Wyposażasz swój garaż? Nie zapomnij o tych narzędziach

Wyposażasz swój garaż? Nie zapomnij o tych narzędziach
Wyposażasz swój garaż? Nie zapomnij o tych narzędziach

Garaż to miejsce, wolno stojące, przylegające do budynku lub w niego wbudowane, służące przede wszystkim do bezpiecznego przechowywania pojazdów. Marzeniem większości właścicieli jest bogate wyposażenie narzędziowe, które pozwoli dokonywać niezbędnych czynności naprawczych oraz konserwujących, tym samym poprawiających funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz walory wizualne. Dobrze wyposażony garaż pozwoli nam wykonać wiele napraw, za które mechanicy potrafią skasować spore sumy pieniężne. Poniższy artykuł pomoże Ci odpowiednio wyposażyć warsztat, żeby praca w nim była łatwa i przyjemna.

Podstawowa funkcja garażu – bezpieczne stanowisko postojowe

Garaż, głównie kojarzy się z pełnieniem funkcji domu dla naszych pojazdów, którymi najczęściej są samochody osobowe, motocykle, a nawet rowery. Przechowywanie w nim naszego dobytku motoryzacyjnego niesie za sobie wiele, korzyści. Pojazdy przechowywane w zadaszonym miejscu są chronione przed działaniem promieni słonecznych oraz promieni ultrafioletowych (UV), które bardzo niekorzystnie wypływają na lakier, powodując jego blaknięcie i matowienie. Pozwala to ochronić nasz pojazd przed kosztownym procesem malowania. Inną korzyścią trzymania auta w zadaszonym garażu jest zwiększona żywotność wszystkich gumowych elementów, które znacznie wolniej parcieją i tracą swoje właściwości. Samochody zaparkowane w garażu mniej się brudzą, nie osiada na nich pył i kurz. Zimą natomiast, są odizolowane od nieprzyjaznego dla lakieru, lepkiego smogu. Oprócz pełnienia funkcji schronienia dla naszych pojazdów, garaż bardzo często pełni rolę pewnego rodzaju składziku. Często trafiają do niego stare meble, sprzęt ogrodowy, pudła z mało potrzebnymi rzeczami, a nawet choinka i ozdoby świąteczne. Brak logistycznego ułożenia oraz organizacji miejsca, utrudnić będzie wykonywanie napraw oraz prac konserwacyjnych naszego samochodu.

Urządzanie garażu – organizacja miejsca pracy

Większość właścicieli pojazdów chce mieć garaż, w którym panuje porządek pozwalający na dokonywanie podstawowych czynności naprawczych. Majsterkowanie przy samochodach w garażu wymaga odpowiednio wydzielonego pomieszczenia, które pozwoli pomieścić nasze auto, narzędzia, części zamienne oraz wyznaczyć miejsce robocze. Projektując nasz warsztat, musimy mieć na uwadze podstawowe zasady urządzania wnętrz, które pozwolą zachować funkcjonalność miejsca pracy. Minimalny rozmiar garażu określony według norm to co najmniej 2,3 metra szerokości i 5 metrów długości. Kubatura 12,5 metrów kwadratowych mocno ograniczy możliwość poruszania się przy pojeździe, a co za tym idzie – mocno utrudni możliwość wykonywania koniecznych napraw. Komfortowy garaż, który ma pomieścić coś więcej niż sam pojazd, powinien mieć szerokość około 4,5 metrów i długość 6 metrów. Zapewni to możliwość wygodnego przechowania narzędzi pod ręką oraz pozwoli na stworzenie odpowiedniego stanowiska roboczego.

Odpowiednie oświetlenie

Wykonywanie czynności związanych z konserwacją i naprawą naszego pojazdu wiąże się z zastosowaniem odpowiedniego oświetlenia, które zapewni doskonałą widoczność, nawet po zmroku. Wybór oświetlenia sufitowego najczęściej wygrywają lampy LED, charakteryzujące się dużą mocą świetlną, względem niskiego poboru prądu. Oświetlenie LED jest również bardziej odporne na pył i wilgoć oraz znacznie tańsze niż tradycyjne punkty świetlne. Obliczając ilość lamp potrzebnych do odpowiedniego oświetlenia naszego warsztatu garażowego, powinniśmy przede wszystkim uwzględnić ilość lumenów, jakie posiada pojedynczy punkt świetlny. Ich ilość na jeden metr kwadratowy powinna wynosić powyżej 200 lumenów. Odpowiednio dobrane lampy sufitowe pozwolą nam wykorzystać cały potencjał tego pomieszczenia oraz pozwolą dokonywać wszelkich napraw od strony zewnętrznej naszego pojazdu, takich jak wymiana żarówki, koła, a nawet drobnych napraw lakierniczych, jak polerowanie rys.

Oświetlenie samego garażu, bardzo często okazuje się zbyt mało funkcjonalne, zwłaszcza kiedy następuje konieczność naprawy usterki występującej w komorze silnika lub od jego spodniej części. Najczęściej sięgamy wtedy po dodatkowe oświetlenie warsztatowe jak latarki, lampy ręczne, a nawet szperacze. Mogą to być również dedykowane lampy z zawieszką oraz specjalne oświetlenie, które umocujemy pod maskę pojazdu. Zapewniają lepsze doświetlenie miejsca roboczego, dzięki czemu nie będziemy musieli pracować po omacku. Często jednak droższe, a co za tym idzie – lepsze oświetlenie, stosowane jest jedynie przez osoby, które w garażu chcą robić znacznie więcej, niż przechowywać kartonowe pudła, samochód oraz kilka narzędzi. Lepsze światło, z lepszymi systemami zapewni bardziej komfortową pracę, a nawet zwiększa zakres napraw, jakie będziemy mogli przy nim wykonać.

Przechowywanie części oraz płynów eksploatacyjnych

Jeżeli zależy nam, żeby nasze miejsce pracy było schludne oraz uporządkowane, powinniśmy wygospodarować w nim dedykowane miejsce do przechowywania części zamiennych oraz płynów eksploatacyjnych. Na rynku są dostępne dedykowane do tego regały oraz szafy, zaprojektowane w taki sposób, żeby nie zabrać więcej miejsca, niż potrzeba. Posiadają dużą nośność półek oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne, które często pojawiają się podczas uderzenia ciężkimi elementami i częściami pojazdu. Równie dobrą oraz tańszą opcją są półki naścienne, które możemy kupić jako gotowe do montażu lub wykonać samemu. Odpowiednie wydzielenie miejsca na przechowywanie części pozwoli zachować porządek, umożliwiający swobodne poruszanie się po naszym garażu. Niektóre części zamienne, jak na przykład opony potrzebują odpowiedniego składowania. Nie mogą leżeć jedna na drugiej, gdyż mogą się odkształcić, dlatego możemy wykorzystać regał, na którym postawimy je obok siebie. W przypadku opon z felgami możemy je powiesić na ścianie na specjalnych hakach. To dobry sposób, pozwalający zaoszczędzić miejsce na podłodze i nie utrudniają poruszania się.

Przechowywanie narzędzi w garażu

W zależności od rozmiaru naszego garażu, skuteczna metoda wygodnego przechowywania naszych narzędzi może się znacząco od siebie różnić. W przypadku małego pomieszczenia, zastosowanie szafek i regałów narzędziowych będzie utrudniać normalne, swobodne funkcjonowanie, a nawet może powodować problemy z otwarciem drzwi pojazdu, czy samym wjazdem. Najlepszym rozwiązaniem dla małej kubatury garażu będzie forma naściennej metody przechowywania narzędzi za pomocą tablic narzędziowych, wiszących szafek oraz półek. W przypadku pomieszczeń o większym metrażu, największą wygodę zapewnią szafy narzędziowe, wyposażone w solidne kółka, dzięki czemu możemy w łatwy sposób je przestawić, gdy nadejdzie taka potrzeba. Dlatego ważne jest, żeby sposób przechowywania naszych narzędzi powinien być przemyślany już na etapie projektowania samego garażu. Tak samo powinniśmy uwzględnić miejsce robocze, do wykonywania niezbędnych napraw.

Stół roboczy, czyli nasze miejsce pracy

Meble, które spotkamy w warsztacie, sprawdzą się nie tylko podczas praktycznego przechowywania naszych narzędzi, lecz również pozwolą na wygodne wykonywanie prac związanych z naprawą naszego samochodu lub motocykla. Niektóre z nich bezpieczniej będzie wykonać z dala od naszego pojazdu, pozwoli to uniknąć uszkodzenia lakieru oraz innych części. Do takich zadań przyda nam się stół warsztatowy. Wykonywanie niektórych czynności na stole roboczym będzie znacznie bardziej wygodne niż dokonywanie tego w mało wygodnych pozycjach, a niekiedy nawet w powietrzu. Wybierając stół warsztatowy, warto, jest wybrać stół z solidnym blatem, który umożliwi montaż żeliwnego imadła. Imak jest narzędziem, które najczęściej jest nieocenioną pomocą, bardzo często dodatkową ręką, która pozwala na stabilne i nieruchome chwycenie elementu. Przydatne, zwłaszcza kiedy musimy wprasować łożysko na tuleje lub odkręcić mocno zapieczone śruby. Stół warsztatowy ze względu na swój gabaryt może zabrać część przestrzeni, po której moglibyśmy się poruszać, dlatego w przypadku mniejszych garaży, warto, jest zastanowić się nad składaną, naścienną wersją, która po złożeniu nie zabiera prawie w ogóle przestrzeni garażowej.

Niezbędne narzędzia do garażu

Wykonywanie napraw w naszym garażu wiąże się z koniecznością jego wyposażenia w dobry zestaw narzędzi. Im lepiej zaopatrzony w narzędzia jest nasz dom dla pojazdów, tym większy zakres zadań możemy w nim wykonać. Na dobry początek polecany jest zestaw narzędzi Stanley. W  ergonomicznej walizce mieści 142 sztuki narzędzi.  Do podstawowych napraw powinien wystarczyć nam zestaw kluczy, składający się z kluczy płaskich, trzpieniowych oraz nasadowych z grzechotką. Najczęściej w środku znajdziemy też śrubokręty oraz końcówki wkręcające, które pozwolą na odkręcanie i przykręcanie wielu elementów pojazdu. Kluczem, który jest niezbędny podczas obsługi pojazdu, jest klucz krzyżakowy, pozwalający na odkręcanie kół samochodowych. Do tego procesu przyda nam się również lewarek lub podnośnik hydrauliczny. Czasami do poluzowania zapieczonych śrub, które nie chcą puścić pod naporem siły naszych mięśni, przydać się może młotek ślusarski. Różnego rodzaju obcęgi, kombinerki oraz szczypce również znajdą swoje zastosowanie podczas wielu napraw. Warto również zaopatrzyć się w specjalistyczne narzędzia jak zestaw do ściągania łożysk oraz zestaw do wyciskania tłoczków hamulcowych.

Elektronarzędzia do naprawy samochodu

Naprawianie i konserwowanie naszych pojazdów za pomocą narzędzi ręcznych jest możliwe, jednak czasami bardziej czasochłonne, dlatego często sięgamy po elektronarzędzia, które ten proces przyśpieszają kilkukrotnie. Klucz udarowy oraz wkrętarka, przyśpieszą czynności związane z przykręcaniem oraz odkręcaniem elementów naszego pojazdu. Świetnym uzupełnieniem dla całkiem sporych rozmiarów klucza udarowego jest grzechotka akumulatorowa, która jest w stanie dotrzeć w znacznie bardziej ciasne miejsca. W świecie elektronarzędzi do garażu znajdziemy również urządzenia, które zostały zaprojektowane do wykonywania określonych zadań. Wśród nich znajdzie się polerka samochodowa, która w rękach osoby ze zdolnościami manualnymi umożliwi odświeżenie lakieru samochodowego, usuwając mikro rysy, przyśpieszy proces woskowania, a nawet wypoleruje szyby pojazdu. Kompresor pozwoli napompować koła do określonego ciśnienia, bez konieczności jazdy na stację paliw, gdzie dostępne są kompresory samochodowe. Kolejnym ważnym elektronarzędziem, jakie powinno znaleźć się w garażu, jest odkurzacz, który pozwoli utrzymać porządek w pomieszczeniu po pracach naprawczych oraz w samym pojeździe. Elektronarzędzie, które może nie jednokrotnie uratować nasze życie, zwłaszcza zimą to prostownik. Umożliwi naładowanie rozładowanego akumulatora, a tym samym uruchomienie naszego pojazdu. Najbardziej docenimy posiadanie prostownika w sytuacji, kiedy akumulator naszego pojazdu rozładuje się, a my będziemy musieli niedługo jechać na ważne spotkanie, na randkę, czy po prostu do pracy.

Jakie naprawy pozwoli to nam wykonać?

Posiadając tak bogato wyposażony garaż, stajemy się posiadaczami małego warsztatu samochodowego, w którym możemy wykonać wiele napraw i konserwacji, które pozwolą nie tylko upiększyć nasz pojazd, ale znacząco poprawią bezpieczeństwo poruszania się nim po drogach. Wykonamy szereg zabiegów poprawiających kondycję naszego lakieru, stosując środki konserwujące i woskujące. Jeżeli posiadamy dwa komplety kół, będziemy mogli je wymienić pod aktualnie panujący sezon pogodowy. Posiadanie zestawu kluczy pozwoli na wykonywanie napraw związanych z wymianą sworzni, akumulatora, żarówek, oleju oraz filtrów występujących w pojeździe. Wykonanie większości napraw jest dość proste i poradzi sobie z nimi praktycznie każdy. Wystarczą chęci i podstawowe zdolności manualne. Głównym ograniczeniem i zarazem przeszkodą podczas ich wykonania może się okazać brak odpowiedniego narzędzia, a nie konieczna do tego wiedza, ponieważ w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie ją zdobyć dzięki internetowi, w którym znajdziemy mnóstwo poradników dedykowanych do naszej marki oraz modelu pojazdu. Warto jednak jest mieć na uwadze fakt, że wykonanie takich napraw w garażowym zaciszu, pozwoli na zaoszczędzenie znacznej ilości pieniędzy, które musielibyśmy zapłacić specjalistą od pojazdów.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze