7 zalet szalunku traconego: technika, montaż, żywotność, koszty.

Szalunek tracony
Szalunek tracony

Technika szalunku traconego – czym jest?

Deskowanie, bo taka jest zalecana nazwa dla szalunku, to rodzaj konstrukcji wykorzystywanej w budownictwie do formowania kształtów w mieszankach z betonu. Do wykonania konstrukcji szalunkowych używa się różnego typu materiałów. Najbardziej popularnym jest drewno – zazwyczaj są to sosnowe deski o grubości około 2-3 cm. Szalunek może być także wykonany ze sklejki wodoodpornej, metalu lub tworzywa sztucznego.

Większość form szalunkowych to tymczasowe konstrukcje, które demontuje się po uzyskaniu zamierzonego kształtu. Niektóre z nich mogą być wielokrotnie zastosowane, inne, jak na przykład szalunki drewniane, są przeznaczone do jednorazowego użytku. Z kolei szalunek tracony to forma z płyt, którą przytwierdza się na stałe do budynku – po zamontowaniu staje się jego częścią.

Zalety stosowania szalunku traconego

Za wyborem konkretnej techniki zwykle przemawia jej koszt. Najczęściej podczas budowy domu stosuje się szalunek tradycyjny – z wykorzystaniem drewnianych desek. Osoby decydujące się na to rozwiązanie sugerują się ceną – deski na szalunek są obecnie najtańszym na rynku materiałem. Na wybór tej techniki wpływa również jej długa tradycja i popularność. Okazuje się jednak, że szalunek tradycyjny jest tańszy tylko z pozoru. Przyjrzyjmy się zaletom stosowania techniki szalunku traconego z płyt cementowo-wiórowych. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Szalunek tracony
Szalunek tracony

Długa żywotność materiału

Pierwszą ważną zaletą szalunku traconego jest materiał, z którego się go wykonuje – do produkcji wykorzystuje się impregnowane płyty wiórowo-cementowe. Materiał odporny jest na szkodliwe działanie warunków pogodowych. Ponadto jest niewrażliwy na wilgoć oraz wolny od korników. Inną zaletą płyt wiórowo-cementowych jest brak podatności na niszczenie od pleśni lub grzybów – nie pokrywają one szalunku traconego. Wszystkie z wymienionych właściwości przekładają się na żywotność materiału, z którego wykonany jest szalunek tracony.

Szybki montaż szalunku traconego

Kolejną z zalet płynącą z zastosowania szalunku traconego jest sposób jego montażu. Elementy formy z łatwością dają się zamontować w każdego typu cegle oraz murach wykonanych z betonu. Przytwierdza się je poprzez ich przewiercenie i następnie przymocowanie do muru za pomocą wkrętów lub kotew. Przewidziany czas montażu dla jednej osoby to około 1 do 1,5 min na metr bieżący. Zatem wykonanie szalunku wieńca dla domu o obwodzie 160 metrów zajmuje tylko około 3 godzin. Dla porównania zamontowanie szalunku metodą tradycyjną dla domu tej samej wielkości trwa 2-3 dni.

Brak demontażu

Brak demontażu konstrukcji szalunku traconego również stanowi jego zaletę. Po uzyskaniu zamierzonej formy, możemy od razu przejść do kolejnego etapu budowy. Decydując się na szalunek tracony, skracamy czas realizacji inwestycji. Brak demontażu to także brak konieczności zastosowania dodatkowych narzędzi, tak jak ma to miejsce w przypadku szalunku tradycyjnego – demontaż desek wiąże się z czynnością podkuwania posadzki. To dodatkowy zabieg, który wydłuża czas realizacji inwestycji oraz jej koszt.

Bezpieczeństwo pracy

Zaletą wykorzystania szalunku traconego jest także bezpieczeństwo pracy. Zastosowanie tego rozwiązania nie wymaga użycia rusztowań – szalunek tracony wieńca można bez trudu zamontować na każdej z kondygnacji. Możliwość montażu bez konieczności wchodzenia na konstrukcję rusztowania znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy, a także poprawia jej komfort.

Niskie koszty
Niskie koszty

Niskie koszty

Przeciwnicy metody szalowania z użyciem szalunku traconego wskazują na wysokie koszty jego zakupu. Pomijają jednak kilka ważnych kwestii. Nie uwzględniają czasu, jaki należy przeznaczyć na wykonanie szalunku metodą tradycyjną. Pomijają także koszty związane z jego demontażem oraz z koniecznością zastosowania dodatkowych narzędzi. Jeśli zostanie to uwzględnione, okazuje się, że szalowanie w systemie szalunku traconego jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż szalunek tradycyjny.

Szalunek tracony to ekologiczne rozwiązanie

Niskie zużycie materiałów na etapie prac wykończeniowych oraz zminimalizowanie odpadów budowlanych sprawia, że zastosowanie szalunku traconego staje się rozwiązaniem nie tylko opłacalnym, ale również ekologicznym.

Wysoka precyzja wykonania i dodatkowa izolacja

Szalunek pozwala uzyskać wysoką precyzję konstrukcji budynku – równe piony, poziomy oraz kąty proste. Co więcej zyskujemy absolutnie bezmostkową konstrukcję budynku, co wpływa pozytywnie na izolację termiczną – szalunek z płyt cementowo-wiórowych staje się docelowo dodatkową warstwą izolacyjną.

Szalunek tracony jest rozwiązaniem ekologicznym, ekonomicznym, szybkim w montażu i precyzyjnym w wykonaniu. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego szalunku z desek, z której warto korzystać na każdej budowie. Produkt ten znaleźć można w atrakcyjne cenie i w stałej dostępności pod poniższym linkiem:

https://www.realbud.com/pl/szalunek-tracony-wienca-h-140-do-250-mm-1629.html

 

 

Jakie zalety ma szalunek tracony?

Poza niskimi kosztami to również rozwiązanie wysoko bezpieczne, ekologiczne i przyspiesza proces budowy.

Czym się różni szalunek tracony od szalunku?

Zazwyczaj formy szalunkowe to konstrukcje demontowane po uzyskaniu kształtu.
Natomiast szalunek tracony to forma z płyt, która po zamontowaniu staje się jego częścią.

Z czego produkowany jest szalunek tracony?

Do produkcji wykorzystuje się impregnowane płyty wiórowo-cementowe. Materiał ten znany jest z wysokiej odporności na zmienne warunki atmosferyczne.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze