Jak wybrać lodówkę?

Jak wybrać lodówkę?
Jak wybrać lodówkę?

Lodówka to najczęściej drogi zakup, który warto wcześniej przemyśleć. Dlatego warto  zapoznać się z różnymi parametrami, aby być pewnym, że będzie nam służyła na wiele lat. Pod uwagę powinniśmy wziąć: typ lodówki, jej głośność, typy agregatów,  ilość pobieranej energii, sposób otwierania lodówki, czy umiejscowienie zamrażalnika. Wszystko na ten temat poniżej.

Jakie istnieją typy lodówek?

Pierwszym najbardziej znanym typem są lodówki jednodrzwiowe, które sprawdzają się idealnie w mniejszych pomieszczeniach. Posiadają wewnętrzny zamrażalnik lub składają się tylko z samej chłodziarki. Lodówki jednodrzwiowe charakteryzują się małą pojemnością, ale są wygodne. Innym rodzajem są lodówki dwudrzwiowe. Posiadają one oddzielny zamrażalnik oraz chłodziarkę. Zazwyczaj strefa zamrażania znajduje się na dole. Takie modele są wysokie i bardzo pojemne oraz przeznaczone do większych mieszkań i dla rodzin wieloosobowych. Istnieją także lodówki Side by Side, które mają dwoje drzwi otwieranych na zewnątrz i położonych obok siebie. Po jednej stronie znajduje się zamrażalka, a po drugiej chłodziarka. Takie lodówki są dość duże i nadają się do przestrzennych kuchni oraz rodzin wieloosobowych. Ostatnim typem są lodówki French Door, w których chłodziarka wyposażona jest w dwoje drzwi, a na dole znajdziemy kolejną komorę dla zamrażalnika. Dzięki temu można zyskać ogromną pojemność.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki?

Przed kupnem lodówki warto wziąć uwagę na kilka aspektów. Na początek ważna jest klasa energetyczna lodówki. Sprzęt działa bez przerwy, co przyczynia się do wyższych rachunków za prąd. Klasa energetyczna to parametr, który informuje użytkownika, ile lodówka zużywa prądu w określonych warunkach. Najmniej energii pobierają urządzenia o klasie A i najwięcej te z literką G. Istnieją także klasy A+ i A++, które zużywają 25 i 45 % energii mniej. Oczywiście im wyższa klasa, tym wyższa cena lodówki.

Kolejnym aspektem jest sposób otwierania drzwi lodówki. Ich kierunek otwierania jest istotny w momencie planowania i rozmieszczenia mebli. Najczęściej drzwi otwierają się w prawą stronę, ale zdarzają się także takie otwierane w inną stronę, dlatego warto sprawdzić to przed kupnem. Inną kwestią jest umiejscowienie zamrażalnika. Można znaleźć cztery typy lodówek: z dolnym zamrażalnikiem, górnym, lodówki z zamrażalnikiem umiejscowionym wewnątrz oraz same urządzenia chłodzące. Pierwszy typ pozwala na łatwiejszy dostęp do produktów, które znajdują się w chłodziarce i w zamrażalce zostanie więcej miejsca na produkty. W opcji lodówki z zamrażalnikiem u góry mamy więcej miejsca dla chłodziarki, ale dostęp do nich nie będzie tak wygodny. Trzeci typ sprawdzi się w niewielkich lodówkach głównie w mniejszych lokalach. Czwarty rodzaj pozwala oddzielnie ustawić chłodziarkę oraz zamrażalnik i wybrać odpowiednią pojemność.

Innym kryterium wyboru lodówki jest agregat. Najczęściej spotykane są modele z jednym agregatem i termostatem. W takim trybie chłodziarka oraz zamrażalnik pracują jednocześnie. Natomiast termostat reguluje temperaturę w całym urządzeniu. Dwa agregaty i dwa termostaty pozwalają na niezależną pracę chłodziarki oraz zamrażalnika, dlatego można je tymczasowo wyłączyć. Dwa termostaty pozwalają na oddzielne ustawienie temperatury dla chłodziarki i zamrażarki, co pozwala na mniejsze zużycie energii. W przypadku jednego agregatu i dwóch termostatów nie da się wyłączyć czasowo zamrażarki. Zaletą jest  jeden oddzielny termostat,który pozwala regulować temperaturę niezależnie od chłodziarki.

Ważnym parametrem jest poziom hałasu, który generuje lodówka.  Niektóre modele są dość głośne i nie wyłączają się. Średni poziom głośności lodówki to 38 dB. Te, które wynoszą ponad 40 dB utrudniają inne aktywności, nie mówiąc o śnie. Ostatnim parametrem jest cena lodówki. Najtańsze lodówki do zabudowy kosztują około 800-900 złotych. Są to modele niewielkie o małej pojemności. 1200-1300 złotych to minimalny wydatek w przypadku lodówek o większej przestrzeni. Największy wpływ na koszt zakupu lodówki ma pobór energii, pojemność, rozstaw półek, poziom generowanego hałasu, a także funkcje dodatkowe.

Jakie funkcje dodatkowe posiadają lodówki?

W niektórych lodówkach możemy znaleźć rozwiązania antybakteryjne, które chronią przed namnażaniem się drobnoustrojów. Ta specjalna powłoka zawiera związki srebra, które hamują rozwój bakterii, grzybów czy pleśni. Kupując lodówkę możemy znaleźć tę informację jako Silver Protection albo Silver Nano. Inną funkcją jest samorozmrażanie i w tym przypadku lodówka wykonuje to samoistnie. Dobrą funkcją jest także system No Frost, czyli lodówka bezszronowa. Taka funkcja może obejmować tylko chłodziarki lub zamrażarkę. Niektóre lodówki posiadają także komorę niskich temperatur, która pozwoli na utrzymanie temperatury w komorze na odpowiednim poziomie. Istnieje także wymuszona cyrkulacja powietrza, która pozwala na równomierne chłodzenie i spowalnia proces psucia się żywności.

4 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze