Jaką pompę ciepła warto wybrać?

Jaką pompę ciepła warto wybrać?
Jaką pompę ciepła warto wybrać?

Pompa ciepła obniża emisję CO2, umożliwia wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych i w większości wykorzystuje energię odnawialną. Stosowanie pompy ciepła nie bez powodu jest wspierane przez Unię Europejską i dofinansowywane z funduszy unijnych. To rozwiązanie grzewcze przyszłości zyskuje coraz więcej zwolenników. Dziś sprawdzamy, jaką pompę ciepła warto wybrać.

Pompa ciepła dostosowana do wymagań działki

Pompa ciepła, w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym, gwarantuje najwyższy możliwy komfort cieplny, jednocześnie wyraźnie podnosi wartość finansową budynku. Pompa ciepła jest też tańsza niż kocioł na paliwo stałe. Jej montaż jest najbardziej opłacalny wówczas, gdy wybierzesz odpowiedni rodzaj urządzenia. Ten z kolei w dużej mierze zależy od wymagań działki.

Wodna pompa ciepła – rozwiązanie dla właścicieli działek z dostępem do cieków wodnych

Wodna pompa ciepła jest atrakcyjna, zwłaszcza dla właścicieli działek, na których znajdują się zasoby wody naziemnej lub gruntowej. Kiedy decydujesz się na wodną pompę ciepła, musisz mieć na uwadze wydajność cieków wodnych – jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że te w perspektywie kilku lat się zmniejszą, warto poszukać innego rozwiązania. Duże znaczenie ma również jakość wody – wysoko zmineralizowana będzie nie tylko powodowała szybką korozję elementów urządzenia. Może dojść także do zapychania się filtrów, a w konsekwencji – utraty bezobsługowości pompy, będącej jedną z najważniejszych zalet innowacyjnego rozwiązania grzewczego.

Gruntowa pompa ciepła – atrakcyjna dla właścicieli działek o dużej powierzchni

Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje fakt, że na określonej głębokości temperatura gruntu jest dodatnia niemal przez cały sezon grzewczy. Dzięki temu współczynnik wydajności urządzenia COP wynosi 4.0, co wskazuje na jego wysoką efektywność. Dla właścicieli działek o dużej powierzchni szczególnie atrakcyjna okazuje się gruntowa pompa ciepła z kolektorem poziomym, wykorzystująca stosunkowo płytko zakopane wężownice rur i nie wymagająca specjalistycznego sprzętu. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania są wyraźnie niższe koszty inwestycji niż w przypadku instalacji pompy ciepła z wymiennikami pionowymi. Ta, chociaż zdecydowanie droższa, gwarantuje całkowite uniezależnienie od warunków atmosferycznych. Wykorzystanie profesjonalnych urządzeń pozwala wykonać odwierty sięgające 150 metrów.

Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie dla każdego

Powietrzna pompa ciepła, z uwagi na swoje zalety, wciąż zyskuje na popularności. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują na wyraźnie niższą efektywność urządzenia w temperaturze – 20 stopni Celsjusza i niższej, warto jednak pamiętać, że rzadko mamy do czynienia z tak niekorzystną pogodą. Pompa ciepła typu powietrze – woda sprawdzi się w przypadku każdej działki (bez znaczenia pozostają takie cechy jak jej powierzchnia lub dostępność cieków wodnych) i nie spowoduje zniszczenia jej powierzchni, co ma znaczenie zwłaszcza dla właścicieli zaaranżowanych już ogrodów. Montaż urządzenia jest stosunkowo prosty, a koszty (w porównaniu do kosztów instalacji pozostałych pomp ciepła), wyraźnie niższe.

0 komentarz(e/y)
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze