Opony zimowe – co warto wiedzieć na ich temat? Poradnik eksperta

Opony zimowe - co warto wiedzieć na ich temat? Poradnik eksperta

W Polsce nie obowiązują żadne przepisy, które odgórnie narzucałyby konieczność wymiany opon na zimowe. Istniejące regulacje mówią w zasadzie tylko o dwóch parametrach: o odpowiedniej grubości bieżnika — nie >mniejszej niż 1,6 mm oraz o rzeźbie opon na tej samej osi. Na szczęście mieszkający w naszym kraju kierowcy są rozsądni, dlatego dbają o bezpieczną i komfortową jazdę w trudnych warunkach zimowych. Czym jednak kierować się, kupując opony na zimę? Jak rozpoznać dobrą oponę i kiedy nadchodzi czas na jej wymianę? Skorzystaj z naszego poradnika, aby poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie na temat opon zimowych.

Warto pamiętać, że — chcąc uniknąć rosnącego zainteresowania i kolejek w sklepach oraz punktach wulkanizacyjnych — kupno i sezonową wymianę na opony zimowe dobrze zaplanować z pewnym wyprzedzeniem i nie czekać, aż na drogach pojawi się śnieg.

Opony zimowe a opony letnie — czym się różnią?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym opony zimowe różnią się od letnich. Podstawą są dwa elementy: skład mieszanki gumowej, a tym samym jej właściwości oraz to, co widać na pierwszy rzut oka, czyli rzeźba bieżnika.

jakie opony zimowe

Wykorzystywana do produkcji opon zimowych jest mieszanka gumowa na bazie krzemionki. To zapewnia wysoką elastyczność i polepszenie przyczepności w niskich temperaturach. Jak wiemy, ogumienie letnie jest niemal gładkie, a kanały odprowadzające wodę szerokie, co pozwala ograniczyć ryzyko aquaplaningu i zmniejsza ryzyko poślizgu na mokrej nawierzchni. Na oponach zimowych można dostrzec wyraźną, dużą liczbę nacięć, większa ilość lameli bieżnika, głębokie rowki bieżnika oraz rozbudowany system kanałów sprawiających, że śnieg i błoto pośniegowe jest skutecznie odprowadzane spod opony.

Dlaczego warto jeździć na oponach zimowych?

Istnieje kilka powodów przemawiających za tym, aby podczas niskich temperatur występujących w naszym kraju zimą oraz przy obecności śniegu korzystać z opon zimowych. Jakie są najważniejsze argumenty za tym przemawiające?

co ile lat wymieniać opony zimowe
  • Bezpieczeństwo jazdy

Dobra opona zimowa zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo, poprawia c przyczepność pojazdu i ułatwia manewrowanie. Co więcej, jeśli nie będziesz mieć zimowych opon, manewry innych kierowców mogą okazać się dla ciebie bardzo zgubne. Pozostali użytkownicy drogi nie wiedzą, w jakie opony wyposażony jest samochód, dlatego prawdopodobnie nie wezmą na to poprawki.

  • Możliwość jazdy

Może okazać się, że opony letnie w ogóle nie umożliwią jazdy po lodzie. Gładki lód jest ekstremalnie śliski, dlatego nie powinny dziwić sytuacje, gdy auto nieprzygotowane do zimy nie jest w stanie pokonać najmniejszego wzniesienia. Już przyzwoita opona zimowa jest w stanie pozwolić na powolną, ostrożną jazdę, podczas gdy wysokiej klasy opona letnia na lodzie i w niskiej temperaturze nie poradzi sobie, gdyż nie została zaprojektowana do takich zadań.

  • Siły poprzeczne

Czy wiesz, że prędkość bezpieczna dla aut na zimowych oponach może okazać się nadmierna dla samochodu na ich letnich odpowiednikach? Może to sprawić, że jazda w kolumnie pojazdów stanie się zwyczajnie niebezpieczna, a auto na letnich oponach wypadnie z drogi.

ile bieznika maja nowe opony zimowe
  • Względy ekonomiczne

Chemia, żwir, ostre odłamki lodu powodują, że konstrukcja opony letniej może zostać naruszona. W perspektywie za eksploatację dwóch kompletów opon – letnich i zimowych – zapłacisz tyle samo lub nawet mniej niż wówczas, gdy jazda odbywa się wyłącznie na oponach letnich.

Jak czytać oznaczenia opon zimowych?

Oczywiście opony zimowe są inaczej oznaczone niż opony letnie. Jak rozpoznać opony zimowe? Za przykład może tu posłużyć opona Dębica Frigo 2 205/55r16.

Podstawowym oznaczeniem jest symbol graficzny przedstawiający płatek śniegu pośrodku góry, czyli tzw. 3PMSF (od angielskiego three peak mountain snow flake). Oznaczenie to zostało zatwierdzone przez Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy jako jedyny wiarygodny wyznacznik tego, że rzeczywiście mamy do czynienia z oponą zimową. Dodatkowo na ogumieniu można znaleźć litery M+S (ang. mud and snow) – informujące, że konkretny model nadaje się do jazdy w warunkach błotno-śniegowych. Co ważne, gdy opona ma tylko ten drugi znaczek, nie musi być oponą zimową. To oznaczenie wykorzystywane także w oponach całorocznych lub terenowych.

Dodatkowo na bocznej ścianie opony znajdziemy dodatkowe informacje. Jeśli mamy opony zimowe 205/55r16, to:

  • 205 – oznacza szerokość opony w milimetrach,
  • 55 – wysokość profilu określaną procentowo — wysokość ściany bocznej mierzoną od zewnętrznej krawędzi felgi do bieżnika w stosunku do szerokości opony,
  • R16 – rozmiar felgi.

Dodatkowe oznaczenie stanowią indeks prędkości oraz indeks nośności — maksymalne obciążenie, jakie wytrzyma opona podczas jazdy z przewidzianą maksymalną prędkością.

Po czym rozpoznać dobrą oponę zimową?

Wybierając dobre opony zimowe, warto kierować się przede wszystkim oznaczeniami i ich parametrami. Warto natomiast pamiętać, że oznaczenia typu M+S (Mud and Snow), choć w teorii mówią o tym, jak dobrze ogumienie radzi sobie w trudniejszych warunkach, jest wyłącznie deklaracją producenta, która nie musi być poparta niezależnymi testami i badaniami. Warto zatem zwracać uwagę na detale konstrukcyjne, jak choćby zwiększona ilość rowków obwodowych. Za przykład może tu posłużyć Dębica Frigo 2 205/55r16, gdzie kierunkowy bieżnik i optymalizacja rozmieszczenia rowków korzystnie wpływają na pracę ogumienia.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze