
Wyobraźmy sobie, że kupiliśmy wymarzone mieszkanie, załatwiliśmy formalności, odebraliśmy klucze. Teraz pozostaje wykończenie wnętrza i można się wprowadzać. Brzmi to jak prosty plan, ale w rzeczywistości urządzanie mieszkania tak, aby można było w nim komfortowo zamieszkać, to skomplikowane zadanie, które wymaga sporych umiejętności organizacyjnych. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby ten proces był jak najkrótszy.
Wykończenie wnętrz co to?
Polega ono na klejeniu tapety i układaniu płytki podłogowej – czyli na urządzeniu podłogi, sufitu i ścian mieszkania. Wykończenie wnętrz zawsze odbywa się w kompleksie z pracami elektrycznymi i hydraulicznymi. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę materiały i detale, z których wykonane jest pomieszczenie. W przeciwnym razie wszystkie prace związane z wykończeniem wnętrz mogą okazać się stratą czasu i pieniędzy. Rozpoczynając remont, musisz znać wszystkie niuanse materiałów wykończeniowych, które wymagają pewnych prac przygotowawczych.
Wykończenie mieszkania to dopiero końcowy etap. Przede wszystkim wykonywana jest komunikacja, okablowanie elektryczne, ogrzewanie, wentylacja oraz inne prace instalacyjne i hydrauliczne. Następnie powierzchnię do przycięcia (sufit lub ściany) należy najpierw wyrównać tynkiem i oczyścić. Jeśli chodzi o podłogę: w zależności od materiału, z którego jest wykonana (drewno, beton itp.), prace przygotowawcze mogą się znacznie różnić.
Planowanie
Kluczem do udanego wykończenia wnętrz jest planowanie. Jeszcze przed zakończeniem, a właściwie nawet przed początkiem prac przygotowawczych już musimy mieć przedstawienie o tym, jak będzie wyglądało nasze mieszkanie, jakich materiałów chcemy użyć.
Da nam to możliwość dokładnego zaplanowania wykończenia wnętrza na długo przed rozpoczęciem właściwej działalności. Należy pamiętać, że branża budowlana przeżywa obecnie rozkwit i należy przy okazji pomyśleć o powierzeniu prac wykończeniowych. Poza poszukiwaniem fachowców warto zapoznać się z ofertą sklepów budowlanych i wybrać potrzebne nam materiały, hydraulikę, meble.
Samodzielnie czy z pomocą specjalistów?
Powszechną praktyką jest to, że większość prac wykończeniowych w mieszkaniu wykonuje się ręcznie. Ale czy to dobry pomysł? Oczywiście niektóre czynności, takie jak malowanie ścian, są dość proste. W dzisiejszych czasach istnieje również wiele rozwiązań, które ułatwiają amatorom samodzielne urządzanie pokoju – na przykład panele podłogowe, które możemy zamontować samodzielnie.
Jednak samodzielne urządzanie wnętrz może okazać się na dłuższą metę bardzo złym pomysłem. Czemu? Głównie dlatego, że bez doświadczenia i umiejętności możemy zrobić wiele rzeczy źle. Nawet jeśli nasze błędy nie zostaną od razu ujawnione, możemy się o nich dowiedzieć dopiero po jakimś czasie, a wyeliminowanie takich niedociągnięć będzie wiązało się z kosztami znacznie przekraczającymi kwotę, którą zaoszczędziliśmy pracując samodzielnie.
Drugim ważnym powodem jest czas. Podejmując się dekoracji mieszkania własnymi rękami, należy pamiętać, że zajmie to wielokrotnie więcej czasu niż wykończenie pod klucz.
Zorganizowanie prac
Zazwyczaj przy wykończeniu wnętrz pracuje kilka osób – ktoś zajmuje się generalnym wykończeniem, ktoś inny układa parkiet, jeszcze ktoś zajmuje się montażem drzwi lub mebli kuchennych. Powierzenie wykończenia wnętrz sprawi, aby pracownicy nie kolidowały ze sobą, żeby nie niszczyć pracy innych.
Na przykład – wyobraźmy, że zaplanowaliśmy w mieszkaniu drewniany parkiet, który na koniec trzeba polakierować. Opary lakieru mogą poplamić ściany, dlatego tę pracę najlepiej wykonać przed ostatecznym malowaniem. Planując Wykończenie wnętrz warto skonsultować się z wykonawcami, na jakim etapie należy rozpocząć prace wykończeniowe.