
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane najczęściej na kilkadziesiąt lat. Jest to poważna decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Koniecznie dowiedz się, jakich błędów nie popełniać przy wyborze konkretnej oferty. Dzięki temu unikniesz wielu problemów w przyszłości i będziesz mógł w pełni cieszyć się swoją wymarzoną nieruchomością.
Spis treści:
Wybór oferty banku, w którym masz konto
Wiele osób uważa, że ich bank zaproponuje im najlepsze warunki kredytu hipotecznego ze względu na wieloletnią współpracę. Jest to z pewnością wygodne rozwiązanie głównie ze względu na to, że na rachunek wpływają regularne dochody. Na ich podstawie analitycy są w stanie szybko określić zdolność kredytową. Nie zawsze jednak zaproponowana oferta będzie najkorzystniejsza na rynku. Kredyty hipoteczne oferuje wiele banków, dlatego warto porównać ze sobą kilka propozycji i wybrać pośród nich tą, która jest najatrakcyjniejsza.
Składanie wniosku bez wkładu własnego
Kolejnym często popełnianym błędem jest składanie wniosku do banku bez zgromadzenia wkładu własnego. Jego wysokość wynosi najczęściej 20% wartości nieruchomości, a niektóre instytucje zmniejszają go do 10%. Obniżenie wkładu jest możliwe tylko po wykupieniu specjalnego ubezpieczenia.
Jeśli nie masz zgromadzonych pieniędzy na ten cel, to nie składaj wniosku, gdyż i tak zostanie on odrzucony. Poszukaj banku, który umożliwi Ci staranie się o kredyt z mniejszym wkładem lub poczekaj, aż zbierzesz więcej oszczędności.
Wnioskowanie do zbyt wielu banków
Nie każdy wie, że każde złożenie do banku wniosku o pożyczkę obniża wiarygodność kredytową. Takie informacje są gromadzone i weryfikowane w rejestrach, czyli:
- BIK,
- BIG,
- KRD.
Jeśli więc złożysz wniosek do wielu instytucji finansowych, może Ci to utrudnić otrzymanie kredytu. Optymalnym rozwiązaniem jest przesłanie go do 3-4 banków i oczekiwanie na decyzję.
Wybór oferty z najniższą marżą banku
Marża nie jest jedynym kosztem, jaki będziesz musiał ponieść w przypadku kredytu hipotecznego. Pozostałe czynniki wpływające na wysokość raty, to:
- odsetki,
- prowizja banku,
- ubezpieczenie,
- opłaty dodatkowe (np. za wycenę nieruchomości).
Nawet jeśli marża banku jest bardzo niska, to pozostałe koszty mogą sprawić, że wybrana przez Ciebie oferta finalnie wcale nie będzie najtańsza.
Niezapoznanie się z zapisami zawartymi w umowie
Jest to błąd wynikający najczęściej z braku czasu oraz wiedzy na temat produktów finansowych, jakimi są kredyty hipoteczne. Niezapoznanie się ze szczegółami umowy może przysporzyć wielu problemów w przyszłości. Jeśli jakiekolwiek zapisy są dla Ciebie niejasne, to trzeba to wyjaśnić z pracownikiem banku. Można również udać się ze wzorem umowy do doświadczonego doradcy finansowego, który pomoże ją przeanalizować. Takie działanie pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z zaakceptowaniem niekorzystnych zapisów.
Zanim wybierzesz ofertę kredytu hipotecznego, dobrze przemyśl swoją decyzję. Jeśli zrobisz to rozsądnie i bez zbędnego pośpiechu, nie będziesz jej żałować. Dzięki temu będziesz mógł w pełni cieszyć się swoim domem lub mieszkaniem.