
Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce, przeznaczona głównie dla mikrofirm i małych przedsiębiorców. Podatnicy korzystający z tej formy płacą podatek w formie ustalonej stawki procentowej od uzyskanych przychodów, bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów. Stawki podatku wynoszą od 2% do 17% w zależności od rodzaju uzyskiwanego przychodu. Obecnie rozliczenia na ryczałcie prowadzi około 1,7 miliona podatników. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj szczegółowy artykuł o tym, co to jest ryczałt na Firmove.pl.
Usługi budowlane – jaka stawka ryczałtu?
Usługi budowlane to bardzo pojemna kategoria. Z jednej strony wliczają się w nie remonty i wznoszenie obiektów budowlanych, z drugiej także świadczenie usług architektonicznych czy kontrola systemów wentylacji. W związku z powyższym odpowiedź na pytanie o to, jaki ryczałt do usług budowlanych należy zastosować, nie jest jednoznaczna. Podstawą dla ustalenia właściwej wartości jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Zgodnie z nią usługi opisane w działach 41 oraz 43 co do zasady objęte są ryczałtem 5,5%. Należy jednak pamiętać, że w ramach kompleksowej realizacji zadania, część usług może być objęta inną stawką podatku. Przykładowo:
- usługi architektoniczne i inżynierskie lub prowadzenie badań i analiz technicznych podlegają pod ryczałt 14%,
- obsługa nieruchomości związana między innymi z nadzorem nad systemami ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji objęta jest 15% podatkiem ryczałtowym.
Szczegóły dotyczące stawek ryczałtu dla usług budowlanych znajdziesz tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/uslugi-budowlane-na-ryczalcie.
Do jakiej kwoty można rozliczać się na ryczałcie?
Nie tylko rodzaj działalności, ale również przychody firmy mogą wpływać na możliwość stosowania ryczałtu. Do jakiej kwoty rocznych przychodów go stosujemy? Limit w 2024 roku wynosi dokładnie 2 000 000 euro (za poprzedni rok). W przypadku spółek podany limit odnosi się do sumy przychodów wszystkich wspólników. Więcej na temat tego, do jakiej kwoty ryczałt można stosować i co należy zrobić po przekroczeniu limitu, przeczytasz na: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/ryczalt-do-jakiej-kwoty.
Jakie zalety ma ryczałt dla firm budowlanych?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania, co oznacza, że nie wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych ani podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wpływa to w sposób bezpośredni na koszty zatrudnienia księgowych lub biura rachunkowego. Pozwala też oszczędzać czas, który można poświęcić na rozwój marki. Przede wszystkim jednak opodatkowanie usług budowlanych ryczałtem może oznaczać niższą stawkę podatku, a więc niższe opłaty. Ostatnią istotną zaletą ryczałtu jest łatwiejsze planowanie inwestycji – znajomość stałej stawki podatkowej ułatwia przewidywanie obciążeń podatkowych.