Lamele – najmodniejsze listwy dekoracyjne

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 6 października 2021

Lamele ścienne zyskują coraz większą popularność. Choć jeszcze niedawno można je było spotkać w niewielu polskich domach, obecnie są uznawane za najmodniejszą dekorację ścian. Nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, są eleganckie i bardzo efektowne. Oprócz atrakcyjnego wyglądu wyróżnia je również szereg innych zalet takich jak łatwość montażu i poprawa akustyki wnętrza. Dlaczego warto zamontować lamele w swoim domu i jak to zrobić?

Co to jest lamel?


Lamele to drewniane lub wykonane z mdf listwy, które mają wiele zastosowań. Mogą służyć jako element konstrukcyjny lub dekoracyjny. Wykonuje się z nich żaluzje, montuje je na suficie lub buduje z nich stropy. Coraz większą popularność zyskuje stosowanie ich jako ozdobnych paneli układanych w odpowiednim rozstawie pionowo na ścianie. Można zamontować jedynie pojedyncze listwy lub stworzyć dzięki nim całą ażurową ściankę. Taka ozdoba wyróżnia się i przyciąga wzrok. Różne możliwości dekorowania pomieszczenia za pomocą lameli to jedna w ważniejszych zalet tego rozwiązania.

Zazwyczaj listwy oklejane są wysokiej jakości fornirem lub laminatem, dlatego można bez problemu dobrać lamele do swojego wnętrza, bez względu na jego charakter. Takie drewniane elementy dodadzą każdemu pomieszczeniu przytulności i ciepła, a jednocześnie nuty nowoczesności i elegancji.

Lamele są również bardzo praktyczne. Doskonale wpływają na akustykę, niwelując pogłos, który pojawia się w dużych pomieszczeniach. Z tego względu są świetnym rozwiązaniem do dużych salonów. Sprawdzają się również rewelacyjnie w przedpokojach, sypialniach czy kuchniach.

Lamele antracytowe
Lamele antracytowe ze sklepu 4wall.pl

Jak zrobić lamele?

Jednym z powodów, dla których lamele zdobywają coraz większą popularność, jest łatwość montażu. Zakup gotowych paneli dekoracyjnych w dowolnym kolorze nie stanowi obecnie żadnego problemu. Niektórzy podejmują się również samodzielnego wykonania lameli od podstaw. Żeby to zrobić, potrzebne są bardzo wysokiej jakości listewki drewniane, które trzeba zabezpieczyć impregnatem, a następnie za olejować je na dowolny kolor. Po przycięciu na odpowiednią długość pozostaje jedynie zamontować gotowe panele na ścianie, według wybranej metody. Ścianę można uprzednio pomalować na odpowiedni kolor, najczęściej jako tło wybierany jest szary lub czarny.

Lamele na ścianie – jak wygląda montaż?

Lamele można zamontować na kilka sposobów. Najwygodniej jest kupić gotową płytę z zamontowanymi panelami, którą przymocowuje się do ściany. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że nie mamy wpływu na rozstaw, ogranicza nas również szerokość płyty. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze w pomieszczeniach, w których ściany są bardzo nierówne. Z tego powodu niektórzy decydują się na to, by stworzyć własną płytę od podstaw.

Lamele świetnie sprawdzą się na ścianie w sypialni za łóżkiem
Lamele świetnie sprawdzą się na ścianie w sypialni za łóżkiem

Jeśli lamele mają być przymocowane bezpośrednio do ściany, wystarczy kupić wybrane listwy, które można dociąć i przykleić w dowolnym rozstawie. Takie rozwiązanie przysporzy niewiele kłopotu i nie wymaga szczególnych umiejętności. Ważna jest jednak precyzja, ponieważ krzywo zamocowane lub przycięte listwy mogą zepsuć cały efekt. Innym rozwiązaniem jest przykręcenie paneli dekoracyjnych do listwy pomocniczej. Zaletą takiego rozwiązania jest solidne zamocowanie, co w niektórych sytuacjach ma duże znaczenie. Jeśli lamele mają znaleźć się na suficie, polecany jest zazwyczaj właśnie ten sposób montażu.

Za pomocą lameli można również wykonać bardzo atrakcyjne wizualnie i praktyczne przepierzenie. Żeby to zrobić, trzeba zacząć od przygotowania stelażu, do którego następnie przykręca się listewki w pożądanej odległości od siebie. W efekcie otrzymujemy bardzo estetyczną ażurową ściankę.

Lamele w salonie
Lamele w salonie – świetnie sprawdzą się na ścianie telewizyjnej

Lamele w salonie

Chociaż lamele pasują do wielu różnych pomieszczeń, przestronny salon wydaje się na nie wyjątkowo dobrym miejscem. To najczęściej najbardziej reprezentacyjna część mieszkania lub domu. Zarówno panele dekoracyjne zamocowane bezpośrednio do ściany, jak i przepierzenie mogą robić w tym pomieszczeniu duże wrażenie. Lamele w salonie świetnie sprawdzą się za telewizorem – można przy okazji użyć ich do zamaskowania nieestetycznych kabli. Bez względu na to w jakimi pomieszczeniu zamocujemy panele dekoracyjne, zyska ono ciepły, przytulny klimat, zachęcający do wypoczynku.

Komentarzy:

  1. Świetny artykuł! Mój ukochany jest stolarzem i ostatnio zrobił lamele do małego saloniku, który mamy. Najpierw byłam sceptycznie nastawiona. Ale lamele robią robotę! Polecam lamele do każdego wnętrza, dodają uroku. Artykuł wspaniały dla osób, którzy nie wiedzą do końca jak urządzić salon oraz dla tych, którzy wybrali lamele, lecz do końca nie wiedzą jak je współgrać z pomieszczeniem. Świetna robota!

    Odpowiedz

Komentarz