Blacha, silnik i ciężka bryła to już daleka przeszłość w dziedzinie okapów kuchennych. Stereotypowo, urządzenie do pochłaniania oparów kojarzymy z nieciekawym wzornictwem, tymczasem nowoczesne pochłaniacze wyróżniają się finezyjną formą, oryginalną kolorystyką, pionierskimi materiałami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. Architekci i projektanci wnętrz coraz częściej czynią okap nad wyspę motywem przewodnim całej aranżacji. Jak wybrać idealny model?
Kwestie techniczne na początek
By nieco zawęzić wybór, warto zacząć od sposobu podłączenia urządzenia. Jeśli mamy możliwość przyłączenia okapu do wentylacji, to poszukujemy okapu w wersji wyciąg, który odprowadza opary z gotowania wraz z drobinkami tłuszczu i innymi zanieczyszczeniami na zewnątrz za pomocą szybu wentylacyjnego. Gdy nie mamy takiej możliwości, w kuchni sprawdzi się pochłaniacz, który posiada specjalne filtry węglowe – to one przefiltrowują powietrze, które następnie wraca do pomieszczenia. Okap wyspowy w zdecydowanej większości przypadków może pracować w wersji wyciąg lub pochłaniacz, dzięki czemu możemy skupić się na kwestiach wizualnych.
Kształt to podstawa?
Już nie tylko okap wyspowy tuba kradnie nasze kuchenne przestrzenie, chociaż niezmiennie pozostaje wnętrzarskim hitem ostatnich lat. Ceniony za minimalistyczny design i prostą formę doskonale wkomponowuje się w aranżacje inspirowane najróżniejszymi stylami i konwencjami. Cylindryczny okap nad wyspą wykończoną marmurem, spiekiem kwarcowym czy szkłem hartowanym podkreśla szczególnie elegancki charakter całego pomieszczenia. Dla miłośników klasycznych form, projektanci stworzyli pochłaniacze geometryczne np. w kształcie prostopadłościanu. Świat matematycznych figur przeniesiony do świata urządzeń AGD świetnie sprawdzi się w „sercach domów” utrzymanych w konwencji angielskiej, ale także w loftach i softloftach. Dla tych, którzy poszukują nieco abstrakcyjnych motywów w swoich wnętrzach, powstały urządzenia na linkach. Okap wiszący wyspowy wykonany z ceramiki bardziej przypomina lampę aniżeli tradycyjny okap!
Kolor też jest ważny!
Nie sposób zapomnieć o barwach. W skandynawskich kuchniach „tonących” w bieli i drewnie genialnie sprawdzi się okap wyspowy biały w dowolnym wzornictwie. W otoczeniu prostej zabudowy meblowej i oszczędnej wyspy kuchennej, równie dobrze będzie prezentować się klasyczny okap w kształcie odwróconej litery „T” (np. model Decor Island White z portfolio marki Nortberg), jak też pochłaniacz na linkach o niespotykanej dwunastobocznej obudowie czy fenomenalny tube. W ciemnych przestrzeniach utrzymanych w antracycie, granacie, nasyconej zieleni czy intensywnej czerni, oczywistym wyborem będzie okap wyspowy czarny. Wachlarz możliwości aranżacyjnych jest tutaj także niezwykle bogaty. Można sięgnąć po sprawdzony cylindryczny kształt o nieco odświeżonej stylistyce uzupełnionej nowoczesnym oświetleniem LED SMD. Gdy chcemy poeksperymentować, warto postawić na czarny pochłaniacz na linkach lub premierowe modele z serii Metropolis o sporych rozmiarach: 120 cm, 150 cm, 180 cm. Okap wyspowy z półką na kuchenne utensylia, zioła i książki kucharskie skradnie serca miłośników ascetycznych form.
W białych i ciemnych kuchniach, a także w aranżacjach new classic, soft glam, glamour czy boho perfekcyjnie wpisze się w całość okap wyspowy złoty. Szlachetna barwa fantastycznie dopełni każdą kuchnię nadając jej nieco królewskiego blichtru i szyku. Złoty okap z jubilerskim wykończeniem cudownie się mieni, lśni, błyszczy, odbija światło kradnąc uwagę gości i domowników. Industrialny charakter wnętrz podkreśli nieoczywista miedź lub kolor stali nierdzewnej, które znakomicie wyglądają w towarzystwie cegły, betonu i szkła.
Pochłaniacze kuchenne nie z tej ziemi
Ręcznie tworzona ceramika to tylko jeden z wielu niecodziennych materiałów, które dziś są wykorzystywane w tworzeniu okapów. Urządzenia zaskakują niespotykaną dotąd fakturą oraz mistrzowskim kunsztem detalu. Okap wyspowy sufitowy zawieszony na stylowych linkach stanowi jedyną w swoim rodzaju ozdobę wyspy kuchennej, przy czym perfekcyjnie spełnia swoje zadanie. Model Aztek o kształcie piramidy w połączeniu z unikatową ceramiką, jest przykładem tego, jak harmonijnie zestawić rękodzielniczą pracę włoskich mistrzów z nowoczesnym designem. Okapy ceramiczne komponują się zarówno z antycznym oświetleniem, jak też ultranowoczesnymi instalacjami świetlnymi. Są uniwersalne i ponadczasowe.
Okapy kuchenne – nowatorskie rozwiązania
Wydajna turbina, energooszczędne oświetlenie LED SMD, intuicyjna obsługa, pilot, timer, prosty montaż i łatwość utrzymania urządzenia w czystości pozostają dziś standardem. Jednocześnie projektanci i konstruktorzy zadbali o to, by okapy wyspowe były ciche lub niemal niesłyszalne. Systemy Silent Kitchen oraz Silent Home pozwalają na swobodne rozmowy, słuchanie radia i oglądanie telewizji w czasie przygotowywania posiłków. W wersji Silent Kitchen silnik urządzenia znajduje się poza kuchnią np. na strychu lub poddaszu. Z kolei w wariancie Silent Home, turbina urządzenia znajduje się na dachu, dzięki czemu urządzenie jest praktycznie bezgłośne.
Okapy wyspowe zyskują coraz większą popularność, stąd nie dziwi bogactwo form, kolorów, faktur czy materiałów. Każdy model to idealne zestawienie nowoczesnej formy i dopracowanej funkcjonalności.