
Aranżacja poddasza to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza w przypadku tak eksploatowanych pomieszczeń jak kuchnia. Na szczęście rynek oferuje całe mnóstwo rozwiązań przeznaczonych do tego typu wnętrz. Wśród nich można wymienić choćby funkcjonalne meble na wymiar. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak urządzić kuchnię na poddaszu i jakimi zasadami kierować się podczas jej meblowania, przeczytaj nasz poradnik!
Mała kuchnia na poddaszu – kluczowe wyzwania
Największym wyzwaniem związanym z aranżacją małej kuchni na poddaszu jest zagospodarowanie przestrzeni pod skosami. Im ścianki kolankowe są niższe, tym trudniej zamontować w tym miejscu funkcjonalną zabudowę kuchenną. Nie bez znaczenia okaże się też kąt nachylenia połaci dachowej, który może dodatkowo skomplikować instalację mebli oraz użytkowanie pomieszczenia.
Innym wyzwaniem czyhającym na projektantów jest optyczne ograniczenie przestrzeni, za które ponownie odpowiadają skosy. Mała kuchnia na poddaszu może sprawiać wrażenie ciasnej i nieestetycznej. Sytuacja będzie tym gorsza, im słabszy dostęp do światła słonecznego. Łatwo się więc domyślić, że właściwe oświetlenie przestrzeni to jeden z kluczowych aspektów urządzania kuchni na poddaszu.
Zanim zajmiesz się doborem mebli kuchennych, odpowiednio przygotuj więc wnętrze na montaż zabudowy. Najpierw upewnij się, że ścianki kolankowe mają przynajmniej 75 cm wysokości. Jeżeli nie, warto poświęcić nieco powierzchni poddasza, aby skrócić skos i zyskać większą swobodę aranżacyjną. Dzięki temu bez problemu zainstalujesz przy ściankach podstawowe urządzenia AGD oraz szafki pozwalające na przechowywanie rozmaitych przyrządów i akcesoriów.
W następnej kolejności zadbaj o dostęp do światła słonecznego, starając się wpuścić go do pomieszczenia jak najwięcej. W rozprowadzaniu promieni po wnętrzu pomogą Ci lustra i inne błyszczące powierzchnie. Podobną rolę odegrają jasne kolory, które odbijają światło zdecydowanie lepiej niż ciemne. Postaw więc na ściany i posadzki w odcieniach bieli, delikatnej szarości lub beżu.
W tak przygotowanej przestrzeni na poddaszu możesz zająć się montażem zabudowy kuchennej.
Jakie meble wybrać do kuchni na poddaszu?
Nie ulega żadnym wątpliwościom, że w małej kuchni na poddaszu najlepszym rozwiązaniem okażą się meble kuchenne na wymiar. Możliwość ich precyzyjnego dopasowania do specyfiki pomieszczenia zaowocuje jego funkcjonalnym charakterem i przyjemnym dla oka wystrojem. Wykonanie szafek oraz półek na zamówienie zapewni Ci wystarczająco dużo miejsca do przechowywania oraz dostęp do komfortowej powierzchni roboczej, pozwalając przy tym zaoszczędzić cenną przestrzeń.
Jeśli Twoje poddasze jest wystarczająco szerokie, zdecyduj się na dwurzędową zabudowę kuchni. Skosy zmuszą Cię do rezygnacji z górnych szafek, więc przydadzą Ci się przynajmniej dwa rzędy mebli dolnych, ustawionych wzdłuż ścianek kolankowych. Ciekawą alternatywą może się także okazać przeniesienie części lub całości zabudowy na środek pomieszczenia. Mowa oczywiście o stworzeniu wyspy kuchennej, która ze względu na wyższy w tym miejscu strop zagwarantuje Ci większy komfort podczas przyrządzania posiłków, a nawet ich spożywania. Wystarczy bowiem dostawić do niej parę hokerów, aby zaaranżować prowizoryczną przestrzeń jadalnianą.
Zwróć uwagę na to, że w stosunkowo ciasnym wnętrzu, jakim jest poddasze, najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się style minimalistyczne. Warto więc sięgać po elementy typowe dla estetyki skandynawskiej, industrialnej czy nowoczesnej. To gwarancja przestronności i pełnej funkcjonalności pomieszczenia. Decydując się na jedną z tych aranżacji, nie musisz obawiać się efektu przesytu, który wizualnie ograniczyłby Twoją kuchnię.
Aranżacja kuchni na poddaszu – praktyczne wskazówki
Dobór odpowiednich mebli na wymiar rozwiąże wiele potencjalnych problemów w zakresie aranżacji kuchni na poddaszu, ale nie wszystkie. Uwagę warto zwrócić także na urządzenia AGD, które znajdą się we wnętrzu. Z racji bardzo ograniczonej przestrzeni, dobry użytek zrobisz na przykład z wielofunkcyjnych sprzętów, służących jednocześnie różnym zastosowaniom. Inny ciekawy pomysł to zabudowa słupkowa, czyli umieszczanie poszczególnych urządzeń jedno na drugim.
Kwestią, nad którą warto się też dodatkowo zastanowić, jest temperatura w kuchni na poddaszu. Pomieszczenie to będzie się bardzo mocno nagrzewać, a stoją za tym przynajmniej trzy powody:
- Promienie słońca nagrzewają dach, bezpośrednio pod którym znajduje się kuchnia.
- Ciepło z całego domu naturalnie wędruje ku górze budynku i kumuluje się na poddaszu.
- Przygotowywanie posiłków na kuchence czy w piekarniku dodatkowo podnosi temperaturę pomieszczenia.
Z tego względu niektórzy projektanci polecają zaaranżować kuchnię po północnej stronie domu, gdzie słońce operuje w znacznie mniejszym stopniu. Zaryzykujesz wówczas jednak słabe oświetlenie pomieszczenia, co – jak wspominaliśmy na początku – może optycznie pomniejszyć całe wnętrze. Problem ten można rozwiązać, stosując wydajne źródła światła sztucznego o względnie wysokiej temperaturze barwowej. Alternatywa to aranżacja kuchni po nasłonecznionej stronie poddasza i inwestycja w wysokiej jakości klimatyzator.
Projekt kuchni na poddaszu – podsumowanie
Nie bez powodu mówi się, że nie ma problemów – są tylko wyzwania. Za jedno z nich można uznać właśnie aranżację małej kuchni na poddaszu. Aby stawić mu czoła, na pewno potrzebne Ci będą meble kuchenne na wymiar, pozwalające na optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Pamiętaj jednocześnie o takich detalach jak kolorystyka wnętrza czy jego oświetlenie. Przemyślane decyzje w tych obszarach zapewnią pomieszczeniu nie tylko funkcjonalność, ale i estetykę na najwyższym poziomie.