to, czy możemy puścić wodze fantazji w przestronnym pomieszczeniu, a może musimy liczyć się z każdym wolnym miejscem w małej łazience – zawsze znajdziemy wiele interesujących rozwiązań. Poznaj niektóre z nich, a także dowiedz się, jak pogodzić estetykę z funkcjonalnością.

Wybieramy meble łazienkowe – najważniejsze zasady

Na początek kilka podstawowych porad, które najlepiej uwzględnić już na samym początku urządzenia łazienki. Otóż żeby skomponować spójną i przede wszystkim trwałą aranżację łazienki, należy uwzględnić charakterystykę i potrzeby tego miejsca. Jak wiadomo w łazience panuje najwyższy poziom wilgoci w domu bądź mieszkaniu, dlatego podstawową regułą jest to, aby meble łazienkowe były przeznaczone do funkcjonowania właśnie w pomieszczeniu, gdzie panuje nieco wyższa temperatura, a z pewnością większa wilgoć. Dlatego szukając nawet prostych szafek, lepiej ograniczyć się do kolekcji mebli łazienkowych, które zazwyczaj wykonane są z myślą o większej wytrzymałości. Z długofalowego punktu widzenia lepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie strony https://strefalazienek.pl/51-meble-lazienkowe, gdzie znajdziemy wyłącznie meble łazienkowe, niż przeglądanie ogólnych katalogów wnętrzarskich.

Z kwestią wytrzymałości wiąże się jeszcze jeden aspekt mebli. Otóż obecnie w zdecydowanej większości przypadków kiedy zamawiamy meble łazienkowe online, sklepy dostarczają nam produkty w częściach, które sami musimy złożyć w domu. Tymczasem szafki podumywalkowe czy inne elementy wyposażenia muszą być bardzo dobrze dopasowane i solidnie zamontowane, żeby służyć nam latami. Warto więc szukać wymarzonych mebli łazienkowych tam, gdzie sprzedawca zapewnia dowóz gotowych mebli, które można co najwyżej połączyć z umywalką.

Co do samej armatury, wybór jest bardzo duży, dlatego jeszcze przed pierwszymi zakupami warto porozumieć się w kwestii stylu czy chociażby kolorystyki, w jakiej będzie urządzone to pomieszczenie. Im wcześniej o to zadbamy, tym łatwiej poradzimy sobie m.in. z montażem, gdyż wszelkiego rodzaju przyłącza usytuujemy tak, aby jak najłatwiej było potem zamontować armaturę.

Wśród uniwersalnych porad dotyczących tego, jakie meble łazienkowe wybrać, nie należy zapominać o funkcjonalności. Pogodzenie praktycznego wymiaru wyposażenia łazienki z estetyką to często niemałe wyzwanie, ale warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania, mając na uwadze fakt, że z prysznic czy lustra łazienkowe mają przede wszystkim ułatwić nam codzienną higienę.

Jaki styl mebli łazienkowych wybrać?

Przejdźmy do rozwiązywania pierwszych, poważnych dylematów związanych z urządzaniem łazienki. Zazwyczaj domownicy wolą ustalić jednolity styl wystroju, aby pod tym kątem decydować się na wybór mebli łazienkowych. Obecnie wśród wnętrzarskich trendów panują trzy główne nurty: skandynawski minimalizm, elegancki glamour oraz nowoczesny industrializm. Każdy z tych stylów wiąże się z niemal zupełnie innym podejściem do urządzenia łazienki i to już na bardzo wczesnym etapie. Dla przykładu w modernistycznym stylu industrialnym ewentualne elementy instalacji wodnej czy gazowej może być ciekawą ozdobą w łazience, którą warto podkreślić. Z kolei jeśli preferujemy minimalizm, będziemy raczej dążyć do tego, żeby “schować” wszystkie zbędne elementy. Może objawiać się to chociażby tym, że w minimalistycznym wystroju najprawdopodobniej wybierzemy zestaw podtynkowy toalety, z kolei w stylach industrialnych lub glamour być może zdecydujemy się na uwypuklenie efektownego rezerwuaru.

W przypadku armatury różnice również są zauważalne. Styl miejski loftowy charakteryzuje się surowością, krany czy elementy umywalki mogą być matowe, a wśród materiałów będzie dominować miedź czy żeliwo. Styl glamour to liczne ozdoby, efektowne kurki oraz złote wykończenia. Skandynawski minimalizm jest pod tym względem najbardziej uniwersalny i bez trudu dopasujemy tutaj najpopularniejsze zestawy armatury.

A jak konkretne style reprezentują meble łazienkowe? W stylu industrialnym dominować będzie mieszanka drewna i metalu, jak np. szafka wisząca i metalowe uchwyty. W tym miejscu warto wrócić do początku i uniwersalnych zasad urządzania łazienki, gdyż zarówno źle przygotowane drewno, jak i niezabezpieczone elementy metalowe mogą szybko ucierpieć, przebywając w pomieszczeniu o dużej wilgotności. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy do konstrukcji wykorzystano stal nierdzewną, a drewno zalakierowano.

Skandynawski minimalizm to przede wszystkim prostota. Meble łazienkowe drewnopodobne lub drewniane, fronty bez zdobień z uchwytami w stylu basic. Proste blaty łazienkowe, najczęściej w odcieniach poszczególnych gatunków drewna lub delikatnych pastelach. Dobrze dobrane meble łazienkowe w stylu skandynawskim nie powinny rzucać się w oczy, ale jako całość stanowić spójną, ciepłą kompozycję, która zachęca do długiej, gorącej kąpieli. Urządzając przestrzeń łazienki w stylu minimalistycznym warto mieć na uwadze fakt, że pomieszczenie nie powinno sprawiać wrażenie zagraconego i zbyt ozdobnego. Dlatego do wszelkiego rodzaju akcesoriów łazienkowych czy kosmetyków najlepiej przewidzieć szafki łazienkowe, w których wszystko pochowamy.

Jakie meble łazienkowe do małego pomieszczenia wybrać?

Na koniec jedno z największych wyzwań, jeśli chodzi o aranżację łazienki. Ograniczona przestrzeń zmusza nas do pobudzenia wyobraźni i optymalnego wykorzystania dostępnego miejsca. Bardzo skutecznym rozwiązaniem w małym metrażu mogą być szafki łazienkowe wiszące, które jednocześnie zapewniają miejsca do przechowywania, ale nie zabierają cennego metrażu. Dotyczy to również umywalki. Szafki podumywalkowe wiszące to zawsze odrobinę więcej miejsca np. na wagę łazienkową. Ponadto szafki łazienkowe nie powinny być zbyt głębokie, aby nie utrudniać poruszania się po łazience. 

Jeśli nie możemy faktycznie powiększyć metrażu naszej łazienki, można to zrobić przynajmniej optycznie. Podstawą tego typu sztuczek będzie kolorystyka. Jasne płytki i biała armatura sprawią, że wewnątrz nie będziemy czuli się klaustrofobicznie. Sporo dobrego pod względem optycznego powiększania łazienki mogą dać szafki lustrzane. Jeśli nie mamy dość miejsca na lustra, warto pogodzić potrzebę przeglądania się z miejscem na przechowywanie kosmetyków czy środków czystości. Takie szafki łazienkowe charakteryzują się wysoką funkcjonalnością, co jest doskonałym rozwiązaniem w małej łazience.

Jeżeli nie mamy pewności ile szafek łazienkowych uda się nam zmieścić w łazience, idealnym rozwiązaniem mogą być meble łazienkowe modułowe. Wybierając meble z takiej serii znacznie prościej będzie potem dopasować dodatkowe szafki stojące bądź inne meble do łazienki.

Umywalka nablatowa czy zabudowana?

Ostatni dylemat, na który zwrócimy uwagę dotyczy wyboru rodzaju umywalki. Wbrew pozorom nie jest to decyzja, którą można zostawić na ostatnią chwilę. Dla większości z nas wybór między umywalką nablatową a montowaną wewnątrz blatu ogranicza się do aspektu estetycznego. Jednak na etapie montażu szafki łazienkowej pojawia się problem z wysokością, która standardowo wynosi 85 cm od podłogi dla krawędzi umywalki. Ustawienie umywalki na blacie oznacza zmianę wysokości o kilkadziesiąt centymetrów co z kolei przekłada się na wysokość montażu szafki (jeśli jest wisząca), a także wysokość kranu. Czasami ratunkiem może być wysoka bateria stojąca lub specjalny rodzaj umywalki nablatowej z otworami na baterię. Jeśli zdecydujemy się na umywalkę montowaną na blacie warto z kolei upewnić się, że taki montaż jest możliwy w przypadku szafki, którą wybraliśmy.

Wybierając między typami mebli warto zwrócić uwagę na codzienne użytkownie. W przypadku armatury i mebli zabudowanych, znacznie prostsze jest uporządkowanie łazienki. Dlatego skupiając się na rodzaju mebli warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czyli ważniejsza jest dla nas funkcjonalność na co dzień, czy jednak efektowny wygląd.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze