
Pralka to jeden z tych sprzętów, które kupuje się raz na kilka-kilkanaście lat, a o ewentualnej wymianie myśli dopiero wtedy, gdy starszy model odmówi posłuszeństwa.
- Duży wybór pralek
- Optymalna wielkość i ładowność pralki
- Czy klasa energetyczna ma znaczenie?
- Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem pralki?
- Gdzie kupować sprzęt AGD?
Wyjątkiem są sytuacje, w których ktoś urządza nowe mieszkanie i nie ma jeszcze żadnej pralki. Niezależnie jednak od powodów, dla których chcesz kupić taki sprzęt, dzięki poniższym wskazówkom uda ci się dokonać trafionego wyboru.
Duży wybór pralek
Samodzielne wybranie nowej pralki jest o tyle trudne, że robi się to bardzo rzadko, przez co tak naprawdę większość osób nie ma w tym doświadczenia i nie wie, jakie rzeczy są istotne. Sprawy nie ułatwia to, że w popularnych sklepach z pralkami można znaleźć kilkaset różnych modeli, które na pierwszy rzut oka różnią się jedynie wielkością oraz ceną. Najtańsze modele kosztują poniżej 800 złotych, natomiast zakup pralki z najwyższej półki wiąże się z koniecznością wydania nawet kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście nie trzeba od razu ponosić takich ogromnych kosztów, aby być zadowolonym z jakości sprzętu. Do domowych zastosowań w większości przypadków spokojnie sprawdzi się pralka za około 1000-1500 złotych, szczególnie że dokonując dobrego wyboru, będziesz mógł w razie problemów skorzystać z gwarancji producenta lub zlecić niedrogą naprawę fachowcowi.
Optymalna wielkość i ładowność pralki
Na początek powinieneś określić, jak dużej i pojemnej pralki potrzebujesz. Obecnie standardem jest ładowność na poziomie sześciu kilogramów. Co prawda czasami można znaleźć mniejsze urządzenia, jednak ich cena jest bardzo zbliżona, a są mniej praktyczne. Jedynym uzasadnieniem zakupu urządzenia o mniejszej ładowności (wynoszącej około 4 kg) jest brak miejsca w łazience. Wówczas wąska pralka może być jedyną, jaką uda się zmieścić bez ograniczania miejsca w przejściu. Pralka, do której można załadować sześć kilogramów prania, powinna spokojnie wystarczyć na potrzeby rodziny z jednym dzieckiem. Bez problemu kupisz ją poniżej tysiąca złotych. Rodziny z dwójką dzieci powinny natomiast rozważyć pralkę, do której można włożyć od 7 do 8 kilogramów prania. Głębokość takich urządzeń wynosi od 45 do 60 centymetrów, a ich ceny zaczynają się od około 1200 złotych.
Czy klasa energetyczna ma znaczenie?
W większości domów pralka uruchamiana jest przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu, natomiast jeżeli ktoś ma małe dziecko, to musi się liczyć z tym, że będzie z niej korzystał nawet co drugi dzień. Warto więc kupić urządzenie, którego klasa energetyczna została określona na A++ lub A+++, co przełoży się na niskie zużycie prądu. Pamiętaj jednak, że równie ważne jest to, ile wody sprzęt zużywa podczas jednego cyklu prania. Nie musisz jednak samodzielnie obliczać, który sprzęt jest najbardziej ekonomiczny, gdyż taka informacja znajduje się przy wszystkich urządzeniach w kategorii pralki oferowanych przez popularny sklep internetowy RTV Euro AGD. Dzięki temu łatwo sprawdzisz, ile wybrany przez ciebie model zużywa prądu (zarówno w kWh, jak i w przeliczeniu na PLN) oraz wody (wartość podawana jest w litrach). Teoretycznie najlepszym wyborem będzie pralka, która ma najniższe zużycie. Zanim jednak zamówisz taki model, porównaj jego cenę z innymi sprzętami, bo może się okazać, że niewielka oszczędność na zużyciu prądu lub wody będzie się wiązała z dużo wyższą ceną sprzętu.
Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem pralki?
Jeżeli masz małe mieszkanie i łazienka znajduje się blisko sypialni lub pokoju dziecięcego, sprawdź, jaki jest poziom hałasu podczas prania oraz wirowania. Obecnie większość nowych pralek pracuje cicho, ale czasami można trafić na modele, które są bardzo głośne. Tym samym częste korzystanie z takiego sprzętu może być uciążliwe dla wszystkich domowników. Zanim kupisz pralkę, zobacz, czy inni użytkownicy są zadowoleni z tego modelu lub innych pralek tej samej firmy. Wspomniany sklep z pralkami publikuje opinie klientów przy każdym artykule ze swojej oferty, co pozwala uniknąć nietrafionych zakupów. Niektórzy producenci pralek oferują wydłużoną gwarancję dla osób, które po zakupie zarejestrują się na specjalnej stronie. Jeżeli w przypadku twojej pralki istnieje taka możliwość, zdecydowanie powinieneś z niej skorzystać. W końcu nie da się przewidzieć, kiedy tego typu sprzęt przestanie działać, a skoro można bez dodatkowych kosztów cieszyć się dłuższą ochroną wynikającą z gwarancji, to błędem byłoby z tego nie skorzystać. Ostatnią rzeczą, którą warto sprawdzić, jest to, czy w pralce można wymienić łożysko lub inne elementy. Umożliwi to tanie naprawy i pozwoli dłużej korzystać z pralki. Niestety, coraz częściej producenci uniemożliwiają dokonywanie takich napraw, przez co klient, zamiast wymienić pojedyncze łożysko lub inną niedrogą część musi ponieść wysokie koszty.
Gdzie kupować sprzęt AGD?
Zarówno tanie pralki do sporadycznego używania, jak i sprzęt klasy premium dla wielodzietnych rodzin możesz zamówić w sklepie internetowym z artykułami RTV i AGD. Dzięki temu będziesz mógł przebierać w kilkuset różnych modelach, z których każdy oferowany jest w atrakcyjnej cenie.