Mech na dachu: jak i czym się go pozbyć?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 30 lipca 2020

Mech na dachu: jak i czym się go pozbyć?

Dachy porośnięte zielonym mchem mają swój urok – w filmach i na klimatycznych fotografiach. Mchy, glony i inne porosty chętnie zadomawiają się na połaciach zacienionych, od strony północnej, lub północno-zachodniej, a jeśli nasz dom stoi blisko lasu – mamy niemal stuprocentową pewność, że dach z czasem zazielenieje. Wilgoć, deszcze i zakres temperatur, jakie występują w naszym kraju, sprzyjają rozwojowi tych roślin.

Szczególnie lubiane przez nie są dachy ceramiczne i cementowe, ale glazurowanie i polerowanie pokrycia również nie zagwarantuje ochrony przed tymi nieproszonymi gośćmi. Na rozwój mchów wpływa też jakość wentylacji dachu – jeśli połać nie umożliwia odprowadzania wody z dachówek, szansa na ich zamszenie wzrasta. Jak więc najskuteczniej pozbyć się mchu z dachu?

Sposoby na mech na dachu: szorowanie, myjka ciśnieniowa, ocet

Mech na dachu to nie tylko defekt estetyczny. Jego obecność, szczególnie w towarzystwie glonów i pleśni, wpływa niekorzystnie na dachówkę, skracając czas jej użytkowania. Usunąć mech z dachu możemy na kilka sposobów, jednym z nich jest wyszorowanie go szczotką z dodatkiem specjalnego detergentu. Taki sposób wymaga jednak dużej ilości pracy, siły, a także nie sprawdzi się w przypadku dachów glazurowanych – szorowanie spowoduje powstanie zarysowań, czyli trwałego uszkodzenia pokrycia.

Domowym sposobem na usunięcie mchu z dachu jest zalanie go 9% roztworem octu i pozostawienie do uschnięcia. W takiej formie można łatwiej zeskrobać go przy pomocy drucianej szczotki, lub szpachelki, co znów – nie jest wskazane przy lakierowanych dachówkach.

Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem na usunięcie omszenia, jest wykorzystanie do tego myjki ciśnieniowej, która dokładnie, a jednocześnie delikatnie oczyści każdy rodzaj dachu.

Usuwanie mchu z dachu: myjka ciśnieniowa

Myjka ciśnieniowa to urządzenie uniwersalne, niezbędne wręcz przy posiadaniu własnego domu czy nawet domku letniskowego. Mechanizm jej działania skupia się na wbudowanej pompie, która nadaje pobranej z węża wodzie bardzo wysokie ciśnienie. Silny strumień wody, który regulujemy tzw. pistoletem, jest w stanie skutecznie usunąć zabrudzenia z niemal każdej powierzchni – tym samym nie niszcząc jej.

Mycie możemy powierzyć wyspecjalizowanym fachowcom, lub zrobić to samodzielnie, pamiętając o kilku prostych zasadach, jak:

  • czyszczenie od kalenicy (najwyższego punktu dachu) w dół,
  • a także o tym, aby spłukać detergent czystą wodą po zakończeniu pracy.

Usuwanie mchu z dachu przy pomocy myjki ciśnieniowej to nie tylko oszczędność czasu i energii – dzięki wysokiemu ciśnieniu strumienia wody, mech jest usuwany nawet z porów i zakamarków dachówek, co jest niemożliwe w przypadku mycia ręcznego. Dodatkowo, droższe myjki umożliwiają wykorzystanie specjalistycznych środków czyszczących, które zintensyfikują proces oczyszczania dachu. Przy samodzielnym usuwaniu mchu należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa pracy na wysokości, a także zadbać o ochronę skóry.

Czyszczenie dachu z mchu: co dalej?

Jeśli nasz zielony dach odzyskał już swój pierwotny kolor, nie spoczywajmy na laurach. Mchy i porosty wnikają głęboko w strukturę dachówek (zwłaszcza tych porowatych, ceramicznych), dlatego nawet gdy na pierwszy rzut oka wydaje się, że dach został oczyszczony, wewnątrz mogą zostać elementy takie jak korzenie i grzybnia. Konieczny jest więc jeszcze jeden, ważny zabieg: pomalowanie dachu środkiem biobójczym. Pominięcie tego kroku sprawi, że rośliny bardzo szybko odrosną, a całą procedurę mycia będziemy musieli powtarzać.

Po zastosowaniu środka biobójczego, należy zaimpregnować dach. Taki zabieg znacznie odłoży w czasie kolejne czyszczenie dachu – impregnat silikonowy ochroni przed wilgocią, przyleganiem brudu, promieniowaniem UV i w końcu – nie pozwoli roślinom zadomowić się na nowo.

Nie tylko zielone dachy: dlaczego warto mieć myjkę ciśnieniową?

Myjka ciśnieniowa przyda się nie tylko do usuwania mchu. W zależności od modelu urządzenia, możemy cieszyć się jego zdolnościami w całym domu i w ogrodzie. Najpopularniejszymi sprzętami tego typu są myjki firmy Karcher. W ofercie producenta znajdziemy cały zakres urządzeń do użytku domowego: od tych małych, bezprzewodowych, do uniwersalnych modeli o ciśnieniu osiągającym wartość 144 bar.

Sprawdź jak i czym wyczyścić podjazd z kostki brukowej, betonu, klinkieru, granitu? >>

Myjką z odpowiednim pistoletem natryskowym z powodzeniem wyczyścimy zazieleniony dach, czy elewację domu, a w przypadku większych zabrudzeń – pomoże nam w tym podłączenie końcówki wytwarzającej aktywną pianę. Wymiana lancy na szczotkę, pozwoli na doczyszczenie kostki brukowej, tarasu, czy wnętrza basenu, a wąską dyszą poziomą delikatnie umyjemy auto, czy motocykl. Większość z powierzchni efektywnie wyczyścimy samą wodą – wysokie ciśnienie sprawi, że zanieczyszczenia zostaną usunięte mechanicznie, a my dbamy o dom z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Komentarz