Lilak pospolity – uprawa, wymagania i czas kwitnienia

Lilak pospolity - uprawa, wymagania i czas kwitnienia

Krzewy kwiatowe to popularne rośliny ogrodowe, które chętnie wybierane są do obsadzania terenu wokół domu. Piękne kwiaty pojawiające się na ich pędach doskonale wypełniają puste przestrzenie i tworzą niewyobrażalną atmosferę w ogrodzie. Jedną z roślin, która jest bardzo często spotykana w polskich ogródkach jest lilak pospolity. To krzew kwiatowy mylnie nazywany bzem, którego niewielkie kwiaty charakteryzują się pięknym wyglądem oraz intensywnym, przyjemnym zapachem. Co warto wiedzieć uprawie lilaka w ogrodzie? Jakie są jego najważniejsze potrzeby hodowlane?

Krzewy kwiatowe to popularne rośliny ogrodowe, które chętnie wybierane są do obsadzania terenu wokół domu. Piękne kwiaty pojawiające się na ich pędach doskonale wypełniają puste przestrzenie i tworzą niewyobrażalną atmosferę w ogrodzie. Jedną z roślin, która jest bardzo często spotykana w polskich ogródkach jest lilak pospolity. To krzew kwiatowy mylnie nazywany bzem, którego niewielkie kwiaty charakteryzują się pięknym wyglądem oraz intensywnym, przyjemnym zapachem. Co warto wiedzieć uprawie lilaka w ogrodzie? Jakie są jego najważniejsze potrzeby hodowlane?

Lilak w ogrodzie – najważniejsze informacje o roślinie

Lilak w ogrodzie jest popularnym krzewem kwiatowym. To roślina mylnie nazywana bzem, która z botanicznego punktu widzenia należy do rodziny oliwkowatych. W całkowicie fizjologicznych dla siebie warunkach porasta tereny basenu Morza Śródziemnomorskiego, niemniej jednak liczne odmiany rośliny doskonale wzrastają w klimacie umiarkowanym i środkowoeuropejskim. 

Jak wygląda lilak biały oraz jego inne odmiany? Sadzonki lilaka, po osiągnięciu pełnej dojrzałości dorastają do wysokości nawet siedmiu metrów, tworząc rozrośnięte, nieregularne struktury o nieograniczonej liczbie rozgałęzień. Wczesną wiosną, na pędach krzewu pojawiają się ciemnozielone liście w formie serca, natomiast na przełomie maja zawiązują się wiechowate, bujne kwiatostany, których długość może osiągnąć nawet 20 centymetrów. Kwiaty posiadają drobny pokrój, a w zależności od odmiany mogą przybrać fioletowe, białe lub liliowe wybarwienie. Ich najważniejszą cechą charakterystyczną jest intensywny, słodki zapach, uwielbiany przed dużą część społeczeństwa. 

Lilak pospolity – wymagania uprawowe rośliny

Lilak pospolity jest krzewem, który doskonale adaptuje się do warunków, jakie zapewnia klimat środkowoeuropejski, umiarkowany. Roślina doskonale wzrasta i zawiązuje korzenie, jeśli zostanie obsadzona w bardzo żyznej oraz przepuszczalnej glebie. Podłoże na krzewu powinno także mieć odczyn obojętny, którego pH oscyluje wokół 7, a wiele ogrodników radzi, aby ziemię wzbogacić o wysokiej klasy kompost organiczny. Najlepszą lokalizacją dla ulokowania sadzonki lilaka jest typowo słoneczne stanowisko, co oznacza, że światło słoneczne będzie padać na roślinę minimum przez sześć godzin dziennie. Posadzenie rośliny w cienistym miejscu nie będzie korzystnie dla krzewu. Takie działanie może skutkować marnym ukwieceniem czy też pojawianiem się widocznie zwiotczałych, mało zielonych liści. 

Jedną z najważniejszych zalet rośliny są jej niskie wymagania uprawowe, a także brak konieczności wykonywania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Po zasadzeniu sadzonki w ziemi warto jednak poświęcić jej trochę uwagi, dzięki czemu jego uroda będzie znacznie bardziej okazała i efektowna. Najważniejszym czynnikiem, niezbędnym do zawiązywania się korzeni rośliny, a także pojawiania się bujnego ukwiecenia jest regularne podlewanie krzaka. Ziemia wokół lilaka powinna być stale wilgotna, lecz nie bardzo przemoczona, a regularne podlewanie powinno odbywać się minimum przez trzy pierwsze lata po posadzeniu sadzonki. Wskazanym, choć niekoniecznym zabiegiem jest również nawożenie rośliny. To proces, w którym powinno się przede wszystkim zachować umiar, a jedna dawka wysokiej klasy kompostu rozłożona na ziemi wokół krzewu z pewnością wpłynie na estetykę i wygląd kwiatostanów.

Bez lilak – odmiany rośliny często spotykane w ogrodzie

Lilak w ogrodzie to bardzo popularna roślina, która nie ma dużych wymagań uprawowych. Ze względu na swoją formę oraz łatwość hodowli może być obsadzana nie tylko w prywatnych ogrodach czy na działkach, ale również na zielonych terenach miejskich. Dodatkową zaletą rośliny jest mnogość gatunków i odmian, które wyróżniają się zupełnie innym wyglądem, wysokością czy też okresem kwitnienia.

Bez lilak – odmiany i gatunki rośliny:

  • lilak Josee – to lilak szczepiony na pniu, który po osiągnięciu pełnej dojrzałości wzrasta na wysokość około dwóch metrów. Uwagę i spojrzenia z pewnością przyciąga jego bujne ukwiecenie, które wybarwia się na jasny fiolet z subtelną domieszką różu. Kwiaty tej odmiany zbierają się w liczne wiechy, dlatego w okresie kwitnienia stanowią okazałą ozdobę ogrodu.
  • lilak biały Madame Lemoine – to odmiana wyróżniająca się białym ukwieceniem, które zachwyci każdego miłośnika zieleni i natury. Dodatkową cechą charakterystyczną tego gatunku jest wzrost w porównaniu do innych odmian, który może oscylować nawet wokół czterech metrów.
  • lilak Congo – to duży krzew należący do rodziny lilaka, który wyróżnia się obecnością dużych, ciemnozielonych liści na swoich pędach, o kształcie serc. Piękne kwiaty zdobiące jego pędy posiadają fioletowe wybarwienie i charakteryzują się typowym dla rośliny zapachem.

Duże znaczenie dla wyglądu rośliny i jej rozrostu ma jakość zakupionej sadzonki, która powinna wyróżniać się wolnością od wszelkich chorób, a także właściwą wysokością. Wysokiej klasy sadzonki lilaka można znaleźć w szerokim asortymencie sklepu Podkarpackie Sady.

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze