Jakie wybrać łóżko do sypialni i na co zwrócić uwagę?

MG Projekt Pracownia Architektoniczna / Aktualizacja 20 sierpnia 2020

Jakie wybrać łóżko do sypialni?
Jakie wybrać łóżko do sypialni?

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Maksyma wszystkim znana. My jednak zmieniamy ją na jakie łóżko wybierzesz, tak się wyśpisz. Dobrze dobrane łóżko i materac są gwarancją dobrego snu. Sypialnia ma być naszą oazą snu tak, abyśmy mogli wypocząć po ciężkim dniu i nabrać energii na kolejny dzień. Jakie łóżko do sypialni wybrać i czym się kierować? Sprawdź!

 1. Łóżko do sypialni – na co zwrócić uwagę?
 2. Jaki wybrać materac do stelażu łóżka?

Łóżka do sypialni – na co zwrócić uwagę?

Wybierając łóżko do sypialni, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na wygląd łóżka, ale jego ustawność, wytrzymałość i materiały z jakich jest wykonane. Wygląd łóżka, chociaż jest ważny powinniśmy przenieść na drugi plan. Na samym początku skupmy się na wymiarach łóżka. Standardowe wymiary w szerokości dla jednej osoby to 90 cm, a dla dwóch 160 cm. Nie zawsze jednak mamy możliwość zmieścić się w standardowych wymiarach. Wszystko zależy od wielkości naszej sypialni i tego, czy ma się w niej znajdować samo łóżko ze stolikiem nocnym, czy może jeszcze szafa i inne elementy.

 • małe pomieszczenie – jeśli nie dysponujemy wielkim metrażem, warto przemyśleć zakup łóżka kontynentalnego (łóżko bez ram), lub rozglądnąć się za sofą z funkcją spania. Dobrym wyborem jest również zakup stelażu do łóżka pod wymiar na zamówienie.
 • sypialnia do spania – tu możemy pomyśleć o wielkim łożu, może być na drewnianym stelażu lub większe kontynentalne. Dodatkowo możemy dobrać stoliki nocne po obu stronach łóżka.
 • styl – zależnie w jakim stylu urządzamy nasze mieszkanie, możemy sobie wybrać odpowiednie łóżko. Od stylu skandynawskiego po styl nowoczesny, kolonialny czy industrialny. W stylach minimalistycznych i skandynawskich królują niskie łóżka bez wezgłowia, raczej bez specjalnych ozdobników. Natomiast w stylu kolonialnym idealni sprawdzi się ciężkie dębowe łoże.

Materiał ma ogromne znaczenie. Dlatego powinien być wytrzymały i solidny. Warto wybrać ramę łóżka dębową, bukową lub sosnową. Taka rama będzie wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Sosna zaś sprawdzi się, jeśli wybieramy łóżko dla alergika. Wśród trendów dominują również łóżka tapicerowana skórą naturalną lub ekologiczną. Jednak w przypadku tych łóżek należy pamiętać ich prawidłowej pielęgnacji, aby mogły służyć przez długie lata.

Jaki wybrać materac do stelażu łóżka?

Wybór dobrego materaca jest kluczowy. Często jest tak, że powodem naszego złego samopoczucia rano jest niedobry sen. A za tym kryje się źle dobrany materac. Ważne aspekty, na które musimy zwrócić uwagę podczas zakupu materaca, oprócz jego odpowiednich rozmiarów to:

 • komponenty z jakich się składa
 • twardość materaca
 • rodzaj materaca

Wyróżniamy 5 rodzai materacy; bonelowy, nawierzchniowy, piankowy, lateksowy i kieszeniowy. Każdy z nich ma różne komponenty. Materac bonelowy cechuje się elastyczną powierzchnią i wytrzymałością. Z reguły składa się z systemu sprężyn połączonych ze sobą. Świetne rozwiązanie dla branży hotelowej i agroturystycznej. Materac piankowy ma właściwości antyalergiczne i zazwyczaj wykonany jest z warstwy pianki poliuretanowej. Z kolei materac kieszeniowy składa się z systemu sprężyn, każda osadzona osobno w kieszeni. Cechuje go elastyczność punktowa i różne strefy twardości. Pamiętaj, że wybierając materac musimy kierować się naszą wagą, wzrostem, a także zdrowiem kręgosłupa. Zbyt miękki ani zbyt twardy materac nie jest dobry. Jeśli borykamy się z wadą postawy i innymi schorzeniami kręgosłupa to źle dobrany materac może tylko te wady pogłębić. Dlatego wskazana jest konsultacją z ortopedą, który pomoże nam określić twardość materaca. Wybierając materac najlepiej czytać opis producenta lub kontaktować się bezpośrednio, aby o takie właściwości dopytać.

Komentarzy:

 1. Nie wyobrażam sobie mieć w sypialni małego łóżka. Mogę to zrobić kosztem wszystkich mebli, ale duże łóżko to podstawa i wielka wygoda. Jest ono przydatne w momencie wędrujących dzieci. Chociaż zastanawiamy się, czy aby nie zrobić pod łóżkiem dużej szuflady, która będzie wyposażona w materac. W razie potrzeby dziecko już jest pod ręką, a my wciąż możemy cieszyć się wygodą. Także rozmiar łóżka będzie zależny od tego czy takowa szuflada powstanie – czy 160 czy 180 cm. Jestem fanką ogromnych łóżek bo moi rodzicie mieli właśnie 180 a babcia z dziadkiem 220, mogliśmy wtedy spać na nich całą rodziną. Jeśli chodzi o komfort, to wiadomo, że największą rolę i tak gra tutaj materac. Chociaż z doświadczenia wiem, że lepiej mi się śpi, gdy dno łóżka ma stelaż całkowity, a nie takie cienkie szczebelki, które prędzej czy później ulegają zniszczeniu, skrzypią lub uwierają podczas snu.

  Odpowiedz

Komentarz