Organizacja kuchni – jak poukładać w szafkach i szufladach?

Organizacja kuchni – jak poukładać w szafkach i szufladach?
Organizacja kuchni – jak poukładać w szafkach i szufladach?

Kuchnia jest prawdopodobnie najważniejszym pomieszczeniem w całym domu. To właśnie ona dyktuje codzienny rytm życia i integruje wszystkie osoby mieszkające pod tym samym dachem. Jej wielofunkcyjny charakter może jednak często skutkować bałaganem i wrażeniem chaosu. Jak tego uniknąć? Poznaj najważniejsze tajniki organizacji kuchni!

Organizacja w kuchni – od czego zacząć?

Aby zadbać o właściwą organizację szafek w kuchni, w pierwszej kolejności warto podzielić całe pomieszczenie na 5 kluczowych stref. Dzięki temu ułatwisz sobie większość czynności wykonywanych w nim na co dzień i zyskasz wygodny dostęp do najważniejszych urządzeń oraz produktów. Każda kuchnia powinna w miarę możliwości obejmować 5 stref:

  1. zapasów,
  2. przechowywania,
  3. przygotowywania,
  4. gotowania,
  5. zmywania.

Ich kolejność nie jest wcale przypadkowa. Właśnie według takiego porządku będziesz postępować podczas przygotowywania posiłków. Zadbaj więc o to, aby kolejne strefy sąsiadowały ze sobą, ułatwiając Ci przechodzenie z jednego etapu prac do następnego.

Z perspektywy organizacji szafek kuchennych, najważniejsze okażą się oczywiście strefy zapasów i przechowywania. To w nich znajdą się wszystkie Twoje składniki spożywcze, garnki i naczynia. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak układać rzeczy w kuchni, w dalszej części naszego artykułu skupimy się więc na tych dwóch strefach.

Jak układać rzeczy w kuchni? – Co gdzie trzymać?

Zastanawiając się nad tym, co gdzie trzymać w kuchni, staraj się przede wszystkim układać wszystkie przedmioty zgodnie z tym, jak często z nich korzystasz. Jeśli więc dostęp do niektórych szafek wymaga stawania na taborecie lub nurkowania pod blatem, nie umieszczaj w nich podstawowych składników spożywczych czy codziennej zastawy stołowej. To raczej miejsce dla pustych słoików na przetwory, form do pieczenia czy rzadko używanych zapasów o długim terminie przydatności do spożycia.

Organizacja szafek kuchennych

Szafki kuchenne odgrywają kluczową rolę w strefie przechowywania. Do dyspozycji masz najczęściej zarówno zabudowę dolną, jak i górną. Zauważ, że dostęp do półek położonych najniżej i najwyżej będzie nieco utrudniony, więc warto umieścić na nich rzeczy, z których nie korzystasz na co dzień.

Niższe półki górnej zabudowy doskonale nadadzą się do przechowywania zastawy stołowej. To idealne miejsce na płytkie i głębokie talerze, miski, szklanki czy kubki. Wyżej możesz umieścić naczynia, z których korzystasz rzadziej, takie jak na przykład „niedzielny” serwis z porcelany czy elegancki zestaw filiżanek do kawy.

W szafkach dolnych najlepiej przechowywać suche składniki spożywcze. Aby ułatwić sobie utrzymanie w nich porządku, warto sięgnąć po różnego rodzaju koszyczki i organizery. Pamiętaj, aby najbliżej drzwiczek ustawiać najczęściej używane w kuchni produkty – między innymi puszki i pudełka z mąką, cukrem, solą, ryżem czy makaronami. W głębi możesz natomiast przechowywać nieotwarte jeszcze słoiki dżemów, miody, saszetki z galaretkami czy budyniami lub paczki z nasionami, daktylami i innymi składnikami wykorzystywanymi na potrzeby rzadko realizowanych przepisów.

Na niższych półkach, najbliżej podłogi trzymać możesz różnego rodzaju detergenty i środki czystości. Powinny one znaleźć się zwłaszcza w szafce pod zlewem, w tym samym miejscu co kubły na śmieci.

Organizacja szuflad w kuchni

Najczęstszą odpowiedzią na pytanie, jak zagospodarować szuflady w kuchni, są sztućce. Dzięki specjalnym organizerom możesz posegregować je w taki sposób, aby łyżki, widelce i noże nie mieszały się ze sobą. Poza nimi, przechowasz w tym miejscu takie przyrządy jak nożyczki, praski do czosnku, tarki, szczypce, ubijaki, otwieracze i całe mnóstwo innych akcesoriów.

Niejednokrotnie do zagospodarowania będziesz mieć także głębokie szuflady kuchenne. W nich najwygodniej przechowuje się niewielkie garnki i patelnie. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się umieścić w nich talerze i inne naczynia, zadbaj o organizery lub przegródki, które zapobiegną ich przemieszczaniu się przy otwieraniu szuflad.

Organizacja blatu kuchennego

Aby nie potęgować wrażenia bałaganu, blatu kuchennego nie powinno się traktować jako przestrzeni do przechowywania. Pozostawienie jego powierzchni pustej poskutkuje przyjemnym dla oka efektem minimalizmu, dzięki czemu całe pomieszczenie będzie wydawało się czystsze i bardziej uporządkowane.

Jeśli jednak dysponujesz ograniczonym metrażem i nie chcesz marnować cennego miejsca, na blacie kuchennym możesz ustawić na przykład blok z zestawem noży lub stojak na słoiczki z przyprawami. Nie tylko nie powinny one wizualnie „zagracić” przestrzeni, ale mogą nawet atrakcyjnie wzbogacić jej wystrój.

Organizacja przestrzeni na szafkach w kuchni

Jeżeli Twoja zabudowa górna nie sięga samego sufitu, możesz zastanawiać się, co postawić na szafkach w kuchni. Zasadniczo – ze względu na trudność utrzymania tej przestrzeni w czystości – warto pozostawić ją pustą. W przypadku, gdy marnowanie miejsca nie wchodzi jednak w grę, umieść tam rzadko używane brytfanny, stojaki z winem lub dekoracyjne kosze i pudełka z zapasami spożywczymi.

Patenty na przechowywanie w kuchni – jakie rozwiązania pomogą w utrzymaniu porządku?

Odpowiedzi na pytanie, jak poukładać w szafkach kuchennych poszczególne produkty i naczynia, mogą wydawać się proste, dopóki nie mówimy o zabudowie narożnej. W takim przypadku konieczne okażą się jednak specjalne rozwiązania, ułatwiające dostęp do głębi szafek i pomagające utrzymać w nich porządek.

Warto zainteresować się przede wszystkim popularnymi koszami cargo lub półkami obrotowymi. Te pierwsze wysuwają się przy otwieraniu szafki, a te drugie pozwalają wygodnie przeglądać jej zawartość bez konieczności sięgania głęboko do jej wnętrza. Praktycznym pomysłem okażą się również wspomniane już organizery i wszelkiego rodzaju pojemniki do przechowywania przypraw, ziół, produktów sypkich itp.

Pamiętaj, że im lepiej zorganizowana jest Twoja kuchnia, tym bezpieczniejsza i bardziej komfortowa będzie dla Ciebie jej eksploatacja. Zrób więc dobry użytek z naszych wskazówek i zadbaj o jej porządek, a po więcej domowych porad koniecznie zajrzyj na stronę ALDI.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze