Kredyt hipoteczny – sprawdź, jak zweryfikować swoją zdolność

 Kredyt hipoteczny - sprawdź, jak zweryfikować swoją zdolność
Kredyt hipoteczny – sprawdź, jak zweryfikować swoją zdolność

Jeżeli planujemy kupić mieszkanie lub wybudować dom wykorzystując w tym celu środki pochodzące z kredytu hipotecznego, powinniśmy wiedzieć, jaka jest nasza zdolność kredytowa. To od niej zależy, czy bank udzieli nam finansowania, a także na jaką maksymalną kwotę pożyczki możemy liczyć. Jak jednak samodzielnie zweryfikować swoją zdolność kredytową zanim złożymy wniosek o kredyt hipoteczny? Podpowiadamy.

Czym jest zdolność kredytowa na kredyt hipoteczny?

O kredyt hipoteczny mogą starać się osoby, które spełniają warunki narzucone przez bank. Do najważniejszych z nich zalicza się zazwyczaj 20% wkład własny i zdolność kredytową. Zwłaszcza ten drugi parametr determinuje pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku, a także wysokość otrzymanej pożyczki. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zdolność kredytowa to możliwość spłaty zobowiązania z odsetkami w uzgodnionym terminie. Każdy bank stosuje nieco inne kryteria pozwalające na określenie maksymalnej kwoty kredytu, jaką może uzyskać jego klient. Zazwyczaj im wyższa suma zobowiązania, tym więcej czynników ta instytucja weryfikuje i bierze pod uwagę nie tylko nasz dochód, ale także wiek, stan cywilny, czy wykształcenie.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Osoby, które chcą ubiegać się o kredyt hipoteczny, powinny wcześniej przeanalizować swoją sytuację finansową i oszacować zdolność kredytową, ponieważ również od niej uzależniona jest maksymalna suma, jaką będą mogły pożyczyć. Dlatego zanim skontaktujemy się z bankiem, powinniśmy samodzielnie policzyć, ile wynosi nasz dochód i miesięczne wydatki na utrzymanie. Pomocny w ocenie możliwości finansowych jest kalkulator kredytu hipotecznego. W narzędziu takim wystarczy wpisać kwotę i okres kredytu, a program oblicza prognozowaną wysokość rat dla różnych banków.

Dochód i rodzaj umowy a zdolność kredytowa

Duży wpływ na zdolność kredytową ma wysokość dochodu i rodzaj umowy. Zazwyczaj im więcej zarabiamy i dłużej pracujemy w jednej firmie, tym większą szansę mamy na otrzymanie pozytywnej decyzji. Dodatkowo banki preferują klientów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, choć również osoby, które posiadają umowę na czas określony, mogą liczyć na kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji jednak powinny one pracować w jednym przedsiębiorstwie już od pewnego czasu. Dodatkowo czasami potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy, że w najbliższym czasie zamierza on przedłużyć umowę takiej osobie.  

Klienci zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych często mają problem z otrzymaniem finansowania na zakup mieszkania lub domu, jednak nie wszystkie banki jednoznacznie odrzucają ich wnioski. Niektóre instytucje biorą pod uwagę ich zarobki, jeżeli umowa taka trwa nieprzerwanie przynajmniej 12 lub 24 miesiące. W takiej sytuacji może być ona uznana jako stabilne źródło dochodu. Z kolei osoby, które prowadzą swoją własną działalność gospodarczą, mogą złożyć wniosek o kredyt hipoteczny najwcześniej po 12 miesiącach działania firmy.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze