Lilie wodne: odmiany, sadzenia, zalety i wady nenufarów

Lilie wodne
Lilie wodne

Aby uatrakcyjnić aranżację ogrodu, można wprowadzić do niego zbiornik wodny, staw lub niezwykle popularne oczko wodne.

Decydując się na oczko, warto wzbogacić je liliami wodnymi, których mnogość odmian i kolorów pozwala na osiągnięcie niezwykle naturalnego efektu przydomowej sadzawki.

Lilie wodne dzięki swym imponującym rozmiarom oraz wytrzymałości staną się nadrzędną dekoracją w całym ogrodzie.

Lilia wodna

Lilie wodne nazywane są często grzybieniami białymi (Nymphaea alba L.) lub nenufarami. Są bylinami zimującymi w gruncie, bez których oczko wodne nie będzie już tak spektakularną ozdobą ogrodu.

Lilie wodne są kwiatami o mięsistych płatkach i zmiennej barwie kwiatów; to rośliny wodne nie tylko o pomarańczowych i białych kwiatach, ale także mające kwiaty różowe, czy ozdobione obficie dużymi karminowoczerwonymi kwiatami.

Aby zapewnić im optymalne warunki do kwitnienia temperatura otoczenia powinna wynosić minimum 18 ºC.

Średnica kwiatów, które otwierają się tylko w ciągu dnia dochodzi do 25 cm.

Gwiaździste kwiaty nenufarów delikatnie pachną, zwabiając swoja wonią okoliczne owady, które je zapylają.

Niestety, kwiaty nie są zbyt trwałe, gdyż ich czas kwitnienia osiąga maksymalnie 4 dni.

Z chwilą przekwitnięcia szypułka kwiatowa ulega skręceniu wciągając przekwitnięta cześć lilii pod powierzchnię wody.

Wielkość posiadanego oczka wodnego w dużej mierze determinuje rodzaj dobieranych odmian, które charakteryzują się rożną siłą wzrostu.

Im większa powierzchnia oczka wodnego, tym bardziej okazałe rośliny możemy do niego wprowadzić, zapełniając nimi powierzchnię wody.

Nie tylko kwiaty gwiaździste stanowią element dekoracyjny lilii wodnych w naturalistycznych założeniach ogrodowych.

Okrągłe liście nenufaru, lekko skórzaste i pokryte woskiem przybierają kolory od zielonego po ciemnoczerwone oraz plamiste. Ich średnica dochodzi do 30 cm, zaś ogonek może mierzyć nawet 2 metry!

Grzybienie białe pływają po powierzchni wody za sprawą komór powietrznych zlokalizowanych w ogonku i blaszce liściowej.

Ich kłącza zimujące w podłożu, raz na kilka lat należy rozsadzić, by zapewnić roślinie kontynuację wzrostu i kwitnienia.

Rośliny wodne – sadzenie w oczkach wodnych

W kwestii sadzenia lilii wodnych należy wykazać się delikatnością by nie uszkodzić ich struktury.

Najlepiej sadzić je na spokojnej, nieruchomej wodzie w znaczącej odległości od fontann.

Najlepszym miejscem do sadzenia nenufarów, zwłaszcza kolorowych są rejony mocno nasłonecznione.

W przypadku odmian podstawowych jakimi są białe nenufary najlepszym miejscem będą lekko zacienione części ogrodu.

Lilie wodne sadzi się od połowy maja w naturalnym dnie zbiornika na określonej głębokości.

Natomiast jeśli nasze oczko wodne wyłożone jest folią bądź jest wykonane z betonu wówczas rośliny możemy umieścić w wodzie w pojemnikach lub w workach jutowych, które z upływem czasu rozkładają się a rośliny ukorzeniają się w mule z opadłych liści i rybich odchodów.

Rośliny mogą być nawożone kompostem, lub kulkami z nawozem, które należy umieścić w pobliżu kłącza. Nie warto z tym jednak przesadzać, ponieważ przenawożenie może spowodować gnicie roślin.

Pojemniki z nenufarami wypełnia się piaskiem oraz gliną a jeśli w naszym oczku znajdują się ryby dosypujemy na wierzch warstwę żwiru, która będzie chronić kłącza przed wścibskimi mieszkańcami zbiornika.

Lilia wodna słynie z mocnego przyrostu – nowe, młode rośliny pojawiają się stosunkowo szybko, dlatego najlepiej czuje się w dużych oczkach wysypanych mieszanką żwiru i piasku.

Rozsady lilii do dużego stawu powinny znajdować się w odpowiednich odległościach aby każda sadzonka miała wystarczająco dużo miejsca i słońca na pełne rozwinięcie.

Oczko wodne dla nenufarów

Lilie wodne dedykowane dla oczek wodnych są stosunkowo wytrzymałymi roślinami, dlatego nawet dla laika ich hodowali nie powinna okazać się problematyczna.

Ich trwałość sprawia, że świetnie radzą sobie także podczas mrozów. Ich kłącza są ukorzenione w podłożu, zaś liście i kwiaty unoszą się ponad powierzchnią wody zapewniając schronienie rybom oraz innym lokatorom zbiornika.

Pełniąc rolę dekoracyjną, dzięki okazałym liściom i kwiatom barwnie uzupełniają puste miejsca na tafli wody. Dzięki bogatej kolorystce z pewnością odnajdziesz kolor, który idealnie będzie komponował się na tle Twojego ogrodu.

Długość okresu kwitnienia zależy od zasobności podłoża, temperatury wody oraz odmiany rośliny. Nenufary są znane w całej Europie jako roślina o rozłożystych liściach i oryginalnych kwiatach.

3 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Natalia

Lilie wodne, coś pięknego. Chciałabym bardzo mieć oczko wodne na ogrodzie, lecz planujemy więcej dzieci. Czy jest jakiś sposób na zabezpieczenie oczka tak, żeby go nie oszpecić? Super artykuł, jeśli uda sie jakoś zorganizować oczko wodne to lilie będą u nas na pewno ♥️

Ola

Zdecydowanie do spektakularnego widoku na oczko wodne potrzebne są lilie. Mamy przyjemność podziwiać je w różnych kolorkach, dzięki dużej średnicy są widoczne z daleka. Dziękuje za bardzo przydatne wskazówki w ich sadzeniu. Dzięki temu wiem na co trzeba zwracać uwagę, by rośliny miały się dobrze. Z takimi radami nawet człowiek bez pojęcia z roślinami chyba da radę sobie poradzić. Fajnie, ze mamy tak wielki wybór w różnych odmianach, a w dodatku możemy wybierać pomiędzy miniaturkami, a wielkością XXL.

Nicole

Jest to przystępny wprowadzający materiał do tematu.